Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Battlefield - seria gier na platformę PS3

Cieszący się dużą popularnością cykl pierwszoosobowych strzelanin (FPS) w wojennych realiach. Seria rozwijana jest przez szwedzkie studio Digital Illusions CE (od 2004 roku należące do koncernu Electronic Arts).

Marka zadebiutowała w 2002 roku grą Battlefield 1942 wydaną na komputery PC i z miejsca zdobyła liczne grono entuzjastów. Na przestrzeni blisko 17 lat (2002-2018) seria doczekała się 17 odsłon (nie licząc dodatków) adresowanych na większość popularnych platform sprzętowych, w tym konsole szóstej, siódmej i ósmej generacji.

Produkcje sygnowane marką Battlefield cechują się dużą różnorodnością konwencji i tematyki przewodniej. Począwszy od gier z głównego nurtu - Battlefield 1942 (2002), Battlefield 2 (2005), Battlefield 3 (2011), aspirujących do miana symulacji pola walki, poprzez skupiony na widowiskowej akcji poboczny cykl Battlefield: Bad Company (2008 i 2010), aż po przeznaczone wyłącznie do rozgrywki sieciowej Battlefield Heroes (2009), Battlefield Online (2010) Battlefield Play4Free (2011).

Początkowo wszystkie części skupiały się wokół działań militarnych, osadzonych w różnych realiach historycznych i futurystycznych. Wyjątkiem od tej reguły jest wydana w 2015 roku gra Battlefield Hardline przedstawiająca starcia sił policyjnych z przestępczością zorganizowaną. Tytuł został stworzony przez studio Visceral Games, które nie uczestniczyło nigdy wcześniej w pracach nad cyklem. Mimo to produkcja zachowała najważniejsze elementy serii – w tym obecność różnego rodzaju pojazdów, szeroki arsenał uzbrojenia czy rozbudowany tryb dla wielu graczy, który zaoferował kilka nowych form rozgrywki, lepiej wpisujących się w schemat starć policji z przestępcami.

W 2016 roku wydano przygotowaną przez studio DICE grę Battlefield 1. W przeciwieństwie do panującego wówczas trendu do osadzania pierwszoosobowych strzelanin w konwencji SF (którą część społeczności graczy była bardzo zmęczona), deweloperzy postanowili przedstawić wydarzenia pierwszej wojny światowej. Z uwagi na zmianę realiów większy nacisk położono na starcia na krótkim dystansie, także z użyciem broni białej. Jednocześnie tytuł zachował swój widowiskowy charakter, a na polach bitwy mogliśmy zobaczyć oprócz samolotów, czołgów czy okrętów wojennych także majestatyczne sterowce. Produkcja uwzględniała również rolę zwierząt w trakcie walk – w szczególności koni, które stanowiły o dużej roli kawalerii. W 2017 na PC, PS4 i XONE pojawiła się kompletna wersja gry zatytułowana Battlefield 1: Rewolucja. Poza podstawką zawiera cztery dodatki – Nie przejdą, W imię cara, Niespokojne wody i Apokalipsa.

Z kolei w 2018 roku na rynku pojawiła się piąta odsłona głównej serii, przeznaczona na PC, PS4 i XONE. Twórcy postanowili wrócić do realiów II wojny światowej, ukazując ją za pomocą o wiele mniej znanych miejsc i wydarzeń. W Battlefield V zrezygnowano z płatnych dodatków na rzecz mikropłatności i udostępnianych darmowo rozszerzeń.

We wszystkich pozycjach z cyklu gracz ma okazję wcielić się w rolę żołnierza i skorzystać ze sporego arsenału dostępnego uzbrojenia. W większości gier pojawiają się również pojazdy (samochody, czołgi, samoloty), którymi można w ograniczonym stopniu kierować.

Jednym z wyróżników cyklu Battlefield jest rozbudowany tryb wieloosobowy. Większość gier oferuje kampanię single player, jednak na ogół nie jest ona szczególnie absorbująca. Pełen potencjał produkcji ujawnia się dopiero w starciach z udziałem żywych przeciwników na zróżnicowanych pod względem wielkości i charakteru mapach, i przy różnych wariantach zabawy. Przykładem takiej rozgrywki jest wprowadzony w najnowszej odsłonie cyklu kooperacyjny tryb dla czterech graczy, zwany Combined Arms. Gracze wcielają się w nim w spadochroniarzy zsyłanych na tyły wrogiej armii. Zapowiedziano również popularny tryb battle royale, który w Battlefieldzie V nosił będzie nazwę Firestorm i dodany zostanie w jednym z darmowych rozszerzeń.

Od samego początku atutem serii jest znakomita oprawa audiowizualna. Jej najnowsze odsłony wykorzystują możliwości autorskiej technologii studia EA DICE – silnika Frostbite, będącego znacznie usprawnioną wersją technologii stosowanej we wcześniejszych odsłonach. Pozwala on generować wysokiej jakości trójwymiarowe środowisko przy jednoczesnym zastosowaniu zaawansowanego systemu fizyki i zniszczeń.

Obecnie cykl Battlefield uznawany jest za głównego rywala bestselerowej serii Call of Duty i zdaniem wielu ekspertów należy do ścisłej czołówki gatunku FPS.

Szacuje się, że do 2016 roku gry z serii Battlefield sprzedały się w około 60 milionach kopii.

Battlefield Hardline
Battlefield Hardline

Akcji 17 marca 2015

Spin-offowa odsłona popularnego cyklu strzelanin FPS, za której powstanie odpowiada debiutujące w serii studio Visceral Games, znane głównie ze znakomitych tytułów science fiction Dead Space. Jest to wynikiem przejścia marki na dwuletni cykl produkcyjny, analogicznie do działań konkurencyjnego Call of Duty. W odróżnieniu od poprzednich części cyklu, gra poświęcona jest zmaganiom oddziałów policji ze zorganizowaną przestępczością. Wcielamy się w postać młodego detektywa Nicka Mendozy i stawiamy czoła naszym byłym partnerom, których chęć szybkiego wzbogacenia się zepchnęła na drogę bezprawia. Produkcja cechuje się oryginalnym sposobem prowadzenia fabuły, przypominającym popularne seriale policyjne. Pomimo odmiennej tematyki, niezmienne pozostały charakterystyczne cechy serii, takie jak pokaźny arsenał broni, w pełni zniszczalne – dzięki silnikowi Frostbite – otoczenie czy rozbudowany tryb multiplayer, w którym znajdziemy zupełnie nowe warianty zabawy, takie jak Blood Money czy Heist.

Battlefield 4
Battlefield 4

Akcji 29 października 2013

Czwarta odsłona bestsellerowego cyklu pierwszoosobowych strzelanin (FPS), stworzonego i rozwijanego przez ekipę deweloperską EA DICE. Kampania główna w Battlefield 4 przedstawia wizję zbrojnego konfliktu, w którym uczestniczą Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. Akcja osadzona została w roku 2020 i rozgrywa się głównie na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Gracz wciela się w rolę członka amerykańskiej jednostki specjalnej Tombstone, której wyznaczono zadanie wydostania kilkorga wysoko postawionych ludzi z targanego niepokojami Szanghaju. Głównym atutem gry jest rozbudowany tryb potyczek wieloosobowych, w których za pośrednictwem Internetu uczestniczyć może maksymalnie 64 graczy. Deweloperzy zadbali też o spory wybór wariantów zabawy oraz mapy, zróżnicowane pod względem wielkości i charakterystyki terenu.

Battlefield 3
Battlefield 3

Akcji 25 października 2011

Trzecia pełnoprawna odsłona popularnego cyklu pierwszoosobowych strzelanin (FPS). Produkcją Battlefield 3 kolejny raz zajęło się należące do koncernu Electronic Arts szwedzkie studio DICE. Akcja gry osadzona została we współczesności, a wydarzenia prezentowane są w formie retrospekcji Henry'ego Blackburna, amerykańskiego żołnierza, który usiłuje powstrzymać islamskich terrorystów przed zdetonowaniem ładunków atomowych. Do dyspozycji graczy oddano trzech grywalnych bohaterów, a także zróżnicowany asortyment uzbrojenia i pojazdów. Kampania trybu jednoosobowego składa się z kilku misji i zgodnie tradycją serii Battlefield stanowi jedynie uzupełnienie dla rozbudowanego, sieciowego multiplayera. Od strony technicznej Battlefield 3 bazuje na możliwościach silnika Frostibite 2, oferującego wysokiej jakości oprawę audiowizualną i realistyczny system fizyki.

Battlefield: Bad Company 2
Battlefield: Bad Company 2

Akcji 2 marca 2010

Sequel hitu z 2008 roku. Dewelopingiem Battlefield: Bad Company 2 ponownie zajęło się należące do koncernu Electronic Arts szwedzkie studio DICE. W kampanii głównej gracze mają okazję poznać dalsze losy członków tytułowej „złej kompanii”. Tym razem starsi szeregowi Preston Marlowe i Terrence Sweetwater, kapral George Haggard i sierżant sztabowy Samuel Redford próbują zdobyć informacje o tajnej broni skalarnej, która może przechylić szalę zwycięstwa w wojnie pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Rosją. Jak przystało na pierwszoosobową strzelaninę (FPS) rozgrywka w Battlefield: Bad Company 2 bazuje na widowiskowych sekwencjach strzeleckich z użyciem wielu rodzajów broni, a także pojazdów. Gra oferuje również rozbudowany tryb zabawy wieloosobowej z systemem rang i bonusów.

Battlefield 1943
Battlefield 1943

Akcji 9 lipca 2009

Sieciowa strzelanina FPS studia EA DICE, będąca poboczną odsłoną popularnej serii Battlefield. Podobnie jak w otwierającym całą serię kultowym Battlefield 1942, akcja gry osadzona została w realiach II wojny światowej – choć tym razem przedstawione wydarzenia koncentrują się wyłącznie na walkach w rejonie Pacyfiku. Podczas zabawy możemy opowiedzieć się po stronie US Marine Corps bądź japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej, wcielając się w żołnierza jednej z trzech klas: piechura, strzelca lub zwiadowcy. Mechanika zabawy w Battlefield 1943 nie odbiega od rozwiązań znanych z pełnoprawnych odsłon serii i koncentruje się na rywalizacji multiplayer, a rozgrywka może toczyć się na trzech mapach: Wake Island, Guadalcanal oraz Iwo Jima, przeznaczonych do zabawy max. 24 graczy.

Battlefield: Bad Company
Battlefield: Bad Company

Akcji 23 czerwca 2008

Pierwszoosobowa strzelanina (FPS), będąca spin-offem popularnej serii Battlefield. Gra wyprodukowana została przez szwedzkie studio DICE. Akcja Battlefield: Bad Company toczy się w roku 2014, a tło fabularne stanowi fikcyjny konflikt pomiędzy Stanami Zjednoczonymi oraz Federacją Rosyjską. W kampanii głównej gracz kieruje poczynaniami szeregowca Prestona Marlowe'a, który przydzielony zostaje do kompanii B 222 batalionu amerykańskiej armii. Oddział złożony z żołnierzy sprawiających problemy, kierowany jest do zadań, których nikt inny nie chce się podejmować. Poza trybem rozgrywki jednoosobowej gra oferuje również w pełni funkcjonalny, sieciowy multiplayer pozwalający na wspólne potyczki dla maksymalnie 24 uczestników.