Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria UFC Undisputed - seria gier na platformę Wii

Ciesząca się dużą popularnością seria sportowych bijatyk 3D, będąca symulacją walk MMA. Cykl wykreowany został przez specjalizujące się w tego rodzaju produkcjach japońskie studio Yuke's przy współpracy z koncernem THQ, który zabezpieczył prawa licencyjne organizacji UFC (Ultimate Fighting Championship).

Pierwsza gra z serii trafiła w ręce użytkowników konsol Xbox 360 i PlayStation 3 w 2009 roku. Tytuł zyskał spore uznanie zarówno wśród graczy jak i krytyków, o czym świadczy średnia ocen recenzentów na poziomie 84/100 (wg danych serwisu metacritic.com). Niemal natychmiast po premierze ruszyły prace nad drugą odsłoną, która ukazała się dokładnie rok później. Mimo rozczarowujących dla koncernu THQ wyników sprzedaży podjęto decyzję o przygotowaniu trzeciej części. Gra UFC Undisputed 3 wydana została w 2012 roku, zbierając szereg bardzo pochlebnych opinii. Kłopoty finansowe właściciela marki postawiły jednak przyszłość serii pod znakiem zapytania. Ostatecznie po ogłoszeniu upadłości THQ umowa licencyjna z UFC została przejęta przez koncern Electronic Arts.

W grach z serii UFC Undisputed gracz ma okazję wcielić się w rolę profesjonalnego zawodnika mieszanych sztuk walki (MMA). Początkowo lista dostępnych zawodników obejmowała jedynie kilkadziesiąt nazwisk sportowców związanych z organizacją UFC. Wraz z Undisputed 3 została ona jednak rozszerzona również o najlepszych reprezentantów organizacji PRIDE.

Cechą charakterystyczną gier z cyklu UFC Undisputed jest wysoki realizm wirtualnych walk. Postać kontrolowana przez gracza może korzystać z technik właściwych m.in. dla kickboxingu, jujitsu, judo i zapasów. Pojedynki rozgrywane są we wnętrzu oktagonów i podlegają oficjalnym regułom regułom tego sportu. Poza trybem rywalizacji z komputerową sztuczną inteligencją, twórcy serii przygotowali szereg opcji zmagań z żywymi przeciwnikami zarówno lokalnie (na podzielonym ekranie) jak i poprzez sieć Internet.

Od strony technicznej cykl w dużym stopniu bazuje na rozwiązaniach zastosowanych w innych sportowych grach studia Yuke's, w tym chociażby serii WWE. Deweloperzy zadbali m.in. o realistyczne modele postaci zawodników i naturalnie wyglądające animacje ruchu. Sposób prezentacji walk wzorowany jest na prawdziwych relacjach telewizyjnych.

UFC Personal Trainer
UFC Personal Trainer

Sportowe 28 czerwca 2011

UFC Personal Trainer jest odpowiedzią THQ na takie produkty jak Wii Fit czy EA Sports Active z tą różnicą, że produkt amerykańskiego studia dosyć mocno związany jest ze światem mieszanych sztuk walk.