Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Men of War - seria gier

Men of War II
Men of War II

Strategiczne 2023

Druga część serii drugowojennych strategii czasu rzeczywistego. Men of War II zawiera dwie kampanie i rozbudowany tryb multiplayer z modułami kooperacyjnymi oraz opartymi na rywalizacji. Poza tym tytuł oferuje edytor poziomów i narzędzia moderskie.

PC

Assault Squad 2: Men of War Origins
Assault Squad 2: Men of War Origins

Strategiczne 25 sierpnia 2016

Bitewna strategia czasu rzeczywistego, będąca remakiem oryginalnego Men of War z 2009 roku. Oba tytuły opracowały studia Digitalmindsoft i Best Way. Podobnie jak pierwowzór, Assault Squad 2: Men of War Origins jest grą wojenną osadzoną w okresie II wojny światowej. Zamiast klasycznego rozbudowywania bazy czy gromadzenia surowców, cała uwaga skupiona została na aspekcie taktycznym i dowodzeniu oddziałami. Gracz ma dużą kontrolę nad zachowaniem swoich podkomendnych – może rozkazać im się czołgać, zająć wrogie pojazdy i celować w konkretne ich części, a nawet wcielić się w pojedynczą postać niczym w prostej grze akcji. Assault Squad 2: Men of War Origins oferuje trzy kampanie dla pojedynczego gracza: po jednej dla wojsk sowieckich, niemieckich oraz alianckich, których misje rozgrywają się w Europie i Afryce Północnej. Ponadto dostępny jest tryb multiplayer. Assault Squad 2: Men of War Origins bazuje na unowocześnionej wersji silnika GEM, dzięki czemu w grze pojawia się wsparcie dla DirectX 11, ulepszone tekstury, modele i fizyka.

PC

Men of War: Oddział Szturmowy 2
Men of War: Oddział Szturmowy 2

Strategiczne 15 maja 2014

Oficjalna kontynuacja jednego z samodzielnych rozszerzeń popularnego cyklu Men of War, zapoczątkowanego w 2007 roku przez studio Best Way – znane wcześniej z takich tytułów, jak Faces of War czy Soldiers: Heroes of World War II. Gra pozwala przejąć dowodzenie nad jedną z pięciu nacji, biorących udział w II wojnie światowej i poprowadzić je do walki na wielu frontach Europy, Afryki Północnej i Pacyfiku. Do dyspozycji graczy oddano szereg wymagających odmiennej taktyki scenariuszy, począwszy od tajnych misji snajperskich, aż po wielkie bitwy pancerne. Część z nich stanowić będą opracowane od nowa misje z poprzedniej odsłony gry. Produkcja działa na zmodyfikowanym silniku graficznym poprzedniczki, zapewniającym znacznie lepszą jakość oprawy. Autorzy usprawnili też sztuczną inteligencję komputerowych przeciwników i zadbali o rozbudowany tryb multiplayer, pozwalający na rywalizację nawet w dwóch grupach po 4 graczy.

PC

Men of War: Wyklęci Bohaterowie
Men of War: Wyklęci Bohaterowie

Strategiczne 12 kwietnia 2012

Kolejna odsłona cyklu gier strategicznych, opracowana przez wewnętrzny zespół firmy 1C – SoftClub. Produkcja podejmuje temat wydanego przez Stalina Rozkazu Nr 227, w myśl którego utworzono bataliony karne – składały się one ze skazanych oficerów, a przydzielano je do wykonywania najtrudniejszych, często samobójczych misji. Trzon gry stanowią cztery fabularne kampanie, których akcja została osadzona w latach 1942-1945. W trakcie piętnastu misji bierzemy udział w takich wydarzeniach, jak choćby bitwa o Szczecin, operacja Bagration czy też walki w okolicach Wołynia. Do dyspozycji otrzymujemy zazwyczaj kilka niezbyt licznych oddziałów piechoty, a sama rozgrywka cechuje się niebywale wysokim poziomem trudności. Men of War: Condemned Heroes nie wprowadza większych zmian w mechanice zabawy i nie wnosi nowych jednostek – poprawek doczekała się natomiast oprawa graficzna, na czele z wyższej jakości modelami żołnierzy.

PC

Men of War
Men of War

Strategiczne 7 grudnia 2007

Strategia czasu rzeczywistego, opracowana przez ukraiński zespół Best Way i niemieckie studio Digitalmindsoft. Akcja tej produkcji została osadzona w czasach II wojny światowej, a jej filar stanowią trzy fabularne kampanie, podczas których możemy walczyć zarówno po stronie Niemców, jak i sił alianckich oraz Sowietów. Opowiedziana w grze historia koncentruje się natomiast na dwóch radzieckich studentach, którzy dołączają do armii i stają się dla siebie towarzyszami broni. W Men of War gracz otrzymuje do dyspozycji 50 typów jednostek, jakie kontroluje na polach bitew w Grecji, Rosji, północnej Afryce, Niemczech oraz we Włoszech i na Ukrainie. Ukończenie wszystkich 19 misji owocuje odblokowaniem pięciu dodatkowych zadań. Ponadto, tytuł doczekał się rozbudowanego trybu multiplayer, gdzie w starciach bierze udział jeszcze jedna nacja – Japończycy. Dostępne warianty rozgrywki to popularny capture the flag oraz high-value cargo, a nasze poczynania są na bieżąco monitorowane przez system ocen i statystyk. Całości dopełnia dopracowana z dbałością o detale oprawa graficzna i wysokiej jakości warstwa dźwiękowa.

PC

Faces of War: Oblicza Wojny
Faces of War: Oblicza Wojny

Strategiczne 8 września 2006

Kontynuacja Soldiers: Heroes of World War II – ciepło przyjętej strategii czasu rzeczywistego, wydanej w 2004 roku. Za opracowanie omawianego tytułu odpowiedzialne jest studio Best Way, które dostarczyło również pierwszą odsłonę cyklu. Deweloperzy nie zdecydowali się na wprowadzenie drastycznych zmian w schemacie rozgrywki. Na przestrzeni czterech kampanii (po jednej dla Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Związku Radzieckiego i III Rzeszy) w dalszym ciągu na wykonanie czeka zatem szereg zróżnicowanych zadań – w ich trakcie otrzymujemy do dyspozycji określoną liczbę jednostek, jakim możemy wydawać bezpośrednie rozkazy. Novum stanowią jednak dodatkowi żołnierze, arsenał i pojazdy, a także bardziej zaawansowana sztuczna inteligencja – nasze oddziały doskonale radzą sobie na polu walki nawet w chwilach, w których pozostają bez naszej opieki. Poprawki nie ominęły również oprawy graficznej, interfejsu użytkownika i warstwy audio. W Faces of War grać można zarówno w pojedynkę, jak i w trybie multiplayer, opracowanym z myślą o maksymalnie szesnastu graczach.

PC

Soldiers: Ludzie Honoru
Soldiers: Ludzie Honoru

Strategiczne 29 czerwca 2004

Strategia czasu rzeczywistego, opracowana przez ukraińskie studio Best Way. Akcja została osadzona w drugowojennej Europie, a gracz wciela się w rolę wojskowego dowódcy. Na ukończenie czeka tutaj 25 zróżnicowanych misji, w których wydajemy rozkazy nie tylko piechocie, lecz także zmechanizowanym jednostkom. Na uwagę zasługuje oryginalna mechanika pozwalająca na bezpośrednią kontrolę nad wyborem celu – skuteczne trafienie jest w stanie unieruchomić czołg poprzez zniszczenie jego gąsienic, a do zabicia wroga wystarczy celny strzał w głowę. Bez wątpienia mocną stronę Soldiers: Heroes of World War II stanowi zaawansowana sztuczna inteligencja stosująca różnorodne taktyki bojowe, a także dopracowana z dbałością o detale, trójwymiarowa oprawa graficzna i podatne na zniszczenia środowisko.

PC