Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Seria Donkey Kong Country - seria gier na platformę WiiU

Seria gier zręcznościowych z gorylem w roli tytułowej. Cykl wykreowany został przez koncern Nintendo i zalicza się do najważniejszych marek w portfolio wydawniczym japońskiego potentata branży.

Geneza serii Donkey Kong sięga roku 1981 i wydanej w wersji na automaty gry autorstwa Shigeru Miyamoto (był to debiut zarówno Donkey Konga jak i Mario). Następne lata przyniosły dwie nowe odsłony marki: Donkey Kong Junior (1982) oraz Donkey Kong 3 (1983). Przez kolejną dekadę deweloperzy z Nintendo pod wodzą Shigheru Miyamoto skoncentrowani byli jednak na rozwoju cyklu Mario Bros., a Donkey Kong trafił na bocznicę. Sytuację zmieniło dopiero ukazanie się gry Donkey Kong Country w 1993 roku, która okazała się jednym z największych przebojów konsoli Super Nintendo Entertainment System.

W ciągu następnych 20 lat marka rozwijana była w kilku sub-cyklach, m.in. Donkey Kong Country, Donkey Kong Land, Donkey Kong Racing oraz Mario vs. Donkey Kong. Wydawca zadbał także o szereg spin-offów w tym chociażby Donkey Kong Jungle Fever czy rytmiczną serię Donkey Konga. Ogółem na przestrzeni nieco ponad 30 lat ukazało się 28 gier zaliczanych do cyklu Donkey Kong, w większości wydawanych wyłącznie w wersjach na konsole produkowane przez Nintendo.

Głównym bohaterem gier z serii Donkey Kong jest goryl, który choć w pierwszych odsłonach cyklu pełnił rolę głównego przeciwnika, to z czasem zyskał status protagonisty. Często towarzyszą mu także inne postaci jak Donkey Kong Jr., Cranky Kong, Diddy Kong, Dixie Kong czy King K. Rool.

Mechanika rozgrywki w poszczególnych grach z cyklu bywa różna. Najczęściej są to platformówki 2 lub 3D. Zdarzają się jednak także zręcznościowe wyścigi lub bijatyki. Na ogół gry oferują możliwość zabawy jednoosobowej oraz w towarzystwie innych graczy.

Oprawa audiowizualna serii Donkey Kong ewoluowała wraz z jej rozwojem. Początkowo gry z Donkey Kongiem oferowały jedynie prostą, dwuwymiarową grafikę i podkład muzyczny w formacie midi. Współczesne produkcje odznaczają się zazwyczaj atrakcyjną, trójwymiarową grafiką w kreskówkowym stylu.

Donkey Kong Country: Tropical Freeze
Donkey Kong Country: Tropical Freeze

Zręcznościowe 13 lutego 2014

Donkey Kong Country: Tropical Freeze to kolejna odsłona popularnej serii platformówek z gorylem w roli głównej. Tym razem nasz bohater musi poradzić sobie z inwazją na jego rodzimą wyspę stylizowanych na wikingów zwierząt.