Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Dead Rising - seria gier na platformę Wii

Stworzona przez koncern Capcom seria gier akcji TPP w konwencji survival-horroru. Obecnie rozwojem cyklu zajmuje się studio Capcom Vancouver przy wsparciu wydawniczym firmy Microsoft Games Studios.

Za ojców chrzestnych serii Dead Rising uznać można Keiji Inafune i Yoshinori Kawano z ekipy deweloperskiej Capcom Production Studio 1. Pierwsza odsłona cyklu zadebiutowała w 2005 roku jako tytuł oferowany wyłącznie dla użytkowników konsoli Xbox 360. Sandboksowa strzelanina z zombie zebrała bardzo dobre recenzje wśród krytyków i zyskała sympatię graczy. Spora popularność gry zachęciła twórców do przygotowania remake'u - Dead Rising: Chop Till You Drop adresowanego na konsolę Nintendo Wii, który ujrzał świało dzienne w 2009 roku. Równolegle deweloperzy pracowali już nad sequelem. Premiera multiplatformowej produkcji Dead Rising 2 odbyła się w 2010 roku. Co ciekawe, kilka tygodni wcześniej w usłudze Xbox Live pojawił się także prolog gry – Dead Rising 2: Case Zero. Wiodącą rolę platformy sprzętowej Microsoftu potwierdza również wydany na zasadzie „exclusive” dodatek Dead Rising 2: Case West. Serię uzupełnia Dead Rising 2: Off the Record (2011), czyli zmodyfikowana wersja „dwójki”. Nowy rozdział w historii marki otwiera natomiast Dead Rising 3, jeden ze startowych tytułów konsoli Xbox One.

Wspólnym mianownikiem gier z serii Dead Rising są zmagania z zombie. W pierwszej części do epidemii zamieniającej ludzi w żywe trupy dochodzi w fikcyjnym, amerykańskim miasteczku Willamette, a głównym bohaterem jest fotograf prasowy Frank West. Akcja Dead Rising 2 osadzona została natomiast pięć lat po wydarzeniach z „jedynki” w Fortune City, gdzie były mistrz motocrossu - Chuck Green próbuje ocalić swą zainfekowaną córeczkę. W grach przypadkach działania graczy mogą doprowadzić do jednego z kilku zakończeń.

Sednem rozgrywki jest przetrwanie w otoczeniu opanowanym przez hordy zombie. Gracz ma przy tym sporą swobodę w eksplorowaniu rozległych lokacji, wykonywaniu zadań oraz eliminowaniu przeciwników na rozmaite sposoby (m.in. z użyciem broni palnej, siecznej czy obuchowej). Wraz z premierą Dead Rising 2 pojawiła się również opcja zabawy w trybie sieciowej kooperacji.

Zgodnie z danymi zamieszczonymi przez koncern Capcom w dorocznym raporcie finansowym, do końca roku fiskalnego 2012/2013 sprzedaż gier z serii Dead Rising przekroczyła pułap 5,4 mln egzemplarzy.

Dead Rising: Chop Till You Drop
Dead Rising: Chop Till You Drop

Akcji 24 lutego 2009

Remake popularnej trzecioosobowej gry akcji z konsoli Xbox 360, opracowany przez firmę Capcom specjalnie dla posiadaczy Nintendo Wii. Akcja gry toczy się w niewielkim, amerykańskim miasteczku Willamette, gdzie miejscowe centrum handlowe zostało opanowane przez hordy krwiożerczych zombie. Podczas zabawy wcielamy się w postać fotoreportera Franka Westa, który mając nadzieję na zrealizowanie najważniejszego materiału w karierze, staje do nierównej walki z zarażonymi krwiożerczym wirusem mutantami. Podczas gry nasz protoplasta wykorzysta do walki szereg znalezionych po drodze przedmiotów, takich jak deski, kije baseballowe czy piły spalinowe. Istotnym elementem rozgrywki będzie także robienie zdjęć, za które możemy otrzymać specjalne bonusy. Zmiany w porównaniu z pierwotną wersją gry widoczne są zwłaszcza w kwestii oprawy, która została dostosowana do możliwości konsoli Wii i wykorzystuje niemłody już silnik graficzny zapożyczony z Resident Evil 4.