Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria ArmA - seria gier na platformę iOS

Seria taktycznych strzelanin, będąca symulacją działań żołnierzy na współczesnym polu walki. Marka rozwijana jest przez czeskie studio Bohemia Interactive w oparciu o autorską technologię – Real Virtuality.

Pierwsza gra z cyklu – ARMA: Armed Assault ukazała się w 2006 roku i okrzyknięta została „duchowym następcą” Operation Flashpoint: Cold War Crisis. (2001). Tytuł spotkał się z uznaniem wśród miłośników taktycznych strzelanin za sprawą złożonych mechanizmów rozgrywki, wiarygodnej fabuły kampanii głównej oraz znakomitej oprawy wizualnej. Sukces udało się powtórzyć trzy lata później wraz z wydaniem drugiej odsłony serii – ARMA II, napędzanej przez trzecią generację silnika Real Virtuality.

Wspólnym mianownikiem gier z cyklu ArmA jest możliwość wcielenia się w rolę współczesnego żołnierza. Gracze mogą wziąć udział w fikcyjnych operacjach militarnych rozgrywanych na sporej wielkości mapach i przy użyciu nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym różnego rodzaju pojazdów oraz uzbrojenia.

Rozgrywka odznacza się dużą swobodą działań oraz naciskiem na realizm zdarzeń i sytuacji. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych produktów, w grach z serii ArmA dynamiczna akcja ustępuje miejsca aspektom symulacyjnym, co wymusza na graczach także bardziej taktyczne podejście do zabawy, a zwłaszcza umiejętne planowanie i koordynowanie współpracy w drużynie.

Cykl ArmA wyróżnia się atrakcyjną oprawą audiowizualną. Duża w tym zasługa autorskiej technologii Real Virtuality, która zastosowana została także w stworzonych na potrzeby szkolenia wojskowego symulatorach VBS i VBS 2. Deweloperzy zadbali również o wsparcie społeczności fanowskiej za sprawą znakomitych narzędzi modderskich, co zaowocowało m.in. powstaniem niezwykle popularnej modyfikacji DayZ.

Arma Mobile Ops
Arma Mobile Ops

Strategiczne 30 czerwca 2016

Mobilna odsłona popularnej serii militarnych symulatorów Arma, która, dla odmiany, jest strategią bitewną w stylu Clash of Clans. Grę opracował zespół wydzielony ze studia Bohemia Interactive. Arma Mobile Ops rozgrywa się w czasach współczesnych i przedstawia konflikt zbrojny z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy techniki. W trakcie rozgrywki zajmujemy się rozbudową bazy, gromadzeniem surowców i prowadzeniem badań nad nowymi technologiami. Rzecz jasna, musimy też zabezpieczyć swoją bazę, budując mury, wieżyczki strażnicze, bunkry i inne umocnienia. Jednocześnie rekrutujemy też armię, dzięki której przeprowadzimy inwazję na bazy innych graczy bądź komputerowych przeciwników. Walka jest w dużym stopniu zautomatyzowana, ale przed rozpoczęciem akcji konieczne jest wydanie rozkazów oddziałom, określając kierunek ataku, prędkość ich ruchów oraz taktykę. Arma Mobile Ops oferuje obszerną kampanię solową oraz rozbudowany multiplayer, w którym frakcje graczy toczą ze sobą wielkie wojny. Gra prezentuje atrakcyjną grafikę 3D.

Arma Tactics
Arma Tactics

Strategiczne 6 września 2013

Spin-off popularnej strzelanki pierwotnie dedykowany urządzeniom mobilnym. W grze wcielamy się w dowódcę niewielkiego oddziału żołnierzy sił specjalnych i ruszamy na pole walki. Twórcy oddali do dyspozycji tryb fabularny, a także zadania z losowo generowanymi celami.