Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria The Settlers - seria gier na platformę WWW

Popularny cykl strategii czasu rzeczywistego (RTS), stworzony i rozwijany przez studio Blue Byte (obecnie Ubisoft Blue Byte). Wydawcą i właścicielem praw do marki jest koncern Ubisoft.

Korzenie serii sięgają pierwszej połowy lat 90. ubiegłego wieku wydanej w 1993 roku gry The Settlers (na rynku amerykańskim znanej jako Serf City: Life is Feudal). Produkcja wydana pierwotnie w wersji na komputery Amiga była czymś zupełnie nowych w gatunku strategii. Serca graczy podbiła jednak późniejsza o trzy lata druga odsłona cyklu – The Settlers II: Veni, Vidi, Vici, przez wielu fanów do dziś uznawana za najlepszą w historii marki. Staranie deweloperów ze studia Blue Byte kolejne części ukazywały się z zachowaniem 2-3 letniej przerwy. Wraz z premierą The Settlers: Heritage of Kings, czyli piątej gry z cyklu, wydawca zrezygnował ze stosowania oficjalnej numeracji. Cyferki pojawiły się z powrotem dopiero w The Settlers 7: Paths to a Kingdom z 2010 roku. Nowy rozdział w dziejach cyklu otworzyła darmowa, przeglądarkowa gra The Settlers Online, która we wrześniu 2012 roku weszła w fazę otwartych beta testów.

Cykl The Settlers zaliczany bywa do ścisłej czołówki najpopularniejszych serii z gatunku strategii czasu rzeczywistego (RTS). Założenia rozgrywki w niektórych miejscach znacząco różnią się jednak od gatunkowej konwencji. W większości przypadków gracz przejmuje rolę „siły sprawczej” opiekującej się wybraną nacją. Jego zadaniem jest pokierować jej rozwojem i pokonać konkurentów. Charakterystycznym elementem jest autonomia jednostek. Osadnicy najczęściej sami wiedzą co mają robić i mogą być jedynie zachęcani do podjęcia określonych działań. Kluczem do zwycięstwa jest na ogół odpowiednie rozplanowanie budynków i połączeń pomiędzy nimi, co pozwala zwiększyć ich efektywność.

Jednym z wyróżników serii The Settlers jest nietuzinkowa szata graficzna w jaskrawo kolorowej, kreskówkowej stylistyce. Uwagę zwraca także ciekawe połączenie elementów historycznych i baśniowych składających się na wirtualny świat gry.

The Settlers Online
The Settlers Online

Strategiczne 17 listopada 2010

Przeglądarkowa wersja jednej z najpopularniejszych strategii ekonomicznych, której początki sięgają pierwszej połowy lat 90-tych. Za powstanie gry odpowiadają oryginalni twórcy serii z niemieckiego studia Blue Byte, zaś mechanika rozgrywki nawiązuje do pierwszych odsłon cyklu. Zadaniem graczy jest systematyczny rozwój własnego królestwa, dzięki wznoszeniu kolejnych budynków i zapewnieniu naszym mieszkańcom stałego dopływu niezbędnych surowców. Budynki połączone są rozbudowanym łańcuchem zależności i tylko ich właściwe rozmieszczenie zagwarantuje nam sprawne funkcjonowanie gospodarki. W miarę postępów w grze niezbędne okaże się także wyszkolenie armii, która zapewni bezpieczeństwo naszemu państwu. Zgodnie z ideą gier przeglądarkowych, w grze położono nacisk na opcje społecznościowe i współpracę oraz handel z innymi graczami. Produkcja działa w modelu darmowym z mikropłatnościami, choć korzystanie z nich nie jest niezbędne i nie zagwarantuje nam sukcesu.