Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Scribblenauts - seria gier na platformę PS4

Cieszący się sporą popularnością cykl gier logicznych z elementami platformówki. Markę stworzyło i rozwija studio 5th Cell, a prawa własności intelektualnej znajdują się w posiadaniu koncernu Warner Bros.

Za ojców serii Scribblenauts uznaje się Jeremiaha Slaczkę, Matta Coxa oraz Mariusa Fahlbuscha ze studia 5th Cell. Pierwsza odsłona cyklu – Scribblenauts ukazała się w 2009 roku jako tytuł na wyłączność dla konsoli Nintendo DS. Innowacyjna gra spodobała się zarówno krytykom jak i graczom. Na sequel – Super Scribblenauts trzeba było czekać zaledwie rok. Sukces udało się powtórzyć także na smartfonach za sprawą Scribblenauts Remix (2011). Nowy rozdział w historii cyklu otworzyła wydana pod koniec 2012 roku gra Scribblenauts Unlimited, który była jednym z tytułów startowych wchodzącej na rynek konsoli Nintendo Wii U (nieco później ukazały się również konwersje na konsolę Nintendo 3DS oraz komputery PC).

Bohaterem gier z serii Scribblenauts jest chłopak imieniem Maxwell. Posiada on magiczny zeszyt, dzięki któremu potrafi wyczarowywać rzeczy potrzebne do rozwiązania określonego problemu logicznego i zdobycia nagrody w postaci gwiazdki. Początkowe odsłony cyklu nie posiadały wyraźnie zdefiniowanej fabuły. Motyw eksplorowania fantastycznych światów i pomagania ich mieszkańcom pojawił się dopiero w Scribblenauts Unlimited.

Tym, co wyróżnia cykl Scribblenauts na tle konkurencyjnych gier jest silnik Objectnaut opracowany przez Mariusa Fahlbuscha. Zawiera on obszerny słownik pojęć obejmujących głównie przedmioty i zwierzęta, które opisane są atrybutami definiującymi ich zachowanie i możliwości wykorzystania. Mechanizm ten został rozbudowany wraz z rozwojem serii (początkowo gracz musiał wpisać słowo w notatniku, aby uzyskać potrzebny obiekt, od Scribblenauts Unlimited może również zdefiniować jego cechy dobierając spośród wielu dostępnych wariantów).

Oprawa wizualna serii Scribblenauts utrzymana jest w kreskówkowym stylu. Dwuwymiarowa grafika stosowana w grach z serii odznacza się intensywnymi kolorami oraz prostymi animacjami. Całości wrażeń estetycznych dopełnia klimatyczny podkład dźwiękowy, najczęściej złożony z kompozycji muzycznych Davida J. Franco.

Scribblenauts Mega Pack
Scribblenauts Mega Pack

Logiczne 18 września 2018

Kompilacja dwóch gier z serii Scribblenauts, czyli Scribblenauts Unlimited oraz Scribblenauts Unmasked: A DC Comics Adventure, które wzbogacono o dodatkowe elementy. W trakcie rozgrywki w Scribblenauts Mega Pack przemierzamy barwne etapy i rozwiązujemy zagadki, przywołując pożądane przedmioty oraz postacie przy pomocy magicznego notesu.

Scribblenauts Showdown
Scribblenauts Showdown

Logiczne 6 marca 2018

Scribblenauts Showdown jest szóstą częścią docenianej zarówno przez graczy, jak i branżowe media serii przygodowych gier logicznych. Produkcję wyróżnia duża swoboda działania. Za stworzenie tego tytułu odpowiada studio 5th Cell, zaś jego wydaniem zajął się koncen Warner Bross.