Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria The Settlers - seria gier na platformę PC

Popularny cykl strategii czasu rzeczywistego (RTS), stworzony i rozwijany przez studio Blue Byte (obecnie Ubisoft Blue Byte). Wydawcą i właścicielem praw do marki jest koncern Ubisoft.

Korzenie serii sięgają pierwszej połowy lat 90. ubiegłego wieku wydanej w 1993 roku gry The Settlers (na rynku amerykańskim znanej jako Serf City: Life is Feudal). Produkcja wydana pierwotnie w wersji na komputery Amiga była czymś zupełnie nowych w gatunku strategii. Serca graczy podbiła jednak późniejsza o trzy lata druga odsłona cyklu – The Settlers II: Veni, Vidi, Vici, przez wielu fanów do dziś uznawana za najlepszą w historii marki. Staranie deweloperów ze studia Blue Byte kolejne części ukazywały się z zachowaniem 2-3 letniej przerwy. Wraz z premierą The Settlers: Heritage of Kings, czyli piątej gry z cyklu, wydawca zrezygnował ze stosowania oficjalnej numeracji. Cyferki pojawiły się z powrotem dopiero w The Settlers 7: Paths to a Kingdom z 2010 roku. Nowy rozdział w dziejach cyklu otworzyła darmowa, przeglądarkowa gra The Settlers Online, która we wrześniu 2012 roku weszła w fazę otwartych beta testów.

Cykl The Settlers zaliczany bywa do ścisłej czołówki najpopularniejszych serii z gatunku strategii czasu rzeczywistego (RTS). Założenia rozgrywki w niektórych miejscach znacząco różnią się jednak od gatunkowej konwencji. W większości przypadków gracz przejmuje rolę „siły sprawczej” opiekującej się wybraną nacją. Jego zadaniem jest pokierować jej rozwojem i pokonać konkurentów. Charakterystycznym elementem jest autonomia jednostek. Osadnicy najczęściej sami wiedzą co mają robić i mogą być jedynie zachęcani do podjęcia określonych działań. Kluczem do zwycięstwa jest na ogół odpowiednie rozplanowanie budynków i połączeń pomiędzy nimi, co pozwala zwiększyć ich efektywność.

Jednym z wyróżników serii The Settlers jest nietuzinkowa szata graficzna w jaskrawo kolorowej, kreskówkowej stylistyce. Uwagę zwraca także ciekawe połączenie elementów historycznych i baśniowych składających się na wirtualny świat gry.

The Settlers
The Settlers

Strategiczne 2019

Ósma część serii ekonomicznych gier strategicznych, w których przejmujemy kontrolę nad tytułowymi osadnikami. The Settlers łączy rozwiązania znane z poprzednich odsłon cyklu z zupełnie nowymi elementami rozgrywki.

The Settlers History Collection
The Settlers History Collection

Strategiczne 15 listopada 2018

Zestaw siedmiu odsłon cyklu The Settlers, które wzbogacono o wszystkie dodatki, przystosowano do działania na współczesnych komputerach (z systemem Windows 10), a także rozbudowano o nowe funkcje. W The Settlers History Collection gracze przejmują kontrolę nad osadnikami, a ich celem jest rozwój wioski (zwłaszcza ekonomiczny).

The Settlers 7: Paths to a Kingdom
The Settlers 7: Paths to a Kingdom

Strategiczne 23 marca 2010

Siódma część jednej z najpopularniejszych strategii ekonomicznych, rozwijanych przez niemiecką firmę Blue Byte Software nieprzerwanie od 1993 roku. Nowa odsłona serii łączy sprawdzone mechanizmy rozgrywki z szeregiem całkiem nowych rozwiązań. Kampania fabularna oferuje stosunkowo dużą swobodę, pozwalając na wybór własnej drogi do sukcesu. Niezależnie od tego czy skupimy się na sferze militarnej, handlowej czy technologicznej, zgodnie z ideą cyklu sednem rozgrywki jest stworzenie sprawnie funkcjonującej gospodarki. O wygranej decydują zaś punkty zwycięstwa, które zdobywamy, spełniając kolejne stawiane nam wymagania. W grze zmieniono nieco system rozbudowy osady, dzieląc budynki na struktury główne oraz poboczne, które stawiamy w obejściu istniejących już budynków nadrzędnych. Cechą charakterystyczną jest zupełnie nowa, w pełni trójwymiarowa oprawa z możliwością płynnego zbliżania i obracania widoku. Zgodnie z najnowszymi trendami, grę wzbogacono także o liczne opcje społecznościowe.

The Settlers: Traditions Edition
The Settlers: Traditions Edition

Strategiczne 28 sierpnia 2008

Spin-offowa odsłona kultowej sagi strategiczno-ekonomicznej, nawiązująca do wcześniejszych odsłon cyklu i wykorzystująca nieco zmodyfikowaną mechanikę odświeżonej w 2006 roku drugiej części gry. Po raz pierwszy w historii serii za powstanie tytułu nie odpowiadają oryginalni twórcy marki z firmy Blue Byte, lecz ekipa studia Funatics, znana m.in. z bliźniaczego cyklu Cultures. Podczas rozgrywki staniemy na czele jednej z trzech nacji - Egipcjan, Szkotów bądź Bawarczyków – różniących się siłą armii, logistyką oraz zapotrzebowaniem na surowce. Naszym celem będzie objawienie się jako prawdziwa potęga gospodarcza oraz militarna i udowodnienie bogom olimpijskim, że jesteśmy godni organizacji igrzysk sportowych. Kolejne misje toczą się w trzech odmiennych sceneriach: pustynnej, wyżynnej i lodowej. Oprócz kampanii przeznaczonej dla jednego gracza, przygotowano także pełnoprawny tryb multiplayer, a czas oczekiwania w lobby możemy umilić sobie za pomocą szeregu zabawnych mini-gierek.

The Settlers: Rise of an Empire
The Settlers: Rise of an Empire

Strategiczne 25 września 2007

Szósta pełnoprawna odsłona popularnej serii strategii ekonomicznych, zapoczątkowanej przez firmę Blue Byte w 1993 roku. Po mocno innowacyjnej części piątej, twórcy cyklu postanowili powrócić do dawnej, sprawdzonej konwencji, wzbogacając ją garścią nowych rozwiązań. Ogólna koncepcja gry nie zmieniła się, a naszym celem jest przejęcie kontroli nad niewielką wioską i rozwinięcie jej do rangi nowoczesnej, dobrze ufortyfikowanej metropolii. Kluczem do sukcesu jest stworzenie sprawnie funkcjonującego łańcucha produkcyjnego, który zapewni stały dopływ potrzebnych surowców, pożywienia itp. Konieczne jest także stworzenie silnej armii, która zapewni nam ochronę przed potencjalnymi najeźdźcami. Wśród wprowadzonych nowości wymienić należy nowych bohaterów, których unikalne zdolności gwarantują nam podczas rozgrywki specjalne bonusy. Warto odnotować także rezygnację z usług geologów oraz konieczności wytyczania ścieżek, które teraz są wydeptywane automatycznie przez tragarzy.

The Settlers II: 10th Anniversary
The Settlers II: 10th Anniversary

Strategiczne 7 września 2006

Uwspółcześniony remake najpopularniejszej z odsłon kultowej serii strategicznej The Settlers, przygotowany z okazji dziesięciolecia wydania gry. Twórcy ze studia Blue Byte opracowali na nowo złożoną z 10 misji kampanię, w której stajemy na czele Rzymian, poszukujących nowych krain celem odbudowy upadłego Imperium. Naszym zadaniem jest systematyczny rozwój naszego państwa, poprzez wznoszenie kolejnych budynków mieszkalnych, gospodarczych i militarnych, które zapewnią nam dopływ surowców, pożywienia oraz żołnierzy. Zadbano także o pełnoprawny tryb multiplayer, w którym może wziąć udział maksymalnie 6 graczy. Oprawa graficzna gry przygotowana została na bazie silnika napędzającego piątą część serii, choć twórcom udało się zachować baśniowy klimat oryginału, a wszystkie modele budynków i osadników stworzono w oparciu o ich pierwowzory sprzed lat. Celem urozmaicenia rozgrywki, wprowadzono także kilka nowości, nieobecnych w pierwotnej wersji gry.

The Settlers: Heritage of Kings
The Settlers: Heritage of Kings

Strategiczne 8 lutego 2005

Piąta część popularnej serii strategiczno-ekonomicznej, rozwijanej nieprzerwanie od 1993 roku przez niemieckie studio Blue Byte Software. W pracach nad kolejną odsłoną gry autorów cyklu wspomagał Bruce Milligan, odpowiedzialny w przeszłości za takie hity, jak Civilization czy Tropico. Akcja tytułu przenosi nas w nieco inne, poważniejsze realia, nawiązujące do czasów europejskiego średniowiecza, zaś osią fabuły jest odbicie utraconego w przeszłości królestwa z rąk złowieszczego tyrana. Czynimy to oczywiście w typowy dla serii sposób, wznosząc sieć budynków powiązanych ze sobą skomplikowanym łańcuchem ekonomicznym. Tym razem jednak równie istotną rolę odegra stworzenie silnej armii, zdolnej stawić czoła hegemonowi. Dzięki zupełnie nowemu silnikowi RenderWare, piąta odsłona cyklu zabiera graczy po raz pierwszy do w pełni trójwymiarowego świata, co w sposób oczywisty wpłynęło także na modyfikację mechaniki gry. Zabawę urozmaicają nam dodatkowo zmienne pory roku i warunki pogodowe.

The Settlers IV
The Settlers IV

Strategiczne 16 lutego 2001

Czwarta już część sagi o małych osadnikach. Tym razem do wyboru udostępnione zostały trzy rasy: Rzymianie, Wikingowie, Majowie. W grze spotkamy także przedstawicieli tzw. „Ciemnej Rasy”.

The Settlers III
The Settlers III

Strategiczne 13 października 1998

Trzecia odsłona serii The Settlers wyprodukowana i wydana przez firmę Blue Byte Software. Gra, choć zaliczana jest do gatunku strategii czasu rzeczywistego (RTS), odznacza się bardzo rozbudowanym aspektem ekonomicznym.

The Settlers II
The Settlers II

Strategiczne 15 lutego 1996

The Settlers II jest drugą odsłoną serii uznawanej za klasykę gatunku strategii czasu rzeczywistego (RTS). Gracz kieruje poczynaniami grupki osadników, która na nowo odkrytym lądzie próbuje zbudować kolonię. Deweloperzy ze studia Blue Byte Software przygotowali wciągającą kampanię trybu jednoosobowego, na którą składa się 10 misji, oraz w pełni funkcjonalny, sieciowy multiplayer.

The Settlers (1993)
The Settlers (1993)

Strategiczne 22 marca 1993

The Settlers to pierwsza odsłona niezwykle popularnego cyklu gier strategicznych rozgrywanych w czasie rzeczywistym, która przenosi nas do średniowiecznego królestwa, targanego wojną pomiędzy zwaśnionymi baronami.