Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Ace Combat - seria gier na platformę PC

Cykl lotniczych gier akcji łączących elementy symulacji oraz zręcznościowej strzelanki. Markę wykreowała i rozwija japońska firma Namco (obecnie Namco Bandai) przy wsparciu deweloperskim studiów Arsys Software, Access Games i Project Aces.

Geneza serii Ace Combat sięga początku lat 90. ubiegłego wieku. Pierwsza odsłona cyklu – Ace Combat – wydana została w 1992 roku na automaty do gier. Trzy lata później konwersja tytułu zawitała na konsolę PlayStation. Produkcja szybko zdobyła popularność, co zaowocowało kontynuacjami – Ace Combat 2 (1997), Ace Combat 3: Electrosphere (1999), Ace Combat: Distant Thunder (2001), Ace Combat: Squadron Leader (2005), Ace Combat Zero: The Balkan War (2006) i Ace Combat X: Skies of Deception (2006). Za wyjątkiem przeznaczonego na GBA Ace Combat Advance, do 2007 roku marka znana była głównie użytkownikom konsol produkowanych przez Sony – PlayStation Portable, PlayStation i PlayStation 2. Sytuację zmieniła premiera gry Ace Combat 6: Fires of Liberation (2007), która wydana została w wersji na Xboksa 360. Uchyliła ona furtkę dla pierwszej multiplatformowej (PC, X360, PS3, 3DS) odsłony cyklu - Ace Combat: Assault Horizon (2011). Rok wcześniej na rynku pojawiła się druga z kolei część przeznaczona na PSP – Ace Combat: Joint Assault. Całkowicie nowy rozdział w historii serii otworzyła natomiast udostępniana na zasadzie free-to-play Ace Combat Infinity (2014) na PlayStation 3. W 2015 roku powstała przeznaczona dla posiadaczy 3DS Ace Combat: Assault Horizon Legacy Plus, będąca jedną z pierwszych gier na rynku wykorzystujących nowe funkcje New 3DS (druga gałka analogowa, dodatkowe przyciski). Możliwość zakupu najnowszej produkcji z serii – Ace Combat 7: Skies Unknown – pojawiła się w styczniu 2019 roku dla graczy konsolowych (PS4 i XONE), a od lutego mogli ją również nabyć pecetowcy.

Akcja większości gier z serii (za wyjątkiem tych o podtytułach Joint AssaultAssault Horizon oraz Infinity) toczy się na fikcyjnej, choć w dużym stopniu przypominającej współczesną Ziemię, planecie Strangereal. Jednym z wiodących motywów fabuły, stanowiącej bardzo ważny element każdej z odsłon, są konsekwencje kosmicznego kataklizmu: szczątki olbrzymiej asteroidy zniszczyły znaczną część planety. Doprowadziło to do wybuchu konfliktu, którego stawką jest przetrwanie.

Tym, co wyróżnia cykl Ace Combat na tle konkurencyjnych produktów jest unikalne połączenie symulacji lotniczej i zręcznościowej strzelanki. Gracz wciela się w rolę pilota myśliwców odrzutowych (dostępne są zarówno kopie współczesnych samolotów, jak i futurystyczne maszyny), a jego celem jest wykonywanie zlecanych misji, w tym walka powietrzna z przeciwnikami oraz niszczenie celów naziemnych.

Od samego początku seria Ace Combat odznacza się wysokiej jakości oprawą audiowizualną. Uwagę zwraca przede wszystkim znakomita muzyka, której kompozytorami są m.in. Keiki Kobayashi, Tetsukazu Nakanishi, Ryuichi Takada, Junichi Nakatsuru i Hiroshi Okubo. Ciekawostkę stanowi fakt, iż w nagraniach ścieżki dźwiękowej na potrzeby gier z cyklu Ace Combat uczestniczyła także Warszawska Orkiestra Symfoniczna. Najnowsza odsłona serii – Ace Combat: Skies Unknown – powstała na silniku Unreal Engine 4. Interesującym może być również fakt, iż w niektóre jej misje można zagrać, korzystając z okularów wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR.

Na przestrzeni 24 lat cykl Ace Combat doczekała się łącznie 17 gier, wliczając spin-offy (np. Ace Combat Advance i Ace Combat X: Skies of Deception) oraz produkcje adresowane na smartfony (Ace Combat XI: Skies of IncursionAce Combat: Northern Wings i inne). W 2012 roku wydana została Ace Combat: Ikaros in the Sky - książka pióra Kei Nagase, nawiązująca do wydarzeń przedstawionych w Ace Combat: Assault Horizon. Zgodnie z informacjami przedstawionymi na oficjalnej japońskiej stronie gry Ace Combat: Skies Unknown, do 2018 roku seria osiągnęła sprzedaż na poziomie przekraczającym 14 milionów kopii.

Ace Combat 7: Skies Unknown
Ace Combat 7: Skies Unknown

Akcji 1 lutego 2019

Zręcznościowa gra lotnicza stanowiąca kontynuację znanej serii wydawanej przez japońską firmę Bandai Namco Games. Podobnie jak poprzednie części, Ace Combat 7 osadzone jest w alternatywnej rzeczywistości, w której układ państw na Ziemi jest zupełnie inny, a ludzkość dysponuje oryginalnymi jednostkami latającymi. Gra kładzie duży nacisk na fabułę, która rozwijana jest zarówno poprzez wydarzenia podczas misji, jak i liczne scenki przerywnikowe. Rozgrywka w Ace Combat 7 opiera się na zręcznościowym modelu lotu z niewielkimi elementami symulacji. W związku z tym, zamiast realizmu doświadczymy tu wielu dynamicznych i efektownych podniebnych starć, wśród których pojawiają się też potyczki z potężniejszymi bossami. Jednocześnie każdy z dostępnych samolotów pilotuje się trochę inaczej, co pomaga w utrzymaniu różnorodności rozgrywki. Ace Combat 7 oferuje zarówno kampanię fabularną dla jednego gracza, jak i tryb multiplayer. Produkcja powstała w oparciu o silnik Unreal Engine 4 oraz zapewnia wsparcie dla okularów wirtualnej rzeczywistości PlayStation VR.

Ace Combat: Assault Horizon
Ace Combat: Assault Horizon

Zręcznościowe 25 stycznia 2013

Kolejna odsłona popularnego cyklu zręcznościowych symulatorów lotu, zapoczątkowanego przez japońskiego giganta Namco jeszcze w latach 90-tych na konsoli PlayStation. Akcja gry toczy się w roku 2015 i skupia na działaniach lotnictwa NATO, wymierzonych przeciwko rosyjskiemu najemnikowi, który postawił sobie za cel rozpętanie III wojny światowej. Podczas kampanii wcielimy się w postać Williama Bishopa, dowódcy szwadronu Warwolf i odwiedzimy przestrzenie powietrzne m.in. Rosji, USA czy Emiratów Arabskich. Pod naszą komendę oddano wiele licencjonowanych samolotów, odtworzonych z dużą dbałością o szczegóły. Po raz pierwszy w serii pojawiły się także helikoptery. Podczas kolejnych misji sprawdzimy się zaś nie tylko jako pilot, ale także obsługujący działko pokładowe artylerzysta. Zgodnie z tradycją i serii, zastosowany model lotu łączy elementy symulacyjne z czysto zręcznościowymi. Jedną z innowacji jest wprowadzenie specjalnego trybu Dogfight, zrealizowanego w stylu gier FPS.