Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Darksiders - seria gier na platformę PS4

Darksiders to seria przygodowych gier akcji z elementami RPG oraz perspektywą trzecioosobową. Fabuła cyklu została luźno oparta na biblijnej Księdze Objawienia, znanej również jako Apokalipsa św. Jana. Postacie protagonistów nawiązują do słynnych Czterech Jeźdźców Apokalipsy, a tłem dla rozgrywki są drastyczne sceny końca świata – anioły i demony walczą w ruinach współczesnych miast, przynosząc śmierć i zniszczenie bezbronnej cywilizacji ludzi.

Serię zapoczątkowało studio Vigil Games, którego jednym z założycieli był znany autor komiksów Joe Madureira (X-Men, Battle Chasers). Począwszy od części trzeciej, rolę dewelopera pełni Gunfire Games, którego szeregi zasiliło wielu pracowników zamkniętego Vigil Games. Kwestiami wydawniczymi początkowo zajmował się koncern THQ Inc., a po jego bankructwie w roku 2012 funkcję tę przejęło THQ Nordic (wcześniej znane jako Nordic Games).

Część pierwsza o nazwie Darksiders (znana też jako Darksiders: Wrath of War) pojawiła się na rynku w 2010 na pecetach oraz konsolach PlayStation 3 i Xbox 360. Sequel o tytule Darksiders II ukazał się dwa lata później na tych samych platformach oraz konsoli WiiU. Obie produkcje doczekały się remasterów: odświeżony pierwowzór o nazwie Darksiders Warmastered Edition o ulepszonej oprawie graficznej w 2016 roku pojawił się na pecetach, PS4 i Xbox One, a w 2017 także na WiiU. Darksiders II: Deathinitive Edition ukazało się w 2015 na PC, PS4 i Xbox One. Oprócz wielu ulepszeń (także w sferze wizualnej) w paczce tej zawarto rozszerzenia i dodatki wydane do tytułu podstawowego. Zaplanowane na rok 2018 Darksiders III ma pojawić się na komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz Xbox One.

W poszczególnych odsłonach serii gracz wciela się w różnych Jeźdźców Apokalipsy i za pomocą arsenału broni oraz magicznych umiejętności mierzy się z hordami wrogów oraz potężnymi bossami. Na drodze bohaterów stają demony, aniołowie, zmutowane resztki ludzkości, zwierzęce bestie, a nawet gigantyczne maszkary o rozmiarach bloku mieszkalnego. W przerwach od przelewania krwi gracz może mierzyć się z zagadkami logicznymi oraz eksplorować otwarte światy.

Protagonistą części pierwszej jest Jeździec o imieniu Wojna. Trafia on na Ziemię w momencie rozpoczęcia się końca świata, schwytany w krzyżowy ogień przez walczące siły Nieba i Piekła. Okazuje się jednak, że Apokalipsa rozpoczęła się przedwcześnie, a o złamanie starożytnych praw oskarżony jest właśnie Wojna. Aby oczyścić swoje imię i ukarać prawdziwych winowajców, Jeździec musi wrócić na zdewastowaną Ziemię i pokonać szalejące tam demony.

Głównym orężem Wojny jest imponujących rozmiarów miecz, ale w trakcie rozgrywki można też uzyskać dostęp do kosy, poczwórnego ostrza pełniącego rolę broni dystansowej oraz innych rodzajów broni i wyposażenia. Wystrzeliwany łańcuch może przyciągać wrogie postacie, ale da się też przyczepiać go do specjalnych uchwytów i huśtając się nad przepaściami, docierać do dalej położonych miejsc. W eksploracji zróżnicowanych poziomów otwartego świata przydają się też widmowe skrzydła, na których nasz bohater może szybować, a także możliwość przywołania ognistego rumaka.

W Darksiders II wcielamy się w brata Wojny – Jeźdźca o imieniu Śmierć. Stara się on pomóc swemu niesłusznie oskarżonemu bratu poprzez znalezienie sposobu na odrodzenie ludzkości. W trakcie swojej misji nowy Jeździec ma okazję zwiedzić o wiele bogatszy świat, cztery razy większy niż ten z pierwszej gry. Śmierć może też pochwalić się nowymi mocami, np. umiejętnością podzielenia swojej duszy na oddzielnie kontrolowane cząstki.

W części trzeciej gracze przejmują kontrolę nad Furią – zwinną wojowniczką posługującą się magicznym biczem oraz ponadnaturalnymi mocami. Zadaniem Furii jest pokonanie Siedmiu Grzechów Głównych, potężnych istot, które zbiegły z więzienia i sieją chaos na Ziemi.

Darksiders Genesis
Darksiders Genesis

Akcji 14 lutego 2020

Spin-off serii Darksiders, zrealizowany w formie izometrycznej gry akcji z elementami RPG i oferujący możliwość zabawy w 2 osoby na wspólnym ekranie. Darksiders Genesis to prequel cyklu, a jego głównymi bohaterami są dwaj Jeźdźcy Apokalipsy – Wojna i Waśń (Strife). Za produkcję odpowiada studio Airship Syndicate, które wcześniej zdobyło uznanie grą RPG Battle Chasers: Nightwar.

Darksiders III
Darksiders III

Akcji 27 listopada 2018

Trzecia odsłona popularnej serii przygodowych gier akcji. Darksiders III powstało w studiu Gunfire Games. W poprzednich częściach wcielaliśmy się w Jeźdźców Apokalipsy; tym razem kierujemy magiczką o imieniu Furia. Naszym zadaniem jest przywrócenie równowagi między złem a dobrem na Ziemi. W tym celu musi pokonać Siedem Grzechów Głównych oraz ich sługusów. Protagonistka w boju posługuje się kolczastym biczem oraz magią, dzięki której może zdobywać dostęp do nowych broni, ruchów i zdolności. System walki, choć zręcznościowy, jest dość urozmaicony. Akcja produkcji rozgrywa się w postapokaliptycznym świecie, w którym zagłębiamy się w kolejne, coraz bardziej niesamowite lokacje, a oprócz walki czekają na nas rozmaite zagadki środowiskowe.

Darksiders Warmastered Edition
Darksiders Warmastered Edition

Akcji 22 listopada 2016

Odświeżona wersja przygodowej gry akcji Darksiders z 2010 roku. Wcielamy się w Wojnę, jednego z Czterech Jeźdźców Apokalipsy. W wyniku spisku przedwcześnie inicjuje on koniec świata, za co zostaje pozbawiony większości mocy i zesłany na Ziemię. Protagonista postanawia zemścić się na winowajcach, po drodze stawiając czoła demonicznym zastępom, których pełno na zniszczonej planecie. Sednem rozgrywki jest dynamiczna walka, w której korzystamy z rozmaitych typów uzbrojenia i ataków specjalnych. Bohater przemierza duże lokacje o częściowo otwartej strukturze i okazyjnie musi rozwiązywać zagadki, by przedostać się dalej. W miarę postępów Wojna odzyskuje utracone umiejętności i zdobywa coraz lepsze uzbrojenie. Najważniejsze zmiany w Darksiders Warmastered Edition obejmują oprawę wizualną.

Darksiders II: Deathinitive Edition
Darksiders II: Deathinitive Edition

Akcji 27 października 2015

Kompletna edycja trzecioosobowej gry akcji Darksiders II z 2012 roku, odświeżona na potrzeby konsol ósmej generacji przez firmę Nordic Games, która nabyła prawa do marki po upadku koncernu THQ. W grze wcielamy się w postać jednego z legendarnych Jeźdźców Apokalipsy, który stara się rozwikłać skomplikowaną intrygę i dopomóc jednemu ze swych braci, który znalazł się w poważnych tarapatach. Podczas zabawy przemierzamy pieszo lub na koniu kolejne rozległe lokacje, a szczególny nacisk położony został na efektowne sekwencje walki z wykorzystaniem rozwijanych stopniowo umiejętności bohatera. W porównaniu z pierwotną wersją gry, Deathfinitive Edition odznacza się podrasowaną oprawą graficzną z bardziej szczegółowymi teksturami, usprawnioną animacją oraz ulepszonymi efektami świetlnymi i pogodowymi. W zestawie oprócz gry macierzystej znalazły się także wszystkie dodatki DLC, jakie zostały wydane już po premierze tytułu.