Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Close Combat - seria gier

Close Combat: The Bloody First
Close Combat: The Bloody First

Strategiczne 3 października 2019

Kolejna odsłona cyklu taktycznych RTS-ów, stworzona przez koncern Matrix Games/Slitherine. Gracze przejmują kontrolę nad amerykańską Pierwszą Dywizją Piechoty (znaną pod nazwą Big Red One), biorąc udział w starciach na terenie Tunezji i w górach Sycylii, by ostatecznie trafić na plażę Omaha i uczestniczyć w lądowaniu w Normandii. Zabawa toczy się w czasie rzeczywistym, a w trakcie rozgrywki do naszej dyspozycji zostają oddane zarówno oddziały piechoty, jak i artyleria, śmigłowce oraz jednostki pancerne. W miarę odnoszonych postępów wojska zdobywają nie tylko doświadczenie, lecz także nowe uzbrojenie, co czyni je silniejszymi i odporniejszymi na ogień wroga. Deweloperzy nie eksperymentowali z mechaniką, zachowując tradycyjny dla marki widok top-down – wprowadzone nowości obejmują znacznie większą swobodę w wyborze miejsca i sposobu ataku, na którego skuteczność wpływ mają warunki atmosferyczne, budowa terenu oraz kondycja i morale armii. Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza, produkcja oferuje rozbudowany moduł multiplayer, gdzie rywalizujemy w trybie head-to-head lub gramy w kooperacji z innym graczem. Warto nadmienić, że Close Combat: The Bloody First to pierwsza część serii wykorzystująca trójwymiarowy silnik graficzny. Gra działa w oparciu o technologię Unity, co odbiło się przede wszystkim na wyglądzie i animacji poszczególnych jednostek.

PC

Close Combat: Gateway to Caen
Close Combat: Gateway to Caen

Strategiczne 6 czerwca 2014

Kolejna pozycja z zasłużonej serii taktycznych strategii wojennych, zapoczątkowanej w 1996 r. przez studio Atomic Games i Microsoft. Twórcą tytułu jest specjalizujący się w grach strategicznych koncern Matrix Games, posiadający od 2007 r. prawa do marki. Fabuła tej części skupia się na słynnej brytyjskiej ofensywie, przeprowadzonej w 1944 r. na okupowane przez niemieckie dywizje pancerne miasto Caen. W grze możemy spróbować zmienić bieg historii, przejmując kontrolę nad broniącymi miasta wojskami III Rzeszy bądź poprowadzić aliancką ofensywę i zmusić okupanta do kapitulacji. Zgodnie z tradycją serii, zarówno teren zmagań, jak i biorące udział w walkach jednostki zostały pieczołowicie odtworzone na bazie danych historycznych. Rozgrywka toczy się zaś po części w czasie rzeczywistym, a częściowo na mapie taktycznej. Gateway To Caen stanowi ostatnią odsłonę cyklu, przygotowaną na wysłużonym już silniku 2D.

PC

Close Combat: Panthers in the Fog
Close Combat: Panthers in the Fog

Strategiczne 19 listopada 2012

Kolejna odsłona zaawansowanej symulacji starć wojennych. Przemieszczamy wojska na mapie strategicznej, a następnie przenosimy się na ekran taktyczny i przeprowadzamy operacje w czasie rzeczywistym. Tym razem bierzemy udział w ostatnich dniach walk w Normandii podczas II Wojny Światowej. Państwa Osi mają ostatnią szansę na odparcie druzgocącego ataku sił alianckich. To od postawy gracza zależy, która ze stron konfliktu odniesie ostateczne zwycięstwo.

PC

Close Combat: Last Stand Arnhem
Close Combat: Last Stand Arnhem

Strategiczne 7 lipca 2010

Realistyczna gra wojenna z popularnej serii. Przenosimy się w niej do czasów II wojny światowej i wcielamy w dowódcę oddziału. Produkcja skupia się na operacji Market Garden, podczas której Alianci przedostają się przez rzekę Ren. Tytuł zawiera wszelkie cechy charakterystyczne serii: taktyczną walkę w czasie rzeczywistym i próbę wiernego odwzorowania sytuacji na polu bitwy.

PC

Close Combat: The Longest Day
Close Combat: The Longest Day

Strategiczne 29 kwietnia 2009

Close Combat: The Longest Day to remake wydanej w 2000 roku, piątej odsłony serii. Gracz wciela się w dowódcę wojsk alianckich bądź niemieckich i próbuje wywalczyć sobie drogę przez zarośnięte krzewami pola Normandii.

PC

Close Combat: Wacht am Rhein
Close Combat: Wacht am Rhein

Strategiczne 28 października 2008

Reedycja czwartej części serii Close Combat, czyli Close Combat IV: Battle of the Bulge, w której mogliśmy stanąć po stronie Aliantów oraz III Rzeczy, w trakcie kontrofensywy w Ardenach.

PC

Close Combat: Modern Tactics
Close Combat: Modern Tactics

Strategiczne 15 listopada 2007

Close Combat: Modern Tactics to kolejna odsłona uznanej serii realistycznych gier strategicznych czasu rzeczywistego. Po raz pierwszy w historii tego cyklu mamy do czynienia z wykorzystaniem tylko i wyłącznie współczesnych teatrów działań wojennych.

PC

Close Combat: Cross of Iron
Close Combat: Cross of Iron

Strategiczne 13 lutego 2007

Close Combat: Cross of Iron to szósta już odsłona jednej najbardziej realistycznych, taktycznych strategii czasu rzeczywistego jakie powstały.

PC

Close Combat: First to Fight
Close Combat: First to Fight

Akcji 18 kwietnia 2005

Taktyczna gra akcji (FPS) rozgrywająca się w czasach obecnych, gdzieś na Środkowym Wschodzie. Gracz ma okazję dowodzić czteroosobowym oddziałem marines w licznych zadaniach bojowych.

PC

Close Combat V: Invasion Normandy
Close Combat V: Invasion Normandy

Strategiczne 5 października 2000

Strategia odrywająca wydarzenia z 6 czerwca 1944, gdy połączone siły Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady i Francji rozpoczęły największy desant morski w historii swiata.

PC

Close Combat IV: Battle of the Bulge
Close Combat IV: Battle of the Bulge

Strategiczne 18 listopada 1999

Kontynuacja legendarnej juz serii wojennych gier strategicznych z okresu II wojny swiatowej, pochodzacych z firmy Atomic, znanej milosnikom strategii równiez z serii World at War i V for Victory.

PC

Close Combat III: The Russian Front
Close Combat III: The Russian Front

Strategiczne 12 stycznia 1999

Kolejna część bardzo dobrej gry strategicznej osadzonej w realiach II Wojny Światowej. Tym razem gracz ma okazję opowiedzieć się po jednej ze stron biorących udział w działaniach na froncie wschodnim.

PC

Close Combat II: A Bridge Too Far
Close Combat II: A Bridge Too Far

Strategiczne 17 września 1997

Druga część popularnej serii gier strategicznych Close Combat przenosząca nas w czasy II Wojny Światowej, gdzie możemy wykazać swe dowódcze umiejętności podczas słynnej wojskowej operacji desantowej o kryptonimie Market Garden.

PC

Close Combat
Close Combat

Strategiczne 2 kwietnia 1996

Wielokrotnie nagradzana gra strategiczna czasu rzeczywistego traktująca o lądowaniu wojsk alianckich w 1944 roku na jednej z plaż Normandii – plaży Omaha. Wciel się w dowódcę jednej z walczących stron i dzielnie wykonuj swoje obowiązki.

PC