Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Little Nightmares - seria gier

Little Nightmares to seria zręcznościowych gier platformowych utrzymanych w konwencji horroru i przywodzących na myśl tytuły pokroju kultowego Limbo. Pierwsza odsłona zagościła na rynku w 2017 roku, premiera drugiej odbyła się natomiast w lutym 2021. Za produkcję obydwu części odpowiada niezależna szwedzka firma Tarsier Studios, znana już z pracy nad serią platformówek Little Big Planet. Wydaniem gier zajęło się natomiast Bandai Namco Entertainment – japońskie przedsiębiorstwo, powstałe w 2014 roku w wyniku połączenia firm Bandai oraz Namco.

Pod koniec maja 2019 roku pojawiła się również gra logiczna Very Little Nightmares na urządzenia mobilne Android oraz iOS, będąca prequelem pierwszej części. Choć i tu wydaniem zajęło się studio Bandai, tytuł ten stanowi owoc pracy Alike Studio – małej, niezależnej firmy, założonej przez braci Terris – Marca i Xaviego.

Głównym projektantem Little Nightmares jest Denis Talajic, producentem natomiast Henrik Larsson. Przy pracy nad pierwszym tytułem twórcy czerpali inspiracje zarówno z filmów japońskiego studia Ghibli (pewne sceny z gry w szczególny sposób przywodzą na myśl nagrodzone Oscarem anime Spirited Away: W krainie bogów), jak i z powstałego w 1995 roku filmu fantasy The City of Lost Children (Miasto zaginionych dzieci).

Projekt pierwszej części został sfinansowany m. in. ze środków Nordic Game Program. W momencie pracy nad grą, w roku 2015, twórcy planowali nadać jej tytuł Hunger. Podobny pomysł na nazwę wynikał zapewne z motywu przewodniego dzieła. Akcja pierwszej części osadzona została w tajemniczej, mrocznej krainie, okupowanej przez różnorodne, niebezpieczne i wygłodniałe monstra. Jej główną bohaterką jest Six – niepozorna dziewczynka, obleczona w żółtą przeciwdeszczową pelerynkę, sama zmagająca się z narastającym uczuciem głodu. Z nieznanych przyczyn protagonistka ląduje w Maw – swego rodzaju podwodnym resorcie, pełnym rządnych mięsa gości. Unikając licznych przeszkód i nieprzyjaznych jej istot, dziewczynka za wszelką cenę próbuje wydostać się z upiornego kompleksu.

Pierwsza odsłona Little Nightmares została ciepło przyjęta zarówno przez krytyków, jak i graczy, a na gamescon 2016 wyróżniono ją mianem „Najlepszej gry niezależnej”. Szczególne wrażenie wywarła surrealistyczna oprawa wizualna, stwory i lokacje niczym z groteskowego koszmaru. Negatywne uwagi dotyczyły przede wszystkim systemu checkpointów oraz samej długości rozgrywki. Twórcom jednak bardziej zależało na utrzymaniu dobrej jakości gry niż na sztucznym jej wydłużeniu poprzez dodatkowe, niepotrzebne wątki.

Little Nightmares II przynosi więcej informacji o świecie, w którym przyszło żyć Six. Podczas wędrówki po Pale City gracze wciąż mają okazję śledzić losy dziewczynki w żółtej pelerynce, tym razem jednak przejmują sterowanie nad chłopcem o imieniu Mono. Choć i ta część rozgrywana jest w trybie single player, aby przejść niektóre etapy rozgrywki, główny bohater musi współpracować ze swoją towarzyszką (sterowaną przez AI). Little Nightmares II również spotkała się z pozytywnym odzewem, a w ciągu miesiąca od wydania sprzedała się w milionie egzemplarzy.

Wydana dwa lata wcześniej gra logiczna Very Little Nightmares także utrzymuje ów upiorny, ponury klimat. Tytuł posiada kreskówkową stylistykę, a rozgrywka prowadzona jest w widoku izometrycznym. Protagonistką tej części ponownie została Szóstka, tym razem próbująca wydostać się z przerażającej rezydencji, nazywanej Gniazdem (ang. The Nest). Choć grę opracowało inne studio, również cieszy się ona przewagą wysokich ocen zarówno na platformie iOS, jak i Android.

Little Nightmares III
Little Nightmares III

Zręcznościowe 2024

Little Nightmares III to trzecia część cyklu niepokojących platformówek wzbogaconych elementami przygodowymi i skradankowymi. Gra oferuje tryb kooperacyjny dla dwóch osób oraz opcję single player, gdzie gracz kontroluje jedną z postaci, a drugą przejmuje AI.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Little Nightmares II
Little Nightmares II

Zręcznościowe 11 lutego 2021

Sequel niepokojącej platformówki z 2017 roku od niezależnego studia Tarsier. Little Nightmares II wprowadza nowe lokacje, bohatera oraz wrogów, zachowując unikalny klimat pierwszej odsłony. Za wydanie gry ponownie odpowiada Bandai Namco.

PCPS5XSXPS4XONESwitch

Very Little Nightmares
Very Little Nightmares

Logiczne 30 maja 2019

Gra logiczna będąca prequelem ciepło przyjętego Little Nightmares. W Very Little Nightmares przejmujemy kontrolę nad znaną z pierwowzoru dziewczynką imieniem Six, której zadaniem jest ucieczka z pełnej niebezpieczeństw rezydencji.

ANDiOS

Little Nightmares
Little Nightmares

Zręcznościowe 28 kwietnia 2017

Platformówka 2.5D autorstwa zespołu Tarsier Studios. W Little Nightmares gracz wciela się w rolę dziewczynki imieniem Six, która została porwana przez potwory i zamknięta w kompleksie zwanym Paszczą (The Maw). Zadaniem, jakie przed nią stoi, jest ucieczka z tego przerażającego miejsca, co utrudniają czyhające na każdym kroku, inspirowane dziecięcymi koszmarami niebezpieczeństwa. W Little Nightmares akcja prezentowana jest w perspektywie bocznej, a filar rozgrywki stanowi przeszukiwanie klimatycznych lokacji, przeskakiwanie po platformach oraz rozwiązywanie zagadek środowiskowych. Z uwagi na fakt, że protagonistka jest wyposażona jedynie w zapalniczkę, należy unikać bezpośredniej konfrontacji z koszmarnymi przeciwnikami i starać się przemykać niepostrzeżenie. Tytuł może pochwalić się wysokiej jakości, trójwymiarową oprawą graficzną, a także wyróżniającą go na tle innych gier platformowych mroczną stylistyką i stonowaną paletą barw.

PCPS4XONESwitchANDiOS