Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Atelier - seria gier na platformę PSV

Atelier Lydie & Suelle: The Alchemists and the Mysterious Paintings
Atelier Lydie & Suelle: The Alchemists and the Mysterious Paintings

RPG 21 grudnia 2017

Atelier Lydie & Suelle: The Alchemists and the Mysterious Paintings to opracowana z myślą o PlayStation 4 kolejna odsłona popularnego cyklu jRPG. Gra opowiada o dwóch siostrach prowadzących pracownię alchemiczną. Produkcja kładzie duży nacisk na ten rodzaj sztuk magicznych, oferując rozbudowane mechanizmy tworzenia przedmiotów oraz bogaty wybór składników. Wiele czasu spędzamy także na toczeniu bitew za pomocą turowego systemu walki.

Atelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey
Atelier Firis: The Alchemist and the Mysterious Journey

RPG 2 listopada 2016

Osiemnasta pełnoprawna odsłona rozbudowanego cyklu gier jRPG Atelier, rozwijanego od 1997 roku – głównie przez japońskie studio Gust. Wcielamy się w rolę tytułowej dziewczyny, Firis Mistlud, która postanawia opuścić swoje podziemne górnicze miasto i udać się w podróż w nieznane. Na powierzchni bohaterka musi stawić czoła rozmaitym wyzwaniom, jednak z opresji pomaga jej wyjść tajemna wiedza alchemiczna oraz doświadczenie w pracy górnika. Atelier Firis: The Alchemist of the Mysterious Journey stanowi nowe otwarcie całej serii, wprowadzając do rozgrywki wiele świeżych rozwiązań. Wśród nich wymienić warto przede wszystkim największy w historii świat gry, nieobecne wcześniej umiejętności bohaterki czy możliwość kształtowania świata gry w zależności od podejmowanych decyzji. Ważny element zabawy stanowi toczona w systemie turowym walka, podczas której korzystamy z nie tylko ze standardowych i specjalnych ataków, ale także stworzonych przez Firis bomb, trucizn i innych elementów ekwipunku.

Atelier Shallie Plus: Alchemists of the Dusk Sea
Atelier Shallie Plus: Alchemists of the Dusk Sea

RPG 3 marca 2016

Udoskonalona wersja gry Atelier Shallie: Alchemists of the Dusk Sea, która ukazała się na konsoli PlayStation 3 w 2014 roku. W porównaniu z oryginałem, stworzony przez studio Gust tytuł może pochwalić się obecnością wszystkich dodatków, kilku nowych epizodów, dodatkowych wrogów, zmian wprowadzonych w dzienniku oraz większej ilości opcji dostosowywania wyglądu postaci. Podobnie jak miało to miejsce w pierwowzorze, w Atelier Shallie Plus: Alchemists of the Dusk Sea gracz wciela się w jedną z dwóch protagonistek – Shallisterę Argo lub Shallotte Elminus, których zadaniem jest odkrycie tajemnic chylącego się ku upadkowi świata. Schemat rozgrywki oparto na eksploracji otoczenia, pozyskiwaniu materiałów do analizy oraz walce z napotkanymi przeciwnikami – starcia rozgrywane są w systemie turowym, a kluczem do sukcesu jest odpowiednie wykorzystanie posiadanego ekwipunku, specjalnych ataków i zdolności. Istotną rolę w grze odgrywa także wykonywanie rozmaitych zadań fabularnych i misji pobocznych oraz wypełnianie tak zwanych „celów życiowych” postaci, co gwarantuje zwiększenie jej zdolności i statystyk. Całości dopełnia system craftingu, pozwalający na tworzenie nowych przedmiotów i ulepszanie już posiadanych.

Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book
Atelier Sophie: The Alchemist of the Mysterious Book

RPG 19 listopada 2015

Siedemnasta odsłona wykreowanej przez japońskie studio Gust serii Atelier, będącej klasyczną przedstawicielką gatunku jRPG z turowym systemem walki oraz humorystyczną i pełną uroku fabułą. Pod względem fabularnym Atelier Sophie otwiera całkiem nowy rozdział w historii cyklu i nie jest w żaden sposób powiązana z jego poprzednimi odsłonami. Tym razem wcielamy się w postać 16-letniej Sophie – początkującej alchemiczki, która po swojej zmarłej babci odziedziczyła pokaźny warsztat wraz z tajemniczą, mówiącą księgą. Pewnego dnia księga ta przyjmuje postać kobiety imieniem Plachta i prosi naszą bohaterkę o pomoc w odzyskaniu zagubionych wspomnień. W ten sposób Sophie rozpoczyna przygodę, w trakcie której będzie eksplorować szereg barwnych lokacji, zbierać składniki receptur alchemicznych oraz walczyć z rozmaitymi stworami. Jedną z głównych nowości w serii jest wprowadzenie cyklu dnia i nocy, który w istotny sposób wpływa na rodzaj napotykanych wrogów oraz postaci niezależnych.

Atelier Escha & Logy Plus: Alchemists of the Dusk Sky
Atelier Escha & Logy Plus: Alchemists of the Dusk Sky

RPG 22 stycznia 2015

Atelier Escha & Logy: Alchemists of the Dusk Sky to gra RPG autorstwa japońskiego studia Gust. Jej cechą charakterystyczną jest niezwykle rozbudowany system rzemiosła, wymagający przeprowadzania reakcji alchemicznych oraz ciągłego rozbudowania własnego laboratorium.

Atelier Ayesha Plus: The Alchemist of Dusk
Atelier Ayesha Plus: The Alchemist of Dusk

RPG 27 marca 2014

Japońska gra RPG należąca do popularnego cyklu Atelier. Tym razem autorzy przenoszą nas w nowe uniwersum i pozwalają na wcielenie się w nową bohaterkę. Ponownie nacisk położono głównie na oparty na alchemii system rzemiosła pozwalający na tworzenie nowych przedmiotów. Potyczki tradycyjnie rozgrywane są w systemie turowym.

Atelier Rorona Plus: The Alchemist Of Arland
Atelier Rorona Plus: The Alchemist Of Arland

RPG 21 listopada 2013

Ulepszona i rozszerzona o nowe opcje wersja gry Atelier Rorona: The Alchemist of Arland, która ukazała się na PlayStation 3 w 2010 roku. Tytuł posiada zupełnie nowe scenariusze, system walki i alchemii znany z najnowszych odsłon cyklu, a także poprawioną oprawę graficzną.

Atelier Meruru Plus: The Apprentice of Arland
Atelier Meruru Plus: The Apprentice of Arland

RPG 20 marca 2013

Japońskie RPG, w którym dzięki znajomości alchemii pomożemy odbudować podupadłe królestwo. Nacisk położono na umiejętności tworzenia przedmiotów oraz rozwijania własnego alchemicznego warsztatu. W grze nie brakuje walki, a potyczki odbywają się w standardowym dla serii systemie turowym.

Atelier Totori Plus: The Adventurer of Arland
Atelier Totori Plus: The Adventurer of Arland

RPG 29 listopada 2012

Atelier Totori: The Adventurer of Arland to japońska gra RPG, w której pomożemy głównej bohaterce zostać wyśmienitą alchemiczką oraz odnaleźć jej zaginioną matkę.