Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Scribblenauts - seria gier na platformę iOS

Cieszący się sporą popularnością cykl gier logicznych z elementami platformówki. Markę stworzyło i rozwija studio 5th Cell, a prawa własności intelektualnej znajdują się w posiadaniu koncernu Warner Bros.

Za ojców serii Scribblenauts uznaje się Jeremiaha Slaczkę, Matta Coxa oraz Mariusa Fahlbuscha ze studia 5th Cell. Pierwsza odsłona cyklu – Scribblenauts ukazała się w 2009 roku jako tytuł na wyłączność dla konsoli Nintendo DS. Innowacyjna gra spodobała się zarówno krytykom jak i graczom. Na sequel – Super Scribblenauts trzeba było czekać zaledwie rok. Sukces udało się powtórzyć także na smartfonach za sprawą Scribblenauts Remix (2011). Nowy rozdział w historii cyklu otworzyła wydana pod koniec 2012 roku gra Scribblenauts Unlimited, który była jednym z tytułów startowych wchodzącej na rynek konsoli Nintendo Wii U (nieco później ukazały się również konwersje na konsolę Nintendo 3DS oraz komputery PC).

Bohaterem gier z serii Scribblenauts jest chłopak imieniem Maxwell. Posiada on magiczny zeszyt, dzięki któremu potrafi wyczarowywać rzeczy potrzebne do rozwiązania określonego problemu logicznego i zdobycia nagrody w postaci gwiazdki. Początkowe odsłony cyklu nie posiadały wyraźnie zdefiniowanej fabuły. Motyw eksplorowania fantastycznych światów i pomagania ich mieszkańcom pojawił się dopiero w Scribblenauts Unlimited.

Tym, co wyróżnia cykl Scribblenauts na tle konkurencyjnych gier jest silnik Objectnaut opracowany przez Mariusa Fahlbuscha. Zawiera on obszerny słownik pojęć obejmujących głównie przedmioty i zwierzęta, które opisane są atrybutami definiującymi ich zachowanie i możliwości wykorzystania. Mechanizm ten został rozbudowany wraz z rozwojem serii (początkowo gracz musiał wpisać słowo w notatniku, aby uzyskać potrzebny obiekt, od Scribblenauts Unlimited może również zdefiniować jego cechy dobierając spośród wielu dostępnych wariantów).

Oprawa wizualna serii Scribblenauts utrzymana jest w kreskówkowym stylu. Dwuwymiarowa grafika stosowana w grach z serii odznacza się intensywnymi kolorami oraz prostymi animacjami. Całości wrażeń estetycznych dopełnia klimatyczny podkład dźwiękowy, najczęściej złożony z kompozycji muzycznych Davida J. Franco.

Scribblenauts Unlimited
Scribblenauts Unlimited

Logiczne 15 grudnia 2015

Scribblenauts Unlimited to gra logiczna wyprodukowana przez studio 5th Cell. Gracz ma za zadanie pomóc Maxwellowi i mieszkańcom wirtualnego świata wymyślając rzeczy mogące rozwiązać rozmaite problemy. Tytuł oferuje opcję zabawy w trybie multiplayer, a także możliwość dzielenia się swoimi pomysłami.

Scribblenauts Remix
Scribblenauts Remix

Logiczne 12 października 2011

Mobilna edycja przebojowej gry logicznej z konsolki Nintendo DS. W grze rozwiązujemy szereg zróżnicowanych zagadek, używając do tego celu specjalnego, magicznego notatnika. Po wpisaniu w nim nazwy i cech przedmiotu, materializuje się on w świecie gry i od tej pory możemy go użyć do rozwiązania problemu.