Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Tales of - seria gier na platformę PS3

Seria gier jRPG, uznawana za trzecią pod względem popularności wśród miłośników tego gatunku (po Final Fantasy i Dragon Quest). Cykl stworzony został przez studio deweloperskie Wolf Team, a o jego rozwój dba koncern Namco Bandai.

Początki marki Tales sięgają połowy lat 90. ubiegłego wieku. Seria zadebiutowała w 1995 roku na konsoli SNES grą Tales of Phantasia. Tytuł ukazał się pierwotnie tylko na rynku japońskim i przynajmniej oficjalnie nie był dostępny poza Krajem Kwitnącej Wiśni aż do 2003 roku. Produkcja spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród graczy, co zachęciło twórców do przygotowania kolejnej części. Na premierę Tales of Destiny fani musieli poczekać do 1997 roku. Tym razem platformą startową była konsola PlayStation. Produkcja powtórzyła komercyjny sukces pierwowzory i ugruntowała pozycję nowej marki.

Łącznie, na przestrzeni osiemnastu lat (1995-2013) ukazało się 14 gier zaliczanych do głównego nurtu (Tales of Phantasia, Tales of Destiny, Tales of Eternia, Tales of Destiny 2, Tales of Symphonia, Tales of Rebirth, Tales of Legendia, Tales of the Abyss, Tales of Innocence, Tales of Vesperia, Tales of Hearts, Tales of Graces, Tales of Xillia i Tales of Xillia 2), a także szereg spin-offów. Niestety, tylko część z nich doczekała się wydania na rynkach amerykańskim i europejskim.

Wzorem m.in. konkurencyjnej serii Final Fantasy, cykl Tales nie posiada spójnej fabuły. Większość gier przedstawia odrębne historie z całkowicie innymi bohaterami (wyjątek stanowią jedynie bezpośrednie kontynuacje jak Tales of Destiny i Tales of Destiny 2, czy Tales of Xillia i Tales of Xillia 2 oraz niektóre spin-offy). Wspólnym mianownikiem są natomiast realia fantasy, w jakich osadzona została akcja oraz mechanika rozgrywki z unikalnym systemem walki (Linear Motion Battle System).

Według wyliczeń koncernu Namco Bandai, do końca 2012 roku gry z serii Tales osiągnęły sprzedaż na poziomie przeszło 15 mln egzemplarzy. O popularności cyklu świadczy także liczne adaptacje anime (np. seriale Tales of Eternia: The Animation, Tales of Phantasia: The Animation, Tales of the Abyss i inne).

Tales of Berseria
Tales of Berseria

RPG 18 sierpnia 2016

Szesnasta odsłona popularnego cyklu jRPG od Bandai Namco, zapoczątkowanego w 1995 roku przez Tales of Phantasia na konsoli SNES. Tales of Berseria to zarazem pierwsza gra z serii, w której protagonistą nie jest mężczyzna – gracz przez cały czas kieruje poczynaniami młodej piratki Velvet Crowe, mieszkającej w fantastycznym królestwie Midgandu. Notabene, ta sama lokacja pojawiła się w poprzedniej odsłonie cyklu, Tales of Zestiria, ale akcja Tales of Berseria toczy się znacznie wcześniej. Kraina ta składa się z kilku większych skrawków lądu i wielu małych wysepek, zatem podróżowanie po świecie często sprowadza się do żeglugi. Podobnie jak w poprzednich odsłonach serii Tales, gra oferuje kompleksowy, zręcznościowy system walki, oparty na unikalnych zdolnościach oraz kombosach. Gracze obserwują akcję z perspektywy trzeciej osoby, a podczas starć mogą kontrolować również innych członków drużyny. Tales of Berseria oferuje w pełni trójwymiarową grafikę, aczkolwiek całość utrzymana jest komiksowym stylu wzorowanym na japońskich anime.

Tales of Symphonia Chronicles & Tales of Graces F Games Compilation
Tales of Symphonia Chronicles & Tales of Graces F Games Compilation

RPG 24 kwietnia 2015

Kompilacja trzech gier spod znaku Tales of, w której skład wchodzą Tales of Symphonia, Tales of Symphonia: Dawn of the New World, a także Tales of Graces F. Podobnie jak nad całym cyklem, który święci triumfy popularności nie tylko w Kraju Kwitnącej Wiśni, lecz także poza jego granicami, nad jej powstaniem czuwała firma Bandai Namco. Dwie z wyżej wymienionych produkcji zasłynęły przede wszystkim dzięki warstwie fabularnej, będąc jednymi z najlepiej ocenianych przedstawicieli serii. Tales of Graces F z kolei ukazało się pierwotnie w 2010 roku i było rozszerzonym portem Tales of Graces, które rok wcześniej zadebiutowało na konsoli Nintendo Wii. Cechą charakterystyczną tego tytułu jest kompleksowy i ciekawy system walki, wykorzystujący najlepsze rozwiązania ze wszystkich dotychczasowych odsłon cyklu. W porównaniu z oryginałami, poszczególne pozycje mogą się pochwalić wyższej jakości oprawą graficzną.

Tales of Zestiria
Tales of Zestiria

RPG 22 stycznia 2015

Piętnasta odsłona głównej serii Tales, przygotowana z okazji 20-lecia tego popularnego cyklu japońskich RPG od firmy Bandai Namco. Gracz trafia do krainy Glenwood, gdzie wspólnie z grupą nowych bohaterów, na czele z Soreyem, przyszłym Pasterzem, czyli mitycznym wojownikiem, staje przed zadaniem wypędzenia potężnej zarazy, która wywołuje u śmiertelników utratę wiary w dobro. Rozgrywka w Tales of Zestiria sprowadza się przede wszystkim do eksploracji świata (po raz pierwszy w historii cyklu posiadającego otwartą strukturę), rozwijania drużyny, wypełniania zadań oraz walki. Gra oferuje nową wersję będącego cechą rozpoznawczą cyklu zręcznościowego systemu potyczek, a jedną z największych zmian jest to, że bitwy odbywają się na tych mapach, które przemierzamy podczas eksploracji. Bardzo dobre wrażenie robi stylizowana, trójwymiarowa szata graficzna, na czele z projektami postaci autorstwa ojców serii: Mutsumi Inomaty, Kosuke Fujishimy, Daigo Okumury i Minoru Iwamoto.

Tales of Symphonia
Tales of Symphonia

RPG 25 lutego 2014

Zremasterowana wersja najpopularniejszej odsłony serii Tales of, która ukazała się pierwotnie w 2003 roku. Produkcja jest klasycznym przedstawicielem gatunku jRPG i oferuje kilkadziesiąt godzin zabawy oraz szybki zręcznościowy system walki.

Tales of Symphonia: Dawn of the New World
Tales of Symphonia: Dawn of the New World

RPG 25 lutego 2014

Sequel gry Tales of Symphonia, którego akcja rozpoczyna się dwa lata po zakończeniu fabuły pierwowzoru. Produkcja jest klasycznym przedstawicielem gatunku jRPG.

Tales of Symphonia Chronicles
Tales of Symphonia Chronicles

RPG 10 października 2013

Zestaw dwóch odświeżonych części Tales of Symphonia, wchodzących w skład popularnej japońskiej serii jRPG Tales of. Gry zostały pierwotnie wydane w 2004 i 2008 roku na konsoli PlayStation 2 oraz Wii. Twórcy wprowadzili drobne poprawki do rozgrywki oraz oprawy graficznej, przystosowując tytuły do współpracy z PlayStation 3.

Tales of Xillia 2
Tales of Xillia 2

RPG 1 listopada 2012

Tales of Xillia 2 to czternasta odsłona serii jRPG, autorstwa studia deweloperskiego Namco Tales, której akcja rozgrywa się na rok po wydarzeniach przedstawionych w oryginalnym Tales of Xillia. Gra oferuje rozbudowaną fabułę, a jej przebieg w dużym stopniu zależy od naszych decyzji. Bitwy rozgrywane są w czasie rzeczywistym i kładą nacisk nie tylko na umiejętności bohatera, ale również na zręczność samego gracza

Tales of Xillia
Tales of Xillia

RPG 8 września 2011

Tales of Xillia to trzynasta odsłona popularnej serii jRPG, która została stworzona, by uczcić piętnastolecie istnienie marki. Gracze po raz pierwszy mają szansę na wybór dwóch protagonistów, z których perspektywy będą obserwować przebieg historii. Produkcja wprowadza także szereg mniejszych i większych nowinek, dotykających praktycznie wszystkich elementów zabawy.

Tales of Graces F
Tales of Graces F

RPG 2 grudnia 2010

Następna odsłona popularnego cyklu japońskich gier RPG. Wcielamy się w młodego bohatera, który musi wypełnić swoje przeznaczenie i zadbać o królestwo.

Tales of Vesperia
Tales of Vesperia

RPG 17 września 2009

Tales of Vesperia to osadzona w klimatach fantasy gra z gatunku jRPG, stworzona przez firmę Namco Bandai. Fabuła przedstawia losy chłopca imieniem Yuri oraz jego przyjaciół mieszkających na planecie Terca Lumireis. Oprawa wizualna gry przygotowana została z wykorzystaniem techniki cel-shadingu, a o podkład muzyczny zadbał Motoi Sakuraba.