Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Elite - seria gier na platformę PS4

Cykl kosmicznych symulatorów z mocno rozbudowanym aspektem ekonomicznym. Marka rozwijana jest przez studio deweloperskie Frontier Developments.

Ojcami serii są David Braben i Ian Bell, autorzy gry Elite wydanej w 1984 roku w wersjach na komputery BBC Micro oraz Acron Electron. Zawierająca wiele innowacyjnych rozwiązań produkcja podbiła serca graczy, a w Wielkiej Brytanii zyskała wręcz status „kultowej” (sama wersja na komputery BBC Micro osiągnęła sprzedaż 150 tys. egzemplarzy). Z czasem tytuł doczekał się portów na inne platformy sprzętowe, w tym przeprogramowanej przez Chrisa Sawyera edycji Elite Plus na komputery PC pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego DOS. Na pełnoprawną kontynuację – Frontier: Elite II fani musieli poczekać do 1993 roku. Niestety, mimo dobrych wyników sprzedaży, produkcja okazała się sporym rozczarowaniem dla fanów. Brabenowi i spółce udało się uratować nadszarpniętą reputację dopiero wydaną trzy lata później trzecią odsłoną serii - Frontier: First Encounter. Mimo kilkukrotnie podejmowanych prób, realizacja kolejnych projektów z cyklu przez długi czas okazywała się niemożliwa. Dopiero udzielone w 2012 roku wsparcie ze strony użytkowników platformy finansowania społecznościowego Kickstarter (niemal 1,6 mln funtów) zapaliło zielone światło dla gry Elite: Dangerous.

Fabuła gier z serii Elite zwykle ma drugorzędne znaczenie (w oryginalnej Elite całkowicie z niej zrezygnowano, a wyobraźnię graczy rozbudzał dołączony egzemplarz powieści science-fiction The Dark Wheel Robert Holdstock). Akcja toczy się w odległej przyszłości. Gracz wciela się w rolę pilota niewielkiego statku kosmicznego i z niewielką kwotą pieniędzy na starcie próbuje zdobyć bogactwo oraz sławę.

Rozgrywka skupia się na dwóch elementach. Pierwszym z nich jest handel rozmaitymi produktami, które w różnych zakątkach galaktyki przedstawiają inną wartość. Zdobywane w ten sposób fundusze pozwalają na rozbudowę posiadanego statku kosmicznego lub kupno nowych jednostek. Gracz ma również możliwość pilotowania statku, w tym uczestniczenia w bitwach toczonych w przestrzeni kosmicznej.

Od samego początku seria Elite wyróżnia się innowacyjnością. Warto zwrócić uwagę, że debiutancka odsłona cyklu była zarazem jedną z pierwszych gier oferujących wektorową grafikę 3D.

Elite: Dangerous - Legendary Edition
Elite: Dangerous - Legendary Edition

Symulacje 27 czerwca 2017

Specjalne wydanie gry Elite: Dangerous, w której gracz wciela się w pilota statku kosmicznego i przemierza odległe zakątki galaktyki, wykonując rozmaite zadania, walcząc z napotkanymi przeciwnikami lub bogacąc się na handlu. Zestaw trafił do sprzedaży w formie fizycznej na płycie Blu-Ray. Oprócz podstawowej wersji gry, za której opracowaniem stoi zespół Frontier Developments dowodzony przez legendarnego Chrisa Sawyera, czyli twórcę wszystkich dotychczasowych odsłon cyklu, obejmuje on wszystkie usprawnienia rozgrywki wprowadzone przez deweloperów od momentu premiery oraz dodatek Horizons. Dzięki temu ostatniemu gracze mogą lądować statkiem kosmicznym na planetach nieposiadających atmosfery i przemierzać ich powierzchnię na pokładzie specjalnego łazika. Poza tym rozszerzenie Horizons wzbogaca Elite: Dangerous - Legendary Edition o możliwość wykreowania awatara gracza, a także zaproszenia do zabawy innych osób, by wraz z nimi eksplorować kosmos na pokładzie jednego wehikułu.