Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Tales of - seria gier na platformę PSP

Seria gier jRPG, uznawana za trzecią pod względem popularności wśród miłośników tego gatunku (po Final Fantasy i Dragon Quest). Cykl stworzony został przez studio deweloperskie Wolf Team, a o jego rozwój dba koncern Namco Bandai.

Początki marki Tales sięgają połowy lat 90. ubiegłego wieku. Seria zadebiutowała w 1995 roku na konsoli SNES grą Tales of Phantasia. Tytuł ukazał się pierwotnie tylko na rynku japońskim i przynajmniej oficjalnie nie był dostępny poza Krajem Kwitnącej Wiśni aż do 2003 roku. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród graczy, co zachęciło twórców do przygotowania kolejnej części. Na premierę Tales of Destiny fani musieli poczekać do 1997 roku. Tym razem platformą startową była konsola PlayStation. Produkcja powtórzyła komercyjny sukces pierwowzory i ugruntowała pozycję nowej marki.

Łącznie, na przestrzeni osiemnastu lat (1995-2013) ukazało się 14 gier zaliczanych do głównego nurtu (Tales of Phantasia, Tales of Destiny, Tales of Eternia, Tales of Destiny 2, Tales of Symphonia, Tales of Rebirth, Tales of Legendia, Tales of the Abyss, Tales of Innocence, Tales of Vesperia, Tales of Hearts, Tales of Graces, Tales of Xillia i Tales of Xillia 2), a także szereg spin-offów. Niestety, tylko część z nich doczekała się wydania na rynkach amerykańskim i europejskim.

Wzorem m.in. konkurencyjnej serii Final Fantasy, cykl Tales nie posiada spójnej fabuły. Większość gier przedstawia odrębne historie z całkowicie innymi bohaterami (wyjątek stanowią jedynie bezpośrednie kontynuacje jak Tales of Destiny i Tales of Destiny 2, czy Tales of Xillia i Tales of Xillia 2 oraz niektóre spin-offy). Wspólnym mianownikiem są natomiast realia fantasy, w jakich osadzona została akcja oraz mechanika rozgrywki z unikalnym systemem walki (Linear Motion Battle System).

Według wyliczeń koncernu Namco Bandai, do końca 2012 roku gry z serii Tales osiągnęły sprzedaż na poziomie przeszło 15 mln egzemplarzy. O popularności cyklu świadczy także liczne adaptacje anime (np. seriale Tales of Eternia: The Animation, Tales of Phantasia: The Animation, Tales of the Abyss i inne).

Tales of the World: Radiant Mythology 3
Tales of the World: Radiant Mythology 3

RPG 10 lutego 2011

Radiant Mythology 3 to trzecia część serii zbierającej bohaterów z wszystkich z innych gier z Tales of the World w tytule, tworząc gigantyczny crossover ponad osiemdziesięciu bohaterów.

Tales of VS
Tales of VS

Akcji 6 sierpnia 2009

Tales of VS to utrzymana w stylistyce anime bijatyka 2D wyprodukowana przez firmę Namco. Akcja gry osadzona została w fantastycznym świecie Dailantia. Gracz wciela się w wojownika i uczestniczy w turnieju Yggdrasill Battle, w którym główną nagrodę stanowią drogocenne owoce z Drzewa Świata. Do wyboru jest 35 bohaterów, z których każdy posiada unikatowe specjalne ciosy i kombinacje.

Tales of the World: Radiant Mythology 2
Tales of the World: Radiant Mythology 2

RPG 29 stycznia 2009

Druga część Radiant Mythology to jednocześnie piąta odsłona popularnej zwłaszcza w Japonii serii gier jRPG z cyklu Tales of the World.

Tales of the World: Radiant Mythology
Tales of the World: Radiant Mythology

RPG 11 września 2007

Tales of the World: Radiant Mythology to produkcja z gatunku jRPG, będąca spin-offem bestsellerowej serii, która swoim początkiem sięga roku 1995. Niniejsza pozycja całymi garściami czerpie z wcześniejszych tytułów wspomnianej sagi.

Tales of Eternia
Tales of Eternia

RPG 10 lutego 2006

Tales of Eternia to typowy jRPG, pochodzący z bestsellerowej serii, która swoim początkiem sięga roku 1995. Gracz kontroluję drużynę składającą się z maksymalnie siedmiu bohaterów, a walka odbywa się w czasie rzeczywistym.