Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Dead Rising - seria gier na platformę PS4

Stworzona przez koncern Capcom seria gier akcji TPP w konwencji survival-horroru. Obecnie rozwojem cyklu zajmuje się studio Capcom Vancouver przy wsparciu wydawniczym firmy Microsoft Games Studios.

Za ojców chrzestnych serii Dead Rising uznać można Keiji Inafune i Yoshinori Kawano z ekipy deweloperskiej Capcom Production Studio 1. Pierwsza odsłona cyklu zadebiutowała w 2005 roku jako tytuł oferowany wyłącznie dla użytkowników konsoli Xbox 360. Sandboksowa strzelanina z zombie zebrała bardzo dobre recenzje wśród krytyków i zyskała sympatię graczy. Spora popularność gry zachęciła twórców do przygotowania remake'u - Dead Rising: Chop Till You Drop adresowanego na konsolę Nintendo Wii, który ujrzał świało dzienne w 2009 roku. Równolegle deweloperzy pracowali już nad sequelem. Premiera multiplatformowej produkcji Dead Rising 2 odbyła się w 2010 roku. Co ciekawe, kilka tygodni wcześniej w usłudze Xbox Live pojawił się także prolog gry – Dead Rising 2: Case Zero. Wiodącą rolę platformy sprzętowej Microsoftu potwierdza również wydany na zasadzie „exclusive” dodatek Dead Rising 2: Case West. Serię uzupełnia Dead Rising 2: Off the Record (2011), czyli zmodyfikowana wersja „dwójki”. Nowy rozdział w historii marki otwiera natomiast Dead Rising 3, jeden ze startowych tytułów konsoli Xbox One.

Wspólnym mianownikiem gier z serii Dead Rising są zmagania z zombie. W pierwszej części do epidemii zamieniającej ludzi w żywe trupy dochodzi w fikcyjnym, amerykańskim miasteczku Willamette, a głównym bohaterem jest fotograf prasowy Frank West. Akcja Dead Rising 2 osadzona została natomiast pięć lat po wydarzeniach z „jedynki” w Fortune City, gdzie były mistrz motocrossu - Chuck Green próbuje ocalić swą zainfekowaną córeczkę. W grach przypadkach działania graczy mogą doprowadzić do jednego z kilku zakończeń.

Sednem rozgrywki jest przetrwanie w otoczeniu opanowanym przez hordy zombie. Gracz ma przy tym sporą swobodę w eksplorowaniu rozległych lokacji, wykonywaniu zadań oraz eliminowaniu przeciwników na rozmaite sposoby (m.in. z użyciem broni palnej, siecznej czy obuchowej). Wraz z premierą Dead Rising 2 pojawiła się również opcja zabawy w trybie sieciowej kooperacji.

Zgodnie z danymi zamieszczonymi przez koncern Capcom w dorocznym raporcie finansowym, do końca roku fiskalnego 2012/2013 sprzedaż gier z serii Dead Rising przekroczyła pułap 5,4 mln egzemplarzy.

Dead Rising
Dead Rising

Akcji 13 września 2016

Dead Rising charakteryzuje się dynamiczną, przedstawioną z perspektywy trzeciej osoby rozgrywką uzupełnioną o elementy survival horroru. Fabuła nawiązuje do wcześniejszych tytułów producenta (m.in. kultowej serii Resident Evil) i skupia się na nierównej walce z hordami krwiożerczych zombie. W grze wcielamy się w żądnego sensacji reportera prasowego Franka Westa, który trafiając do niewielkiego miasteczka, odkrywa, że miejscowe centrum handlowe zostało opanowane przez zastępy żywych trupów. Nasz protagonista stawia czoła przeciwnikom, wykorzystując zgromadzone w sklepach i kawiarniach pożywienie oraz wszystko, co w danej chwili znajdzie się pod ręką - począwszy od pistoletu, poprzez strażacki toporek czy piłę łańcuchową, na metalowych rurkach i blaszanych puszkach skończywszy. W niektórych momentach gry do Westa przyłączają się także bohaterowie niezależni, co znacznie ułatwia eksterminację kolejnych fal wrogów.

Dead Rising 2
Dead Rising 2

Akcji 13 września 2016

Kontynuacja trzecioosobowej gry akcji studia Capcom z 2006 roku, w której stawiamy czoła hordom krwiożerczych zombie, wykorzystując do walki elementy otoczenia i naprędce skonstruowane bronie. Akcja toczy się kilka lat po wydarzeniach znanych z pierwowzoru, kiedy to morderczy wirus opanował już niemalże całe Stany Zjednoczone. Gracze wcielają się w postać byłego mistrza motocrossu Chucka Greena, który wyrusza do wzorowanego na Las Vegas miasteczka Fortune City celem odnalezienia lekarstwa dla zainfekowanej wirusem córki. Podczas rozgrywki stawiamy czoła kolejnym falom żywych trupów, wykorzystując wszystko, co wpadnie nam w ręce. Prócz nowych scenerii i rodzajów przeciwników, nowością w grze jest możliwość łączenia ze sobą kilku przedmiotów celem skonstruowania najbardziej wymyślnych narzędzi eksterminacji. W odróżnieniu od pierwowzoru druga część Dead Rising trafia w ręce użytkowników najważniejszych platform sprzętowych, dodatkowo wzbogacona także o kilka trybów zabawy wieloosobowej.

Dead Rising 2: Off The Record
Dead Rising 2: Off The Record

Akcji 13 września 2016

Samodzielne rozszerzenie do Dead Rising 2 – rozgrywającej się w otwartym świecie trzecioosobowej gry akcji z elementami survival horroru, stworzonej przez firmę Capcom we współpracy ze studiem Blue Castle Games. W dodatku powraca znany z pierwszej odsłony serii fotoreporter Frank West, który uzbrojony w swój aparat trafia do znanego graczom miasteczka Fortune City. Osią rozgrywki pozostaje oczywiście eliminacja zastępów zombie, których w jednym momencie na ekranie mogą pojawić się tysiące. Prócz tego nasz protoplasta ma jednak do wykonania szereg nowych zadań związanych jego profesją. Na potrzeby dodatku twórcy opracowali nowe rodzaje przeciwników oraz dodatkowe, nieobecne w „podstawce” lokacje. Wprowadzono też nowe pojazdy i bronie, które konstruować możemy samodzielnie, łącząc ze sobą różne znalezione przedmioty. Pod względem technicznym poprawiono optymalizację oraz system zapisywania gry i usprawniono multiplayer, kładąc nacisk na zabawę w trybie kooperacji.