Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Kingdom Hearts - seria gier na platformę iOS

Ciesząca się dużą popularnością seria gier jRPG, których akcja toczy się w uniwersum łączącym światy cyklu Final Fantasy oraz bajek animowanych Walta Disney'a. Marka wykreowana została przez koncern Square-Enix.

Pomysłodawcą serii Kingdom Hearts jest Tetsuya Nomura, znany z udział w pracach nad takimi grami jak Final Fantasy VII czy Super Mario RPG. Pierwsza odsłona cyklu wydana została w 2002 roku jako tytuł na wyłączność dla konsoli PlayStation 2. Jeszcze w tym samym roku deweloperzy ze Square-Enix pokusili się o edycję rozszerzoną – Kingdom Hearts: Final Mix skierowaną wyłącznie na rynek japoński. Na kontynuację gracze musieli poczekać do 2004 roku, kiedy to ukazała się gra Kingdom Hearts: Chain of Memories adresowana na kieszonkową konsolę GameBoy Advance. Pełnoprawny sequel – Kingdom Hearts II trafił w ręce graczy dopiero w 2005 roku. W kolejnych latach seria doczekała się szeregu poprawionych edycji, spin-offów oraz wydań zbiorczych. W 2013 roku twórcy zapowiedzieli Kingdom Hearts III w wersjach na platformy ósmej generacji (PlayStation 4 i Xbox One).

Tym co wyróżnia serię Kingdom Hearts na tle innych produkcji jRPG jest unikalne połączenie światów Final Fantasy oraz uniwersum Walta Disney'a. Fabuła koncentruje się zazwyczaj na perypetiach 14-letniego Sory, którego w walce z siłami ciemności wspierają takie postaci drugoplanowe jak: Myszka Miki, Kaczor Donald, Squall Leonhart, Tudus czy Auron.

Zgodnie z konwencją gier jRPG kluczowym elementem zabawy są widowiskowe potyczki z przeciwnikami. W odróżnieniu od serii Final Fantasy, gracz bezpośrednio kontroluje poczynania głównego bohatera w walce, przy czym w wielu fragmentach może liczyć na pomoc postaci kontrolowanych przez komputerową sztuczną inteligencję.

Od samego początku gry z cyklu Kingdom Hearts wyróżniają się atrakcyjną oprawą audiowizualną. Trójwymiarowa grafika przykuwa uwagę intensywną kolorystyką oraz ciekawym połączeniem stylów manga oraz zachodniej kreskówki.

Według szacunków firmy Square-Enix do końca 2012 roku łączna sprzedaż gier z cyklu Kingom Hearts przekroczyła 19 milionów egzemplarzy. Popularność marki znalazła swoje przełożenie także w postaci zabawek, kolekcjonerskich figurek oraz komiksów manga.

Kingdom Hearts: Unchained X
Kingdom Hearts: Unchained X

RPG 3 września 2015

Mobilna wersja przeglądarkowej gry Kingdom Hearts X, należącej do jednej z najważniejszych marek jRPG-ów w katalogu wydawniczym firmy Square Enix. Aplikacja jest dostępna za darmo i zawiera opcjonalne mikropłatności. Pod względem fabularnym Kingdom Hearts: Unchained X jest prequelem serii Kingdom Hearts, a więc stanowi ciekawą propozycję nie tylko dla nowych graczy, lecz także dla fanów cyklu. Jest to również produkcja uproszczona względem podstawowych odsłon. Podczas rozgrywki trafiamy do rozmaitych lokacji inspirowanych bajkami Disneya, gdzie walczymy ze stworami znanymi jako Heartless. Sednem zabawy są turowe potyczki oparte na systemie medali. Podczas kolejki otrzymujemy jeden punkt akcji za każdy medal, w który wyposażona jest postać. Stukając w przeciwnika lub przeciągając palec po ekranie, wyprowadzamy atak w stronę pojedynczego wroga lub całej grupy. Ponadto możemy wykorzystywać specjalne zdolności zapewniane przez medale, dodatkowo rozwijane w trakcie rozgrywki. Baśniowy klimat Kingdom Hearts: Unchained X podkreśla rysunkowa grafika 2D.