Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Carmageddon - seria gier na platformę AND

Seria zręcznościowych wyścigów samochodowych nastawionych na widowiskową jazdę i destrukcję otoczenia. Cykl wykreowany został przez brytyjskie studio Stainless Games, które sprawuje pieczę nad jego rozwojem.

Początku serii Carmageddon sięgają lat połowy lat 90. ubiegłego wieku i niezrealizowanego projektu 3D Destruction Derby. Pierwsza gra z cyklu – Carmageddon ukazała się w 1997 roku na komputerach PC (konwersje na inne platformy sprzętowe powstały kilka lat później). Dzieło studia Stainless Games szybko znalazło rozgłos za sprawą wzbudzającej duże kontrowersje mechaniki rozgrywki. Zaledwie rok później wydana została kontynuacja - Carmageddon 2: Carpocalypse Now, a w 2000 roku gracze doczekali się premiery trzeciej odsłony serii - Carmageddon TDR 2000. Dalszy rozwój marki został zatrzymany na kilkanaście lat. Dopiero w 2012 roku, dzięki wsparciu użytkowników platformy finansowania społecznościowego Kickstarter, twórcom udało się zdobyć fundusze (ponad 600 tys. dolarów) potrzebne do ukończenia prac nad rebootem serii - Carmageddon: Reincarnation.

Fabuła gier z cyklu Carmageddon inspirowana jest kultowym filmem Death Race 2000 z 1975 roku. Gracze wcielają się w role kierowców uczestniczących w niezwykle niebezpiecznych wyścigach samochodowych, w których nie obowiązują żadne reguły. Zabawa skupia się na rozwijaniu szaleńczych prędkości i niszczeniu konkurencyjnych aut.

Tym, co wywołuje największe kontrowersje jest mechanika rozgrywki, która nagradza m.in. rozjeżdżanie przechodniów i zwierząt. W efekcie pierwsza odsłona serii spotkała się z negatywnymi opiniami organizacji cenzorskich, co wymusiło zmianę klasyfikacji wiekowej, a w niektórych krajach nawet zastąpienie zbyt drastycznych scen (np. w kopiach gry przeznaczonych na rynek brytyjski przechodnie zastąpieni zostali przez zombie i roboty).

Carmageddon: Crashers
Carmageddon: Crashers

Wyścigi 7 sierpnia 2017

Mobilna odsłona znanej serii gier wyścigowych Carmageddon, słynącej z wszechobecnej, groteskowej przemocy i czarnego humoru. Produkcję opracowali twórcy oryginału, tzn. studio Stainless Games. Carmageddon Crashers różni się od tradycyjnych gier z cyklu tym, że zamiast klasycznych wyścigów otrzymujemy nietypową odmianę drag racingu. Jednak w tym przypadku samochody startują z przeciwstawnych stron toru i pędzą w swoją stronę aż do momentu zderzenia czołowego. O tym, kto wyjdzie z tej kraksy zwycięsko, decyduje prędkość oraz statystyki aut. Sama rozgrywka nie różni się zbytnio od innych przedstawicieli gatunku – gracz nie ma możliwości skręcania, a kontrola nad autem sprowadza się do zmiany biegów w odpowiednim momencie oraz lekkiego modyfikowania toru jazdy. Carmageddon Crashers oferuje szeroki zestaw aut, które da się w dużym stopniu modyfikować poprzez montowanie coraz lepszych części oraz zmianę wyglądu maszyny. Istotną rolę odgrywa także pozyskiwanie sponsorów.

Carmageddon
Carmageddon

Wyścigi 10 maja 2013

Gra, która przeszła do historii dzięki ogromnej grywalności i brutalności. To wyścigi samochodowe, które pozwalają zjechać kierowcom z wytyczonej trasy na chodnik i rozpocząć demolkę...