Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Mass Effect - seria gier na platformę PS4

Mass Effect to osadzona w realiach science-fiction seria gier action-RPG z elementami strzelaniny TPP. Cykl wykreowany został przez kanadyjskie studio BioWare, znane z takich produkcji jak Baldur's Gate, Star Wars: Knights of the Old Republic i Jade Empire.

Seria zadebiutowała w 2006 roku grą Mass Effect, wydaną w wersjach na komputery PC oraz konsolę Xbox 360 (wersja adresowana na PlayStation 3 pojawiła się dopiero po premierze Mass Effect 3). Pierwsze trzy odsłony składają się na tzw. Trylogię komandora Sheparda i stanowią spójną fabularnie historię. Gracz wciela się w rolę głównego bohatera i podążając za biegiem fabuły stara się pokrzyżować plany rasy obcych, nazywanych Żniwiarzami (Reapers), którzy zamierzają dokonać inwazji na galaktykę Drogi Mlecznej.

Rozgrywka łączy elementy action-RPG oraz strzelaniny. Wydarzenia ukazane są z perspektywy trzeciej osoby (zza pleców postaci). Poza dynamicznymi sekwencjami akcji na bieg fabuły wpływają decyzje podejmowane w trakcie rozmów z NPC (wybory moralne). Podczas przygód bohaterowi często towarzyszą też postaci kontrolowane przez komputerową sztuczną inteligencję.

Cykl Mass Effect wyróżnia się wysokiej jakości oprawą-audiowizualną. Rozmach przedstawionej historii podkreślany jest licznymi przerywnikami (cutsceny), które w wielu miejscach upodobniają grę do kinowej superprodukcji.

Seria spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony graczy. Część fanów była zawiedziona zakończeniem Trylogii, co twórcy postarali się naprawić w darmowym dodatku DLC - Extended Cut.

Wysoka sprzedaż gier z cyklu Mass Effect przełożyła się na zainteresowanie ze strony innych środków kultury masowej. Ukazało się kilka książek rozszerzających wątki głównych bohaterów (m.in. Mass Effect: Revelation autorstwa Drew Karpyshyna oraz Mass Effect: Deception pióra Williama C. Dietza). W planach jest również pełnometrażowy film, nad którym pracuje studio Legendary Pictures.

Mass Effect: Andromeda
Mass Effect: Andromeda

RPG 21 marca 2017

Czwarta pełnoprawna odsłona bestsellerowej serii RPG-ów osadzonych w realiach science fiction. Za produkcję Mass Effect: Andromeda odpowiedzialne jest studio deweloperskie firmy BioWare w Montrealu, które pomagało przy tworzeniu dwóch wcześniejszych odsłon cyklu. Fabuła gry rozgrywa się wiele lat po wydarzeniach ukazanych w oryginalnej trylogii Mass Effect i nie jest bezpośrednio powiązana z historią o zmaganiach komandora Sheparda z rasą Żniwiarzy. Tym razem wcielamy się bowiem w zupełnie nowego bohatera (ponownie może to być mężczyzna lub kobieta), a akcja gry osadzona została głównie w tytułowej galaktyce Andromedy. Zgodnie ze sprawdzonym schematem, twórcy postawili przede wszystkim na widowiskową akcję, obserwowaną z perspektywy trzeciej osoby, oraz wybory moralne mające wpływ na bieg wydarzeń. W warstwie technicznej Mass Effect: Andromeda bazuje na możliwościach silnika Frostbite 3, zapewniającego wysokiej jakości oprawę wizualną, dostosowaną do możliwości pecetów oraz konsol ósmej generacji.