Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Street Fighter - seria gier na platformę iOS

Seria zręcznościowych bijatyk, zaliczana do ścisłego kanonu gatunku. Cykl wykreowany został przez Takashiego Nishiyamę oraz Hiroshiego Matsumoto i uznawany jest za jedną z najważniejszych marek w portfolio japońskiej firmy Capcom.

Pierwsza odsłona serii – Street Fighter – ukazała się w 1987 roku na automatach do gier i spotkała z umiarkowanym zainteresowaniem wśród graczy. Przełomu dokonała dopiero wydana cztery lata później kontynuacja, Street Fighter II: The World Warrior, która okazała się niekwestionowanym hitem (łączne przychody ze sprzedaży pierwowzoru i portów szacowane są na 1,5 mld dolarów). Na przestrzeni 25 lat cykl doczekał się kilkudziesięciu gier (wliczając w to różnego rodzaju spin-offy) na wszystkich znaczących platformach sprzętowych.

W 2016 roku ukazała się pierwsza odsłona stworzona z myślą o konsolach ósmej generacji – Street Fighter V. Tytuł został wydany na komputerach osobistych i PlayStation 4. Największą nowością było wprowadzenie paska V-Gauge, ładowanego, gdy dana postać jest atakowana. Jego napełnienie umożliwia wykonanie specjalnych ataków, kontrataków, a także uzyskanie czasowych bonusów, np. do zadawanych obrażeń. W grze po raz pierwszy wykorzystano silnik Unreal Engine 4, choć charakterystyczny dla serii styl graficzny nie pozwolił na pełne wykorzystanie tej technologii. Chronologicznie wydarzenia ukazane w grze umieszczone są między Street Fighter IV a dziejącym się później Street Fighter III.

Fabuła pełni w serii Street Fighter drugoplanową rolę. Na ogół motywem przewodnim jest turniej, w którym rywalizują wojownicy reprezentujący różne style walki. Galeria bohaterów i bohaterek obejmuje kilkadziesiąt postaci, z których każda ma własną historię, odrębny zestaw ataków i obron, a także domową arenę pojedynków.

Walka w Street Fighterze ma stricte zręcznościowy charakter. Starcia rozgrywane są w rundach, kończących się nokautem lub wyczerpaniem limitu czasu. Postaci dysponują sporym repertuarem ciosów, kopnięć, wyskoków, uników, bloków itp. Dodatkowo każdy bohater posiada także unikalne specjalne umiejętności i zagrania, np. ataki dystansowe.

Klasyczne odsłony cyklu odznaczają się dwuwymiarową oprawą graficzną w kreskówkowym stylu. Akcja ukazana jest z boku, a walczące postaci widzimy z profilu (całą sylwetkę lub tylko głowę). W nowszych grach z serii twórcy zazwyczaj łączą ręcznie rysowane tła 2D oraz trójwymiarowe modele postaci i niektórych obiektów na planszach.

Popularność marki Street Fighter wykroczyła daleko poza gry wideo. Cykl doczekał się m.in. serii komiksów, kilku seriali i filmów anime, pełnometrażowego obrazu z udziałem aktorów oraz wyreżyserowanej przez Andrzeja Bartkowiaka kinowej superprodukcji – Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009).

Street Fighter IV: Champion Edition
Street Fighter IV: Champion Edition

Bijatyki 12 lipca 2017

Street Fighter IV: Champion Edition to kolejna wersja konsolowej bijatyki Street Fighter IV z 2009 roku przeznaczona na urządzenia mobilne (iOS i Android). Firma Capcom wypuściła wcześniej dwie edycje na smartfony i tablety – gry Street Fighter IV w 2010 roku i Street Fighter IV: Volt w 2011 roku. Opisywana produkcja jest ich ulepszonym wydaniem, oferującym wachlarz około trzydziestu zawodników. Usprawnieniu uległa też oprawa graficzna – modele postaci są bardziej szczegółowo wykonane, a występujące wcześniej z boków ekranu czarne pasy zostały zlikwidowane. Produkcja oferuje również sieciowy multiplayer, którego zabrakło w pierwszej mobilnej wersji SFIV. Natomiast sam system rozgrywki nie uległ większym zmianom – w dalszym ciągu jest to jedna z najbardziej rozbudowanych bijatyk dostępnych na urządzeniach mobilnych. Gracze korzystają z wirtualnych przycisków, wystukując na nich rozmaite ataki łączone w proste combosy oraz ich bardziej zaawansowane odmiany – super i ultra.