Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Mass Effect - seria gier na platformę iOS

Mass Effect to osadzona w realiach science-fiction seria gier action-RPG z elementami strzelaniny TPP. Cykl wykreowany został przez kanadyjskie studio BioWare, znane z takich produkcji jak Baldur's Gate, Star Wars: Knights of the Old Republic i Jade Empire.

Seria zadebiutowała w 2006 roku grą Mass Effect, wydaną w wersjach na komputery PC oraz konsolę Xbox 360 (wersja adresowana na PlayStation 3 pojawiła się dopiero po premierze Mass Effect 3). Pierwsze trzy odsłony składają się na tzw. Trylogię komandora Sheparda i stanowią spójną fabularnie historię. Gracz wciela się w rolę głównego bohatera i podążając za biegiem fabuły stara się pokrzyżować plany rasy obcych, nazywanych Żniwiarzami (Reapers), którzy zamierzają dokonać inwazji na galaktykę Drogi Mlecznej.

Rozgrywka łączy elementy action-RPG oraz strzelaniny. Wydarzenia ukazane są z perspektywy trzeciej osoby (zza pleców postaci). Poza dynamicznymi sekwencjami akcji na bieg fabuły wpływają decyzje podejmowane w trakcie rozmów z NPC (wybory moralne). Podczas przygód bohaterowi często towarzyszą też postaci kontrolowane przez komputerową sztuczną inteligencję.

Cykl Mass Effect wyróżnia się wysokiej jakości oprawą-audiowizualną. Rozmach przedstawionej historii podkreślany jest licznymi przerywnikami (cutsceny), które w wielu miejscach upodobniają grę do kinowej superprodukcji.

Seria spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony graczy. Część fanów była zawiedziona zakończeniem Trylogii, co twórcy postarali się naprawić w darmowym dodatku DLC - Extended Cut.

Wysoka sprzedaż gier z cyklu Mass Effect przełożyła się na zainteresowanie ze strony innych środków kultury masowej. Ukazało się kilka książek rozszerzających wątki głównych bohaterów (m.in. Mass Effect: Revelation autorstwa Drew Karpyshyna oraz Mass Effect: Deception pióra Williama C. Dietza). W planach jest również pełnometrażowy film, nad którym pracuje studio Legendary Pictures.

Mass Effect Infiltrator
Mass Effect Infiltrator

Akcji 6 marca 2012

Spin-offowa odsłona legendarnej serii Mass Effect, stworzona przez studio IronMonkey z myślą o użytkownikach mobilnych. Pod względem fabularnym, tytuł stanowi swoiste uzupełnienie trzeciej części cyklu, a jego akcja toczy się równolegle do wydarzeń tam opisanych. Wcielamy się w postać byłego agenta Cerberusa, Randalla Ezmo, który, odkrywszy przerażające eksperymenty prowadzone w laboratoriach firmy, postanawia zemścić się na swoim byłym pracodawcy. Aby tego dokonać, musi jednak najpierw wydostać się z pilnie strzeżonego ośrodka. W przeciwieństwie do pełnoprawnych odsłon serii, zabawa koncentruje się przede wszystkim na walce z wykorzystaniem różnego rodzaju broni oraz mocy biotycznych. W zamian za wykonywanie kolejnych zadań zdobywamy kredyty, które możemy następnie wykorzystać do ulepszania posiadanego sprzętu oraz zakup nowych, przydatnych umiejętności. W grze pojawia się także znany z Mass Effect 3 system reputacji, którą budujemy poprzez dokonywanie wyborów natury moralnej.

Mass Effect Galaxy
Mass Effect Galaxy

Akcji 22 czerwca 2009

Przeznaczona dla posiadaczy urządzeń mobilnych dwuwymiarowa gra akcji z elementami RPG, osadzona w uniwersum bestsellerowej gry Mass Effect studia BioWare. W produkcji wcielamy się w postać byłego agenta Przymierza Jacoba Taylora, który próbuje udaremnić plany batariańskich terrorystów. Rozgrywka dzieli się na ukazaną w perspektywie top-down część zręcznościową oraz liczne scenki fabularne, podczas których rozmawiamy z kluczowymi postaciami niezależnymi.