Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria ArmA - seria gier na platformę PC

Seria taktycznych strzelanin, będąca symulacją działań żołnierzy na współczesnym polu walki. Marka rozwijana jest przez czeskie studio Bohemia Interactive w oparciu o autorską technologię – Real Virtuality.

Pierwsza gra z cyklu – ARMA: Armed Assault ukazała się w 2006 roku i okrzyknięta została „duchowym następcą” Operation Flashpoint: Cold War Crisis. (2001). Tytuł spotkał się z uznaniem wśród miłośników taktycznych strzelanin za sprawą złożonych mechanizmów rozgrywki, wiarygodnej fabuły kampanii głównej oraz znakomitej oprawy wizualnej. Sukces udało się powtórzyć trzy lata później wraz z wydaniem drugiej odsłony serii – ARMA II, napędzanej przez trzecią generację silnika Real Virtuality.

Wspólnym mianownikiem gier z cyklu ArmA jest możliwość wcielenia się w rolę współczesnego żołnierza. Gracze mogą wziąć udział w fikcyjnych operacjach militarnych rozgrywanych na sporej wielkości mapach i przy użyciu nowoczesnego sprzętu wojskowego, w tym różnego rodzaju pojazdów oraz uzbrojenia.

Rozgrywka odznacza się dużą swobodą działań oraz naciskiem na realizm zdarzeń i sytuacji. W przeciwieństwie do wielu konkurencyjnych produktów, w grach z serii ArmA dynamiczna akcja ustępuje miejsca aspektom symulacyjnym, co wymusza na graczach także bardziej taktyczne podejście do zabawy, a zwłaszcza umiejętne planowanie i koordynowanie współpracy w drużynie.

Cykl ArmA wyróżnia się atrakcyjną oprawą audiowizualną. Duża w tym zasługa autorskiej technologii Real Virtuality, która zastosowana została także w stworzonych na potrzeby szkolenia wojskowego symulatorach VBS i VBS 2. Deweloperzy zadbali również o wsparcie społeczności fanowskiej za sprawą znakomitych narzędzi modderskich, co zaowocowało m.in. powstaniem niezwykle popularnej modyfikacji DayZ.

Arma Tactics
Arma Tactics

Strategiczne 1 października 2013

Spin-off popularnej strzelanki pierwotnie dedykowany urządzeniom mobilnym. W grze wcielamy się w dowódcę niewielkiego oddziału żołnierzy sił specjalnych i ruszamy na pole walki. Twórcy oddali do dyspozycji tryb fabularny, a także zadania z losowo generowanymi celami.

Arma III
Arma III

Akcji 12 września 2013

Trzecia część cyklu pierwszoosobowych strzelanin (FPS), realistycznie przedstawiających współczesne pole walki. Akcja ArmA III osadzona została w niedalekiej przyszłości. Konflikt na Bliskim Wschodzie mocno osłabił siły NATO. Kluczowe znaczenie dla stabilizacji w tej części świata odgrywa niewielka wysepka na Morzu Śródziemnym, gdzie toczą się wydarzenia przedstawione w fabularyzowanej kampanii trybu jednoosobowego. Produkcja czeskiego studia Bohemia Interactive wyróżnia się naciskiem na realistyczne przedstawienie działań jednostek wojskowych, w tym z wykorzystaniem różnego rodzaju pojazdów. Do głównych atutów gry należy rozbudowany tryb potyczek wieloosobowych toczonych za pośrednictwem sieci Internet, wysokiej jakości oprawa wizualna generowana przez silnik Real Virtuality, a także w pełni funkcjonalne narzędzia moderskie, pozwalające na tworzenie własnych scenariuszy.

Arma: Cold War Assault
Arma: Cold War Assault

Akcji 9 sierpnia 2011

Arma: Cold War Assault to odświeżona wersja debiutanckiego działa studia Bohemia Interactive, czyli Operation Flashpoint. Wznowienie łączy w sobie podstawową grę oraz dodatek Resistance. Cały zestaw wzbogacony został o łatkę 1.99, zawierającą poprawki polepszające kompatybilność ze współczesnymi pecetami.

ArmA II: Reinforcements
ArmA II: Reinforcements

Akcji 1 kwietnia 2011

Kompilacja dwóch dodatków DLC, nie wymagająca do poprawnego działania gry ArmA II. Dodatki pozwalają na wcielenie się w członka prywatnej firmy ochroniarskiej oraz żołnierza brytyjskich sił zbrojnych.

ArmA II
ArmA II

Akcji 29 maja 2009

ArmA 2 jest kontynuacją jednej z najpopularniejszych PeCetowych gier taktycznych. Akcja drugiej części rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Działania prowadzimy na terenie fikcyjnego państwa - Czarnoruś.

ArmA: Combat Operations
ArmA: Combat Operations

Akcji 10 listopada 2006

Program bezpośrednio nawiązujący do Operation Flashpoint, słynnej produkcji grupy Bohemia Interactive Studio z roku 2001. Po raz kolejny mamy więc do czynienia z taktycznym shooterem oglądanym z perspektywy pierwszej osoby.