Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Mass Effect - seria gier na platformę PS3

Mass Effect to osadzona w realiach science-fiction seria gier action-RPG z elementami strzelaniny TPP. Cykl wykreowany został przez kanadyjskie studio BioWare, znane z takich produkcji jak Baldur's Gate, Star Wars: Knights of the Old Republic i Jade Empire.

Seria zadebiutowała w 2006 roku grą Mass Effect, wydaną w wersjach na komputery PC oraz konsolę Xbox 360 (wersja adresowana na PlayStation 3 pojawiła się dopiero po premierze Mass Effect 3). Pierwsze trzy odsłony składają się na tzw. Trylogię komandora Sheparda i stanowią spójną fabularnie historię. Gracz wciela się w rolę głównego bohatera i podążając za biegiem fabuły stara się pokrzyżować plany rasy obcych, nazywanych Żniwiarzami (Reapers), którzy zamierzają dokonać inwazji na galaktykę Drogi Mlecznej.

Rozgrywka łączy elementy action-RPG oraz strzelaniny. Wydarzenia ukazane są z perspektywy trzeciej osoby (zza pleców postaci). Poza dynamicznymi sekwencjami akcji na bieg fabuły wpływają decyzje podejmowane w trakcie rozmów z NPC (wybory moralne). Podczas przygód bohaterowi często towarzyszą też postaci kontrolowane przez komputerową sztuczną inteligencję.

Cykl Mass Effect wyróżnia się wysokiej jakości oprawą-audiowizualną. Rozmach przedstawionej historii podkreślany jest licznymi przerywnikami (cutsceny), które w wielu miejscach upodobniają grę do kinowej superprodukcji.

Seria spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony graczy. Część fanów była zawiedziona zakończeniem Trylogii, co twórcy postarali się naprawić w darmowym dodatku DLC - Extended Cut.

Wysoka sprzedaż gier z cyklu Mass Effect przełożyła się na zainteresowanie ze strony innych środków kultury masowej. Ukazało się kilka książek rozszerzających wątki głównych bohaterów (m.in. Mass Effect: Revelation autorstwa Drew Karpyshyna oraz Mass Effect: Deception pióra Williama C. Dietza). W planach jest również pełnometrażowy film, nad którym pracuje studio Legendary Pictures.

Mass Effect
Mass Effect

RPG 4 grudnia 2012

Osadzony w konwencji science fiction RPG akcji, opracowany przez ekipę studia BioWare – autorów tak kultowych tytułów, jak Baldur’s Gate czy Neverwinter Nights. Akcja gry toczy się pod koniec XXII wieku, a gracze wcielają się w rolę komandora Sheparda - pierwszego ludzkiego członka Widm, sił specjalnych strzegących porządku w galaktyce. Podczas jednej z misji, której celem jest powstrzymanie zbuntowanego agenta Sarena, nasz bohater odkrywa, iż przeciwnik sprzymierzył się ze znacznie silniejszym wrogiem – pradawną rasą inteligentnych maszyn zwanych Żniwiarzami. Rozgrywka w umiejętny sposób łączy elementy klasycznych produkcji RPG ze współczesnymi grami akcji, zaś prócz eksploracji, licznych dialogów, zróżnicowanych zadań i moralnych wyborów, czekają nas także strzelaniny, w których przejmujemy kontrolę nad 3-osobową drużyną. Podczas zabawy gromadzimy punkty doświadczenia, przeznaczając je na rozwijanie cech postaci oraz ulepszanie posiadanego ekwipunku futurystycznych broni i gadżetów.

Mass Effect Trilogy
Mass Effect Trilogy

RPG 4 grudnia 2012

Kolekcja trzech części słynnej serii gier akcji RPG studia BioWare, które opowiadają o przygodach komandora Sheparda. Bohater staje do walki z tajemniczą rasą Żniwiarzy, zagrażającą całej galaktyce. Aby wykonać tak trudną misję trzeba zgromadzić zaufaną drużynę i przekonać do swoich racji innych mieszkańców znanych układów planetarnych.

Mass Effect 3
Mass Effect 3

RPG 6 marca 2012

Trzecia odsłona osadzonej w konwencji science fiction gry studia BioWare, stanowiącej połączenie RPG-a akcji z trzecioosobową strzelaniną. Tytuł jest zwieńczeniem epickiej trylogii, opowiadającej o losach komandora Sheparda i konflikcie z prastarą rasą Żniwiarzy. Akcja rozpoczyna się w chwili, gdy nasz bohater jest przesłuchiwany w związku z jego ostatnią misją. Proces zostaje przerwany przez inwazję Żniwiarzy, którzy tym razem rozpoczynają pełnoprawną inwazję zagrażającą całej galaktyce. Zaprawiony w walce z nimi Shepard wydaje się jedyną osobą zdolną zapobiec nieuchronnej katastrofie. Podobnie jak w Mass Effect 2, rozgrywkę możemy kontynuować postacią z poprzedniej gry, zachowując uzyskane przez nią doświadczenie i reputację. Mechanika zabawy nie uległa gruntownym zmianom, choć rozgrywka stała się jeszcze bardziej dynamiczna. Zupełną nowością w serii jest za to wprowadzenie trybu multiplayer i połączenie go z główną kampanią fabularną.

Mass Effect 2
Mass Effect 2

RPG 18 stycznia 2011

Kontynuacja bestsellerowej gry RPG akcji studia BioWare, opowiadająca o dalszych losach komandora Sheparda. Po tym, jak Normandia pada ofiarą ataku insektoidalnej rasy Zbieraczy, jej załoga zostaje rozproszona, zaś sam komandor ginie. Przywrócony do życia przez tajemniczą korporację Cerberus, lecz uznany za buntownika – nasz protoplasta kompletuje drużynę śmiałków zdolnych stawić czoła nowemu niebezpieczeństwu: Zbieraczom pustoszącym ludzkie kolonie. W grze spotykamy zarówno postaci znane z pierwszej odsłony serii, jak i zupełnie nowych bohaterów o unikalnych zdolnościach fizycznych i biotycznych. W grze położono znacznie większy nacisk na elementy akcji, rozwijając m.in. system walki i mechanizm zadawania obrażeń. Nieznacznemu uproszczeniu uległy aspekty związane z rozwijaniem postaci oraz dostosowywaniem ekwipunku. Co ciekawe, do rozgrywki możemy przystąpić, importując postać z pierwszej części gry, a wszystkie dokonane przez nas wybory moralne znajdą odzwierciedlenie w kontynuacji.