Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Mount & Blade - seria gier na platformę XONE

Seria gier action-RPG z elementami zręcznościowymi oraz strategicznymi. Marka wykreowana została przez tureckie studio TaleWorld przy wsparciu wydawniczym szwedzkiej firmy Paradox Interactive.

Pierwsza odsłona cyklu Mount&Blade była zarazem debiutanckim projektem ekipy deweloperskiej pod kierunkiem Armagana Yavuza, Steve'a Negusa i Cema Çimenbiçera. Otwarte beta testy ruszyły w 2005 roku, jednak dopiero w 2008 roku firma Paradox Interactive zdecydowała się na komercyjne wydanie gry. Produkcja spotkała się z mieszanymi opiniami recenzentów, jednak zyskała spore grono entuzjastów wśród graczy. Efektem tego stały się późniejsze edycje specjalne jak Mount&Blade: Ogniem i Mieczem (2009) czy Mount&Blade: Dzikie Pola (2010), a także samodzielne rozszerzenie Mount&Blade: Warband (2010) i dodatek do niego – Napoleonic Wars (2012). Zachęceni sukcesem komercyjnym serii deweloperzy pokusili się także o przygotowanie kolejnych odsłon – With Fire & Sword: Caribbean oraz Mount & Blade II: Bannerlord.

Poszczególne gry z serii nie są połączone fabularnie. Ich wspólnym mianownikiem jest akcja osadzona w realiach jednej z historycznych epok (np. Średniowiecza oraz wojen napoleońskich). Kontrolowana przez gracza postać przemierza krainy w towarzystwie zbrojnej kompanii, uczestniczy w bitwach i wykonuje zlecane zadania. Zabawa łączy elementy action-RPG, zręcznościowe oraz strategiczne.

Charakterystycznym elementem serii jest rozgrywka toczona w dwóch trybach. Na mapie strategicznej czas biegnie tylko w momencie, gdy drużyna gracza znajduje się w ruchu. W dowolnym momencie można użyć pauzy, co pozwala m.in. zarządzać oddziałem, zmienić ekwipunek lub odwiedzić wybraną lokację. W trybie akcji gracz kontroluje poczynania bohatera obserwując wydarzenia z perspektywy pierwszej (FPP) lub trzeciej osoby (TPP).

Ważnym krokiem w rozwoju serii było wprowadzenie sieciowego trybu multiplayer, który po raz pierwszy pojawił się wraz z dodatkiem Mount&Blade: Warband pozwalając na rozgrywanie bitew z udziałem maksymalnie 64 graczy.

Mount & Blade: Warband
Mount & Blade: Warband

RPG 16 września 2016

Samodzielny dodatek do popularnej gry Mount & Blade studia TaleWorlds, która zdobyła uznanie dzięki unikalnemu połączeniu elementów strategii i gier RPG akcji. Twórcy postanowili przychylić się do sugestii i oczekiwań społeczności graczy, wprowadzając w swej produkcji szereg nowości i usprawnień, urozmaicających rozgrywkę. Przede wszystkim znacznie poprawiono inteligencję poszczególnych dowódców i wasali oraz rozwinięto możliwości dyplomatyczne gracza, co pozwoliło na znacznie większą kontrolę nad swoimi włościami. Znacznej poprawie uległa też oprawa wizualna gry. Największą nowością jest jednak wprowadzenie opcji rozgrywki wieloosobowej, pozwalającej na jednoczesną zabawę nawet 64 graczy w siedmiu różnych trybach gry. W Warband zawarto wszystkie lokacje, dostępne w oryginalnej wersji Mount & Blade, wprowadzając jednocześnie zupełnie nową frakcję Sułtanatu Sarranidzkiego oraz szereg nowych zadań do wypełnienia.