Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria SOCOM - seria gier na platformę PS3

Seria taktycznych strzelanin z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Marka wykreowana została przez studio Zipper Interactive przy współpracy z Slant Six Games. Gry z cyklu SOCOM ukazują się wyłącznie na konsolach PlayStation.

Początki serii sięgają 2002 roku i gry SOCOM: U.S. Navy SEALs wydanej w wersji na konsolę PlayStation 2. Produkcja spotkała się z dobrymi ocenami (średnia w serwisie metacritic.com wynosi 82/100) i zyskała sporą popularność wśród graczy z uwagi na funkcjonalny tryb multiplayer. Decyzją wydawcy – firmy Sony Computer Entertainment pomysł rozwinięty został w cykl, co zaowocowało kolejnymi odsłonami: SOCOM II: U.S. Navy SEALs (2003) i SOCOM 3: U.S. Navy SEALs (2005). W kolejnych latach deweloperzy zajęci byli pracami nad przeniesieniem marki na nowe platformy sprzętowe. Przyczyniło się to do powstania mini-cyklu SOCOM: U.S. Navy SEALs Fireteam Bravo przeznaczonego na konsolę PlayStation Portable. Pomijając spin-offy jak SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault (2006) i SOCOM: Confrontation (2008), na pełnoprawną kontynuację - SOCOM 4: U.S. Navy SEALs fanom przyszło poczekać do 2011 roku.

Wspólnym elementem gier z cyklu SOCOM jest możliwość wcielenia się w żołnierzy elitarnych jednostek specjalnych – począwszy od amerykańskich Navy Seals, poprzez niemiecki KSK oraz brytyjski SAS, aż rosyjski Spetznaz i polski Grom. Wyzwanie stawiane przed graczem to możliwość wzięcia udziału w szeregu misji, często inspirowanych autentycznymi operacjami militarnymi. Uzupełnienie dla fabularyzowanej kampanii jednoosobowej stanowi zazwyczaj rozbudowany tryb multiplayer, pozwalający na wspólną zabawę kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu uczestnikom.

W przeciwieństwie do wielu popularnych strzelanin TPS bądź FPS, rozgrywka w serii SOCOM większym stopniu nastawiona jest na elementy związane z taktyką działania sił specjalnych. Duża w tym zasługa byłych żołnierzy, którzy jako konsultanci brali udział w dewelopingu gier z cyklu. Ciekawostkę stanowi fakt, że tytuł serii SOCOM to skrót od amerykańskiej nazwy Special Operations Command (Dowództwo Operacji Specjalnych).

SOCOM 4: U.S. Navy SEALs
SOCOM 4: U.S. Navy SEALs

Akcji 19 kwietnia 2011

SOCOM 4: U.S. Navy SEALs (SOCOM: Polskie Siły Zbrojne) to czwarta odsłona serii taktycznych strzelanin z widokiem z perspektywy pierwszej osoby (FPP) rozwijanej przez studio Zipper Interactive. Akcja gry osadzona została w południowoazjatyckim państwie, w którym władzę przejął reżim wojskowy. Gracze obejmują dowodzenie nad 5-osobowym, elitarnym oddziałem wysłanym na miejsce z misją opanowania sytuacji.

SOCOM: Confrontation
SOCOM: Confrontation

Akcji 14 października 2008

SOCOM: Confrontation to przygotowana przez ekipę deweloperską studia Slant Six Games sieciowa strzelanina z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gracze wcielają się w żołnierzy elitarnych jednostek wojskowych i uczestniczą w widowiskowych potyczkach, w których jednocześnie mogą brać udział nawet 32 osoby.