Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria SOCOM - seria gier na platformę PS2

Seria taktycznych strzelanin z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Marka wykreowana została przez studio Zipper Interactive przy współpracy z Slant Six Games. Gry z cyklu SOCOM ukazują się wyłącznie na konsolach PlayStation.

Początki serii sięgają 2002 roku i gry SOCOM: U.S. Navy SEALs wydanej w wersji na konsolę PlayStation 2. Produkcja spotkała się z dobrymi ocenami (średnia w serwisie metacritic.com wynosi 82/100) i zyskała sporą popularność wśród graczy z uwagi na funkcjonalny tryb multiplayer. Decyzją wydawcy – firmy Sony Computer Entertainment pomysł rozwinięty został w cykl, co zaowocowało kolejnymi odsłonami: SOCOM II: U.S. Navy SEALs (2003) i SOCOM 3: U.S. Navy SEALs (2005). W kolejnych latach deweloperzy zajęci byli pracami nad przeniesieniem marki na nowe platformy sprzętowe. Przyczyniło się to do powstania mini-cyklu SOCOM: U.S. Navy SEALs Fireteam Bravo przeznaczonego na konsolę PlayStation Portable. Pomijając spin-offy jak SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault (2006) i SOCOM: Confrontation (2008), na pełnoprawną kontynuację - SOCOM 4: U.S. Navy SEALs fanom przyszło poczekać do 2011 roku.

Wspólnym elementem gier z cyklu SOCOM jest możliwość wcielenia się w żołnierzy elitarnych jednostek specjalnych – począwszy od amerykańskich Navy Seals, poprzez niemiecki KSK oraz brytyjski SAS, aż rosyjski Spetznaz i polski Grom. Wyzwanie stawiane przed graczem to możliwość wzięcia udziału w szeregu misji, często inspirowanych autentycznymi operacjami militarnymi. Uzupełnienie dla fabularyzowanej kampanii jednoosobowej stanowi zazwyczaj rozbudowany tryb multiplayer, pozwalający na wspólną zabawę kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu uczestnikom.

W przeciwieństwie do wielu popularnych strzelanin TPS bądź FPS, rozgrywka w serii SOCOM większym stopniu nastawiona jest na elementy związane z taktyką działania sił specjalnych. Duża w tym zasługa byłych żołnierzy, którzy jako konsultanci brali udział w dewelopingu gier z cyklu. Ciekawostkę stanowi fakt, że tytuł serii SOCOM to skrót od amerykańskiej nazwy Special Operations Command (Dowództwo Operacji Specjalnych).

SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault
SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault

Akcji 7 listopada 2006

SOCOM: U.S. Navy SEALs Combined Assault to mieszanka gry akcji i elementów taktycznych, zaprojektowana przez developerów ze studia Zipper Interactive. Rzeczą, wyróżniającą amerykański produkt spośród innych tytułów tego typu, jest fakt, iż tytuł ten powstał we współpracy z militarną organizacją Naval Special Warfare Command

SOCOM 3: U.S. Navy SEALs
SOCOM 3: U.S. Navy SEALs

Akcji 11 października 2005

SOCOM 3: U.S. Navy SEALs to wyprodukowana przez studio Zipper Interactive gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Gracz kieruje poczynaniami żołnierza tytułowej, elitarnej jednostki wojskowej i bierze udział w szeregu niebezpiecznych misji na terenie Maroka, Polski oraz Azji Południowej. Twórcy przygotowali wciągającą kampanię solową oraz w pełni funkcjonalny, sieciowy tryb multiplayer, w którym uczestniczyć mogą maksymalnie 32 osoby.

SOCOM II: U.S. Navy SEALs
SOCOM II: U.S. Navy SEALs

Akcji 4 listopada 2003

SOCOM II: U.S. Navy SEALs to taktyczna gra akcji wyprodukowana przez studio Zipper Interactive. Gracze kontrolują poczynania żołnierzy tytułowej, elitarnej jednostki komandosów amerykańskiej marynarki wojennej, wysłanych do walki z terrorystami. Gra umożliwia zabawę w trybie single player, jednak zaprojektowana została głównie z myślą o 16-osobowym multiplayerze.

SOCOM: U.S. Navy SEALs
SOCOM: U.S. Navy SEALs

Akcji 27 sierpnia 2002

Jedna z najlepszych gier pozwalających na grę online w Internecie na konsoli. Świetny i rozbudowany multiplayer nie pozwala znudzić się tym tytułem, dzięki czemu Socom staje się odpowiednikiem Counter Strike’a na konsole. W pudelku z gra znajdują się słuchawki i mikrofon przydatne podczas gry online.