Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Dead Rising - seria gier na platformę iOS

Stworzona przez koncern Capcom seria gier akcji TPP w konwencji survival-horroru. Obecnie rozwojem cyklu zajmuje się studio Capcom Vancouver przy wsparciu wydawniczym firmy Microsoft Games Studios.

Za ojców chrzestnych serii Dead Rising uznać można Keiji Inafune i Yoshinori Kawano z ekipy deweloperskiej Capcom Production Studio 1. Pierwsza odsłona cyklu zadebiutowała w 2005 roku jako tytuł oferowany wyłącznie dla użytkowników konsoli Xbox 360. Sandboksowa strzelanina z zombie zebrała bardzo dobre recenzje wśród krytyków i zyskała sympatię graczy. Spora popularność gry zachęciła twórców do przygotowania remake'u - Dead Rising: Chop Till You Drop adresowanego na konsolę Nintendo Wii, który ujrzał świało dzienne w 2009 roku. Równolegle deweloperzy pracowali już nad sequelem. Premiera multiplatformowej produkcji Dead Rising 2 odbyła się w 2010 roku. Co ciekawe, kilka tygodni wcześniej w usłudze Xbox Live pojawił się także prolog gry – Dead Rising 2: Case Zero. Wiodącą rolę platformy sprzętowej Microsoftu potwierdza również wydany na zasadzie „exclusive” dodatek Dead Rising 2: Case West. Serię uzupełnia Dead Rising 2: Off the Record (2011), czyli zmodyfikowana wersja „dwójki”. Nowy rozdział w historii marki otwiera natomiast Dead Rising 3, jeden ze startowych tytułów konsoli Xbox One.

Wspólnym mianownikiem gier z serii Dead Rising są zmagania z zombie. W pierwszej części do epidemii zamieniającej ludzi w żywe trupy dochodzi w fikcyjnym, amerykańskim miasteczku Willamette, a głównym bohaterem jest fotograf prasowy Frank West. Akcja Dead Rising 2 osadzona została natomiast pięć lat po wydarzeniach z „jedynki” w Fortune City, gdzie były mistrz motocrossu - Chuck Green próbuje ocalić swą zainfekowaną córeczkę. W grach przypadkach działania graczy mogą doprowadzić do jednego z kilku zakończeń.

Sednem rozgrywki jest przetrwanie w otoczeniu opanowanym przez hordy zombie. Gracz ma przy tym sporą swobodę w eksplorowaniu rozległych lokacji, wykonywaniu zadań oraz eliminowaniu przeciwników na rozmaite sposoby (m.in. z użyciem broni palnej, siecznej czy obuchowej). Wraz z premierą Dead Rising 2 pojawiła się również opcja zabawy w trybie sieciowej kooperacji.

Zgodnie z danymi zamieszczonymi przez koncern Capcom w dorocznym raporcie finansowym, do końca roku fiskalnego 2012/2013 sprzedaż gier z serii Dead Rising przekroczyła pułap 5,4 mln egzemplarzy.

Dead Rising Mobile
Dead Rising Mobile

Akcji 9 grudnia 2010

Dead Rising charakteryzuje się dynamiczną, przedstawioną z perspektywy trzeciej osoby rozgrywką uzupełnioną o elementy survival horroru. Fabuła nawiązuje do wcześniejszych tytułów producenta (m.in. kultowej serii Resident Evil) i skupia się na nierównej walce z hordami krwiożerczych zombie. W grze wcielamy się w żądnego sensacji reportera prasowego Franka Westa, który trafiając do niewielkiego miasteczka, odkrywa, że miejscowe centrum handlowe zostało opanowane przez zastępy żywych trupów. Nasz protagonista stawia czoła przeciwnikom, wykorzystując zgromadzone w sklepach i kawiarniach pożywienie oraz wszystko, co w danej chwili znajdzie się pod ręką - począwszy od pistoletu, poprzez strażacki toporek czy piłę łańcuchową, na metalowych rurkach i blaszanych puszkach skończywszy. W niektórych momentach gry do Westa przyłączają się także bohaterowie niezależni, co znacznie ułatwia eksterminację kolejnych fal wrogów.