Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Carmageddon - seria gier na platformę PS4

Seria zręcznościowych wyścigów samochodowych nastawionych na widowiskową jazdę i destrukcję otoczenia. Cykl wykreowany został przez brytyjskie studio Stainless Games, które sprawuje pieczę nad jego rozwojem.

Początku serii Carmageddon sięgają lat połowy lat 90. ubiegłego wieku i niezrealizowanego projektu 3D Destruction Derby. Pierwsza gra z cyklu – Carmageddon ukazała się w 1997 roku na komputerach PC (konwersje na inne platformy sprzętowe powstały kilka lat później). Dzieło studia Stainless Games szybko znalazło rozgłos za sprawą wzbudzającej duże kontrowersje mechaniki rozgrywki. Zaledwie rok później wydana została kontynuacja - Carmageddon 2: Carpocalypse Now, a w 2000 roku gracze doczekali się premiery trzeciej odsłony serii - Carmageddon TDR 2000. Dalszy rozwój marki został zatrzymany na kilkanaście lat. Dopiero w 2012 roku, dzięki wsparciu użytkowników platformy finansowania społecznościowego Kickstarter, twórcom udało się zdobyć fundusze (ponad 600 tys. dolarów) potrzebne do ukończenia prac nad rebootem serii - Carmageddon: Reincarnation.

Fabuła gier z cyklu Carmageddon inspirowana jest kultowym filmem Death Race 2000 z 1975 roku. Gracze wcielają się w role kierowców uczestniczących w niezwykle niebezpiecznych wyścigach samochodowych, w których nie obowiązują żadne reguły. Zabawa skupia się na rozwijaniu szaleńczych prędkości i niszczeniu konkurencyjnych aut.

Tym, co wywołuje największe kontrowersje jest mechanika rozgrywki, która nagradza m.in. rozjeżdżanie przechodniów i zwierząt. W efekcie pierwsza odsłona serii spotkała się z negatywnymi opiniami organizacji cenzorskich, co wymusiło zmianę klasyfikacji wiekowej, a w niektórych krajach nawet zastąpienie zbyt drastycznych scen (np. w kopiach gry przeznaczonych na rynek brytyjski przechodnie zastąpieni zostali przez zombie i roboty).

Carmageddon: Max Damage
Carmageddon: Max Damage

Wyścigi 5 lipca 2016

Kolejna odsłona zapoczątkowanej jeszcze w 1997 roku brutalnej i kontrowersyjnej serii wyścigowej, w której oprócz wyników czysto sportowych liczy się także ilość dokonanych zniszczeń i rozjechanych przechodniów. Za powstanie gry odpowiadają twórcy wszystkich dotychczasowych części serii ze studia Stainless Games, znanego także za sprawą kilku odsłon cyklu Magic: The Gathering. Mechanika zabawy w Carmageddon: Max Damage nie odbiega w sposób znaczący od rozwiązań znanych z jej poprzedniczek. W grze bierzemy więc udział w morderczych zawodach samochodowych, w których walczymy nie tylko o zwycięstwo, ale także o życie. Rozgrywka ma charakter czysto zręcznościowy, a do naszej dyspozycji oddano spory wachlarz zróżnicowanych map i pojazdów oraz ponad 90 różnorodnych power-upów, które znaleźć możemy na arenach wyścigowych. Gra pozwala na zabawę w kilku trybach rozgrywki single- i multiplayer o odmiennych warunkach zwycięstwa.