Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Max Payne - seria gier na platformę AND

Max Payne to seria gier akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Cykl zapoczątkowany został przez fińskie studio Remedy Entertainment. Obecnie nad jego rozwojem pieczę sprawuje firma Rockstar Games.

Pierwsza odsłona serii Max Payne ukazała się w 2001 roku na komputerach PC, a nieco później doczekała się wydania także na konsolach Xbox, PlayStation 2 oraz (specjalna wersja) GameBoy Advance. W 2002 roku prawa do marki przejął koncern Take-Two Interactive, zlecając produkcję sequela Remedy Entertainment przy współpracy z Rockstar Games. Kontynuacja trafiła w ręce graczy w 2003 roku, po czym na blisko dekadę cykl zniknął z rynku. Trzecią część, która swoją premierę miała w 2012 roku, wyprodukowało samodzielnie studio Rockstar Vancouver.

Seria wyróżnia się mrocznym tłem fabularnym, utrzymanym w stylu opowieści noir. Tytułowy bohater jest byłym funkcjonariuszem nowojorskiej policji, który próbuje odzyskać dobre imię i wymierzyć sprawiedliwość mordercom swoich bliskich. Inspiracją dla twórców serii stały się azjatyckie filmy akcji, a także mitologia nordycka (w grach pojawiają się odwołania m.in. do Ragnaroku).

Rozgrywka łączy elementy gry akcji oraz strzelaniny. Gracz obserwuje wydarzenia z perspektywy trzeciej osoby, przy czym kamera na ogół znajduje się za plecami głównego bohatera. Znakiem rozpoznawczym serii Max Payne są sekwencje bullet-time, czyli widowiskowe spowolnienie czasu w stylu filmu Matrix.

Dwie pierwsze odsłony cyklu sprzedały się w ponad 7,5 mln egzemplarzy, co zwróciło uwagę filmowców z Hollywood. Prawa do ekranizacji zabezpieczyła sobie wytwórnia 20th Century Fox. Ostatecznie film wyreżyserowany przez Johna Moore'a pojawił się na ekranach kin w 2008 roku, a główną rolę zagrał w nim amerykański gwiazdor – Mark Wahlberg. Społeczność fanowska skupiona wokół gry stworzyła także kilka amatorskich obrazów związanych z tą serią (m.in. Max Payne: Hero i Max Payne: The Beginning of the End).

Max Payne Mobile
Max Payne Mobile

Akcji 14 czerwca 2012

Max Payne to gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), stworzona przez fińskie studio Remedy Entertainment. Tytułowy bohater jest agentem DEA, który pracując pod przykrywką próbuje ustalić źródło pochodzenia niezwykle groźnego narkotyku – Valkyrii, a przy okazji wymierzyć sprawiedliwość zabójcom swojej rodziny. Max pada jednak ofiarą sprytnie uknutej intrygi i zostaje posądzony o morderstwo przełożonego... Inspiracją dla twórców gry stały się kryminały noir z lat 40. i 50. ubiegłego wieku, powieści z gatunku pulp fiction, a także kinowy przebój Matrix. Rozgrywka nastawiona jest na dynamiczną akcję z widowiskowymi sekwencjami strzelanin. Innowację stanowi tryb bullet-time, pozwalający na chwilę spowolnić upływ czasu i wykonać ekwilibrystyczne ruchy (skoki, uniki itp.).