Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Nancy Drew - seria gier

Adresowana do nastoletnich graczy seria detektywistycznych przygodówek bazujących na motywach cyklu powieściowego Nancy Drew. Marka rozwijana jest głównie przez firmę Her Interactive.

Cykl zadebiutował w 1998 roku grą Nancy Drew: Secrets Can Kill, która została dobrze przyjęta przez miłośników przygodówek. Zachęciło to ekipę deweloperską firmy Her Interactive do rozwinięcia pomysłu. Na przestrzeni 15 lat seria doczekała się ponad 40 odsłon. Większość z nich wydana została w wersji na komputery PC, jednakże w kilku przypadkach twórcy pokusili się również porty lub wręcz odrębne produkcje adresowane m.in. na konsole Nintendo Wii i Nintendo DS oraz telefony komórkowe, smartfony i tablety.

Główną bohaterką serii Nancy Drew jest tytułowa młoda detektyw znana z bestsellerowego cyklu młodzieżowych kryminałów pióra Carolyn Keene (w rzeczywistości jest to pseudonim, pod którym ukrywa się wielu autorów). Tylko niektóre gry bazują na fabule książek (np. Nancy Drew: The Secret of the Old Clock), w wielu przypadkach deweloperzy postarali się bowiem o całkowicie nowe historie.

W każdej odsłonie cyklu zadaniem gracza jest pokierować poczynaniami głównej bohaterki, która stara się rozwikłać zagadkę kryminalną. Wymaga to m.in. eksplorowania lokacji, rozwiązywania łamigłówek oraz rozmowach z postaciami niezależnymi. Poziom trudności poszczególnych wyzwań nie jest przesadnie wysoki, co stanowi ukłon w stronę młodszej części miłośników detektywistycznych przygodówek.

Większość gier z serii Nancy Drew oferuje oprawę wizualną, łączą grafikę 2 i 3D (najczęściej tła są dwuwymiarowe, a modele postaci trójwymiarowe). Na uwagę zasługuje fakt, iż mimo formy kryminału, poszczególne odsłony cyklu nie epatują widokiem krwi lub przemocy, dzięki czemu są dostępne dla odbiorców w szerokim przedziale wiekowym.

Nancy Drew: Midnight in Salem
Nancy Drew: Midnight in Salem

Przygodowe 3 grudnia 2019

Kolejna odsłona cyklu przygodowego, w którym wcielamy się w bohaterkę znaną z książek i seriali dla młodzieży - Nancy Drew. Tym razem wybieramy się do znanego z podręczników do historii miasteczka Salem, w którym staramy się rozwiązać zagadkę pewnego pożaru. Produkcję opracowało studio HeR Interactive.

PC

Nancy Drew: Sea of Darkness
Nancy Drew: Sea of Darkness

Przygodowe 19 maja 2015

Trzydziesta druga część serii gier przygodowych, nad którą pieczę sprawuje studio Her Interactive. Główną bohaterką jest Nancy Drew – młoda pani detektyw, znana z cyklu powieści kryminalnych autorstwa Carolyn Keene. Tym razem fabuła koncentruje się na zaginięciu Magnusa – kapitana słynnego statku Heerlijkheid, pełniącego rolę swoistego muzeum. Zadaniem Drew jest odnalezienie nieszczęśnika i tym samym położenie kresu plotkom, wedle których miałby on uciec wraz z odkrytym przez siebie skarbem lub oddać się we władanie mrocznych sił. Zabawa w Nancy Drew: Sea of Darkness opiera się na rozwiązywaniu rozmaitych, mniej lub bardziej skomplikowanych zagadek i przepytywaniu napotkanych postaci niezależnych celem odnalezienia właściwego tropu. W toku rozgrywki poznajemy liczne ciekawostki na temat przeszłości Islandii, samego statku Heerlijkheid, a nawet uczymy się zaplatania żeglarskich węzłów. Co ciekawe, poziom trudności zagadek można dostosować do indywidualnych preferencji. Tytuł działa w oparciu o rozwijaną od kilku lat technologię; modyfikacje, jakim została poddana, zapewniły oprawę graficzną na przyzwoitym poziomie.

PC

Nancy Drew: Labyrinth of Lies
Nancy Drew: Labyrinth of Lies

Przygodowe 14 października 2014

Trzydziesty pierwszy epizod popularnej serii przygodowej, opowiadającej o perypetiach nastoletniej pani detektyw Nancy Drew. Tym razem akcja toczy się w Grecji, gdzie na kilka dni przed planowaną wystawą w tajemniczych okolicznościach znikają cenne muzealne eksponaty.

PC

Nancy Drew: The Shattered Medallion
Nancy Drew: The Shattered Medallion

Przygodowe 20 maja 2014

„Okrągła” trzydziesta odsłona popularnej serii przygodowej firmy Her Interactive. W tej części cyklu Nancy Drew trafia do Nowej Zelandii, aby wziąć udział w reality show o nazwie Pacific Run. Kiedy sprawy na planie zaczynają wymykać się spod kontroli, dzielna nastolatka postanawia wyjaśnić kto lub co stoi za serią tajemniczych wydarzeń.

PC

Nancy Drew: The Silent Spy
Nancy Drew: The Silent Spy

Przygodowe 22 października 2013

Detektywistyczna przygodówka z interfejsem typu point'n'click, stanowiąca kolejną odsłonę popularnej serii o przygodach Nancy Drew. Tym razem tytułowa bohaterka dowiaduje się, że śmierć jej matki nie była dziełem przypadku. Próbując rozwikłać zagadkę z przeszłości, młoda bohaterka wplątuje się w zawiłą intrygę. Gra wyprodukowana została przez firmę Her Interactive.

PC

Nancy Drew: Ghost of Thornton Hall
Nancy Drew: Ghost of Thornton Hall

Przygodowe 14 maja 2013

28 odsłona serii gier przygodowych opowiadających o przygodach pani detektyw Nancy Drew. Tym razem z tytułową bohaterką musimy rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia niejakiej Jessalyn Thornton, która zniknęła na przyjęciu, tuż przed swoim ślubem.

PCANDiOS

Nancy Drew: The Deadly Device
Nancy Drew: The Deadly Device

Przygodowe 23 października 2012

Dwudziesta siódma odsłona serii gier przygodowych, w których wcielamy się w młodą panią detektyw Nancy Drew. Za tytuł – stworzony w konwencji point’n’click – po raz kolejny odpowiada studio Her Interactive. Tym razem gracz musi wykazać się spostrzegawczością i logiką, aby rozwiązać zagadkę śmierci naukowca pracującego nad tajemniczym urządzeniem stworzonym przez Nikolę Teslę.

PC

Nancy Drew: Tomb of the Lost Queen
Nancy Drew: Tomb of the Lost Queen

Przygodowe 16 maja 2012

Dwudziesta szósta odsłona serii gier przygodowych typu point and click stworzona przez studio Her Interactive. Ponownie wcielamy się w rolę pani detektyw Nancy Drew i udajemy się do Kairu, aby odnaleźć legendarny grobowiec zagubionej królowej. Po drodze do celu musimy rozwiązać szereg klasycznych łamigłówek, które wymagają od gracza spostrzegawczości i umiejętności łączenia faktów.

PC

Nancy Drew: Alibi in Ashes
Nancy Drew: Alibi in Ashes

Przygodowe 18 października 2011

Dwudzieste piąte spotkanie z tytułową panią detektyw – Nancy Drew, która tym razem wykaże się w sprawie tajemniczego podpalenia budynku River Heights Town Hall. Tradycyjnie już, twórcy proponują nam tytuł zrealizowany w konwencji gry przygodowej z interfejsem point and click.

PC

Nancy Drew: The Captive Curse
Nancy Drew: The Captive Curse

Przygodowe 28 czerwca 2011

Dwudziesta czwarta część serii detektywistycznych przygodówek.. Tym razem bohaterka odkrywa sekrety starego bawarskiego zamku terroryzowanego przez przerażające monstrum. Zabawa polega na zwiedzaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.

PC

Nancy Drew Mobile Mysteries: Shadow Ranch
Nancy Drew Mobile Mysteries: Shadow Ranch

Przygodowe 23 lutego 2011

Pierwsza mobilna odsłona popularnej książkowej serii o przygodach nastoletniej detektyw Nancy Drew. W tym wypadku mamy jednak do czynienia nie z klasyczną grą przygodową lecz gamebookiem, w którym gracze mają możliwość wyboru ścieżki rozwoju fabuły. Całość wzbogacono licznymi mini-gierkami związanymi z opowiedzianą w książce historią.

iOS

Nancy Drew: Shadow at the Waters Edge
Nancy Drew: Shadow at the Waters Edge

Przygodowe 19 października 2010

Nieustraszona detektyw Nancy Drew powraca w dwudziestej trzeciej odsłonie serii. Tym razem akcja toczy się w japońskim zajeździe ryokan, który jest nawieszony. Mechanika zabawy podążą typowymi przygodówkowymi ścieżkami i polega na zwiedzaniu lokacji, prowadzeniu rozmów i rozwiązywaniu zagadek. Rozgrywkę urozmaicają mini gierki oparte na sudoku, pachinko oraz origiami.

PC

Nancy Drew: Trail of the Twister
Nancy Drew: Trail of the Twister

Przygodowe 29 czerwca 2010

Nancy Drew: Trail of the Twister to kolejna odsłona gier przygodowych produkcji Her Interactive, pozwalająca graczom sprawdzić swoje detektywistyczne umiejętności. Tym razem stawiamy czoła nie tylko zagadkom, ale również wszelkiego rodzaju cyklonom i huraganom.

PC

Nancy Drew: The Model Mysteries
Nancy Drew: The Model Mysteries

Przygodowe 16 lutego 2010

Nancy Drew: The Model Mysteries to kolejna odsłona przygód popularnej pani detektyw, tym razem oparta na trylogii książkowej. Wcielając się w postać głównej bohaterki staramy się odkryć tożsamość niebezpiecznego osobnika sabotującego medialne wesele.

NDS

Nancy Drew: Warnings at Waverly Academy
Nancy Drew: Warnings at Waverly Academy

Przygodowe 9 października 2009

Kolejna odsłona przygód Nancy Drew. Tym razem młoda pani detektyw wybiera się do żeńskiego internatu, by znaleźć osobę zagrażającą uczennicom.

PC

Nancy Drew Dossier: Resorting to Danger
Nancy Drew Dossier: Resorting to Danger

Przygodowe 25 sierpnia 2009

Nancy Drew Dossier: Resorting to Danger to kolejna gra z serii prezentującej postać popularnej pani detektyw, skierowej do graczy casualowych. Tym razem musimy rozwiązać zagadkę bomb podkładanych w kurorcie dla bogatych klientów.

PC

Nancy Drew: Ransom of the Seven Ships
Nancy Drew: Ransom of the Seven Ships

Przygodowe 14 lipca 2009

Nancy Drew: Ransom of the Seven Ships to kolejna, dwudziesta już odsłona przygód tytułowej pani detektyw. Wraz z naszą bohaterką musimy odnaleźć tajemniczy artefakt Seven Virtues aby uwolnić z rąk porywaczy naszą przyjaciółkę, Bess.

PC

Nancy Drew Dossier: Lights, Camera, Curses!
Nancy Drew Dossier: Lights, Camera, Curses!

Przygodowe 18 listopada 2008

Detektywistyczna przygodówka, należąca do popularnego cyklu. Tym razem prowadzone przez gracza dochodzenie ma związek z powstawaniem filmu, traktującego o starożytnym Egipcie.

PC

Nancy Drew: The Haunting of Castle Malloy
Nancy Drew: The Haunting of Castle Malloy

Przygodowe 6 października 2008

Nancy Drew: The Haunting of Castle Malloy to dziewiętnasta, odsłona znanej serii gier przygodowych z tytułową bohaterką w roli głównej. Za produkcję tytułu odpowiada Her Interactive, firma specjalizująca się w przenoszeniu perypetii książkowej bohaterki do wirtualnego świata już od 1998 roku.

PC

Nancy Drew: The Mystery of the Clue Bender Society
Nancy Drew: The Mystery of the Clue Bender Society

Przygodowe 15 lipca 2008

Kolejna odsłona przygód tytułowej pani detektyw. Tym razem Nancy Drew musi zająć się odnalezieniem pewnej cennej księgi, co pozwoli jej na zdobycie członkostwa w klubie zrzeszającym najlepszych detektywów z całego świata.

NDS

Nancy Drew: The Phantom of Venice
Nancy Drew: The Phantom of Venice

Przygodowe 8 lipca 2008

Kolejna odsłona przygód tytułowej pani detektyw. Tym razem Nancy Drew wyrusza do Wenecji, celem zdemaskowania złodzieja drogocennych artefaktów.

PC

Nancy Drew: Legend of the Crystal Skull
Nancy Drew: Legend of the Crystal Skull

Przygodowe 12 października 2007

Nancy Drew: Legend of the Crystal Scull to kolejna część popularnej i niezwykle „płodnej” serii (liczącej już 17 odsłon) przygód młodej pani detektyw, tytułowej Nancy Drew.

PC

Nancy Drew and the Deadly Secret of Olde World Park
Nancy Drew and the Deadly Secret of Olde World Park

Przygodowe 18 września 2007

Nancy Drew and the Deadly Secret of Olde World Park to pierwsza „przygodówka” stworzona z myślą o przenośnej konsoli Nintendo DS, która nawiązuje do bardzo popularnej w Stanach Zjednoczonych serii gier z tytułową panną detektyw w roli głównej.

NDS

Nancy Drew: The White Wolf of Icicle Creek
Nancy Drew: The White Wolf of Icicle Creek

Przygodowe 1 czerwca 2007

Nancy Drew: The White Wolf of Icicle Creek to kolejna pozycja w serii, wydawanej przez firmę Her Interactive. Produkty wywodzące się z owego cyklu traktują o przygodach tytułowej detektyw, Nancy Drew. Inspiracją dla twórców wspomnianych gier stały się powieści wychodzące od początku lat trzydziestych XX w.

PCWii

Nancy Drew: The Creature of Kapu Cave
Nancy Drew: The Creature of Kapu Cave

Przygodowe 12 października 2006

Nancy Drew: The Creature of Kapu Cave to klasyczna przygodówka z interfejsem point & click, w której poczynania bohaterki oglądamy z perspektywy pierwszej osoby. Seria stworzona przez programistów ze studia Her Interactive, zapoczątkowana w 1992 roku, liczy sobie już piętnaście tytułów.

PC

Nancy Drew: Danger by Design
Nancy Drew: Danger by Design

Przygodowe 11 lipca 2006

Nancy Drew: Danger by Design to kolejna pozycja z bardzo popularnej serii gier przygodowo–detektywistycznych. Tym razem wielbiciele sympatycznej pani detektyw mają okazję odwiedzić Paryż, a także poznać bliżej ekskluzywny świat projektantów mody i pięknych modelek.

PC

Nancy Drew: Last Train to Blue Moon Canyon
Nancy Drew: Last Train to Blue Moon Canyon

Przygodowe 15 września 2005

Trzynasta część niezwykle popularnej w Ameryce serii przygodówek, opowiadającej o śledztwach tytułowej pani detektyw - Nancy Drew. Tym razem nasza bohaterka musi rozwiązać tajemnicę „nawiedzonego” pociągu.

PC

Nancy Drew: Secret of the Old Clock
Nancy Drew: Secret of the Old Clock

Przygodowe 12 lipca 2005

Nancy Drew: Secret of the Old Clock to już dwunasta część cyklu gier przygodowych z młodą panią detektyw w roli głównej. W opisywanej tu odsłonie zostały zawarte najlepsze fragmenty, z którymi mogli się wcześniej zapoznać czytelnicy pierwszej książki o Nancy Drew.

PC

Nancy Drew: Curse of Blackmoor Manor
Nancy Drew: Curse of Blackmoor Manor

Przygodowe 1 października 2004

Nancy Drew: Curse of Blackmoor Manor to wyprodukowana przez studio Her Interactive gra przygodowa ze słynną detektyw w roli głównej. Gracz musi pomóc tytułowej bohaterce rozwikłać zagadkę klątwy, jaka zawisła nad starą, angielską posiadłością. Twórcy przewidzieli dwa poziomy trudności zagadek oraz opcję "drugiej szansy", umożliwiającą poprawianie drobnych błędów.

PC

Nancy Drew: The Secret of Shadow Ranch
Nancy Drew: The Secret of Shadow Ranch

Przygodowe 20 lipca 2004

Jedenasta już gra z wydawanej przez Her Interactive serii detektywistycznych przygodówek. Tytułowa Nancy Drew, młoda pani detektyw, tym razem musi rozwiązać zagadkę pewnego rancza, na które natrafiła podczas wakacyjnej wyprawy.

PC

Nancy Drew: Danger on Deception Island
Nancy Drew: Danger on Deception Island

Przygodowe 30 września 2003

Propozycja dla fanów gier przygodowych, którzy zdążyli już zaznajomić się z serią Nancy Drew i łakną nowych przygód z popularną bohaterką w roli głównej.

PC

Nancy Drew: The Haunted Carousel
Nancy Drew: The Haunted Carousel

Przygodowe 12 sierpnia 2003

Nancy Drew: The Haunted Carousel to kolejna część cyklu gier przygodowych z młodą panią detektyw w roli głównej. Jako tytułowy bohater zostałeś zaproszony do Jersey, celem poprowadzenia dochodzenia w sprawie serii niefortunnych wypadków w Parku Rozrywki Kapitana Cove’a.

PC

Nancy Drew: Ghost Dogs of Moon Lake
Nancy Drew: Ghost Dogs of Moon Lake

Przygodowe 1 listopada 2002

Ghost Dogs of Moon Lake to gra przygodowa wyprodukowana przez firmę Her Interactive, stanowiąca kolejny, siódmy już epizod detektywistycznego tasiemca o perypetiach Nancy Drew. Tym razem akcja programu przeniesie nas w okolice tytułowego jeziora, gdzie dzieją się bardzo dziwne i nie dające się racjonalnie wytłumaczyć rzeczy...

PC

Nancy Drew: The Secret of the Scarlet Hand
Nancy Drew: The Secret of the Scarlet Hand

Przygodowe 22 sierpnia 2002

Okazja dla tych, którzy ukończyli już wszystkie pozostałe części serii Nancy Drew i zdążyli już zatęsknić za przygodami ulubionej bohaterki. Tym razem sympatyczna pani detektyw postanowiła odpocząć nieco od zawodu i przyjęła funkcję zastępcy dyrektora Beech Hill Museum.

PC

Nancy Drew: The Final Scene
Nancy Drew: The Final Scene

Przygodowe 23 listopada 2001

The Final Scene to kolejna odsłona znanej serii gier przygodowych, zrealizowanych przy użyciu grafiki trójwymiarowej, w których na barkach Nancy Drew, a co za tym idzie również gracza, spocznie rozwiązanie tajemniczej zagadki.

PC

Nancy Drew: Treasure in the Royal Tower
Nancy Drew: Treasure in the Royal Tower

Przygodowe 20 sierpnia 2001

Treasure in the Royal Tower to czwarta w kolejności opowieść o perypetiach Nancy Drew – młodej i ambitnej pani detektyw, której sprawy zawsze związane są z działaniem sił nadprzyrodzonych (przynajmniej pozornie).

PC

Nancy Drew: Secrets can Kill
Nancy Drew: Secrets can Kill

Przygodowe 23 kwietnia 2001

Detektywistyczna gra przygodowa należąca do popularnej serii. Tym razem musimy pomóc Nancy Drew odkryć tajemnicę morderstwa popełnionego w liceum w nadmorskiej miejscowości na wybrzeżu Florydy. Zabawa polega na zwiedzaniu lokacji, prowadzeniu rozmów, zbieraniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.

PC

Nancy Drew: Stay Tuned for Danger
Nancy Drew: Stay Tuned for Danger

Przygodowe 19 lutego 2001

Druga część przygód Nancy Drew, dziewczyny z niesamowitym zmysłem detektywistycznym, która odkrywa kto wysyła listy z pogróżkami gwiazdorowi popularnego serialu telewizyjnego.

PC

Nancy Drew: Message in a Haunted Mansion
Nancy Drew: Message in a Haunted Mansion

Przygodowe 15 listopada 2000

Kieszonkowa wersja bardzo dobrej gry przygodowej, doskonale znanej posiadaczom komputerów osobistych. Tym razem młoda pani detektyw próbuje rozwikłać tajemnicę tytułowej posiadłości.

PCGBA