Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Battlefield - seria gier na platformę XONE

Cieszący się dużą popularnością cykl pierwszoosobowych strzelanin (FPS) w wojennych realiach. Seria rozwijana jest przez szwedzkie studio Digital Illusions CE (od 2004 roku należące do koncernu Electronic Arts).

Marka zadebiutowała w 2002 roku grą Battlefield 1942 wydaną na komputery PC i z miejsca zdobyła liczne grono entuzjastów. Na przestrzeni blisko 17 lat (2002-2018) seria doczekała się 17 odsłon (nie licząc dodatków) adresowanych na większość popularnych platform sprzętowych, w tym konsole szóstej, siódmej i ósmej generacji.

Produkcje sygnowane marką Battlefield cechują się dużą różnorodnością konwencji i tematyki przewodniej. Począwszy od gier z głównego nurtu - Battlefield 1942 (2002), Battlefield 2 (2005), Battlefield 3 (2011), aspirujących do miana symulacji pola walki, poprzez skupiony na widowiskowej akcji poboczny cykl Battlefield: Bad Company (2008 i 2010), aż po przeznaczone wyłącznie do rozgrywki sieciowej Battlefield Heroes (2009), Battlefield Online (2010) Battlefield Play4Free (2011).

Początkowo wszystkie części skupiały się wokół działań militarnych, osadzonych w różnych realiach historycznych i futurystycznych. Wyjątkiem od tej reguły jest wydana w 2015 roku gra Battlefield Hardline przedstawiająca starcia sił policyjnych z przestępczością zorganizowaną. Tytuł został stworzony przez studio Visceral Games, które nie uczestniczyło nigdy wcześniej w pracach nad cyklem. Mimo to produkcja zachowała najważniejsze elementy serii – w tym obecność różnego rodzaju pojazdów, szeroki arsenał uzbrojenia czy rozbudowany tryb dla wielu graczy, który zaoferował kilka nowych form rozgrywki, lepiej wpisujących się w schemat starć policji z przestępcami.

W 2016 roku wydano przygotowaną przez studio DICE grę Battlefield 1. W przeciwieństwie do panującego wówczas trendu do osadzania pierwszoosobowych strzelanin w konwencji SF (którą część społeczności graczy była bardzo zmęczona), deweloperzy postanowili przedstawić wydarzenia pierwszej wojny światowej. Z uwagi na zmianę realiów większy nacisk położono na starcia na krótkim dystansie, także z użyciem broni białej. Jednocześnie tytuł zachował swój widowiskowy charakter, a na polach bitwy mogliśmy zobaczyć oprócz samolotów, czołgów czy okrętów wojennych także majestatyczne sterowce. Produkcja uwzględniała również rolę zwierząt w trakcie walk – w szczególności koni, które stanowiły o dużej roli kawalerii. W 2017 na PC, PS4 i XONE pojawiła się kompletna wersja gry zatytułowana Battlefield 1: Rewolucja. Poza podstawką zawiera cztery dodatki – Nie przejdą, W imię cara, Niespokojne wody i Apokalipsa.

Z kolei w 2018 roku na rynku pojawiła się piąta odsłona głównej serii, przeznaczona na PC, PS4 i XONE. Twórcy postanowili wrócić do realiów II wojny światowej, ukazując ją za pomocą o wiele mniej znanych miejsc i wydarzeń. W Battlefield V zrezygnowano z płatnych dodatków na rzecz mikropłatności i udostępnianych darmowo rozszerzeń.

We wszystkich pozycjach z cyklu gracz ma okazję wcielić się w rolę żołnierza i skorzystać ze sporego arsenału dostępnego uzbrojenia. W większości gier pojawiają się również pojazdy (samochody, czołgi, samoloty), którymi można w ograniczonym stopniu kierować.

Jednym z wyróżników cyklu Battlefield jest rozbudowany tryb wieloosobowy. Większość gier oferuje kampanię single player, jednak na ogół nie jest ona szczególnie absorbująca. Pełen potencjał produkcji ujawnia się dopiero w starciach z udziałem żywych przeciwników na zróżnicowanych pod względem wielkości i charakteru mapach, i przy różnych wariantach zabawy. Przykładem takiej rozgrywki jest wprowadzony w najnowszej odsłonie cyklu kooperacyjny tryb dla czterech graczy, zwany Combined Arms. Gracze wcielają się w nim w spadochroniarzy zsyłanych na tyły wrogiej armii. Zapowiedziano również popularny tryb battle royale, który w Battlefieldzie V nosił będzie nazwę Firestorm i dodany zostanie w jednym z darmowych rozszerzeń.

Od samego początku atutem serii jest znakomita oprawa audiowizualna. Jej najnowsze odsłony wykorzystują możliwości autorskiej technologii studia EA DICE – silnika Frostbite, będącego znacznie usprawnioną wersją technologii stosowanej we wcześniejszych odsłonach. Pozwala on generować wysokiej jakości trójwymiarowe środowisko przy jednoczesnym zastosowaniu zaawansowanego systemu fizyki i zniszczeń.

Obecnie cykl Battlefield uznawany jest za głównego rywala bestselerowej serii Call of Duty i zdaniem wielu ekspertów należy do ścisłej czołówki gatunku FPS.

Szacuje się, że do 2016 roku gry z serii Battlefield sprzedały się w około 60 milionach kopii.

Battlefield V
Battlefield V

Akcji 20 listopada 2018

Kolejna część bestsellerowej serii pierwszoosobowych strzelanek, za której opracowanie odpowiada studio DICE. Akcję Battlefield V osadzono w trakcie II wojny światowej. Poza kampanią fabularną i wieloma trybami multiplayer, gra po raz pierwszy oferuje rozgrywki battle royale.

Battlefield 1: Revolution
Battlefield 1: Revolution

Akcji 21 sierpnia 2017

Kompletne wydanie kolejnej odsłony popularnej serii pierwszoosobowych strzelanek od studia DICE, pierwotnie wydanej w 2016 roku. Tym razem gracze trafiają na pola bitew pierwszej wojny światowej jako jeden z kilku żołnierzy biorących udział w tym ogromnym konflikcie. Rozgrywka w Battlefield 1: Rewolucja nieco odbiega od poprzednich części, wracając do większych, bardziej otwartych map oraz swobody znanej z pierwszych odsłon cyklu. Gracze mogą zmierzyć się z wyzwaniami oferowanymi przez kampanię fabularną lub rywalizować ze sobą w ramach trybu multiplayer dla maksymalnie 64 graczy. Nowe realia zaowocowały nie tylko odmiennym uzbrojeniem, lecz także stylem rozgrywki kładącym większy nacisk na walki w zwarciu. Ponadto edycja Battlefield 1: Rewolucja zawiera garść zawartości dodatkowej oraz przepustkę premium, dającą dostęp do wszystkich wydanych DLC, w tym nowych map oraz uzbrojenia.

Battlefield 1
Battlefield 1

Akcji 21 października 2016

Kolejna z pełnoprawnych części jednej z najpopularniejszych serii wojennych strzelanin FPP, rozwijanej od 2002 roku we współpracy studia DICE i koncernu Electronic Arts. Gra o wymownym tytule Battlefield 1 przenosi nas w zupełnie nowe dla cyklu realia I wojny światowej, a kampania fabularna ukazuje ów globalny konflikt z perspektywy kilku niezależnych postaci, którym przyszło uczestniczyć w pierwszej w XX wieku nowoczesnej wojnie. Pod względem rozgrywki tytuł stanowi swoisty powrót do korzeni cyklu, oferując większe i bardziej otwarte mapy oraz sporą swobodę działania. Jednocześnie mechanika kampanii jednoosobowej została znacznie bardziej zbliżona do specyfiki trybu multiplayer, w którym brać może udział nawet do 64 graczy. Nowe realia to nie tylko właściwe dla epoki uzbrojenie oraz pojazdy (samoloty, czołgi czy okręty wojenne), ale także zupełnie inny styl walki. Bitwy w grze stały się bardziej brutalne, dużo większy nacisk położono też na walkę w zwarciu.

Battlefield Hardline
Battlefield Hardline

Akcji 17 marca 2015

Spin-offowa odsłona popularnego cyklu strzelanin FPS, za której powstanie odpowiada debiutujące w serii studio Visceral Games, znane głównie ze znakomitych tytułów science fiction Dead Space. Jest to wynikiem przejścia marki na dwuletni cykl produkcyjny, analogicznie do działań konkurencyjnego Call of Duty. W odróżnieniu od poprzednich części cyklu, gra poświęcona jest zmaganiom oddziałów policji ze zorganizowaną przestępczością. Wcielamy się w postać młodego detektywa Nicka Mendozy i stawiamy czoła naszym byłym partnerom, których chęć szybkiego wzbogacenia się zepchnęła na drogę bezprawia. Produkcja cechuje się oryginalnym sposobem prowadzenia fabuły, przypominającym popularne seriale policyjne. Pomimo odmiennej tematyki, niezmienne pozostały charakterystyczne cechy serii, takie jak pokaźny arsenał broni, w pełni zniszczalne – dzięki silnikowi Frostbite – otoczenie czy rozbudowany tryb multiplayer, w którym znajdziemy zupełnie nowe warianty zabawy, takie jak Blood Money czy Heist.

Battlefield 4
Battlefield 4

Akcji 22 listopada 2013

Czwarta odsłona bestsellerowego cyklu pierwszoosobowych strzelanin (FPS), stworzonego i rozwijanego przez ekipę deweloperską EA DICE. Kampania główna w Battlefield 4 przedstawia wizję zbrojnego konfliktu, w którym uczestniczą Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny. Akcja osadzona została w roku 2020 i rozgrywa się głównie na terenie Chińskiej Republiki Ludowej. Gracz wciela się w rolę członka amerykańskiej jednostki specjalnej Tombstone, której wyznaczono zadanie wydostania kilkorga wysoko postawionych ludzi z targanego niepokojami Szanghaju. Głównym atutem gry jest rozbudowany tryb potyczek wieloosobowych, w których za pośrednictwem Internetu uczestniczyć może maksymalnie 64 graczy. Deweloperzy zadbali też o spory wybór wariantów zabawy oraz mapy, zróżnicowane pod względem wielkości i charakterystyki terenu.