Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Dragon Ball - seria gier na platformę GBA

Dragon Ball Z: Advanced Adventure
Dragon Ball Z: Advanced Adventure

Akcji 17 czerwca 2005

Zręcznościowa gra akcji stworzona przez studio Dimps Corporation, w oparciu o licencję kultowej mangi autorstwa Akiry Toriyamy. Gracze mają okazję prześledzić dzieciństwo Goku – głównego bohatera oryginalnej serii – zaprezentowane w formie piętnastu zróżnicowanych etapów. Możemy nie tylko ponownie przeżyć najważniejsze przygody młodocianego herosa, lecz także spotkać znane z serialu postacie, na czele z Bulmą i Piccolo. Rozgrywka w Dragon Ball Z: Advanced Adventure prezentowana jest w perspektywie bocznej, a polega na eksploracji otoczenia, przeskakiwaniu po platformach, rozwiązywaniu prostych zagadek środowiskowych i walce z napotkanymi przeciwnikami. O ile starcia ze standardowymi oponentami nie stanowią większego wyzwania, o tyle walka z czekającym na końcu każdego poziomu bossem wymaga wykorzystania zaawansowanych zdolności bojowych bohatera (w tym „fali uderzeniowej” zasilanej energią Ki) oraz opracowania skutecznej taktyki działania. Całości dopełnia kolorowa oprawa graficzna, inspirowana dziełami japońskiego mangaki.

Dragon Ball Z: Buu's Fury
Dragon Ball Z: Buu's Fury

RPG 14 września 2004

Gra RPG stanowiąca zwieńczenie trylogii zapoczątkowanej przez Dragon Ball Z: The Legacy of Goku oraz Dragon Ball Z: The Legacy of Goku II, za której stworzenie odpowiada zespół Webfoot. Akcja tego tytułu rozpoczyna się tuż po wydarzeniach opowiedzianych w poprzedniej grze z cyklu – Goku nie wraca na Ziemię, chcąc zmierzyć się z ostatnim, najpotężniejszym wrogiem, jakim jest Majin Buu. Przed finałowym pojedynkiem, głównego bohatera i jego sprzymierzeńców (w produkcji pojawiają się między innymi Vegeta, Gohan, Goten oraz Trunks) czekają jednak inne przygody, pełne widowiskowych starć z adwersarzami. Ważną rolę odgrywa rozwój postaci – herosi nie tylko rozwijają swoje umiejętności bojowe, lecz również zdobywają coraz lepsze wyposażenie. W porównaniu z poprzednimi częściami serii, w Dragon Ball Z: Buu's Fury debiutuje nowy współczynnik opisujący postacie – jest nim szybkość, a wpływ na jego wartość ma przede wszystkim ekwipunek, z jakiego korzysta konkretny wojownik. Oprócz fabularnego trybu dla pojedynczego gracza, tytuł oferuje oparty na rywalizacji, wieloosobowy wariant rozgrywki.

Dragon Ball Z: Supersonic Warriors
Dragon Ball Z: Supersonic Warriors

Bijatyki 22 czerwca 2004

Bijatyka opracowana przez zespół Bandai w oparciu o licencję kultowej mangi autorstwa Akiry Toriyamy. Trzon gry stanowi tryb fabularny, w którym gracze mogą prześledzić trzy znane z serialowego oryginału sagi: Nameka, Androida oraz Majina Boo. Głównym bohaterem jest Goku, najpotężniejszy wojownik na Ziemi, stawiający czoła kolejnym adwersarzom. Za zdobywane w każdej sadze punkty gracz może odblokować dodatkowe postacie, wyższe poziomy trudności oraz Muzeum Dragon Balla. Ponadto, w Dragon Ball Z: Supersonic Warriors pojawiają się inne warianty rozgrywki: Z Battle koncentruje się na starciach jeden na jednego bądź trójkami; Challenge to pojedynek pary bohaterów z trzema oponentami; z kolei w trybie Free Battle otrzymujemy dostęp do wojowników znajdujących się po obu stronach barykady. Rozbudowany system walki pozwala na korzystanie z rozmaitych ciosów i kombinacji, a także zaawansowanych zdolności specjalnych, opartych na energii Ki. Całość okraszono kolorową oprawą graficzną, dla której inspirację stanowiły dzieła japońskiego mangaki.

Dragon Ball Z: The Legacy of Goku II
Dragon Ball Z: The Legacy of Goku II

RPG 17 czerwca 2003

Kontynuacja wydanej w 2002 roku gry RPG, stworzonej w oparciu o licencję kultowej mangi autorstwa Akiry Toriyamy. Za jej powstanie odpowiedzialne jest studio Webfoot, zaprawione w produkcji gier spod znaku „Smoczych Kul”. Fabuła stanowi dalszy ciąg opowieści z pierwszej odsłony serii, koncentrując się na rychłym końcu świata, zwiastowanym przez przybysza z przyszłości – Trunksa. Choć początkowo wcielamy się w tytułowego Goku, bohater szybko zapada na groźną chorobę, toteż z czasem przejmujemy kontrolę nad innymi postaciami: Piccolo, Gohanem, Vegetą oraz Trunksem. Rozgrywka w Dragon Ball Z: The Legacy of Goku II polega na eksploracji sporych rozmiarów świata, wykonywaniu rozmaitych zadań fabularnych i pobocznych oraz starciach z przeciwnikami. W pojedynkach korzystamy z bogatego zestawu ataków i zdolności specjalnych, poszerzonego dodatkowo po transformacji w tak zwanego „Super Saiyanina”. Mocną stronę gry stanowi oprawa graficzna, inspirowana dziełami japońskiego mangaki oraz soundtrack zaczerpnięty z filmowego i serialowego kanonu.

Dragon Ball Z: The Legacy of Goku
Dragon Ball Z: The Legacy of Goku

RPG 14 maja 2002

Dwuwymiarowa gra RPG stworzona przez zespół Webfoot w oparciu o kultową mangę autorstwa Akiry Toriyamy. Gracz wciela się w rolę Goku, niepokonanego wojownika, w którego skórze przeżywa znane z serialu przygody. Opowieść obejmuje starcie z Raditzem, wizytę w zaświatach na planecie King Kaia, pojedynek z Nappą i Vegetą oraz walkę z Frezerem na planecie Namek. Łącznie odwiedzamy szesnaście zróżnicowanych lokacji, gdzie wykonujemy rozmaite zadania fabularne i poboczne, rozwijamy naszego herosa, zdobywając cenne doświadczenie, oraz walczymy z napotkanymi przeciwnikami. W starciach korzystamy z bogatego wachlarza ciosów i ataków specjalnych, a prym wiedzie wśród nich Kamehameha. Dodatkowo, zakres dostępnych możliwości poszerza zdolność transformacji w tak zwanego „superwojownika”. Ponadto, Dragon Ball Z: The Legacy of Goku może pochwalić się kolorową oprawą graficzną, inspirowaną dziełami japońskiego mangaki.

Dragon Ball GT: Transformation
Dragon Ball GT: Transformation

Akcji prace wstrzymane

Dwuwymiarowa gra akcji, stworzona przez zespół Webfoot w oparciu o telewizyjną serię Dragon Ball GT, nad którą czuwał autor oryginalnego Dragon Ball – Akira Toriyama. Fabuła gry koncentruje się na postaci Goku – legendarnego wojownika, zamienionego w dziecko przez imperatora Pilafa. Jego zadaniem jest znalezienie siedmiu smoczych kul, rozrzuconych po siedmiu planetach Układu Słonecznego. Na ukończenie czeka dwanaście zróżnicowanych etapów, polegających przede wszystkim na starciach z przeciwnikami. W potyczkach korzystamy z możliwości trzyosobowej drużyny, zasilanej przez tak ikoniczne postacie, jak choćby Vegeta czy Pan. Każdy z bohaterów charakteryzuje się odmiennym wachlarzem dostępnych zdolności i ataków, a ich zestaw poszerza się po transformacji w tak zwanego „superwojownika”. Oprócz fabularnego trybu Story Mode oraz opierającego się na podobnych założeniach Standard Mode, W Dragon Ball GT: Transformation zaimplementowano inne moduły (Endurance, Boss Endurance, Robot Swarm, Piccolo), pozwalające na zabawę z innym graczem. Na uwagę zasługuje kolorowa oprawa graficzna, inspirowana popularnym serialem.