Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Gears of War - seria gier na platformę AND

Osadzona w realiach science-fiction seria gier akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), za której powstanie i rozwój odpowiada firma Epic Games (przy wsparciu m.in. polskiego studia People Can Fly).

Cykl zadebiutował w roku 2006 grą Gears of War, która była jednym z tytułów startowych wchodzącej na rynek konsoli Xbox 360. Rok później ukazała się jej konwersja na komputery PC przygotowana przez polskie studio People Can Fly. Kolejne odsłony wydane zostały z zachowaniem 2-3 letniego cyklu produkcyjnego i wyłącznie z przeznaczeniem na konsolę produkowaną przez koncern Microsoft.

Osią fabuły cyklu Gears of War są zmagania z agresywną rasą obcych. Akcja toczy się w odległej przyszłości na przypominającej Ziemię planecie Sera, która została skolonizowana przez ludzi. Posiada ona niezwykle cenny surowiec energetyczny, będący przedmiotem wyniszczającego konfliktu pomiędzy kilkoma frakcjami. Wszystko zmienia pojawienie się Locustów. Bestie wypełzają spod ziemi siejąc zniszczenie i chaos. Pozostali przy życiu ludzie szukają schronienia na Płaskowyżu.

W trzech początkowych odsłonach cyklu gracze poznają perypetie Marcusa Fenixa oraz członków oddziału Delta w służbie COG (Coalition of Ordered Governments). Wraz z Gears of War: Judgement twórcy zdecydowali się wprowadzić nowych bohaterów i związane z nimi wątki fabuły.

Gry z serii Gears of War zaliczane są do kanonu strzelanin TPP z kamerą umiejscowioną ponad ramieniem bohatera (podobnie jak w Resident Evil 4). Zabawa obfituje w widowiskowe sekwencje strzeleckie, przy czym duże znaczenie ma nie tylko refleks i celne oko, ale także umiejętność wykorzystywania rozmaitych osłon.

Cykl wyróżnia się znakomitą oprawą audiowizualną. Jest to zasługa stworzonego przez firmę Epic Games silnika Unreal Engine. Warstwa dźwiękowa okraszona została profesjonalnym dubbingiem aktorskim z udziałem m.in. Lestera Speighta (Transformers: Dark of the Moon), Johna DiMaggio (Batman: Under the Red Hood) i Ice-T (Surviving the Game).

Seria Gears of War stała się także inspiracją dla twórców komiksów (np. Gears of War: Hollow autorstwa Joshuy Ortegi i Liama Sharpa) oraz pisarzy (m.in. Gears of War: Aspho Fields pióra Karen Traviss). W 2011 roku firma Fantasy Flight Games wydała kooperacyjną grę karcianą, której akcja osadzona została w uniwersum GoW. Wytwórnia New Line Cinema ma w planach również ekranizację.

Gears POP!
Gears POP!

Akcji lipiec 2019

Zręcznościowa gra akcji, która jest spin-offem popularnego cyklu Gears of War. Mamy tutaj do czynienia z prostą strzelanką, w której wszystkie postacie przypominają kolorowe figurki firmy Funko.