Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria MotorStorm - seria gier na platformę PS2

Seria gier wyścigowych, związanych tematycznie z off-roadem. Cykl wykreowany został przez ekipę Evolution Studios a w jego rozwoju swój dział ma również studio Bigbig. Prawa własności intelektualnej marki należą do firmy Sony Computer Entertainment.

Pierwsza gra z cyklu – MotorSport wydana została w 2006 roku w wersji na konsolę PlayStation 3. Tytuł spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem wśród krytyków i graczy, co przełożyło się także na wyniki sprzedaży. Zachęciło to koncern Sony do rozwinięcia cyklu. W 2008 roku światło dzienne ujrzała gra MotorStorm: Pacific Rift, która powtórzyła sukces pierwowzoru i ugruntowała pozycję marki. Na kolejną, pełnoprawną odsłonę serii fani musieli poczekać trzy lata. Gra MotorStorm: Apocalypse trafiła do sprzedaży w 2011 roku. Uzupełnieniem cyklu są dwa spin-offy: MotorStorm: Arctic Edge (2009) w wersjach na konsole PlayStation 2 i PlayStation Portable oraz MotorStorm: RC (2012) na PlayStation 3 i PlayStation Vita.

Podstawą zabawy w grach z cyklu MotorStorm są wyścigi po bezdrożach. Gracze wcielają się w role uczestników zawodów MotorStorm Festival, a ich jedynym celem jest pokonanie wyznaczonej trasy przed konkurentami. Dostępny asortyment pojazdów uwzględnia m.in. rajdówki, samochody terenowe, ciężarówki, monster-trucki, muscle-cary, a nawet motocykle. Poszczególne modele różnią się nie tylko wyglądem nadwozia, ale także podstawowymi parametrami technicznymi jak przyspieszenie, prędkość maksymalna czy przyczepność.

Rozgrywka kładzie nacisk na elementy zręcznościowe. Zaawansowany model fizyki uwzględnia jednak szereg czynników oddziałujących na pojazdy poruszające się w trudnym terenie. Zmagania mają widowiskowy charakter z uwagi na liczne przeszkody w otoczeniu tras oraz spektakularne kolizje z innymi pojazdami.

Od samego początku seria MotorStorm wyróżnia się atrakcyjną oprawą wizualną. Gry bazują na stale rozwijanej, autorskiej technologii MotorStorm Engine, która zaprojektowana została z myślą o technicznych możliwościach konkretnej platformy sprzętowej.

MotorStorm: Arctic Edge
MotorStorm: Arctic Edge

Wyścigi 9 października 2009

Kolejna odsłona serii wyścigów znanych z PlayStation 3. Tym razem możemy ścigać się na oblodzonych terenach Alaski, siadając za kierownicą także takich pojazdów jak ratrak i skuter śnieżny.