Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Street Fighter - seria gier na platformę PC

Seria zręcznościowych bijatyk, zaliczana do ścisłego kanonu gatunku. Cykl wykreowany został przez Takashiego Nishiyamę oraz Hiroshiego Matsumoto i uznawany jest za jedną z najważniejszych marek w portfolio japońskiej firmy Capcom.

Pierwsza odsłona serii – Street Fighter – ukazała się w 1987 roku na automatach do gier i spotkała z umiarkowanym zainteresowaniem wśród graczy. Przełomu dokonała dopiero wydana cztery lata później kontynuacja, Street Fighter II: The World Warrior, która okazała się niekwestionowanym hitem (łączne przychody ze sprzedaży pierwowzoru i portów szacowane są na 1,5 mld dolarów). Na przestrzeni 25 lat cykl doczekał się kilkudziesięciu gier (wliczając w to różnego rodzaju spin-offy) na wszystkich znaczących platformach sprzętowych.

W 2016 roku ukazała się pierwsza odsłona stworzona z myślą o konsolach ósmej generacji – Street Fighter V. Tytuł został wydany na komputerach osobistych i PlayStation 4. Największą nowością było wprowadzenie paska V-Gauge, ładowanego, gdy dana postać jest atakowana. Jego napełnienie umożliwia wykonanie specjalnych ataków, kontrataków, a także uzyskanie czasowych bonusów, np. do zadawanych obrażeń. W grze po raz pierwszy wykorzystano silnik Unreal Engine 4, choć charakterystyczny dla serii styl graficzny nie pozwolił na pełne wykorzystanie tej technologii. Chronologicznie wydarzenia ukazane w grze umieszczone są między Street Fighter IV a dziejącym się później Street Fighter III.

Fabuła pełni w serii Street Fighter drugoplanową rolę. Na ogół motywem przewodnim jest turniej, w którym rywalizują wojownicy reprezentujący różne style walki. Galeria bohaterów i bohaterek obejmuje kilkadziesiąt postaci, z których każda ma własną historię, odrębny zestaw ataków i obron, a także domową arenę pojedynków.

Walka w Street Fighterze ma stricte zręcznościowy charakter. Starcia rozgrywane są w rundach, kończących się nokautem lub wyczerpaniem limitu czasu. Postaci dysponują sporym repertuarem ciosów, kopnięć, wyskoków, uników, bloków itp. Dodatkowo każdy bohater posiada także unikalne specjalne umiejętności i zagrania, np. ataki dystansowe.

Klasyczne odsłony cyklu odznaczają się dwuwymiarową oprawą graficzną w kreskówkowym stylu. Akcja ukazana jest z boku, a walczące postaci widzimy z profilu (całą sylwetkę lub tylko głowę). W nowszych grach z serii twórcy zazwyczaj łączą ręcznie rysowane tła 2D oraz trójwymiarowe modele postaci i niektórych obiektów na planszach.

Popularność marki Street Fighter wykroczyła daleko poza gry wideo. Cykl doczekał się m.in. serii komiksów, kilku seriali i filmów anime, pełnometrażowego obrazu z udziałem aktorów oraz wyreżyserowanej przez Andrzeja Bartkowiaka kinowej superprodukcji – Street Fighter: The Legend of Chun-Li (2009).

Street Fighter: 30th Anniversary Collection
Street Fighter: 30th Anniversary Collection

Bijatyki 29 maja 2018

Zestaw dwunastu gier z serii Street Fighter, wydany z okazji jej trzydziestych urodzin. W kompilacji znalazło się miejsce również na tak zwane muzeum, w którym można nie tylko posłuchać ścieżek dźwiękowych i zapoznać się z obsadą serii, lecz także przeczytać dokumenty projektowe czy prześledzić ewolucję marki na przestrzeni lat.

Street Fighter V: Arcade Edition
Street Fighter V: Arcade Edition

Bijatyki 16 stycznia 2018

Rozbudowana wersja piątej odsłony kultowego cyklu bijatyk, nad którym pieczę sprawuje firma Capcom. Tytuł nie wprowadza zmian do mechaniki rozgrywki znanej z oryginalnego Street Fighter V – autorzy skoncentrowali się na przygotowaniu kompletnej edycji gry, w której znajdziemy dwudziestu ośmiu zawodników obdarzonych unikalnymi zdolnościami bojowymi. Oprócz tego Street Fighter V: Arcade Edition zawiera też nowe V-Triggers (specjalne premie przyznawane w zamian za energię V-Gauge, którą otrzymujemy, kiedy nasza postać jest atakowana), a także dwa dodatkowe warianty rozgrywki, czyli Arcade Mode inspirowany klasycznymi grami spod szyldu Street Fighter oraz Extra Battle, gdzie walczymy o ekskluzywne kostiumy w specjalnych wyzwaniach. Listę nowości zamyka przebudowany interfejs z nową kolorystyką i odmienionymi menusami i dodatkowe efekty wizualne towarzyszące wymianie ciosów.

Street Fighter V
Street Fighter V

Bijatyki 16 lutego 2016

Piąta pełnoprawna odsłona jednej z najdłuższych i najpopularniejszych serii bijatyk firmy Capcom, zapoczątkowanej jeszcze w 1987 roku. Gra oferuje nowy, bardziej złożony i jednocześnie łatwy do nauczenia model walki, wzbogacony o trzy zupełnie nowe techniki: V-Skills, V-Reversals oraz V-Triggers, bazujące na odnawialnym pasku energii V-Gauge. Pierwotna wersja gry oferuje 16 grywalnych postaci, wśród których znaleźli się najbardziej legendarni wojownicy cyklu, jak również 4 zupełnie nowi bohaterowie. Kolejne postaci oraz cała masa dodatkowej zawartości może być nabywana za specjalną, wirtualną walutę, zdobywaną podczas gry. Street Fighter V pozwala na crossplatformową zabawę w sieci posiadaczy komputerów oraz konsol. Tytuł odznacza się wykonaną w technologii cel shadingu grafiką i pracuje na nowoczesnym silniku Unreal Engine 4, zapewniającym istotny skok jakościowy w porównaniu z poprzednimi częściami cyklu. Jednocześnie twórcom udało się zachować charakterystyczny styl graficzny serii.

Ultra Street Fighter IV
Ultra Street Fighter IV

Bijatyki 8 sierpnia 2014

Najbardziej kompletna z dotychczasowych edycji popularnej bijatyki Street Fighter IV, która od daty swojej premiery w 2009 roku doczekała się kilku wznowień. Tym razem twórcy ze studia Capcom postanowili podtrzymać zainteresowanie swą grą, oferując m.in. 6 nowych aren oraz 5 dodatkowych wojowników, dzięki czemu ich łączna liczba wynosi teraz 44. Dodatkowo w grze znalazły się zupełnie nowe wyzwania, opracowane specjalnie dla największych miłośników serii, a także zestaw wszystkich wydanych wcześniej dodatkowych kostiumów, dostępnych dotąd w formie płatnych DLC. W odpowiedzi na sugestie graczy, nie obyło się także bez drobnych zmian w mechanice rozgrywki, sprowadzających się głównie do lepszego zbalansowania postaci. Niezmienne pozostały za to dostępne tryby zabawy oraz stworzona w technologii cel-shading grafika gry. Ultra Street Fighter dostępny jest zarówno jako produkcja w pełni samodzielna, jak i dodatek DLC, przeznaczony dla posiadaczy poprzednich edycji gry.

Street Fighter X Tekken
Street Fighter X Tekken

Bijatyki 11 maja 2012

Kontynuacja słynnego cyklu bijatyk firmy Capcom, wychodząca naprzeciw konkurencyjnej serii Tekken, z którą popularny Street Fighter od lat toczy zaciekłą walkę o palmę pierwszeństwa na rynku. Twórcy obu serii postanowili znaleźć sposób na pogodzenie wspomnianych marek, zapożyczając na zasadzie wzajemności pochodzące z nich postaci wojowników. Pod względem mechaniki Street Fighter X Tekken wykorzystuje rozwiązania znane z czwartej odsłony serii, zaś główną nowość stanowią tu oczywiście bohaterowie cyklu Tekken. Ich trójwymiarowe modele i odmienne style walki w umiejętny sposób zaadaptowano do panujących w Street Fighterze realiów 2.5D, a dzięki technologii cel-shading nadano im nieco bardziej komiksowy charakter. Całość przeznaczona jest zarówno dla weteranów obu serii, jak i całkiem nowych graczy, dla których przygotowano szereg samouczków, tryb treningowy oraz specjalne misje szkoleniowe. Nie zabrakło także trybu wieloosobowego z systemem rankingowym i opcją edycji wyglądu postaci.

Super Street Fighter IV: Arcade Edition
Super Street Fighter IV: Arcade Edition

Bijatyki 8 lipca 2011

Super Street Fighter IV: Arcade Edition jest rozszerzoną wersją popularnej bijatyki stworzonej przez japońską firmę Capcom. W tej edycji twórcy zdecydowali się wprowadzić czterech nowych bohaterów, a także liczne usprawnienia w mechanice pojedynków oraz rozszerzony tryb zmagań sieciowych. Zmodyfikowano również charakterystyki postaci, dzięki czemu udało się lepiej zbalansować rozgrywkę.

Street Fighter IV
Street Fighter IV

Bijatyki 2 lipca 2009

Street Fighter IV to czwarta odsłona niezwykle popularnej serii bijatyk. Akcja gry osadzona została pomiędzy wydarzeniami przedstawionymi w drugiej i trzeciej części cyklu. Wśród 25 wojowników, w których gracz może się wcielić, znajdują się zarówno dobrze znani (Ryu, Chun-Li, Ken i inni) jak i zupełnie nowi bohaterowie. Deweloperzy z firmy Capcom postanowili też wrócić do korzeni serii i choć modele postaci oraz scenerie wykonane są w technologii 3D, akcja pokazana została w charakterystycznym dwuwymiarowym rzucie.

Street Fighter Alpha: Warriors' Dreams
Street Fighter Alpha: Warriors' Dreams

Bijatyki 14 czerwca 1998

Kontynuacja słynnej serii bijatyk firmy Capcom, zrealizowana w tradycyjnym widoku 2D. Do rywalizacji staje tym razem 10 wojowników, w tym zarówno ci znani z poprzednich odsłon cyklu, jak i całkiem nowi. W grze znacznie poprawiono oprawę graficzną i wprowadzono kilka modyfikacji w modelu walki, takich jak możliwość blokowania w powietrzu i specjalne kombinacje ciosów tzw. Alpha Combos.

Street Fighter Alpha 2
Street Fighter Alpha 2

Bijatyki 12 marca 1998

Druga odsłona sub-serii Street Fighter Alpha, stanowiącej kontynuację bestsellerowego cyklu dwuwymiarowych bijatyk firmy Capcom. W grze powraca galeria postaci, znanych z pierwszej części serii, choć pojawia się też kilka nowych. Twórcy wprowadzili także szereg modyfikacji do znanej z pierwowzoru mechaniki walki.

Super Puzzle Fighter II Turbo HD Remix
Super Puzzle Fighter II Turbo HD Remix

Bijatyki prace wstrzymane

Remake klasycznej gry logiczno-zręcznościowej, łączącej w sobie elementy popularnego "Tetrisa" oraz klasycznej dwuwymiarowej bijatyki. Zajmujemy się układaniem kolorowych klocków, wyprowadzając tym samym ciosy.