Forum Gry Hobby Sprzęt Rozmawiamy Archiwum Regulamin
Forum

elathir ostatnie wypowiedzi na forum i w komentarzach

06.06.2020 09:34
elathir
elathir
52

Cena nie jest zła, jedyne czego żałuję, to to, że mnie interesuje tylko Red Alert i z chęcią dałbym powiedzmy 40zł za jedna grę. Ale trudno, kupi się kolekcję.

06.06.2020 09:31
elathir
elathir
52

Nie, nie ogarniają. Zaszedłem tam z ciekawości kilkukrotnie przy okazji (MM jest w gdańsku w centrum Matarnia, gdzie mam najbliższe obi, ikee, empik oraz kilka innych sklepów) i mówiąc szczerze, to że na tych plakietkach sa tylko bardzo ogólnikowe informacje to jeszcze rozumiem, ale na samej stronie też nie ma wszystkiego a pracownicy korzystali w tedy tylko z tego info.

Przykładowo:
https://mediamarkt.pl/komputery-i-tablety/komputer-stacjonarny-hp-omen-880-117nw-i5-8400-8gb-1tb-128gb-ssd-gtx1060i-win10h
nie ma nawet podanego producenta karty graficznej ani szczegółowego jej modelu. I jeszcze to rozumiem, bo wiele sklepów tego nie podaje wprost w tym tych lepszych, ale w większości jak się zapytasz to się dowiesz co jest w środku a tam była cisza (tj. próbowali wmówić, że producentem karty jest nvidia). Oczywiście nie planowałem kupować kompa w MM, szukałem płyty indukcyjnej i monitora (ani jednego nie kupiłem, w wypadku monitorów też brakowało informacji a płyty okazały się być tańsze w RTVeuroAGD te, które mnie interesowały), ale tak sobie pogadałem. Ale fakt, sprawa miała miejsce 4 lata temu.

Jedyny sklep, w którym coś ogarniają (albo tak trafiłem) to X-kom. Kiedyś byłem odebrać tam trochę zakupów, a że zapomniałem o jakiś drobiazgach (nie pamiętam już o co chodziło, kupowałem tam trochę sprzętu pod testy) to sprzedawca poszedł szukać na zaplecze czy mają lokalnie na stanie, więc postałem sobie 10-15 minut przy ladzie. W tym czasie słyszałem rozmową gościa polecającego sprzęt osobie obok dość dokładnie, i bylem pod wrażeniem. W innych sytuacjach, tym razem krótszych tez robili rozsądne wrażenie.

Choć tutaj głównie pisze o sytuacjach względem innych, bo sam raczej zamawiam stricte przez internet i wiem czego chcę.

06.06.2020 09:16
elathir
odpowiedz
elathir
52

Nic tylko reklamacja w sklepie.

06.06.2020 09:13
elathir
elathir
52

Szczerze, grałem w nią dopiero drugi raz w życiu w ubiegłym roku (do gustu bardziej przypadła mi dwójka, która ograłem w czasu pierwszej gry kilkukrotnie).

Tak naprawdę jedyna wada KOTORa jak mnie uderzyła, i przez jaką nie jest to gra na 9/10 a powiedzmy na 8/10 jest fatalne i toporne sterowanie postacią. W dójce jest lepiej choć dalej nie idealnie.
Fabuła fajna, towarzysze też (choć w dwójce oba elementy są dla mnie lepsze jednak), system rozwoju postaci dobry, sposób toczenia walk też mi pasuje. Zagadek choć niewiele to są przynajmniej ciut wymagające i jedyne czego żałuje, to tego, że nie ma ich więcej. Klimat super.

A grafika? No cóż zestarzała się, ale co z tego? Nie powoduje bólu głowy i nie budzi obrzydzenia, więc jak na cRPG wystarczy by cieszyć się pozostałymi aspektami gry. Do tego są mody, które wgrałem, podbijające lekko tekstury by pikseloza nie waliła po oczach na współczesnych monitorach. Nic specjalnego, ale sprawiło, że gdyby nie to sterowanie, to grałoby mi się naprawdę komfortowo.

post wyedytowany przez elathir 2020-06-06 09:15:44
05.06.2020 13:44
elathir
2
elathir
52

Nagrodę wręczają 3-4 osoby według własnego widzimisię.

Jak ty nic nie wiesz.....

Napiszę równie wielką bzdurę jak ty:
Recenzje piszą producenci gier i publikują sami.

spoiler start

A tak na poważnie każda miara ma swoje zastosowania i oddaje pewne atrybuty lepiej a pewne gorzej. Czy to wygrane nagrody, oceny z recenzji, oceny graczy, prosty wskaźnik +/- na steamie czy nawet liczba wyszukanych fraz w google czy materiałów na youtube. Niektóre mierzą popularność, inne jakoś wykonania, inne skuteczność kampanii marketingowej, inne jakość wsparcia po premierze itd.

spoiler stop

post wyedytowany przez elathir 2020-06-06 09:06:23
05.06.2020 13:38
elathir
2
elathir
52

Powtarzam jeszcze raz, że mowa o specjalistycznych recenzjach, ludzi którzy wiedzą o czym mówią i siedzą w tej branży od lat. Nie o takich randomach jak Ty.

To w takim razie najważniejsza jest liczba nagród, zwłaszcza największych podmiotów w branży. Bo recenzje też pochodzą z różnych źródeł i część z nich jest dość mało wiarygodna, albo pisana na szybko. Tytuly gry roku są bardziej przemyślane i sprawdzają często czy gra przeszła próbę czasu (temu choćby becia upiera się na premiery pod koniec roku by tą próbę ominąć i załapać się z hypem popremierowym na glosowania).

Tutaj wygrał wiesiek. A RDR2, choć świetną grą jest, przegrał w swoim roku z GoW, a do wieśka naprawdę daleko ma.

post wyedytowany przez elathir 2020-06-05 13:40:26
05.06.2020 13:19
elathir
2
elathir
52

Patrząc typowo po opinii recenzentów, czasopism i mediów gamingowych to RDR2 przegrał w swoim roku z GoW a i z Sekiro walczył o drugie miejsce w bardzo wyrównanej walce.
Wiesiek w swoim roku zamiótł wszystko, choć walczył z MGSV, F4 (ktory choć u nas zawiódł w USA był fenomenem) czy Bloodborne. Skala zwycięstwa była porażająca (ustanowił rekord w liczbie nagród).

post wyedytowany przez elathir 2020-06-05 13:36:05
05.06.2020 12:42
elathir
elathir
52

To dlaczego wiele innych exów z PS4 ma świetne oceny użytkowników?

Najlepiej dla mnie sytuacje obrazuje średnia tych dwóch ocen, bo obie maja swoje wady i zalety.

Gracze za bardzo dają się ponieść emocjom, wpadają w skrajności ale często poświęcają grze więcej czasu oraz są bardziej wyczuleni na poważne problemy. Recenzenci lekceważą wiele wad (stan techniczny, mikropłatności, wtórność) za do są bardziej obiektywni i starają się wypośrodkować ocenę. Niestety obie grupy maja problem z skalą ocen, jedna grupa używa głównie ocen skrajnych, a druga ma przesunięta skalę ocen o dwa oczka w górę.

Jak gra ma wysokie obie oceny, to gra jest świetna.
Jak gra ma wysoką ocenę recenzentów a niska graczy, to gra ma jakiś poważny problem, który gdyby wyeliminować byłaby świetna, a tak denerwuje on ludzi (z reguły są to problemy techniczne)
Jak gra ma niska ocenę recenzentów a wysoką graczy, to mamy do czynienia z produkcja mierna ale mająca w sobie coś wyjątkowego, co nie pozwala się oderwać, jak choćby pierwsze GTA. Gra brzydka nawet jak na swoje czasy, toporna, przestarzała (choćby brak sava) a jednak genialna.
Jak mamy obie oceny niskie to crap.

A o samych gra się nie wypowiem, bo w RDR2 grałem tylko chwilę. Gra była ledwo grywalna na zajechanej PS4, albo ja się za bardzo odzwyczaiłem od konsolowego grania, a na PC szkoda mi kasy bo i tak mam za dużo gier do ogrania. Poczekam aż albo stanieje albo będzie w game pasie.

post wyedytowany przez elathir 2020-06-05 12:46:14
05.06.2020 12:33
elathir
elathir
52

NA win 7 to windows essential tez dointalowuje defendera (nazywa się jakoś inaczej, ale to to samo i jest w tym pakiecie darmowym od MS).

05.06.2020 08:53
elathir
elathir
52

Powód jest inny. Oni się boją, że ludzi wykorzystają serwery gry do wojenek politycznych. I co będą mieli zrobić? Jak nie zareagują to ich zjadą za brak reakcji, jak pobanuja po jednej stronie łamiących regulamin to oskarżą ich o rasizm, jak po drugiej to o wspieranie anarchii, jak po obu to o oba i do tego stracą masę klientów po banach.

Ja tam im się nie dziwię, że wolą przeczekać na spokojnie.

05.06.2020 08:50
elathir
odpowiedz
elathir
52

Train Simulator obowiązkowo ze wszystkimi dodatkami i obowiązkowo na jedynym prawilnym kontrolerze:
https://www.amazon.com/RailDriver-USB-Desktop-Train-Controller-mac/dp/B0002APWXS

Całość to jakieś 30k, więc tylko elitę stać ;P

05.06.2020 08:47
elathir
elathir
52

Ludzie, tutaj nie chodzi o politykę a o marketing.

Cyberpunk ma trafić nie tylko do zapalonych graczy ale tez casuali, ludzi, którzy albo nie grają niemal wcale, albo ich granie sprowadza się do 1-3 tytułów w danym roku, zapewne głównie jakiejś FIFY, GTA czy jakiejś głośnej konsolowej premiery. By tacy ludzie zainteresowali się tytułem potrzeba sporego szumu w mediach, zwłaszcza tych w ogóle z gamingiem niezwiązanych. Nie bez powodu pokaz został zaplanowany na okres, w którym nic specjalnego nie miało się dziać (żadnych kulminacji kampanii wyborczych w dużych krajach, żadnych najważniejszych rozgrywek sportowych jak olimpiada, mistrzostwa świata itd.), A tutaj klops, bo wydarzyło się coś, co koncentruje na sobie uwagę całego świata. Robienie prezentacji w takim momencie to kuriozalny pomysł.
1) spadłby zasięg, nie tylko w USA ale niemal wszędzie
2) hamburgery lubią walić fochy bardziej niż jakikolwiek inny naród na świecie, więc robienie konfy teraz mogłoby zaowocować negatywnym PRem na największym rynku
3) samo przesuniecie konfy z powodów, jakie większości ludzi wydadzą się zasadne, może nakręcić na nią hype
4) CP2077 porusza między innymi tematy wykluczenia, buntu przeciwko korporacja i establishmentowi. No tak trochę to co mamy teraz. W rezultacie dużo osób w tym momencie za bardzo by doszukiwało się nawiązań politycznych do obecnej sytuacji, a to wkurzyło by albo jedna ze stron, albo obie. Po co? Tak samo nikt przecież nie robi konferencji z gry o terroryzmie (np. zemście za zamach czy cokolwiek w ten deseń) w dzień po jakiś zamachach? To jest marketingowy strzał w kolano.

04.06.2020 11:32
elathir
elathir
52

No nie do końca, bo ty zakładasz, ze coś coś co ma ikonkę excela jest plikiem excela, a może to być zwykły exec z podmienioną ikoną, korzystający z faktu, że większość ludzi ma odpalone ukrywanie rozszerzeń dla znanych typów plików. Ewentualnie jakiś inny script type umożliwiający podmianę ikony. A to tylko najprostszy wektor ataku.

04.06.2020 09:36
elathir
elathir
52

Pewnie zestaw pod prace biurową z tamtego okresu. 740m dawała rade z youtubem, officem i przeglądarkami na dwóch monitorach (czego nie dawały rady pociągnąć ówczesne integry), 4GB RAM to był standard w lapkach biurowych a SSD robiło różnicę w tego typu zastosowaniach naprawdę dużą, więc pakowano je jako główna zaletę.

04.06.2020 09:21
elathir
odpowiedz
elathir
52

Potwierdzam, to jest dziwny eksperyment nvidii, bo niby karta ciut mocniejsza od biurowych 720m i 730m to wciąż za słaba do grania była nawet w momencie swojej premiery w 2013. Mobilną karta gamingową w tamtym czasie były 760m do 780m (750m teoretycznie też ale nie dawała rady). Dzisiaj to zabytek pełną gębą.

spoiler start

Obstawiam, ze temat to prowokacja, ale wrodzona chęć niesienia pomocy nie pozwoli mi zostawić pytanie bez odpowiedzi. No i dużo w oryginalnej diagnozie na ślepo się nie pomyliłem :P

spoiler stop

post wyedytowany przez elathir 2020-06-04 09:29:06
04.06.2020 08:49
elathir
odpowiedz
elathir
52

Tylko co masz na myśli, że w miarę dobry? Jakie gry masz na myśli itd? Czy problem występuje od zawsze czy jest nowy? Czy pojawia się po czasie czy od pierwszej sekundy? Czy jak grasz ikona zasilania wyświetla podłączenie na kablu czy przerywa?

Bo parafrazując forum samochodowe:
Jak jadę jest coś nie teges, a czyściłem i wymieniłem filtry, co ma robić?

Znasz odpowiedź?

spoiler start

Poszedł lewy wahacz w ostatniej osi naczepy

spoiler stop

Więc wnioskując z danych, które na razie udostępniłeś moja odpowiedź to:
2GB RAM to za mało by grac w współczesne gry :P

post wyedytowany przez elathir 2020-06-04 08:53:30
04.06.2020 07:48
elathir
odpowiedz
elathir
52

Jedna z 4 gier na które czekam (CP2077, DL2, CK3 i własnie BG3).

Turowy system walki inspirowany tym z realnych sesji wydaje mi się dobrym pomysłem, zobaczymy jak sprawdzi się w praktyce, choć patrząc po DOS 1&2 to wiedzą co robią.
Forma dialogów wydaje się z jednej strony ciekawa, z drugiej może okazać się w praktyce słabym punktem gry. Sporo ryzykują, więc ciekaw jestem jak się ten element sprawdzi.
No i najważniejsze, cieszę się, że jest to nowa historia, stara jest definitywnie zamknięta w TB i wracanie do niej na siłę byłoby głupotą. Nie dość, że bardzo ograniczyłoby możliwości narracyjne, tak jeszcze nie sposób byłoby sprostać legendzie, zadowalając starych fanów i przyciągając nowych graczy.

Jedyne co mnie boli tak naprawdę, to ograniczenie rozmiaru drużyny z 6 do 4 postaci. Przeszkadzało mi to już w NWN2. Te dwie dodatkowe postacie potrafią sprawić, że drużyna jest dużo ciekawsza, łatwiej poeksperymentować z klasami itd.

post wyedytowany przez elathir 2020-06-04 07:50:02
04.06.2020 07:35
elathir
elathir
52

3800X to procesor do pracy, w grach jest nieznacznie wydajniejszy od 3600, a sporo droższy (patrzmy na 99% bo to jest najważniejszy wskaźnik). Za to w zastosowaniach profesjonalnych to przepaść i bija w zasadzie każdego intela na głowę.

i9 9900k tez bez sensu, bo praktycznie tak samo wydajny jest 9600k w grach, a 10600k jest jeszcze lepszy. i9 9900 to seria dla posiadaczy macków, którzy nie mogą do pracy wziąć ryzena, więc musza się zadowolić intelem :P Jego opłacalność do gier jest niemal zerowa, tj. ma sens jak masz 2080 super lub Titana RTX i zapas gotówki. Poniżej, to bez sensu.

post wyedytowany przez elathir 2020-06-04 07:37:45
02.06.2020 18:12
elathir
elathir
52

A myślisz, ze czemu w partii trzyma niemal samych przestępców na ważnych stołkach? By szantaż był rzeczą trywialną.

02.06.2020 16:19
elathir
😢
2
elathir
52

czuję się pominięty :(

post wyedytowany przez elathir 2020-06-02 16:19:51
02.06.2020 12:47
elathir
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52
02.06.2020 12:10
elathir
elathir
52

Najprościej mówiąc:
- określasz budżet (może być kilka wariantów)
- określasz zastosowania (jak gry to też jak wspomniano jakie gry i w jakiej rozdzielczości, czy interesuje cię granie casualowe, a jak tak to w jakich detalach, czy esport i fpsy w mniejszej rozdzielczości i niskich ustawieniach)
I pod to dobierasz sprzęt.

02.06.2020 12:07
elathir
odpowiedz
elathir
52

A ta gra nie ciągnie w 100% na checkpointach i auto savie?

02.06.2020 11:11
elathir
elathir
52

W cenie 2600 masz 3300X, który jest mocniejszy w grach i tez zadziała na b450. Z drugiej strony ma mniej rdzeni, więc może okazać się mniej przyszłościowy. Ale na tu i teraz w grach sprawdza się ciut lepiej, wiec ciężka decyzja.

W ogóle co tutaj się dużo rozpisywać:

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-kupic-zestawy-komputerowe-na-czerwiec-2020?page=0,5

Zestaw za 3k, ale masz dysk i zasilacz, więc odlicz i wyjdzie wspomniane 2400 (dokupisz kiedyś jak odłożysz kasę jakiegoś ssdka). Masz tutaj i procka i grafikę co w takim GTA wyciągną spokojnie masę klatek.

post wyedytowany przez elathir 2020-06-02 11:11:27
02.06.2020 10:52
elathir
elathir
52

Nie ma jednego parametru, bo wszystko zależy co z tym prockiem będzie robione i jak. Same gry działają w różny sposób.

02.06.2020 08:44
elathir
odpowiedz
elathir
52

Snake.

Niestety ale gier pod tym tytułem ukazało się kilkaset, do twojego opisu pasuje z kilkadziesiąt.

01.06.2020 14:41
elathir
elathir
52

Nie wiadomo. Może tak a może nie.

01.06.2020 13:17
elathir
elathir
52

Nie, musisz mieć w slocie. co nie jest w slocie to nie działa.

01.06.2020 11:34
elathir
2
elathir
52

Stellaris ma problem na wszystkim :P Tak na poważnie tam jest problem samym silnikiem i strukturą eventów per pop, więc wyższe taktowanie pomaga, ale nie rozwiązuje problemu. Endgame w galaktyce na 1000 muli na wszystkim (nie wiem jak po ostatnim patchu, podobno jest ciut lepiej). Ale ogólnie ta gra to single core.

A tak na poważnie. Jak składasz kompa to:
1) określ budżet
2) sprawdź czy w tym budżecie stać cie na kartę z najwyższej półki (RTX 2080ti lub 2080 Super)

Jak tak to:
3) sprawdź jak silny w tym budżecie procek możesz kupić, jak zostanie kasy na i9 10900k to bież, jak nie to i5 10600k (uwzględnij koszt płyty z z490 i bardzo wydajnego chłodzenia)
4) jak oba intele są za drogie to bież Ryzena 3600
5) jak dalej za drogo to ta karta nie mieści się w twoim budżecie

Jak nie to:
4) bierz dowolny przyzwoity procek na ten moment w rozsądniej cenie, najlepiej chyba wypada Ryzen 3600, jak za drogi to 3300X (1600AF był opłacalny ale jego ceny wyskoczyły dość wysoko i może ciężko być go dostać w rozsądnej cenie)
5) za zaoszczędzoną na procku kasę kup lepszą grafikę, bo to zrobi większa różnicę. Różnica w cenie pełniej platformy (płyta, proc, chłodzenie) na 10600k vs 3600 to 1200-1300 zł, a za to zamiast 2070 można wpakować 2080 Super, co da dużo większego kopa.

Dużo osób robi błąd i porównuje np. platformę z RTX2070 na 3600 i 10600k, tyle, że to bez sensu. Albo porównujemy w tej samej cenie (jest z 2070 druga z 2080S) albo na najmocniejszej dostępnej karcie graficznej by ustalić co brać w najmocniejszej konfiguracji.

01.06.2020 10:59
elathir
elathir
52

Właśnie w pilarsach dla mnie magia była totalnie nijaka, bez kopa itd. Coś w balansie gry poszło nie tak. W Tyranny jest już ciekawiej, bo konstruujemy sami zaklęcia.

01.06.2020 08:04
elathir
odpowiedz
elathir
52

Na premiery nie za w większości wypadków co czekać o tyle, że doczekaliśmy czasów gdy premierę czegoś mamy co pól roku (jak nie procki intela to AMD, jak nie procki to karty graficzne, jak ani to ani to okresy spadków cen starych po premierze nowych). Natomiast warto poczekać, ze względu na kurs dolara, bo tez składałem kompa w październiku, dzisiaj wszystko droższe o 10-15%. Liczyłbym na to, że może trochę się ogarnie, bo teraz to tragedia.

01.06.2020 07:56
elathir
odpowiedz
elathir
52

Klasyczne CRPG, w nich wszystkich jest tak, że mag ma wykładniczy wzrost siły, na początku jest ciężko a potem to czujesz się jak bóstwo. Od BG2, przez ICWD, Tormenta po NVN2. Do tego w Arcanum też jest fajnie, tylko trzeba o tyle pokombinować, że z początku to nie DPS daje rezultaty i frajdę u maga.

Magicka to bajka jeżeli chodzi o system magii :)

Z nie RPG to jeszcze seria Age of Wonders, zwłaszcza w drugiej części (w trzeciej tez ale tylko na dłuższych mapach) czuć potęgę magii.

01.06.2020 07:52
elathir
elathir
52

No totalnie bez sensu, bo 2070 ma tragiczny stosunek jakości do ceny. 2070 super o stówkę droższa jest lekką ręka o 1/4 mocniejsza, podczas gdy tańsza 2060 Super ma praktycznie taka sama wydajność.

Jak można wydawać 2500 na kartę graficzną bez sprawdzenia co się opłaca kupować?

30.05.2020 08:43
elathir
elathir
52

Do intela jak chcesz go kręcić (inaczej po co seria K?) potrzeba Z490, więc na płytę to minimum 800zł nadająca się do czegoś.

30.05.2020 08:37
elathir
elathir
52

Jak tak, to bajka, choć pewnie i tak kupię prędzej czy później, bo ceny dodatkó w M$ Store, są powalone, więc jak pojawią się pierwsze przeceny pewnie w rok po premierze to zrobię jak z Stelarisem i kupie.

30.05.2020 08:34
elathir
odpowiedz
elathir
52

No i seria Dungeons, taki trochę mnie poważny ale nowszy Dungeon Keeper. Dwójka jest do złapania za grosze.

29.05.2020 14:17
elathir
8
elathir
52

Afera Beaty Sawickiej (2007) - w zasadzie to PiS, Kamiński nawet wyrok dostał.

Afera sopocka (2008) - była, nawet przed sądem winny stanął. A w PiS wszyscy bezkarni.

Afera hazardowa (2009) - była, podejrzani stanęli przed sądem i zostali usunięci z partii, w PiS daje się za to awans.

Afera stoczniowa (2009) - nie było takiej afery, to bajka wymyślona przez PiS.

Afera Ryszarda Krauzego (2011) - po pierwsze tutaj tego zaangażowania PO za dużo nie było, po drugie faktycznie ścigano go z dziwnego przepisu, po trzecie Krauze był człowiekiem związanym z Lechem Kaczyńskim też.

Afera Amber Gold (2012) - tutaj jak się okazało, że nie ma powiązań z PO a zaczęły wychodzić z PiS to sprawę wyciszono. Barbara Kijanko, która to chroniła Amber Gold, od strony prokuratury była tam umieszczona przez Ziobrę.

itd....

PiS to ma afery na tą skalę w kwartale co PO w 8 lat. A PO miało już ich jak dla mnie dużo za dużo.

29.05.2020 10:47
elathir
odpowiedz
2 odpowiedzi
elathir
52

Jak tak dalej pójdzie to jedyną grą jaką kupię w tym roku będzie Cyberpunk, i może, ale to bardzo może bo planowałem w przyszłym dopiero, Crusarder Kings 3. Do tego może jakieś DLC do tego w co i tak już gram.

Bo po co więcej? Epic + Game pass, i człowiek obłowiony.

29.05.2020 10:35
elathir
1
elathir
52

Polemizowałbym, bardziej wsiąkłem w DoS 1 i 2, Tyranny, nowego Tormenta.

Gra jest dobra, ale albo gra się przyjemnie, bez wyzwania na niskim poziomie trudności, albo meczy się w średnio trudnych za to bardzo nużących i ciągnących się walkach. To jest poważna wada tej gry, poprawiona w Tyranny i PoE 2.

29.05.2020 09:17
elathir
elathir
52

Tylko pamiętajmy, że ze względu na politykę intela pod serię K, jest się skazanym na Z490, więc przyzwoita płyta to koszt minimum 800zł.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-29 09:18:33
29.05.2020 09:15
elathir
elathir
52

Te 10% to w kilku tytułach na krzyż. Średnia bardziej wskazuje na 2-3%, w zestawie (mobo, ram, chlodzenie, procek) 50% droższym niż ten dla ryzena 3600. Powiedziałbym mały zysk.

To już bardziej opłaca się dorzucić 300zł złotych do 10600KF i wyciągnąć zauważalnie więcej.

29.05.2020 09:02
elathir
odpowiedz
elathir
52

A więc kilka ale:
1) stricte do gier 10600K/KF jest wydajniejszy, w ogóle to jedyny proc od intela, który ma sens w obecnej generacji (wszystko inne ma ceny nieadekwatne do zastosowań a ten ma konkretne zastosowań - gry, do reszty słaby, i cenę własnie dopasowana pod to zastosowanie).

2) 10600K/KF się lepiej kreci a to dodatkowy boost

3) nie zmieścisz się w 2300, bo nie uwzględniłeś solidnego chłodzenia, bez niego z ty prockiem ani rusz, zwłaszcza jak chesz go kręcić musisz tak z 300zł doliczyć.

4) 3700X to świetny procesor i sam go posiadam, ale w grach jest tylko ciut wydajniejszy od 3600. Ja z niego korzystam ze względu na to, że komp służy mi tez do pracy i potrzebuję tych dodatkowych wątków, ale dla platformy stricte pod gry to nie wart dopłacania.

5) 10400 to totalny niewypał według większości recenzji, bo podkręcony na świetnym mobo i naprawdę solidnych ramach niby ma naprawdę fajne wyniki, ale w wypadku płyty za ponad tysiaka, chłodzenia za 300-400 zł i drogich ramów to dorzucenie 300zł do 10600KF który się dużo lepiej kręci to raczej oczywista decyzja. A na płycie budżetowej, pod jakie 10400 jest przewidziany (te płyty tez nie obsługują szybkiego RAMu) to wypada na poziomie 3300X za 600zł. Tak więc procek bez sensu, bo kto do drogiej platformy będzie wkładał budżetowego procka, gdy za 300zł więcej ma jeden z najwydajniejszych procków do gier?

6) opcja z Ryzenem 3600 to świetna opcja, a zaoszczędzoną kasę można wpakować w lepsza grafikę, co da lepszy rezultat.

Tak więc przy założeniu, że masz do wydania stałą kasę z reguły bardziej opłaca się kupić tańszy procesor a lepsza grafikę. Jak masz na tyle droga grafikę, że przeskok już odpada bo byłby zbyt kosztowny (np. 2080 super na Titana RTX) to wtedy opłaca się brać lepszego proca. Do tego płyty pod Ryzena są tańsze, chłodzenie z zestawu daje rade, więc odpada dodatkowy wydatek (tj. trzyma temperatury, ale jest głośne).
Osobiście brałbym Ryzena 3600 na jakimś nie martwym mobo (b450 nawet da radę i będzie miała wsparcie dla Ryzenów 4xxx). Tak więc kupisz płytę z prockiem i chłodzeniem za 1300zł. W wypadku intela minimum 2500zł wszystko. Za 1200 zł można przeskoczyć z rtx 2070 na 2080 super, a to zrobi większa różnicę niż procek.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-29 10:39:12
28.05.2020 17:58
elathir
elathir
52

Pytanie tylko po co to robią? Co to daje? Zabawa z fizyka w pewnym stopniu jest fajna (H2, czy teraz HA) ale nie ma sensu bawić się w zapewnienie takich zdolności wszystkim obiektom. Jest to może jakiś element do zabawy, i fajnie wygląda jak po granacie elementy latają po pokoju, jednak ograniczenia są dużo większe niż korzyści. W naprawdę otwartym świecie można by wrzucić granat przez okno by wyeliminować jakiś wrogów, pobawić się w snajpera itd. A tutaj? Musze wejść do budynku i walczyć z wrogami czekającymi przy drzwiach (w ogóle rozwiązanie problemu tez jest komiczne, nikt nie pilnuje drzwi tylko wrogowie są w głębi obiektu by ułatwić graczowi robotę).

Jednak poza loadingami ten silnik ma jeszcze wiele innych ograniczeń. Największym jest brak wsparcia dla motion capture. Ten silnik jest skazany na sztywne i pokraczne animacje postaci. Kolejnym jest uzależnienie prędkości wydarzeń w grze od FPSów. Łącznie z ekranami logowania. Tak, wyłączenie vsynca w F4, sprawia, ze savy wczytują się szybciej. sic! https://www.nexusmods.com/fallout4/mods/10283 tutaj mod, który to wykorzystuje. Takich kwiatków jest więcej.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-28 18:02:18
28.05.2020 11:20
elathir
1
odpowiedz
elathir
52

Dwójka mi się z początku bardzo podobała i sprawiała spora frajdę, ale w jakimś momencie w mniej więcej połowie drugiej fazy gry zrobiłem sobie przerwę i już nie wróciłem. Gra zrobiła się po prostu nużąca.

Może kiedyś wrócę do sava i skończę, może.

28.05.2020 11:00
elathir
2
elathir
52

Pytanie na ile to był katolik a na ile pislamista traktujący wyrwane z kontekstu fragmenty w zasadzie jeszcze Hebraizmu (Judaizm powstał później) jako uzasadnienie dla swoich własnych urojeń.

Bo niestety oba artykuły, które czytałem na ten temat były guzik warte, jeden na siłę robił z niego męczennika, a drugi jakiegoś oszołoma co omal kogoś nie zamordował (widać było, że zamiast relacji dostałem do przeczytania opinie). Niestety sprawa jest na tyle polityczna, że ciężko dojść prawdy. Tj. zakładam, że facet mógł przegiąć, tylko nie wiem na ile i jakie były tego przyczyny. Czy ma on coś z deklem (w końcu KK zakazuje prześladowań homoseksualistów i każe potępiać grzech a nie ludzi), czy też dziwne akcje wewnątrz firmy

spoiler start


Znam ludzi co tam pracują i narzekają na to, jak choćby obowiązkowe udziały a akcjach promujących miesiąc homo, co tez jest niezgodne z prawem, bo to powinna być wolna decyzja. Na szczęście w lokalnym sklepie po dość sporym rabanie właściciel poszedł po rozum do głowy i uczestnictwo w akcji było dobrowolne (sklep sobie obwiesili, ale pracownicy sami decydowali czy chcą nosić przepaski czy nie).

spoiler stop


sprawiły, że w gościu coś pękło.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-28 11:03:26
28.05.2020 08:44
elathir
elathir
52

Tylko faktycznie AFy strasznie zdrożały, jak patrzyłem ostatnio różnica w cenie to była stówka ponad. Widać ludzi poznali się na świetnej ofercie.

Do gier teraz najbardziej się chyba 3300X opłaca z budżetowych. W zasadzie ta sama cena a wydajniejszy o te kilka procent. Jednak do pracy się on nie nadaje.

28.05.2020 08:38
elathir
elathir
52

No prawdopodobnie nie pojawi się zbyt prędko.

Chodzi o ten ich cały creation club, póki Skyrim ma płatne mody, póty się na GOGu nie pojawi.

28.05.2020 08:36
elathir
odpowiedz
elathir
52

Coś więcej? Mówimy o starym tytule (lata 90-te), takim z około 2000 czy takim z 2010? Bo nie mamy pojęcia ile masz lat i co to znaczy za dzieciaka.

Gra była w 3d czy 2d?

27.05.2020 19:24
elathir
odpowiedz
5 odpowiedzi
elathir
52

Ale 2600 nie kupuj, nie opłaca się. Albo praktycznie tak samo wydajny 1600AF a tańszy wyraźnie, albo 3600, albo coś z nowych serii.

27.05.2020 19:21
elathir
elathir
52

Niedzielny Gracz to co przytoczyłeś potwierdza to co powiedziałem. Więc gdzie niby kłamię?

27.05.2020 18:10
elathir
odpowiedz
elathir
52

Niestety, gra zdecydowanie młodsza od Chopliftera.

27.05.2020 16:04
elathir
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

Podobne klimatem czy sposobem rozgrywki?

Jak to drugie to zdecydowanie Arcanum.

27.05.2020 16:00
elathir
elathir
52

Data powstania: raczej początek drugiej połowy lat 90-tych, może ciut później (myślę, że maks okolice 2000).

Typ rozgrywki: typowo zręcznościowy, widok z boku. Musieliśmy za pomocą helikoptera dotrzeć z lewej strony mapy do prawej w celu zniszczenia celów (czasem był to statyczny cel, czasem poruszająca się gęsiego wroga armia). Zadanie nam utrudniały latające miny, często w formie ścian, ostrzał z ziemi, wrogie sterowce i zapewne inne pojazdy latające (tych nie pamiętam). Helikopterem szło sterować myszką o ile mnie pamięć nie myli.

Styl graficzny: raczej bury i realistyczny (powiedzmy), nic w stylu Raptora i tyriona. Dużo brązowego.

Cechy charakterystyczne: te latające miny miały male śmigła u góry i tworzyły coś w rodzaju przeszkód terenowych, które trzeba było omijać, w dalszych etapach były to proste labirynty (nie takie, w których szło się zgubić tylko wymagające precyzyjnej nawigacji w różnych kierunkach).

Na oko jakiś bardziej złożony następca Silkworm, ale nie o tą grę chodzi.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-27 16:07:33
27.05.2020 15:16
elathir
3
odpowiedz
elathir
52

Wspomniano, że Becia się nie łapie, a wie ktoś czy oni mają statystyki z Steama, czy tez bezpośrednio od wydawców?

Bo jak od wydawców z pominięciem platform dystrybucji, to te dane na PC są dziurawe jak sito zapewne.

Na PC mamy renesans gier niezależnych choćby.

27.05.2020 15:10
elathir
elathir
52

Wspomniani nowi konsumenci, albo bany na kopie gry w multi.

27.05.2020 15:04
elathir
1
elathir
52

2023-24 - optymista.

Oni grę prawdopodobnie będą robić około 5 lat, więc jak Starfield wyjdzie w 2021 to TES VI to 2025-26 patrząc nawet optymistycznie.
F3 - Tes V - 3 lata
TES V - F4 - 4 lata
F4 - Starfield - 6 lat najpewniej
F76 - pomińmy, bo to kopia assetów z F4 + multi, więc projekt niezależny w dużej mierze, więc mógł wpłynąć na wydłużenie prac na Starfieldem ale nie jak pełnoprawny tytuł, bo prace toczyły się równolegle według zapewnień Beci

Proces tworzenia gier też jak wiemy się raczej wydłuża niż skraca, zwłaszcza gdy mamy tutaj do czynienia ze zmianą generacji.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-27 15:09:46
27.05.2020 14:58
elathir
2
odpowiedz
3 odpowiedzi
elathir
52

Przecież to PiS. Marszałek sejmu swego czasu latał państwowym samolotem z kolegami na nieletnie dziewczyny zmuszane do prostytucji na Podkarpaciu za służbową kasę. Przewalanie kasy na oglądanie seriali za jakąś tam pensję nie jest naprawę nawet w top 10 najdroższych rozrywek członków tej organizacji przestępczej.

27.05.2020 14:53
elathir
elathir
52

A ja na PC sięgam po pada (fakt od xboxa, może układ analogów robi różnicę?) bo się na padzie dużo łatwiej otwiera. Za to strzelać z łuku idzie tylko na K+M.

27.05.2020 13:04
elathir
elathir
52

W Szwecji ta statystyka zawiera kody U07.1 i U07.2 u nas tylko U07.1. Dane ciężkie do porównania, dopóki nie podasz realnej wartości kodów U07.2 dla Polski.

27.05.2020 07:45
elathir
odpowiedz
elathir
52

Cena trochę z kosmosu, ale może będzie kiedyś promka.

Co do samych gier, grałem we wszystkie części klasyczne i do 1602 pewnie nie wrócę, bo choć to było objawienie każda kolejna część jest jeszcze lepsza.

Za 1503 przemawia oryginalna mechanika, gdzie żyjemy z dostarczania dóbr a nie ściągania podatków jak w innych częściach. Mam nawet na gogu, ale brak wsparcia normalnych rozdzielczości połączony z brakiem jakichkolwiek modów w tym kierunku sprawia, że nie da się w ta grę grać. Tak naprawdę lepsza rozdziałka i ciut wyżej umieszczona kamera pozwolą mi wrodzić do tego świetnego tytułu.

1701 znowuż nie jest jakoś szczególnie złe, ale słabsze dla mnie się okazało od zarówno 1503 jak i 1404.

Anno 1404 ogólnie wygląda wciąż super, gra sprawia frajdę itd. Ma tylko jednego irytującego buga z zużyciem pamięci. Na dużych mapach, maks ustawienia w w pewnym momencie rozgrywki trzeba nawet co kilkanaście minut restartować grę często. Sprawę ratują fanowskie patche pozwalające grze wykorzystać więcej RAM, ale też nie likwidują tylko odwlekają kwestię koniecznych restartów, na szczęście potrafią zrobić to dość znacząco. Jeżeli ten bug nie będzie poprawiony w odświeżonej wersji 1404 to będzie to totalna, bezwzględna porażka.

26.05.2020 18:16
elathir
odpowiedz
elathir
52

Tylko pierwsze pytanie po co zachowywać gry na pendrivie?

Rozumiem same dane, savy z singla itd. Ale po co całe gry?

26.05.2020 11:04
elathir
elathir
52
Image

Wersja eng u mnie. Po polsku analogicznie. Nie wiem czy coś tam będzie, ale jak tak to może być pomocne, bo często ogólnikowe błędy z okienek tutaj mają więcej detali.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-26 11:08:10
26.05.2020 10:54
elathir
odpowiedz
elathir
52

Odpal event viewer (Rejestr zdarzeń chyba po polsku), wejdź w aplikacje i sprawdź czy nie ma czegoś związanego z tym. Może będzie jakiś wpis co pomoże.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-26 10:54:59
26.05.2020 10:44
elathir
odpowiedz
elathir
52

Zrób print screena a nie fotkę telefonem to pomożemy :)

26.05.2020 10:28
elathir
2
elathir
52

Ej no był cały jeden proces :P Coś tam w kwestii afery Rywina.

I pomyśleć, że kiedyś to była afera, która utopiła SLD i uchodziła za nie mieszczącą się w granicach jakiejkolwiek przyzwoitości. Dzisiaj mamy takie co kwartał i mało kogo to obchodzi.

26.05.2020 10:06
elathir
elathir
52

Wcześniej też od czasu do czasu kogoś poświęcali, choćby nawet z bardziej znaczących osób Macierewicza i Kuchcińskiego. Oczywiście są to poświęcenia medialne, bo wszyscy spadają na ciepłe posadki, jednak z mniejszą władzą do dyspozycji.

26.05.2020 09:38
elathir
elathir
52

Po prostu wiedzą, że Trójka się nie liczy w mechanizmie propagandy, więc wysłali kogoś o kim wiedzą, że nie zaliczy kolejnej wtopy i nie narobi niepotrzebnych problemów.

Podobnie jak zmiana w stadninie w Janowie, dali kogoś kompetentnego dla odmiany byleby przed samymi wyborami nie było kolejnej wtopy. Poświęcają pionki dla zabezpieczenia kampanii wyborczej Dudy przed niepotrzebnymi wtopami. Tyle, że trochę za późno, bo wtopy Morawieckiego i Szumowskiego z ostatnich dni są i za duży a i figur poświęcać pewnie nie planują.

26.05.2020 09:03
elathir
elathir
52

Tylko dwa najwyższe mają sens.

Przy pierwszej grze zacząłem na przed najwyższym, by w połowie gry przeskoczyć na najwyższy. Tam alchemia już ma znaczenie. Co więcej większość OP buildów własnie opiera się głównie na alchemii.

Pierwsze dwa poziomy są dobre dla kogoś kto zaczyna przygodę z grami, i przydałby się jeszcze jeden trudniejszy bo inaczej bez modów trudno o wyzwanie dla weterana w dalszej części gry. Ten najwyższy jest sprawia naprawdę fajne wyzwanie do około 15 poziomu, na tym etapie przydałby się jeszcze wyższy.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-26 11:13:03
25.05.2020 13:35
elathir
odpowiedz
elathir
52
Wideo

Z ciekawostek:

https://www.youtube.com/watch?v=csFwlKgZCzM

W praktyce wychodzi na to, ze z inteli znowu tylko 10600k jest sensownym procesorem (podobnie jak w poprzedniej generacja 9600k) w zestawach stricte gamingowych. Reszta bez sensu ani do pracy się nie opłaca ani do grania.

W zasadzie całość sprowadza się, do tego, ze w tej generacji mogli wypuścić tylko tego proca.

25.05.2020 10:12
elathir
elathir
52

Ono je za free.

25.05.2020 09:30
elathir
1
elathir
52

W sumie oby Trzaskowskiemu poparcie spadło, bo skończymy ponownie z dwoma kandydatami dość mocno lewicowymi w drugiej turze. A to jak zauważył Iselor, może być problemem i działać na korzyść Dudy, o czym zresztą wiele osób pisze. PiS sprowadzi drugą turę do wojenki PoPiS, frekwencja poleci i szanse Dudy wzrosną.

Sam w drugiej turze wolałbym Kosiniaka, Hołownię czy od biedy Bosaka widzieć.

PO niestety wraz z wyjazdem Tuska się skończyło, medialnie dali z siebie zrobić antyPiS a to za mało. Kiedyś głosowali na nich ludzie chcący uspokojenia sceny politycznej (byli mniej agresywni od reszty w postaci PiS, Samoobrony, LPRu czy SLD), tacy niby za KK ale nie za bardzo (na pewno nie przeciw), uderzający niezrealizowanymi pomysłami w kierunku drobnych przedsiębiorców, no i proeuropejscy, a wtedy UE było u nas bardzo popularne.

A teraz? UE zaliczyło trochę wtop i odbiło mocniej w lewą stronę, 10-15 lat temu kojarzyło się z wolnością, możliwościami i dobrobytem, dzisiaj z biurokracja i LGBT (nie twierdzę, że idea UE jest zła, tylko że bezsensowny PE nie wiedząc co raz bardziej co ma robić robi coraz większy burdel, KE i RE, które robiły lepsza robotę za to medialnie spadły na dalszy plan). Dodatkowo Polacy już się z UE oswoili. W rezultacie samo bycie proUE mało kogo pociąga, a i lewica na tym polu ich wyprzedzam bo PO jednak w swoich szeregach ma trochę tradycjonalistów jeszcze, a PE dość mocno na lewo ostatnio uderza sprowadzając wartości UE trochę za bardzo w stronę LGBT (nie mam nic przeciwko tolerancji seksualnej, ale to jest kwestia wbrew medialnej nagonce dość niszowa).

Kolejnym problemem są kwestie gospodarcze, PO utraciło wiarygodność trochę, wiele drobnych przedsiębiorców wciąż popiera PO jako nie tak złe jak PiS czy lewica, ale jednak powoli ten elektorat zyskują PSL, które jest w tych kwestiach umiarkowanie liberalnych gospodarczo wyrazistsze lub w ogóle Konfederacje jako liberalną gospodarczo siłę.

Uderzanie do inteligencji tez dużo nie da, kiedy Kopacz z Schetyną zupełnie podkopali fundamenty takiego traktowania tej partii swoimi wpadkami. Zresztą inteligencja tez jest światopoglądowo podzielona, a że u nas światopogląd jest w polityce ważniejszy od poglądów gospodarczych czy administracyjnych (dorównuje mu tylko podejście do socjalu) tak dość mało można w tej materii ugrać.

PiS określił się jako partia socjalistyczna, dbająca o wykluczonych, biednych, ludzi bez ambicji (tak wiem, że w dłuższej perspektywie im szkodzą), a to wszystko okraszone nutką narodową.

PSL zrozumiawszy, że dzisiaj rolników dzielimy na ogarniętych przedsiębiorców i biednych mieszkańców wsi co bardziej z zasiłków żyją niż z rolnictwa uderzył w drobnych przedsiębiorców czyli tych zaradnych rolników jak i rzesze innych ludzi próbujących jakoś prowadzić swój biznes.

SLD uderza w mniejszości i skrajną postawę proUE.

Konfederacja w postawy narodowe, wolny rynek i młodych ambitnych w biznesie.

A PO? Chciałoby w swój stary elektorat, ale ten się rozjechał na niespełnionych oczekiwaniach, zmianie nastrojów społecznych, miałkości Schetyny i Kopacz.

Jakby prezydentem został Kosiniak lub Hołownia (Bosak jednak szans nie ma) to może ludziom otworzą się oczy i zdadzą sobie sprawę, że polityka to coś więcej niż PO i PiS. Najpierw straci PO, bo okaże się, że PiS ma inna konkurencję, potem poleci PiS bo okaże się, że argument bo za PO zniknie, do głosu dojdzie prawdziwa prawica i centro-prawica itd.

Kiedyś sam popierałem PO, do sejmu ostatnio w 2007, ale do senatu wciąż z racji wspólnego kandydata PO-PSL-Konfedaracji w moim regionie, a w wyborach regionalnych patrze typowo na osoby więc do sejmiku ma mój głos od lat ten sam kandydat Konfederacji (fajny ogarnięty człowiek, inżynier budownictwa i współwłaściciel firmy budowlanej, miał fajny wkład w ogarniecie przetargów), do władz miasta kiedyś PO a teraz lokalne ugrupowanie (odeszli z PO w trakcie ostatniej kadencji, osoba naprawdę zaangażowana lokalnie).

post wyedytowany przez elathir 2020-05-25 10:01:39
25.05.2020 07:08
elathir
odpowiedz
5 odpowiedzi
elathir
52

Daje ci to, ze możesz sobie ściągnąć muzykę z gry na legalu z goga.

22.05.2020 14:14
elathir
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

Gra ma w opcjach limit klatek poza vsynciem, który trzeba wyłączyć z tego co pamiętam.

Druga sprawa, to kwestia kabla jakim masz podłączony monitor.

Na tym zestawie ta gra powinna chodzić z wszystkim na ultra w około 60, a na wysokich w chyba ponad 100.

22.05.2020 11:51
elathir
1
odpowiedz
3 odpowiedzi
elathir
52

W sumie wychodzi na to, że PiS to partia sutenerów:
- afera Podkarpacka, służby pomagają mafii zwalczać konkurencję i chronią ich burdelowy biznes, w tym, z nieletnimi dziewczynami zmuszanymi do prostytucji. Świadkowie giną w niewyjaśnionych okolicznościach, w tym w więzieniu.

- afera banasiowa, burdel w "domu pielgrzyma" należącym do polityka PiS

- afera "Nic się nie stało", głośna sprawa, winni oczywiści a prokuratura Ziobry od pięciu lat torpeduję sprawę byleby nie postawić zarzutów osoba najprawdopodobniej związanym z PZPR 2.0.

- seks-afera PiS z 2019

- aniołki Glapińskiego

Czy PiS swoich członków rekrutował z lokalnych alfonsów czy co?

22.05.2020 11:40
elathir
elathir
52

Pisałem o tym od dawna, że to procek dla nikogo niemal.

Gracze jak zauważyłeś wybiorą lepszą grafikę, chyba, ze już maja tytana czy jakiegoś 208- Super/Ti. Poniżej bez sensu. Tyle, że ponieważ na takim sprzęcie gra się raczej w 4k, a tam różnica w klatkach pomiędzy tą i9 a Ryzenem 3900 to 2-5%. Te większe różnice są w fhd, tylko po co komu taki sprzęt do fhd?

Do pracy Ryzen wygrywa pod każdym względem. 3900X ma lekka przewagą a jest tańsza i wymaga tańszego zestawu. 3950X jest droższa o 800 z, ale różnica w cenie mobo, chłodzenia i zasilacza pozwoli zmniejszyć tą różnice nawet o połowę a proc jest dużo silniejszy.

Ucieszą się głównie klienci Appla, bo są intele skazani i profesjonalni gracze CSa co chcą mieć 300 fps teoretycznych.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-22 11:41:03
21.05.2020 13:06
elathir
elathir
52

Demon to krąg 5, a tego typu zwój w NK jest od początku u Zurisa, w podstawowym G2 były dopiero w późniejszych rozdziałach. Dość mocno się przydaje ro rozprawienia się w miarę wcześnie z Dexterem.

Tylko jaki sens go w mieście przyzywać to ja nie wiem :P

post wyedytowany przez elathir 2020-05-21 13:07:32
21.05.2020 11:39
elathir
elathir
52

b450 miał premierę w marcu 2018, a będą działać na nim wszystkie procki co najmniej (kto wie czy nie dłużej) do połowy 2021 (chyba, że generacja 5xxx się opóźni, to dłużej), czyli mamy minimum trzy lata.

W wypadku intela nie znamy jeszcze daty premiery kolejnej generacji, ale jeżeli zgodnie z oczekiwaniami będzie to czerwiec przyszłego roku, tak wsparcie będzie wynosić rok z miesiącem.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-21 11:40:48
21.05.2020 10:02
elathir
elathir
52

Sama podstawka też ma być długowieczna, bo niby ma przyjąć przyszłą gen.

Nieco ponad rok życia ciężko nazwać długowiecznością :P Następna generacja (Rocket lake) ma się pojawić pod koniec roku a kolejna generacja, która pojawi się pewnie w późnym 2021 będzie już na nowej podstawce.

20.05.2020 22:50
elathir
odpowiedz
elathir
52

A więc porównajmy sobie te wyniki:
Na maksa kręcony i9 10900k kosztujący 2700 zł na płycie za 1500 zł z chłodzeniem za 800zł wykręcił maksymalnie 20% więcej klatek niż Ryzen 3600 za 800 zł na stockowym chłodzeniu i płycie za 500 zł.

To tyle co różnica w cenie pomiędzy RTX 2080-TI a GTX 1660 Super. Tylko tutaj różnica jest gigantyczna.

Tj. jak ktoś planuje wydać na PC stricte do grania nie mający służyć do pracy, 10k na sama budę to może to mieć sens. Ale ile takich osób jest w Polsce? 10? 20? Może 50. A na świecie tez za wielu bym się nie spodziewał.

Większość osób z naprawdę mocnymi PC wykorzystuje je jednak tez do pracy.

20.05.2020 17:29
elathir
elathir
52

OLX to nie Allegro, więc nawet jak naściemniał w ogłoszeniu nic nie zrobisz.

20.05.2020 14:09
elathir
odpowiedz
elathir
52

Szczerze spodziewałem się wsparcia po cichu a nie oficjalnego (czyli praktycznie zawsze by działało, ale jak nie to nich ich wina i nie muszą nic z tym 1% przypadków robić) a tu proszę, taka niespodzianka.

20.05.2020 13:40
elathir
elathir
52

W sumie można by dorzucić pomysł z Imperator Rome, czyli ustawianie preferowanej taktyki.

Ale tyle ingerencji w bitwę wystarczy. Można też by ewentualnie wprowadzić jakieś decyzje/możliwości dla sytuacji gdy to my dowodzimy armią wpływające na przebieg starcia a zależne od np. naszych umiejętności.

Ale raczej tylko taki poziom bym widział ingerencji w bitwy.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-20 13:42:09
20.05.2020 13:36
elathir
odpowiedz
elathir
52

To zależy.

X-kom to jedyne sklep z w miarę normalnymi cenami (choć nie najtańszy) mający kompetentną obsługę z reguły.
Morele często jest najtańsze.

Te dwa sklepy tez maja największy wybór i cechuje je duża elastyczność. Choć Morele ma swoje wpadki (problem z bezpieczeństwem, spóźnione dostawy, problemy z komunikacją).

Inne sklepy to tak trochę według uznania. Monitor i wiele peryferii mam/mialem z emaga, ale jeżeli chodzi o części to wybór słaby. Podobnie EuroRTVagd potrafi mieć dobre rzeczy w dobrej cenie i z szybką dostawą, ale znowuż, o ile kupiłbym tam monitor tak żadnego z gotowych kompów.

Z laptopami to jeszcze weselej, bo zależy czego szukasz. Gamingowe to w X-komie idzie dostać dostosowane i w świetnej jakości, ale takie biurowe mają dość drogo na tle konkurencji te same modele.

20.05.2020 09:42
elathir
6
odpowiedz
3 odpowiedzi
elathir
52

Nie ma gier idealnych i wiesiek tez taki nie jest. Ale są gry, które jakąś rzecz, choć jeden element, realizują w sposób wyjątkowy, taki że zapamiętujemy je jako wybitne. I taką grą jest własnie wiesiek.

System walki jest dla mnie ok, ale bez rewelacji, rozwój postaci, był słaby, ekwipunek nijaki, skalowanie wrogów głupie, główny wątek lepszy w dwójce (poziom powiedziałbym tego z jedynki). Jednak wiesiek zrobił trzy rzeczy, które uczyniły go tytulem z największa liczba nagród branżowych i jedną z najlepiej ocenianych gier zarówno przez branże jak i graczy (top 3 średniej z ocen graczy i recenzji na meta).

1. W3 będąc grą w w otwartym świecie prezentuje poziom narracji wcześniej spotykany jedynie w grach liniowych stricte. Przed W3 panowało przekonania, że ciekawe postacie, dialogi, sposób prowadzenia misji silnie narracyjny są zarezerwowane dla gier liniowych jak Wiesiek 2, TLOU, gry narracyjne itd. Wiesiek udowodnił, że można zrobić grę otwartą nie będąca totalnym drewnem w kwestii narracji. Że ta może być żywa, dobrze napisana, wywołująca emocje. Składają się na to dialogi, ale nie tylko ich treść a cały sposób ich odegrania. Porównajmy dialogi z Falloutem 4 i nie mam tutaj na myśli treści i kretyńskich opcji dialogowych a to jak wyglądają scenki dialogowe. W wieśku postaci gestykulują, unoszą się, wykonują jakieś czynności, w F4 stoją jak na imprezie w korpo gdzie własnie rozmawiasz z panią Krysią z kadr skarżąca się na dolegliwości zdrowotne. Tyle, że tak wyglądają dialogi w większości gier z otwartym światem.

2. Dbałość o szczegóły w otwartym świecie. Jak wyżej, tylko w kwestii detali. Do dzisiaj ludzie znajdują ciekawe smaczki w grze związane z uwzględnieniem szczegółów nie wnoszących nic bezpośrednio do gameplayu, ale za to budujących mega klimat. Pierwszy przykład z brzegu, jak Geralt karze w misji z Porońcem rozsypać w progach domów sól Baronowi, to ta sól w tych progach się pojawia. Do tego smaczki w dialogach (reakcje na nasz ubiór choćby) itd. Taki poziom szczegółów kojarzył się nam z seria Uncharted czy innymi liniowymi grami a nie grami w otwartym świecie. Dopiero RDR2 poszło tym śladem i podniosło poprzeczkę. Ale to tyle, jedna gra w ostatnich 5 latach.

3. Ukierunkowanie emocjonalne w brutalnym świecie. Na ten punkt składają się dwie rzeczy, charakter świata przedstawionego, gdzie jest od brutalny ale przede wszystkim wiarygodny oraz ładunek emocjonalny jakie niesie ze sobą część misji i decyzji. Znowuż, nic nowego, widzieliśmy to w TLOU choćby czy też grach narracyjnych jak Detroit BH itd. Tyle, że były to gry liniowe. W grach z otwartym światem dominował model Skyrima lub Far Crya. Pierwszy tworzył bajkowy, nierealny, niewiarygodny świat służący do zabawy, gdzie o emocje trudno. Drugie podejście to skupienie elementów emocjonalnych w zamkniętych cutscenkach bez wpływu gracza na wydarzenia. Zrobienie tego w sposób dający graczowi odczuć poprzez decyzje i akcje (lub choćby dialogi) ładunek emocjonalny w świecie, w którym może nam zależeć na NPCach to w tego typu grach niesłychana rzadkość. W sumie ktoś jakiś tytuł z otwartym światem, który zrobił to przed wieskiem?

Jeże tez kwestia jakości, ludzie narzekają na drobne bugi, ale która gra na taka skalę miała ich mniej? Nie kojarzę, ale moge nie być na bieżąco.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-20 10:01:53
19.05.2020 20:42
elathir
1
odpowiedz
elathir
52

Mnie ciekawi do czego ma służyć ten procek?

Do gier różnica w stosunku do takiego Ryzena 3600 czy i5 9600k będzie dość niewielka (ile 10%? 15?), a za różnicę w cenie procka, płyty i chłodzenia będzie szło kupić dużo mocniejsza kartę graficzną, która da dużego boosta. Więc opcja dla tego 0,5% graczy co maja tytany.

Do pracy to poziom w okolicach Ryzena 3700X (nawet poniżej) za w praktyce podwójną cenę i z gorszą kulturą pracy, więc też się nie nadaje.

To coś nie ma sensu. Procek adresowany do fanboyów, oraz skazanych na intela klientów Appla.

19.05.2020 20:38
elathir
1
elathir
52

Tylko jest kilka ale:
1) OC na tym procku będzie technicznie bardzo trudne, on na topowych chłodzeniach wodnych bez OC ma już dość wysokie temperatury, OC będzie wymagało chłodzenia naprawdę pokaźnego.

2) do gier lepiej kupić Ryzena 3600 a zaoszczędzone ponad dwa tysiące wpakować w lepszą grafikę. Stracisz 10-15% klatek na procku, zyskasz > 50% na karcie.

Ten procek ma sens tylko jak się ma titana. Typowo do gier bez sensu bo za drogi, do pracy dużo za słaby (toż to poziom ciut poniżej 3700X).

post wyedytowany przez elathir 2020-05-19 20:39:40
19.05.2020 16:09
elathir
elathir
52

.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-19 20:43:48
19.05.2020 16:00
elathir
odpowiedz
elathir
52

Dokładnie jak pisał przedmówca, okaże się, ze 3600 wykręca 90% klatek co oba procki, a za różnicę w cenie można by kupić grafikę nie o poziom a o dwa lepszą jak się zsumuje wszystkie koszty, w tym chłodzenia.

Sam mam 3700X tylko dlatego, że komp służy mi również do pracy, a tutaj widać różnicę.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-19 16:01:30
19.05.2020 14:41
elathir
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

https://www.purepc.pl/jaki-komputer-kupic-zestawy-komputerowe-na-maj-2020

Choć ja bym poczekał aż się cena dolara uspokoi, bo teraz to jakaś porażka.

19.05.2020 14:40
elathir
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

Grafika i RAM.

19.05.2020 10:02
elathir
odpowiedz
elathir
52

Ke?

To może od początku, opisz w czym problem, podaj specyfikacje kompa itd.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-19 10:02:51
19.05.2020 09:58
elathir
elathir
52

Wbrew pozorom to byłby slaby pomysł.

1) kwestia czasu, w grach Paradoxu bitew masz zatrzęsienie, w serii TW wbrew pozorom dość niewiele w trakcie gry, w rezultacie pojedyncza partia trwała by niewiarygodna ilość czasu, chyba że wszystko większość bitew byłaby na automacie
2) kwestia balansu, w serii TW zarządzanie strategiczne można dość łatwo kompensować wykorzystując niedoskonałości AI w trakcie bitem taktycznych.
3) zabiłoby to grę mutli, a w te gry cała masa ludzi gra w multi

19.05.2020 09:55
elathir
1
elathir
52

I partia zamiast 4-5 miesięcy zajmowała by mi 3 lata :P

18.05.2020 11:34
elathir
1
elathir
52

Niby nie było a ludzie się śmiali. Bareja miał inspiracji aż nadto, dzisiaj by miał znowu.

17.05.2020 12:36
elathir
odpowiedz
elathir
52

Wojtek, choć żałuję, że jednak nie zdecydowałem się na Augustyna, lepiej by brzmiało.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-17 12:37:34
15.05.2020 15:17
elathir
elathir
52

A ile bitem morskich z średniowiecza kojarzysz? Było ich naprawdę niewiele, w dodatku spora część odbywała się przy samym brzegu, wręcz w portach.

15.05.2020 15:14
elathir
elathir
52

Tylko, że taki generuje znacznie mniej zysków.

15.05.2020 15:13
elathir
elathir
52

Jak pisze NewGravedigger, dopiero jak go wybiorą musi opuścić urząd, tyle, ze przed zaprzysiężeniem (zazwyczaj mowa o kilku dniach).

15.05.2020 14:06
elathir
elathir
52

Takie próby miały miejsce, zwłaszcza w krajach komunistycznych. Nigdy i nigdzie to nie wypaliło, ale ty zakładasz, że się uda.

Więc albo masz genialny plan, którego nie przedstawiasz (musi on bić na głowę wszystko to co do tej pory zrobione w tej kwestii), albo zakładasz, że mamy najbardziej kompetentnych polityków na świecie (w końcu to oni mają tym kierować i być odpowiedzialni za szczegóły), którzy zostawiają resztę daleko w tyle.

Założyłem, że drugiej opcji nikt nie traktuje na poważnie (zresztą gdyby ten pomysł był dobry a oni tak kompetentni to by go zrealizowali), została pierwsza.

15.05.2020 14:02
elathir
elathir
52

Pięknie by było, ale nie ma co na to liczyć. Za dużo grupa wyborców, zbyt silne i bogate związki zawodowe.

15.05.2020 13:58
elathir
elathir
52

Ależ niech wystawiają, tylko jak przejdzie do drugiej tury to wygra Duda.

Pokazywały to sondaże, z drugiej turze Kosiniak z Hołownią by Dudę rozjechali, Bosak z Biedroniem mieliby szansę a Kidawa jako jedyna z liczących się kandydatów przegrywała. A to jeszcze sprzed feralnej dla niej debaty, gdzie wypadła bardzo słabo.

Najlepiej dla nas jakby kandydat PO do drugiej tury się nie dostał.

15.05.2020 13:46
elathir
elathir
52

W drugiej turze własnie ma znaczenie.

Czemu? Bo mamy masę ludzi, którzy zagłosują na kogokolwiek byle nie POPiS. Co więcej PiS sprowadziłby taką druga turę do wojenki PO-PiS co zniechęci do glosowania masę ludzi chcących zmiany, bo wmówią im, że na żadną zmianę szans nie ma (wmówić niezdecydowanym, że taki wybór byłby bez znaczenia to żaden problem) a PiS ma największy twardy elektorat w tej chwili.

Tak wiec ma to znaczenie.

15.05.2020 13:42
elathir
elathir
52

Czyli uważasz, że jesteś mądrzejszy od wszystkich naukowców, inwestorów i polityków zachodniego świata razem wziętych?

post wyedytowany przez elathir 2020-05-15 13:42:54
15.05.2020 12:54
elathir
elathir
52

Jak tylko problemy? Ty opowiadasz bajki (wskaż jedno miejsce na świecie gdzie coś takiego zadziałało). Ja podałem rozwiązania wzorowane na Amerykańskich i Szwajcarskich (działają).

15.05.2020 12:05
elathir
elathir
52

Ale wiesz, że takie centrum może dodatkowo zajmować się kształceniem nowych naukowców. Myślę, że mam nawet dla takiego miejsca nazwę, Politechnika lub Uniwersytet. Inna sprawa, że takie centra poniekąd istnieją, w samym trójmieście ppnt w Gdynii, GPN-T i Starter w Gdańsku. Choć są głownie komercyjno/starterowe.

Problemem jest niedofinansowanie badań w ośrodkach, które już mamy a dla ciebie rozwiązaniem jest stworzenie centralnego magicznego grajdołka, w którym jak w jakiś simsach naukowcy będą wpadać na genialne pomysły.

Tak nie działa świat nauki, zobacz sobie rozwiązania w krajach, które postęp narzucają, zarówno dużych jak USA, średnich jak Niemcy jak i mniejszych Jak Szwajcaria i Finlandia. Centra o jakich piszesz to bardziej cecha bajek, filmów, komiksów czy gier a nie prawdziwego świata.

Gdyby to działało to dlaczego na ten genialny pomysł nie powpadały kraje bogate i w ogóle wszyscy? Choć nie, na takie pomysły wpadają kraje jak Korea Północna jak i część krajów Ameryki Łacińskiej, Afryki z rządami oderwanymi od rzeczywistości itd. To co opisujesz to wygodna pralnia pieniędzy dla rządzących i nic więcej.

podatki najbogatszym
Skończy jak się jak we Francji. Wcale więcej kasy nie wpłynie. Trzeba zachęcić najbogatszych by inwestowali w R&D i startupy (ale trzeba sprawić by działały w stylu USA a nie naszym).

Czego naprawdę potrzebujemy?
1) stabilnej sytuacji w gospodarce, czyli:
a) stabilnego prawodawstwa a nie legislacyjnej sraczki jak teraz
b) jasnych interpretacji ze strony skarbówki, ale domyślne rozstrzyganie wątpliwości na korzyść podatnika a nie przeciwko niemu
c) przejrzystej i rozsądnej polityki fiskalnej a nie napędzanie inflacji, bo tak wygodniej
d) prostego i przejrzystego systemu podatkowego
Stabilizacja sprzyja prywatnym inwestycjom, prywatne inwestycje częściowo pójdą w R&D. Nie bez powodu największa porażka PiS jest załamanie się inwestycji wewnętrznych w kraju.

2) realnej reformy szkolnictwa wyższego, jakość a nie ilość, wprowadzenie jakiś jednak wymagań względem prywatnych uczelni, większe nastawienia na praktyczną działalność naukową a nie puste publikacje. Większe dofinansowanie kierunków inżynieryjnych oraz badawczych na uniwersytetach kosztem kierunków produkujących bezrobotnych (potrzebujemy wiadomo historyków, ale starczy 15 miejsc zamiast 60, bo tylu znajdzie pracę jak wyeliminujemy lesserów idących na cokolwiek i zostaną sami co faktycznie idą tam by się uczyć), ewentualnie wprowadzenie częściowej odpłatności dla słabszych.

3) inwestycja w R&D powinna być nieopodatkowana a wręcz generować zwolnienia podatkowe w sposób jednak przejrzysty by ograniczyć machloje.

4) zmienić podejście państwa do prawa patentowego, za dużo urzędy rzucają kłód pod nogi

5) zmienić podejście do startupów, urzędnicy nie są kompetentni by decydować o dofinansowaniach, więc zlikwidować takie dofinansowania. Zamiast tego ewentualnie zapewnić przestrzeń do pracy i pomoc w uzyskaniu dofinansowania od prywatnych inwestorów (organizacja targów, spotkań itd.). Do tego jak już wspomniałem, zniesie podatku od zysków z inwestycji w firmy zajmujące się nowymi technologiami. W USA to się sprawdziło i ventura capitalists w duecie z uczelniami a nie państwo stworzyło dolinę krzemową. Państwo bylo tylko jednym z udziałowców przedsięwzięcia (głównie armia).

6) jak już wspomniałem, państwo powinno inwestować w potrzebne mu technologie (np. armia, kwestie związane z infrastrukturą, za którą państwo odpowiada itd.) ale nie finansować firm samych w sobie.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-15 12:39:31
15.05.2020 10:40
elathir
elathir
52

Jak będzie nim zarządzać Polski rząd, to może za 30-lat wynajdą żarówkę z żarnikiem...

Sam zobacz ile czasu budują Gawrona, myśliwiec nadający się do użytku na dzisiejsze standardy to oni wynajdą jak media będą pisać o potyczce sił jankeskich i chińskich na orbicie Syriusza.

Zwolnić działalność naukowa z podatków, zachęcić uczelnie do prowadzenia takiej działalności oraz zachęcić przemysł do inwestowania w badania czy to w prywatnych instytutach czy na uczelniach państwowych poprzez brak opodatkowania tych kwot/możliwość wrzucenia części tej kwoty w koszta.

Państwowe instytuty badawcze nie działają, nawet amerykańska armia stworzyła Darpe po to by inwestować w badania prowadzone przez prywatne firmy.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-15 10:42:45
15.05.2020 09:43
elathir
odpowiedz
4 odpowiedzi
elathir
52

W sumie brak handlu przeżyje na początku (pewnie dojdzie w dlc wraz z republikami), podobnie brak bitew morskich (te i tak są dużym problemem dla Paradoxu, bo z reguły maja marginalne znaczenie). Jedyne czego mi naprawdę na start brakuje to ekwipunku. Dlaczego? Bo brak przedmiotów oznacza tez brak wielu mechanik z nimi związanych jak choćby pozyskiwania ich czy też wykorzystania ich w eventach. To jest duże ograniczenia.

Mam nadzieję, że z wojnami tez nie będzie za łatwo w kwestii ich wypowiadania, bo celem CK nie jest blobowanie jak EU IV, oraz, że będą ciekawe mechaniki utrudniające utrzymanie dużych imperiów w całości. Inaczej gra będzie nudna pod koniec. W CK2 ratują to trochę mody jak HIP.

15.05.2020 09:34
elathir
1
elathir
52

Stellaris, HoI IV

post wyedytowany przez elathir 2020-05-15 09:34:55
15.05.2020 09:34
elathir
elathir
52

Całkowicie się zgadzam. Grając pierwsza grę takimi Osmanami czy Francją w EU IV na poziomie trudności niższym niż normalny starczy opanować podstawowe mechaniki. Szczegóły takie jak kompozycja armii, wydajny handel itd. nie przeszkodzą nam w grze, a opanowanie tych mechanik będzie konieczne dopiero w kolejnym, trudniejszym przejściu gry (wyższy poziom trudności lub trudniejsze państwo).

15.05.2020 09:29
elathir
elathir
52

Własnie w Imperator Rome jest on fajny jak ma się male państwo, ale pod koniec gry, gdy już mamy imperium to mikro-zarządzania z nim związanego jest zatrzęsienie (idziesz na wojnę i zrywa ci 30 połączeń handlowych).

W ogóle IR jest mi się podobał po ostatnich zmianach przez pierwszą połowę gry powiedzmy, potem robi się męcząco, grę uratowałyby lepsze mechaniki automatyzacji, w obecnej formie najsłabsza z gier Paradoxu od dawna.

15.05.2020 09:25
elathir
elathir
52

Oni już przy Imperatorze stwierdzili, że procent graczy wybierających inne daty startowe jest tak niewielki, że nie ma sensu ich dodawać. Lepiej te zasoby przeznaczyć na coś innego.

Dodatkowe daty pojawią się pewnie wraz z dodatkami, umożliwiającymi np. wcześniejszy start.

A sama gra zapowiada się super, ale jak to u Paradoxu, kupię w jakiś czas po premierze jak się ograną i będzie pierwsza przecena. Bo i tak mam w co grać, jak wyjdzie Emperor do EU IV to znowu będzie pół roku z głowy. A Stellarisa jeszcze po wyjściu Federacji nie ograłem, podobnie jak Holy Fury, kupione do CK2 a nie było kiedy ograć. Więc poczekać trochę mogę ;P

15.05.2020 09:18
elathir
elathir
52

Łosiu i wszyscy za to buldożery jechali, bo był to jeden z powodów uznawania te procki za tragiczne.

Wiadomo, że ludzie przesadzają, ale jednak problem jest rzeczywisty, bo wiadomo, lepsze chłodzenie to dodatkowy koszt, i trzeba go w cenie uwzględnić. Tak samo większy pobór prądu za tą samą wydajność to też koszt. Więc procki te musiałyby być dużo tańsze od Ryzenów by być opłacalnymi.

Tak jak kiedyś trzymałem się z daleka od FXów, tak teraz od gen 8 w gorę od intela.

15.05.2020 09:10
elathir
elathir
52

To bardzo pobieżnie czytasz.

Obelgi w zasadzie są wymieniane przez niewielka część osób to to głownie z Lukim. A nawet przeciwnicy PZPRu wymieniają się tutaj poglądami, bo mamy zwolenników Konfy jak i wyborców Lewicy. Mamy konserwatystów i liberałów, euro-socjalistów i wolno rynkowców.

A jakoś się w miarę dogadujemy, choć nie zawsze zgadzamy ;)

15.05.2020 09:07
elathir
elathir
52

Żaden kandydat z PO jest niewybieralny w drugiej turze, więc najlepiej jakby był taki jak MKB, czyli bez szans na nią.

W wypadku kandydata PO w drugiej turze PiS z TVP zrobią wszystko by sprowadzić wybory do konfliktu PO-PiS obrzydzając wszystkim jak się da wybory i politykę, a to zniechęci ludzi do glosowania. A w wypadku niskiej frekwencji decyduje twardy elektorat a tego PiS ma więcej.

W wypadku innego kandydata ten zabieg się im nie uda co daje mu dużo większe szanse. Bo im frekwencja wyższa tym dla Dudy gorzej.

15.05.2020 09:03
elathir
odpowiedz
elathir
52

Raczej na stabilność, choć jeżeli kości są takie same (część "producentów" nie tworzy RAMu a tylko opakowuje i sprzedaje więc możliwym jest, ze trafisz na identyczne) to problemu nie będzie.

Jednak najważniejsze jest to, że musza mieć to samo taktowanie i CLI. Główny problem jest jednak taki, że choć kości od różnych producentów chwalą się tymi samymi wartościami, to w praktyce one często minimalnie odbiegają od tych wartości.

Im większa różnica, tym mniej stabilnie wszystko będzie działać. Jak różnica będzie naprawdę spora to działać nie będzie wcale.

14.05.2020 16:02
elathir
elathir
52

tak było dotychczas. Czy tak będzie i teraz. Zobaczmy.

Pozostaje mieć nadzieje, że b460 umożliwią oc

Tylko, że z informacji od producentów już wiadomo, że nic się nie zmieni w tej generacji. Może ktoś się wyłamie na chwilę, ale ciężko uznać to za standard.

--edit--

ARock się wyłamie prawdopodobnie:
https://www.techpowerup.com/266489/asrock-enables-overclocking-on-non-z-motherboards-for-10th-generation-non-k-comet-lake-cpus

O ile intel ich nie zgnoi (co już kiedyś miało miejsce w stosunku do innych producentów jak i samego ARocka). I jak na razie tylko on się zapowiedział z taką możliwością (gdyby to miał być standard to nikt nie robiłby z tego takiej sensacji).

post wyedytowany przez elathir 2020-05-14 16:07:00
14.05.2020 15:04
elathir
elathir
52

Łosiu tak, tylko intel blokuje OC na wszystkich innych. Czasem ktoś się wyłamie jak Asrog, ale to rzadkość.

Więc główna, zdaniem wielu, zaleta intela wymaga korzystania z drogich płyt.

14.05.2020 14:55
elathir
1
elathir
52

Tylko, że Ryzena możesz wsadzić i zrobić OC na czymś z B450 czy B550 a w wypadku Intela potrzebujesz Z490 i koniec.

No chyba, że człowiek rezygnuje z OC, ale większość fanów intela przedstawia to jako główna ich zaletę.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-14 14:56:08
14.05.2020 14:54
elathir
elathir
52

Ale ja np. nie twierdzę, że PO byli super czy coś. Nie glosuje nawet na nich w wyborach do jemu od 2007 roku. Ja tylko twierdzę, że PiS jest jeszcze dużo gorszy od nich w tym względzie.

14.05.2020 14:15
elathir
elathir
52

Unity jest spoko do gier z rzutem izometrycznym, ale nie FPP/TPP, chyba, że jakaś minimalistyczna grafika wchodzi w grę.

14.05.2020 12:52
elathir
elathir
52

Patrząc po cenach to jednak nie warto. Testy na i5 10400 pokazały, że Ryzen 3600 jest zauważalnie wydajniejszy (na multikorze 15% różnicy, na single 3-5% na korzyść ryzena), choć w grach pewnie 10400 będzie porównywalnie wydajny bo tam się single core liczy. Tyle, że jest ciut droższy (850 zł vs 800 zł), nie ma chłodzenia w zestawie dającego radę, płyty będą droższe, więc cenowo pewnie wyjdzie zauważalnie drożej.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-14 12:55:05
14.05.2020 12:30
elathir
elathir
52

Jest wyraźnie inaczej, głównie dlatego, że atrybuty są tylko 3. Do tego mechanika wysiłku sprawia, że nie ma testów na wysokość atrybuty i nawet mając tylko kilka punktów w danej dziedzinie idzie zdawać testy.
I jak na razie (dopiero gram od 8 godzin czystej gry, więc jej jeszcze nie skończyłem) inteligencja > szybkość > siła, tylko różnice nie są gigantyczne. Tyle, że w wielu dialogach można się posiłkować pulami atrybutów towarzyszy (ale nie zawsze). Ale tak, umiejętności dialogowe są naprawdę ważne (perswazja, oszustwo), podobnie jak Amestacja (czy jakoś tak) i zwinne ręce.

Tak więc nawet jak stworzysz wojownika, to raczej problemu nie będzie o ile dobrze dobierzesz mu umiejętności, drużynę, oraz jednak zostawisz trochę punktów w inteligencji (nie musi być dużo, mają pomóc w dialogach, w których drużyna jest wyłączona, do tego w grze na samym początku niemal idzie zdobyć kilka dodatkowych za free, a i z puli tej nie będziesz normalnie korzystać poza tymi sytuacjami).

Mi się ta mechanika całkiem podoba, choć z recenzji słyszałem, że o ile sprawdza się super w pierwszej połowie gry, w drugiej już jednak słabiej (jak rozgryziesz system to jest za łatwo). Zobaczymy.

14.05.2020 09:34
elathir
2
elathir
52

Jak na grę, którą bym sobie sprawdził ale wątpię bym w nią jakoś dużo grał o ile w ogóle?

Tym bardziej, że jakoś przegapiałem te lepsze promocje.

14.05.2020 08:38
elathir
odpowiedz
elathir
52

Ciekawe czy wyjdzie w terminie.

To może być pierwsza gra od EA, którą kupię niedługo po premierze (poczekam jednak chwilę by dowiedzieć się czy kaszana nie wyszła, końcu to EA).

14.05.2020 08:15
elathir
elathir
52

W obecnej sytuacji chyba nikt z PO nie ma szans na wybór. Zresztą pokazywały to sondaże, które wklejałem. W wypadku kandydata z PO w drugiej turzy PiS sprowadzi narracje do wojenki PiS-PO co może skutecznie obniżyć frekwencję, a twardego elektoratu PiS ma dużo więcej. Co więcej PiS ma też elektorat anty-PO po swojej stronie.

Elektorat anty PiS poprze od reki i Kosiniaka i Hołownię w drugiej turze. Z Bosakiem i Biedroniem, to jak pisałem, elektorat jednego nie poprze tego drugiego, ale też i Kosiniak i Hołownię tak. A ci dwaj mają teraz największe szanse na druga turę.

Myślę, że w sumie pierwsza dwójka z tych panów w drugiej turze Dudę rozjedzie, a kolejna dwójka będzie miała z nim szanse. Kidawa według wszelkich wyliczeń ich nie ma i wątpliwe by miał je ktokolwiek z PO (na Tuska za wcześnie, ma zbyt liczny negatywny elektorat).

14.05.2020 08:05
elathir
2
elathir
52

Łuki - pokazujesz typowe myślenie komunistyczne, ponieważ zależności finansowych i gospodarczych nie pojmiesz, biznesu tez nigdy nie prowadziłeś więc na ocenie ryzyka inwestycyjnego z praktyki tez się nie wyznajesz to uproszczę to tak byś zrozumiał:

prawica - wolność gospodarcza, przedsiębiorcy dobrzy, nie każdy zarabia ile może a państwo się mało wtrąca
lewica - państwo wie lepiej, więc zabiera bogatym i daje biednym, do tego się dużo wtrąca
komunizm - państwo wie najlepiej, bogaci to wróg, kontroluje wszystko

Z twoich wypowiedzi wychodzi na to, że preferujesz opcję trzecią. PiS trafia w twoje upodobania, ego jesteś komunistą a PiS jest partią częściowo komunistyczną (na pełną komunę wiedzą, że nie mogą sobie pozwolić).

Teraz co się stało z poprzednią komuną u nas? Upadła. Czemu? Bo zbankrutowała.

spoiler start

Te bajki o tym, ze ludzie ją obalili ze względu na brak wolności słowa, prześladowania itd. to możemy sobie darować. Przyczyną protestów były głownie podwyżki cen połączone z niedostępnością produktów. Kwestie ustrojowe były dodatkiem dla większości, o nie walczyło może z 20% protestujących na początku.

spoiler stop

Tak więc rozumiem, wielu młodych ludzi jest komunistami, bo czuje się skrzywdzonych przez innych, obarcza innych winą za swoja sytuację. Ale nie tędy droga, historia nam pokazuje, że takie rozwiązania do niczego dobrego nie prowadzą.

Poczytaj może o historii PRLu albo ZSRR, o tym jak wtedy się żyło. Naprawdę warto, może przejrzysz na oczy i swoją komunistyczna mentalność porzucisz.

14.05.2020 07:39
elathir
odpowiedz
elathir
52

Wywaliłeś w błoto. Jeżeli go nie aktywowałeś niechcący to opchnij na g2a.

Z drugiej strony podstawka na gogu wieska kosztuje grosze.

14.05.2020 07:37
elathir
elathir
52

U mnie podobnie, w co grać mam i czekałem aż albo będzie bardzo tanio, albo dodadzą d Game pasa (jest na xboxa, więc PC to kwestia czasu) a tu proszę taka niespodzianka :)

Cyba największa od czasu gdy rozdawali batmany, bo tam też gier byłem ciekaw ale szkoda było mi kasy.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-14 07:38:10
13.05.2020 17:03
elathir
odpowiedz
elathir
52

Własnie ogrywam sobie jakoś od piątku nowego Tormenta i naprawdę mi się podoba. Zobaczymy jak będzie dalej, ale na razie mechanicznie jest super, walki mało ale nie są monotonne i się czymś wyróżniają, dialogi trochę pompatyczne ale i tak lepiej mi się je czyta niż w Pilarsach, klimat jest fajny, zadania zróżnicowane i faktycznie dające się wykonać na więcej niż jeden sposób na razie wszystkie.

Z wad: za mało nagranych głosów w dialogach, i nie chodzi mi tutaj o moje lenistwo przy czytaniu, ale odpowiednio dobrane głosy + głos narratora czytający opisy mogłyby robić o niebo lepszy klimat. Czysty tekst, i mówię to jak fan tego typu gier, to jednak trochę przeżytek. I nie mam tutaj na myśli 100% dubingu, ale jednak przydałoby się go więcej.

Grafika faktycznie jest nierówna, gry Obsidianu (POE 1 i 2, Tyranny) czy Larian są ładniejsze (DOS 1 i 2). Wiadomo, że w takie gry nie gra się dla grafiki, ale tutaj miejscami po prostu kuje w oczy.

13.05.2020 12:59
elathir
1
elathir
52

Jeżeli klęski nie ma to czemu masa rzeczy jest pozamykana i wprowadza się ograniczenia w przemieszczaniu się?

13.05.2020 11:18
elathir
elathir
52

Ciekawe czy nadrobi to co Schetyna z Kopacz zawalili w kwestii poparcia i wizerunku PO.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-13 11:18:30
13.05.2020 10:56
elathir
elathir
52

Napewno są tańsze od x570

Tylko, że x570 oferuje PCIE 4, w tym jeden slot pod m2 nvme, co jest sporą zaletą na przyszłość. Do tego wiemy, że obsłuży kolejną genrerację. Intel obiecał, że nie zmieni podstawki, ale nic nie mówił o chipsecie, bo może się okazać, że wprowadzenie w kolejnym procku PCIE 4 będzie wymagać zmian.

MSI MPG z490 GAMING PLUS kupiłem za 755 zł w październiku, ale widzę, że zdrożały i teraz wersja na z490 jest 50zł tańsza od tej na x570.

13.05.2020 10:38
elathir
elathir
52

Ależ mogli, w 1947 PSL i SP było do wyboru, tylko to na kogo się głosowało nie miało znaczenia, bo wyniki i tak ustalano centralnie. Później na listach znajdowały się tez przybudówki PRL. Ale to tez nic nie zmieniało, bo wynik był ustalony z góry.

Tak więc nie liczy się tylko kto kandyduje ale też:
1) jak są liczone głosy
2) czy kandydaci mają choćby w przybliżeniu zbliżone szanse

13.05.2020 09:25
elathir
odpowiedz
elathir
52

No to ceny się potwierdzają

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/ceny-plyt-glownych-z490-to-jest-jakis-dramat-intel-moze-przegrac.html

W praktyce przy tym poziomie wydzielania ciepła, a co z tym idzie drogim chłodzeniu, poborze prądu (nowy zasilacz) i cenie płyt oraz wzroście ceny samych procesorów OC na nowej generacji będzie czysta teorią, bo opłacać się nie będzie za grosz.

13.05.2020 09:23
elathir
odpowiedz
elathir
52

https://www.benchmark.pl/aktualnosci/ceny-plyt-glownych-z490-to-jest-jakis-dramat-intel-moze-przegrac.html

Sorki, na górze wkleiłem starego linka do którego był już tutaj artykuł. Tutaj świeży.

13.05.2020 09:20
elathir
elathir
52

W sumie bez niespodzianek. wzrosty cen są wyraźne. Biorąc pod uwagę niezbędną płytę, niezbędne chłodzenie i wymagane zasilanie OC na intelach w tej generacji będzie raczej teoretyczne. bp w praktyce wyjdzie tak droga, że taniej będzie kupić dużo silniejszego procka (nie ważne czy od intela czy konkurencji) na tańszej płycie bez OC.

https://ithardware.pl/aktualnosci/wyciekly_ceny_plyt_glownych_z_chipsetem_intel_z490_duze_wzrosty-12005.html

12.05.2020 19:15
elathir
12.05.2020 18:29
elathir
2
elathir
52

Oczywiście, że jest wiarygodny xd. To że wartość pieniądza była wtedy trochę inna nie oznacza że różnice te były na tyle duże by unieważniać mają tezę.

Tutaj się nie zgodzę, porównajmy udział w całkowitym box office.
W 205 roku, ten był wart 23 miliardy, w 2019 42. Nie ma dokładnych informacji dla 1999, ale szacuje się, że było to około 19 miliardów. Znaczenie ma tutaj dla tego wzrostu głównie powstanie legalnych rynków azjatyckich, zwłaszcza chińskiego, który do około 2010 opierał się na masowym piractwie, w tym w kinach.

Tak, mroczne widmo to 5% całego box officu, zemsta sithow to 3,6%, przebudzenie mocy to ponownie 5% a Skywalker. Odrodzenie to 2,3%. Tak więc patrząc proporcjonalnie to się mylisz. Spadek jest dużo bardziej zauważalny.

12.05.2020 16:29
elathir
1
elathir
52

Zaglądałem tam kiedyś, ale dość dawno temu. Po prostu interesuje się historią i militariami.

Zresztą na youtubie jest masa świetnych kanałów walczących z tego typu mitami:
Metatron, shaderversity, skalligrim, knight errand czy Tod's Workshop

Do tego lubię w Polsce i Europie odwiedzać ciekawe miejsca, łazić po muzeach itd. Specjalnie sobie na takie wyjazdy podbudowałem słownictwo by móc z przewodnikami swobodnie rozmawiać choćby o metodach utwardzania stali na dany typ pancerza. Niestety jak się okazało w Hiszpanii to przewodnikom zabrakło angielskiego ;(

post wyedytowany przez elathir 2020-05-12 16:33:22
12.05.2020 16:27
elathir
2
elathir
52

I tak przeskok był, ale nie ma on żadnego znaczenia bo nawet po tym przeskoku SW zainteresowało sobą więcej ludzi niż z czasów prequeli.

Pierwsze kłamstwo. Porównujesz box office, a to nie jest wiarygodne ze względu na zmiany w cenach biletów. Chyba, że masz gdzieś informacje o tym ile osób na świecie widziała dany film, i przeliczymy je na populację. Takich danych nie moge nigdzie znaleźć.

Jedynka zarobiła najwięcej ponieważ ludzie stęsknili się za SW. Tak samo było w przypadku sequeli.
Czym innym jest różnica 10% a czym innym 50%.

XD to żaden argument przeciwko Cinemascore. Oni jako jedyni dają ci pewnosć że osoba która oceniła film, go obejrzała. Dlatego są dużo bardziej wiarygodni niż jakiekolwiek inne serwisy które nie mają nawet takiej wiarygodności. A argument, że no może na początku im się podobało a potem to nie, jest bezcelowy ponieważ jest nie do udowodnienia.

Niestety ale ten wyniki są o tyle mało wiarygodne, że sprawdzane są osoby na hypie. I jest to do udowodnienia.

https://www.highdefdigest.com/blog/cinemascore-worthless/

12.05.2020 15:49
elathir
5
odpowiedz
elathir
52

Fajny cosplay, są zdjęcia nie zalane filtrami tak, że nic nie widać. A do napaleńców powyżej, wy chyba naprawdę jesteście bardzo samotni.

12.05.2020 13:24
elathir
3
elathir
52

Fani decydują, a odzew środowiska jest jednoznaczny.

12.05.2020 13:24
elathir
2
elathir
52

Najlepiej ocenę widać po tendencji dochodu:

Prequele w miarę stabilnie (nie porównujmy kwot 1 do 1 bo wiadomo, ceny biletów się mocno zmieniły od tego czasu na świecie)
$868,352,530 $645,256,452 $924,305,084

Sequele to wyraźny spadek
$2 068 223 624 $1 332 539 889 $1 074 144 248

Jakby nie patrzeć pani Kennedy bardziej koncentruje się na robieniu swojej kariery politycznej niż na powodzeniu marki. Widać to zwłaszcza w komunikacji z fanami, która była totalną porażką. Bo o ile zmiany w samej marce wprowadzać można, choćby po to by zwiększyć zasięg, tak takie zmiany trzeba umiejętnie komunikować a nie iść na wojnę, z starymi klientami z osobistych powodów.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-12 13:29:06
12.05.2020 12:52
elathir
2
odpowiedz
elathir
52
post wyedytowany przez elathir 2020-05-12 12:53:12
12.05.2020 11:27
elathir
elathir
52

Akurat te bujdy to się od XIX w. ciągną i majo swoje źródło w operze i malarstwie. Zresztą stamtąd wziął się pomysł rogatych hełmów. Do tego niezrozumienia działania pancerza (powielane jakiś dziwne bajki o tym dlaczego wikingowie nie mogli używać kolczug jak to, że rdzewieją i ciężko się w nich pływa, jakby nie dało się i przewozić zabezpieczonych osobno i ubierać dopiero przed walką) jak i geograficzna ignorancja (wyobrażenia o tym, że Norwegia to w praktyce lodowiec oraz nieświadomość, że na wiking wyruszali tez Duńczycy).

12.05.2020 09:33
elathir
elathir
52

W sumie o tym, że małżeństwo Dudów trzyma się tylko na prezydenturze i nie do pomyślenia jest by prezydent brał rozwód w trakcie kadencji to faktycznie ciekawe kogo mógł mieć na myśli :)

12.05.2020 08:13
elathir
elathir
52

A do niedawna sam wielki samorządowiec w Gdynii.

Ciekawy czy Gdynianie mu jego słowa zapomną. Choć jak dostanie jedynkę na liście to bez znaczenia bo sam beton go wybierze ponownie.

12.05.2020 07:41
elathir
1
elathir
52

Jak to kto Karol Michał :P

Brzmi jak jakiś władca koronowany.

12.05.2020 07:39
elathir
elathir
52

Zgadzam się z Iselor (Łódź). PO w okolicach 2005 i 2007 kreowało się na centro-prawicową partię umiarkowanie liberalną. Było to coś co do mnie przemawiało. Do tego starało się łączyć dość szerokie poglądy od Gowina po Palikota. A dzisiaj? Bardziej do mnie PSL przemawia bo im bliżej do tego czym było PO kiedy wygrywało.

Zresztą jak pokazują sondaże, Duda w drugiej turze ma szanse tylko z Kidawą. Czemu? Bo PiS znowu sprowadzi spór do konfliktu na linii PO-PiS a to zniechęci tych niezdecydowanych a to o nich walczy opozycja. A jak wiemy PiS ma większy twardy elektorat od PO. Konfederaci sobie pewnie w dodatku odpuszczą drugą turę w takim układzie itd.

Natomiast zarówno Hołownia jak i Kosiniak by go roznieśli. Biedroń z Bosakiem to tak mają szanse pół na pół, bo wiadomo elektorat jednego w życiu nie zagłosuje na drugiego, z drugiej strony mogą przyciągnąć dużo młodych, którzy skrajności lubią.

https://www.biznesinfo.pl/sondaz-150420-pt-wybory-prezydenckie

12.05.2020 07:25
elathir
4
elathir
52

Co to znaczy biedniej? Rynsztunek wikingów niespecjalnie różnił się od tego wykorzystywanego w Francji czy innych regionach Europy. Do tego wikingowie raczej znani byli z choćby dbałości o włosy. Reprezentowali ogólnie wyższy poziom higieny niż Europa zachodnia. Ale to akurat typowe dla chłodniejszych regionów, u nas też już w X w. popularne były łaźnie podczas gdy zachodnia Europa, no cóż, miała inne podejście.

12.05.2020 07:10
elathir
3
elathir
52

Głównie to, że te w formie jak z gier czy filmów nigdy nie istniały.

Nie dość, ze skórzane zbroje w tym okresie historycznym nie były zbyt popularne (tj. istniały oczywiście ale jak kogoś było stać to miał kolczugę jak nie to przeszywanicę, a zbroje skórzane używano w sytuacji braku dostępu do materiałów na dwa popularniejsze typy) a do tego wyglądały zupełnie inaczej. Były wykonane z utwardzanych wielu warstw skóry, przez co były raczej sztywne. Mniej ruchy krępowały zbroje ćwiekowe, bo tam ochronę stanowiły gęsto upakowane ćwieki a skóra tylko je trzymała. Tylko, tez wyglądały zupełnie inaczej niż w filmach, gdzie są to ozdobione ćwiekami skórzane kurtki.

Strój z gry to bardziej kubraczek na bal niż coś co ktokolwiek chciałby ubrać do bitwy.

Do tego walka źle toporem i kiścieniem (w ogóle w tych czasach tego typu broni jeszcze nie było, na Rusi pojawiła się w X wieku, na zachodzie w XI, ale spopularyzowała się dopiero w późnym średniowieczu a gra ma miejsce w IX wieku) na raz, bez tarczy i braku zbroi i najważniejszej rzeczy czyli hełmu? Z punktu widzenia praktycznego to samobójca.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-12 07:17:19
11.05.2020 18:01
elathir
elathir
52

Może próbuje grać z odpiętym zasilaniem?

11.05.2020 17:33
elathir
elathir
52

Obawiam się, że handel ruszył nie dlatego, że trzymamy w ryzach wirusa tylko dlatego, że się kasa w budżecie zaczęła kończyć.

11.05.2020 17:32
elathir
elathir
52

A bo to jedyna możliwość? Jest ich wiele, choćby nowe ugrupowanie nawet jak komuś żadne z obecnych nie pasuje.

11.05.2020 14:44
elathir
1
elathir
52

A gdzie on wspomniał o F76. To raczej ogólno-popkulturowe nawiązanie do niepraktycznych ubiorów składających się ze złomu i bezsensownych śmieci w dużej mierze, rozpowszechnione choćby przez Mad-maxa.

Tymczasem tym co kieruje przy ubiorze/stroju ochronnym/pancerzu mającym być wykorzystywanym w trudnych warunkach, od jakiego ma zależeć nasze życie jest czysty pragmatyzm.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-11 14:45:08
11.05.2020 14:42
elathir
1
elathir
52

SirXan ja miałem na myśli stricte historyczny aspekt ;) Tak, widoki w tej grze są przepiękne. Spędziłem sporo czasu na polowaniach lub zbierając grzyby. To po prostu relaksuje. Najładniejsze lasy jakie do tej pory się ukazały.

11.05.2020 14:37
elathir
1
elathir
52

On pisze o sondażu Karnowskich przeprowadzonym w redakcji wPolityce. Te ich sondaże są historycznie patrząc nic niewarte. W wypadku wyborów z 2019 myliły się o około 10% na korzyść PZPRu.

11.05.2020 12:15
elathir
1
elathir
52

Wiesz, że np. stan klęski żywiołowej =/= stan wojenny.

Oraz, że wysokość odszkodowań ustala się ustawą, którą można zmienić np. wprowadzając odgórny limit kwoty zapewniający, żer najbogatsi nie wyciągną większości kasy?

Problem jest taki, że po takim stanie władze są rozliczane z rezultatów, a że oni są świadomi swojej niekompetencji to na to nie pójdą.

Ale wiem, że w Rosji niespecjalnie uczą polskiego prawa.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-11 12:16:00
11.05.2020 11:10
elathir
9
elathir
52

Choć wad się nie ustrzegło, podobno jeżeli chodzi o ubiór (nie zbroje) przestrzelili o jakieś dwa stulecia to chociaż widać, że włożyli ile tylko mogli wysiłku w historyczną poprawność. Największe zachwyty budzi architektura, która jest oddana fenomenalnie i jest to jeden z nielicznych tworów kultury (gry, filmy, książki), który zrobił to dobrze.

Najważniejsze, są świece a nie pochodnie w zamkach i kościołach.

11.05.2020 11:05
elathir
elathir
52

Ale masz na myśli kampanie czy wolna rozgrywkę?

Bo o ile kampania jest na skryptach tak w wolnych mapach nie zauważyłem tego o czym piszesz.

11.05.2020 11:02
elathir
19
odpowiedz
4 odpowiedzi
elathir
52

I znowu fantasy zamiast ciekawego historycznego settingu :P

Z ciekawostek, wiking to nie była osoba a zajęcie. Tj. nie było kogoś takiego jak wikingowie tylko ludzie którzy szli na wiking, czyli morską wyprawę łupieżczą. Wywodzili się oni z normalnych średniowiecznych społeczności o kulturze typowej dla regionu. Uprawiali oni ziemię, hodowali zwierzęta a głównie młodzi, chcący się dorobić szybko, wyruszali na wiking po łupy. To nawet nie tak, że każdy mieszkaniec dajmy na to Norwegii w tym okresie na takie wyprawy się wypuszczał. Fakt, było to popularne zajęcie, ale nie tak jak pokazuje je nam kultura popularna.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-11 13:05:40
11.05.2020 11:00
elathir
2
elathir
52

On z Rosji pisze, więc nie wymagaj za dużo.

11.05.2020 10:57
elathir
3
elathir
52

MANOLITO, nie udawaj głupiego. Przecież wiadomo, że tutaj chodzi nie tylko o efekt ale też o środki. Państwo dysponuje legalnymi metodami przesunięcia wyborów. Tylko sek w tym, że nie wygodnymi dla PiS, więc wykorzystują metody nielegalne ale wygodniejsze dla partii.

11.05.2020 08:28
elathir
1
elathir
52

Tylko widzisz, dla większości osób tutaj to nie jest specjalnie wielki problem.

Na miejsce KO może wyrosnąć coś lepszego i skuteczniejszego w odsunięciu PZPR 2.0 od władzy. To, że PSL i Konfederacja są ostatnimi czasy lepszą, bardziej wyrazista i merytoryczna opozycją to widać. Zresztą zniknięcie (lub zmarginalizowanie) KO ze sceny politycznej może być o tyle wielka zaletą, że PZPR straci swój koronny argument, że za PO to krowy mleka nie dawały a i chleb jakiś tak słabo rósł.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-11 08:33:08
11.05.2020 06:50
elathir
elathir
52

Oficjalnie A3XX też nie wspiera Ryzenów 3xxx a ludzie bez problemu używają. Po prostu nie ma oficjalnego wsparcia, bo nie wspiera ich w 100%, np. brak jest wsparcia dla PCIE 4.0.

Tutaj pewnie będzie podobnie, 4xxx pójdą tylko z jakimiś ograniczeniami, być może nawet nieistotnymi dla przeciętnego użytkownika albo z pewnym spadkiem wydajności.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-11 06:51:40
10.05.2020 20:32
elathir
elathir
52

No pewnie nie poleci. Bo o ile morele obsługę ma słabą to jedyny sklep z dobrym wyborem i rozsądnymi cenami. Xkom ma obsługę dużo lepsza, wybór też dobry ale ceny ciut wyższe standardowe i tam trzeba polować najlepiej na promocje. Na szczęście jest ich dużo i stałym klientom w kółko rozsyłają kody rabatowe.

Poza tymi dwoma sklepami to naprawdę ciężko. Komputronik jest drogi w pip, pomniejsze sklepy mają obsługę na poziomie morele itd.

Więc poczekałbym aż odpalą stronę.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-10 20:32:24
10.05.2020 12:58
elathir
elathir
52

Teoretycznie po wyłączeniu Kaczyńskiego wraca porządek instytucjonalny

Powiedziałby tak bardzo teoretycznie jak bardzo oni teraz przestrzegają prawa i procedur.
Nie, tam będzie jak w innych partiach komunistycznych po śmierci wodza, walka o władzę. Widać to choćby w tym, że Morawiecki nie dawał własnych kandydatów na ministrów do weryfikacji ABW, tak bardzo nie ufa Kamińskiemu (stąd choćby wtopa z Banasiem).

Ja tam już szykuję popcorn, bo wiem, że o ile nie będzie kogoś z naprawdę silnymi plecami i namaszczeniem przez Kaczafiego, to PiS tego nie przetrzyma. Na kogoś takiego rósł kiedyś Błaszczak, ale wygląda na to, że jednak go odsunęli a potem Sasin, ale wtopy z wyborami może mu Kaczafi nie darować. Więc albo powrót Błaszczaka nas czeka, albo mniej oczywisty wybór albo wojna wewnętrzna. Bo nie oszukujmy się Ziobro sam ostrzy sobie pazury a wygląda na to, że ma w Kamiński potężnego sojusznika.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-10 13:04:20
10.05.2020 12:52
elathir
2
elathir
52

Yep. O ile propisowkie DoRzeczy potrafię jeszcze przeczytać, bo choć stronnicze ma dwie zalety:
1) pokazuje sposób myślenia władzy w sposób strawny
2) potrafi wskazywać prawdziwe wtopy i błędy opozycji
więc jest to pismo stronnicze ale nie aż tak strasznie propagandowe (tj. zależy czyi artykuł, bo cześc pisze propagandę a część nie), od taki poziom TVNu czyli o niebo lepiej niż wPolityce i TVP

Tak wPolityce przypomina mi twory pokroju Prawda lub Trybuna ludu. Oni są gorsi nawet od TVP. I zawsze tacy byli, akurat te artykułu niczym się nie różnią od ich twórczości sprzed lat 8.

10.05.2020 12:46
elathir
elathir
52

Gowinowcy może liczą, że Kaczyńskiego może szybko zabraknąć (smierć, choroba itd.) a wtedy w PiSie zacznie się wojna domowa a oni na tym mogą wypłynąć na górze (każdy będzie potrzebował sojuszników). Wiadomo, że Ziobro z Kamińskim będą trzymać się razem przeciwko Morawieckiemu (idealnie było widać ten konflikt przy kwestii Banasia). Ciekawe czy Sasin założy własna grupę czy się pod kogoś podepnie (ma on gigantyczne wpływy i aktywa do dyspozycji). Może to Morawiecki podepnie się pod niego?

Kluczowym też będzie kogo poprze Kurski bo jego władza w TVP po wyłączeniu Kaczyńskiego będzie absolutna (KRRiT je mu z ręki więc do czasu wygaśnięcia jej mandatu będzie rozdawał karty). Duda znowu będzie tylko pionkiem ale dość ważnym bo medialnie popularnym. Tylko, że tutaj problemem będzie jego konflikt z Kurskim, który jak zachce może jego popularność w miesiąc zniszczyć. Więc albo zaryzykuje albo będzie musiał przełknąć dumę i się dostosować. No i kto przeciągnie Banasia na swoja stronę? Facet ma w ręku artylerię przeciwko każdej stronie tylko bez poparcie politycznego nie ma jak z niej użytku zrobić.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-10 12:46:46
10.05.2020 12:39
elathir
1
elathir
52

Zresztą najbardziej mnie rozwala, tłumaczenie, że on pojechał jako reprezentant "wszystkich". A kto go na takiego wybrał? Takie tłumaczenie miałoby sens, gdyby po grobach jeździł Duda, bo prezydent z definicji urzędu reprezentuje naród, ale kaczor jest formalnie jedynie szefem partii z największym poparciem. Gdyby do tego chociaż był premierem, to choć naciągane (bp premiera nie wybiera naród bezpośrednio) to jeszcze od biedy dałoby się jakoś obronić. Ale tak? Zwykła prywata jak za komuny gdzie pierwszy sekretarz PZPR też był ponad premierem choćby w praktyce.

10.05.2020 12:30
elathir
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

Do pośmiania się, wiem ze to fake.

https://demotywatory.pl/4997705/I-po-co-byla-ta-histeria-Zeby-nie-bylo-watpliwosci-pusci-sie#comment_11357500

W linku wrzuciłem tam akurat odniesie do oryginalnego projektu i mówiąc szczerze ten fake choć przesadzony nie mija się z intencjami władzy jakoś bardzo mocno :P

10.05.2020 12:26
elathir
elathir
52

Przesada, Epic jest słabą platformą do kupowania gier ze względu na ograniczone funkcjonalności i problemy z bezpieczeństwem, ale świetną do odbierania ich za darmo :P

Jednak jeżeli jakiś tytuł byłby tam wyraźnie tańszy niż na stemaie lub GOGu (powiedzmy ponad 20% różnicy) to kupiłbym go zapewne.

Najgorsza platforma i tak jest MS store, jedyny powód by z niej korzystać to GamePass, który jest fenomenalny i bezwzględnie genialny jeżeli chodzi o stosunek cena/jakość.

10.05.2020 12:22
elathir
1
elathir
52

W tabelce brakuje kilku zalet goga:
1) możliwość wyłączenia aktualizacji dla pojedynczego tytułu (ważne przy modowaniu)
2) brak DRM
3) możliwość ściągnięcia instalki, która zainstalować można na innym urządzeniu
4) możliwość ściągnięcia extrasów bez instalacji gry
5) możliwość długotrwałej gry offline

Więc tabelka trochę pod steama, uwzględniono jego zalety i porównano z innymi platformami unikając jego wad.

10.05.2020 12:16
elathir
3
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

Też planuje, i wszystko zależy od parafii, każda kombinuje po swojemu by zmieścić się w kryteriach obowiązujących przepisów. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Na szczęście, nic się nie stanie jak mała poczeka do końcówki czerwca bądź lipca a wtedy wszystko powinno wrócić do normy.

A co do co łaska, mam to szczęście, ze chrzcić będę w parafii gdzie księża są naprawdę z powołania, więc co łaska oznacza naprawdę co laska. Jak cię nie stać do dadzą za darmo jak znany im parafianin a jak kogoś nie znają to np. zaproponowali, że spoko, tylko wpadnijcie w tygodniu tak z 4 razy na msze by pokazać, że wam zależy. Mi się powodzi teraz nie najgorzej, więc pewnie coś tam więcej rzucę, może się dorzucę do konserwacji jakiegoś z zabytków w kościele (też fajna forma dla tych co się chcą dawać księżą). Więc rozstrzał jest dość spory, są tacy co dają 50zł, bo na więcej ich nie stać a był taki co rzucił kilkanaście tysięcy na renowację zabytkowego krzyża.

Więc dużo tutaj tez zależy od parafii, jak księża są wierzący to naprawdę nie ma problemu. A jak się trafi na ateistów w sutannie wykłócających się o kasę to proponuję jako rozwiązanie chrzest w innej parafii.

08.05.2020 19:02
elathir
elathir
52

pozostaje x570, bo pamiętajmy, że 1600AF to zen2 a nie zen1.

08.05.2020 18:57
elathir
elathir
52

Rozwiązaniem awaryjnym na to, że nie wiadomo (choć zapewne tak) czy nowy procek od AMD zadziała na starych płytach (i to też tych tańszych) jest kupno nieopłacalnego, słabo wycenionego procka na martwej platformie?

post wyedytowany przez elathir 2020-05-08 18:58:35
08.05.2020 09:44
elathir
odpowiedz
elathir
52

Dużo zależy od mojej klasy postaci oraz czy gram w klasyczna jedynkę czy BG trilogy lub nawet BG trilogy + mody
W jedynce przykładam i tak małą wagę do postaci ze względu na to, iż tak są w zasadzie nieme. Decyduje praktyka, i jak nie gram złodziejem to trzymam Imoen z racji, że jest złodziejem awansującym razem ze mną. Reszta różnie, choć czesto Jahaira i Khalid zostają. Z Minsciem mam ten problem, że jest miejsce dla niego tylko jak nie gram magiem, bo w części 1 jeden mag to aż nadto.

W dwójce:
Jak gram magiem lub inna postacią dwuklasowana na maga pod koniec jedynki (w trillogy wykorzystuje mnicha do nabicia sobie KP)
To Korgan, Viconia, Minsc, Jaheira, Jan Jansen

Jak gram krasnoludzkim kapłanem/wojownikiem to zamieniam Jahaire na Edwina lub jakiegoś maga z modów częściej.

08.05.2020 09:32
elathir
1
elathir
52

Żadne zaskoczenie. Od samego początku było wiadomo, że tak to będzie wyglądać.
1) otoczenie Ziobry to głównie komuniści i resortowe dzieci jak on
2) tylko ludzie związani z PZPR są moralnie w stanie przełknąć to co wyprawia Ziobro, nikt z choćby przejawami moralności tego nie zdzierży
3) wbrew narracji PiSu ludzi związanych z PZPR w sądownictwie wcale nie było dużo, bo od około 92r. byłi oni regularnie czyszczeni. W ten sposób straciły swoje stołki osoby związane z PiS jak Kryże czy Piotrowicz. Wiadomo było, ze Kaczyński obiecał im za poparcie możliwość powrotu
4) Jarek jest komunistą, mu ludzie z PZPRu nie przeszkadzają, a nawet lubi ich za ich postawę względem sprawowania władzy tożsamą z jego.

07.05.2020 14:33
elathir
odpowiedz
elathir
52

Skrót Alt + z jest używany przez GeForce Experience i Redeon Software.

Musisz wejść w ustawienie i zmienić go na inny.

07.05.2020 13:47
elathir
1
elathir
52

Akurat to pojęcie w psychologii występuje od lat i opiera się na nim każda propaganda.

Najlepszym przykładem dwójmyślenia w PiS jest sama koncepcja tej partii.

Otóż jesteśmy konserwatywną partią prawicową, która stosuje i wyznaje lewicowe, rewolucyjne metody. Oni raz za razem wprowadzając zmiany stricte lewicowe, wręcz komunistyczne często (najbardziej rozwala mnie obrona zmian w sądownictwie tłumaczeniem, że we Francji funkcjonują podobne rozwiązania, owszem, jest to prawda i wprowadziła je u nich lewica, a sama Francja ma chyba najsilniej lewicowe korzenie w zachodniej EU)m wierzą w to, że wprowadzają prawicowy ład społeczny.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-07 13:48:18
07.05.2020 13:38
elathir
odpowiedz
elathir
52

Cieszy mnie słabe wystąpienie Kidawy we wczorajszej debacie.

Ale to dobrze, że PO wystawiło tak beznadziejnego kandydata. Czemu? Bo kandydat z poza PO w drugiej turze Dudę rozniesie co pokazuje większość sondaży podczas gdy kandydat z PO nie byłby w stanie zmobilizować ludzi niezdecydowanych i sporej części elektoratu innych kandydatów. Całość zostałaby przez PiS sprowadzona do wojenki PiS-PO a to PiS ma w tej chwili większy elektorat. Kosiniak czy w mniejszym stopniu Bosak z Biedroniem (dwoje ostatni nie przekonają swoich wyborców ze względu na większą skrajność) mogą przyciągnąć wyborców zarówno swoich jak i PO oraz ludzi głosujących przeciw (kiedyś przeciw PO teraz przeciw PiS i PO).

Tak więc ta debata może się okazać dla PiSu dość problematyczna. Bo o ile Karnowski, Karczewski i twardy elektorat pieją peany na cześć występu Dudy tak patrząc obiektywnie poza planktonem wypadł on najsłabiej po Kidawie. W rezultacie może i on stracić ciut głosów jak i ucierpi jeden z najwygodniejszy kontrkandydatów dla PiS. Zresztą widać ze zdali sobie z tego sprawę jakiś czas temu i wala ile mogą głównie w Kosiniaka, ale trochę też Hołownię i innych.

07.05.2020 13:19
elathir
elathir
52

Jak już wspomnieli przedmówcy, nie liczy się tylko efekt ale tez środki jakimi go osiągnięto. I choć tutaj efekt mamy słuszny, tak środki zastosowano haniebne.

07.05.2020 13:16
elathir
odpowiedz
elathir
52

Jak się kurs złotówki ustabilizuje w stosunku do dolara, czyli pewnie po wyborach parlamentarnych :P

A tak na poważnie, w tej chwili ze względu na korone i działania polityczne mamy tak tragicznych kurs, ze się malo co opłaca kupować. I wiem, że te 30-35 groszy w stosunku do końcówki ubiegłego roku nie robi wielkiego wrażenia, ale to niemal 10% podwyżka za nic.

07.05.2020 10:34
elathir
elathir
52

po znajomości pewnie używkę kupił i się chwali i promuję tego procka jakby to była jego normalna cena.

06.05.2020 22:20
elathir
odpowiedz
elathir
52

Może są kijowo ustawione krzywe dla wentylatorów? Choć mam tego samego procka i on ogólnie dól trzyma ciut poniżej 50 stopni. Choć u mnie maks to ~70.

06.05.2020 17:13
elathir
elathir
52

Zna pytania a prowadzący stłamsi każdego kto wytknie mu kłamstwo. Co się ma nie stawiać?

06.05.2020 17:07
elathir
odpowiedz
2 odpowiedzi
elathir
52

Laptop gamingowy to koszt powyżej 5 tys. złotych. Te tutaj się w miarę nadają do gier co już wyszły ale nie są specjalnie perspektywiczne. Głównie za sprawą słabych kart graficznych.

GTX1650 w lapku to odpowiednich GeForce GTX 970 lub AMD Radeon RX 470
GTX1660Ti Max-Q to już ciut lepiej, odpowiada zwykłemu GTX 1660

Jak laptop ma starczyć na dłużej to celowałbym w coś z co najmniej mobilna 2060.

I najważniejsze, unikaj laptopow od HP. HP nie robi laptopów gamingowych z prawdziwego zdarzenia, a co za tym idzie totalnie nie umie zrobić porządnego chłodzenia. Co więcej cenią się niemal jak Dell a jakość mają raczej jak Acer.

Poniżej 4k jedyne co mi przychodzi do głowy to coś w tym stylu
https://www.x-kom.pl/p/553763-notebook-laptop-156-msi-gf65-i5-9300h-16gb-512-rtx2060-120hz.html#Specyfikacja albo podobny strix od Assusa.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-06 17:12:38
06.05.2020 16:45
elathir
odpowiedz
elathir
52
post wyedytowany przez elathir 2020-05-06 16:46:23
06.05.2020 16:29
elathir
elathir
52

Osobno, ale warto sprawdzić abonament w originie czy ich nie zawiera. Może wyjść taniej jak się planuje pograć 2-3 miesiące.

06.05.2020 16:28
elathir
elathir
52

firebird18 ceny na M$ store to w ogóle jest patologia niezależnie od tytułu. Przecież te dodatki są regularnie przecenione dość znacząco wszędzie poza M$ store. No i absolutnie wszystkie nie są niezbędne i nie mówię tylko o kosmetycznych.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-06 16:28:36
06.05.2020 15:09
elathir
elathir
52

Ale PKO i PFR pomagają tylko w planowaniu przedsięwzięcia, samo finansowanie jest po stronie M$. Koszta po stronie tych firm są dość ograniczone.

A co do samej inwestycji, M$ po prostu potrzebuje serwerów dla Azura na Europę wschodnią. Fajnie, że powstaną u nas bo rozważano choćby Czechy.

Ja tam w tej inwestycji nie widzę żadnych wad.

06.05.2020 15:06
elathir
2
elathir
52

Szkoda. A lokalizacja najbardziej bezsensowna ze wszystkich. Nigdzie nie brakuje tak ludzi w IT do pracy jak w wawie a do tego tam stawki ze względu na koszta życia już są wysokie.

Na Gdańsk tak naprawdę nie liczyłem, choć miałem takie marzenie, ale to już Poznań byłby sensowniejszy lub Śląsk (okolice Katowic) ze względu na duże węzły sieciowe i niższe koszta niż w Warszawie.

06.05.2020 15:03
elathir
elathir
52

Mnie bardzie ciekawi program po debacie ;P To dopiero będzie dawka hipokryzji, jawnych kłamstw, dwójmyślenia, projekcji i całej masy innych narzędzi propagandowych.

06.05.2020 14:49
elathir
odpowiedz
elathir
52
10

Jakiś czas temu zakończyłem kolejna rozgrywkę (raz na kilka lat wracam), tym razem wersja EE, ale wszystko co w niej wielkie to przecież oryginał.

O tej grze powiedziano już wszystko.
Fabuła? Jest to jedna z nielicznych gier gdzie nie mamy sztampy a historię na poziomie literackim. W ciągu ostatnich 40 lat takich gier było raptem kilka (większość nawet tych dobrych jak trylogia ME byłaby co najwyżej przeciętnymi space operami).

Postacie niezależne? W innych grach zdarzają się postaci dobrze napisane, intrygujące, ciekawe. Ale własnie, zdarzają się, np. dwie na iluś tam dostępnych towarzyszy. W PT towarzyszy dzielimy na bardzo dobrze napisanych i fenomenalnie napisanych.

Dialogi? Jak fabuła, bajka.

Klimat? Jeden z najlepszych w historii gatunku.

Najsłabszym elementem gry jest całkiem spora ilość dość powtarzalnej walki, która się dość zestarzała. Tj. poziom pierwszego Baldura, ale drugi Baldur o ICWD2 nie wspominając były pod tym względem dużo lepsze. Trochę żałuje, że w EE nie usunęli respawnujących się wrogów.

Z zawiedzionych nadziei trochę żałuję słabego wykorzystania potencjału miasta portali w misjach pobocznych. Mogłoby być więcej dodatkowych zadań wykorzystujących nieprzewidywalność portali, o której dużo się mówi ale mało jej w samym gameplayu.

Tak czy siak, jest to jedna z gier, które poznać wręcz trzeba.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-06 14:49:52
06.05.2020 14:31
elathir
odpowiedz
2 odpowiedzi
elathir
52

Ciekawi mnie lokalizacja w sumie. Po cichu liczę na Gdańsk, większa konkurencja na rynku pracy to pensje podskoczą jeszcze :)

06.05.2020 13:20
elathir
elathir
52

Ale, że co z tego wynika?

06.05.2020 12:07
elathir
elathir
52

Jak siadasz po latach do singla nie myślisz o trybach itd

A no myślę, bardziej zróżnicowana rozgrywka jest zaletą zawsze.

liczy się sama miodność gameplayu a ten w QIIIA a jest wg.mnie lepszy niż w UT

Kwestia preferencji, dla mnie w UT jest lepszy zarówno model strzelania jak i ciekawsze mapy.

QIIIA technologicznie był na równi z UT

Przecież to była przepaść. Nawet recenzenci z tamtego okresu przyznają, że Unreal Engine zamiótł wtedy wszystko jak leci. Quake nadrabiał bardziej wyrazistym stylem graficznym i ogólnie zdaniem większości recenzentów ładniejszym, jednak technicznie różnica była zauwazalna.

drodze do QC był jeszcze Q4 i QL

Q4 był singlem, więc nie ma co porównywać. A QL to w zasadzie odświeżone QA.

A boty na nightmare też potrafią dać w kość

Potrafiły bo miały celność i wysoka zdolność unikania kul, jednak były po prostu tępe w stosunku do tych z UT (które też nie były rewelacyjne). Widać to zwłaszcza w trybach drużynowych jak CT, w DM mniej.

06.05.2020 11:52
elathir
elathir
52

Gdzie zainstalowałeś grę? W program files czy jakimś customowym folderze? Druga sprawa, odpalasz jako administrator?

06.05.2020 11:21
elathir
odpowiedz
elathir
52

I znowu setting fantasy udający historyczny. Bajki związane z czasami rajdów wikingów są tak silne, że chyba nikt (np poza CK2) nie próbuje przedstawić tego okresu choć minimalnie zgodnie z historią. A szkoda, bo to byłoby nawet ciekawsze w praktyce.

06.05.2020 10:00
elathir
elathir
52

Biorąc pod uwagę jakie cięgi zbierają Xeony od najnowszych EPYCów to w serwerach intel będzie miał gigantyczne kłopoty jak tylko zestawy od AMD wejdą w szersza sprzedaż (wiadomo, tutaj wszystko toczy się wolniej). Tutaj delikatnie mówiąc mamy do czynienia z pogromem, a nie lekką przewagą jak w prockach desktopowych ze strony AMD.

Tym bardziej, że intel nie ma w zanadrzu nic przygotowanego, obecna generacja (z 2019) miała wystarczyć na długo.

A, że w serwerach to własnie multicore się głównie liczy:
https://www.cpubenchmark.net/compare/AMD-EPYC-7402P-vs-Intel-Xeon-Platinum-8268/3591vs3472
https://www.cpubenchmark.net/compare/Intel-Xeon-Platinum-8268-vs-AMD-EPYC-7742/3472vs3547

06.05.2020 09:45
elathir
elathir
52

O ile lenovo ma niezłe lapki to ten jest dość dziwnie wyceniony. Delikatnie mówiąc drogi, w dodatku średnia bateria i dość ciężki jak na mobilniaka w tej cenie.

05.05.2020 23:21
elathir
elathir
52

Bez sensu, najtańszy mac co się do czegoś nadaje to po 7-8k.

05.05.2020 19:11
elathir
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

Czyli na podstawce, która wydają za rok i ma służyć przez 3-generacje nie planują wprowadzić obsługi pamieć, która spopularyzuje się za dwa lata?

Albo DDR5 to powijaki i pokażą się później, albo te 3 generacje upchną w bardzo krótkim czasie (co pól roku na przykład) albo strzelają sobie w stopę.

W sumie to trochę zabawne, bo LGA1200 jeszcze do sprzedaży nie trafiło a oni już o tym, że mają inne plany i w zasadzie to taki półprodukt przejściowy. Nie rozsądniej byłoby LGA1700 ogłosić jakoś we wrześniu jak 10th się sprzeda trochę?

post wyedytowany przez elathir 2020-05-05 20:13:44
05.05.2020 18:57
elathir
elathir
52

Ludzie, lubię pierwszego BG, ta gra była w pewien sposób nowatorska, ale jak piszę Iselor zestarzała się strasznie. Co innego BG2, choćby ze względu na dobrze napisanych towarzyszy. Ci w jedynce nie za bardzo maja jakaś osobowość tak naprawdę.

Choć klimat jest fenomenalny ;)

05.05.2020 18:24
elathir
odpowiedz
elathir
52

Jak wyżej, potrzebujesz emulatora pada na xinput dowolnego. Jednak wskazany przez Mitsukai jest chyba najbardziej dopracowany.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-05 18:26:16
05.05.2020 16:27
elathir
2
elathir
52
Wideo

Jak wspomniał Legion 13, jak nie masz na pokładzie 2080Ti to bardziej się opłaca tańszego Ryzena i lepsza kartę. Intela się opłaca dopiero jak masz sytuacje, w której nie możesz wymienić karty na lepszą. Czyli intel opłaca się bardziej 0.81% graczy według steam. W pozostałych 99% wypadkach bardziej opłaca się wziąć tańszego Ryzena a za różnice lepszą grafikę. W dodatku taki komp ogólnie będzie miał lepsza kulturę pracy.

https://www.youtube.com/watch?v=0SdcYzAUj7I świetnie pokazuje o co chodzi.

W praktyce po uwzględnieniu różnic w cenach płyt głównych oraz fakt, że Ryzen 3600 pójdzie na boxowym chłodzeniu to cena zestawów jest niemal identyczna.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-05 16:33:44
05.05.2020 16:21
elathir
05.05.2020 14:46
elathir
elathir
52

10 lat temu kupiłem laptop gamingowy za 3,5k na którym wszystko z tamtego okresu chodziło na ultra w FHD. Dzisiaj za takiego lapka minimum to 5-6k

Niestety ale ceny poszły w górę i w tej chwili laptopy za 1,8k to paździerz. Te 500zł robi róznice.

https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki/lenovo-laptop-s340-i5-8265-8gb-256ssd-no-os.bhtml za około 2400

Na tym nawet wieska 3 odpalisz na średnich/niskich.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-05 14:46:23
05.05.2020 14:21
elathir
odpowiedz
2 odpowiedzi
elathir
52

Laptopy do 2k to raczej do przeglądania neta się nadają. Jak chcesz mieć coś zadowalającego to tak z 2,5k trzeba wyłuskać, albo pójść w używkę.

05.05.2020 14:18
elathir
elathir
52

Jak znasz konkretny model pamięci to sprawdź na stronie producenta płyty czy są wspierane.

A wolniejsze pamięci oznaczają niewykorzystanie potencjału procka na 100%.

05.05.2020 14:11
elathir
1
odpowiedz
elathir
52

1) bardziej niż marki są konkretne modele/segmenty które należny omijać. Są natomiast takie, które same w sobie nie są złe, ale są totalnie nieopłacalne jak HP. Jakość z półki średniej, ceny z wyższej.

2) Tak bateria z wiekiem obrywa. Więc jak chcesz dużo używać w podróży a chciałbyś używkę to musisz znaleźć taką do której kupisz nową baterię w rozsądnej cenie, a z tym ciężko bywa. I tak, są powerbanki do laptopow, ale są dość drogie i ciężkie.

3) Kwestia wydajności, pamiętaj, że na baterii większość lapkow jest wolniejsza niż na kablu (np. procek ma niższe taktowanie).

Żona korzysta z
https://www.x-kom.pl/p/448881-notebook-laptop-141-msi-ps42-i5-8250u-8gb-128-win10x-ips.html

Działa szybko, bateria trzyma naprawdę długo, 8h netflixa z przerwami dał radę. A i w razie czego jakieś starocie odpali na tej grafice. Lekki i poręczny niczym mac, a za połowę ceny.

Tu masz receznje.

https://www.morele.net/wiadomosc/msi-ps42-recenzja-dane-techniczne-czy-warto/13840/

Więc jak możesz wydać około 3500 zł to masz sprzęt dobrej jakości.

Dodatkową zaletą jest multum konfiguracji, więc możesz dostosować pod siebie.

Na integrze to nawet za 3k dostaniesz:
https://bitcomputer.pl/pl/p/MSI-PS42-8MO-230PL-I5-8265U8GB256GBW10/59836?Bit%20Computer&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

post wyedytowany przez elathir 2020-05-05 14:26:09
05.05.2020 14:04
elathir
odpowiedz
2 odpowiedzi
elathir
52

Rocka bież Ryzena 1600 AF nie 1600, ciut droższy a prawie dwukrotnie mocniejszy.

ASRock B450M PRO4-F ta płyta da rade spokojnie.
Grafika wejdzie bez problemu, ramy też zapewne, choć wiadomo, Ryzeny lubią szybsze pamięci.

05.05.2020 13:11
elathir
9
elathir
52

A ja jeszcze lepszy, wchodzi Duda i mówi Podjąłem decyzję...

05.05.2020 13:08
elathir
4
odpowiedz
elathir
52

Jak wskazał przedmówca oba nie mają sensu, 1600 AF jest tak świetnie wycenionym prockiem, że wszystko inne w tym segmencie nie ma sensu. Cena w Polsce obu nowych będzie wyższa niż około 500 zł 1600af a procki słabsze.

05.05.2020 13:01
elathir
odpowiedz
elathir
52

Taki pełny opis na tym morele, że nawet modelu karty graficznej nie ma :P

Do tego nie dałeś zdjęć laptopa, więc nie wiadomo w jakim jest stanie, więc zakładam, że w fatalnym.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-05 13:02:57
05.05.2020 12:58
elathir
1
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

https://steamcommunity.com/app/325610/discussions/0/1489992080520249768/

https://www.reddit.com/r/totalwar/comments/a258rh/low_fps_and_stutter_on_campaign_map/

Ogólnie skopano optymalizacje mapy strategicznej po całości. Są na to jakieś tipy, ale nawet ludzie, którym olbrzymie bitwy chodzą w 60-90 FPS z wszystkim na full mają 20fps na strategicznej.

05.05.2020 10:31
elathir
elathir
52

Wciąga też Candy Crush saga co nie oznacza, że to dobra gra.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-05 12:33:18
05.05.2020 10:26
elathir
odpowiedz
2 odpowiedzi
elathir
52

Ty nie potrzebujesz routera a access point. Tylko pytanie czy ma on robić za wzmacniacz sygnału czy urządzenia do niego maja być podpięte na kablu?

05.05.2020 10:21
elathir
odpowiedz
elathir
52

Ile masz RAMu i Vramu?

05.05.2020 10:12
elathir
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

Dość krótkie to wieczyste wsparcie :P

spoiler start


Tak, wiem, co najmniej może oznaczać znacznie dłuższy okres czasu.

spoiler stop

post wyedytowany przez elathir 2020-05-05 10:13:14
05.05.2020 09:45
elathir
elathir
52

Czemu? Szczerze. Nie zaburzy nam to ani funkcjonalności produktu ani jego estetyki (a lusterka tak w obu przypadkach).

Dla mnie przykład bez sensu. Przykład z samochodem bardziej by pasował do jakiegoś typowego elementu komputera, bo ja wiem, kupić do kompa za 50k klawiaturę za 20zł to bezsens. Albo słaby monitor itd. Ale kołka do kompa w wypadku samochodu przyrównałbym bardziej do zawieszki zapachowej. Taki bajer przydatny ale nie konieczny. I jeden w ferrari będzie miał taką za 5 zł ze stacji benzynowej, jeden żadnej a inny oryginalną od channel za 300 zł. Pytanie tylko czy ten ostatni człowiek kierował się rozsądkiem czy własnie modą?

05.05.2020 09:40
elathir
odpowiedz
elathir
52

Gra zupdatowana? Na premierę ta gra miała tragiczną optymalizacje. Ba nawet ciężko mówić tutaj o optymalizacji, po prostu miała błędy, przez które muliła na absolutnie każdym sprzęcie.

05.05.2020 09:36
elathir
odpowiedz
elathir
52

Mamy tutaj klasyczne zastosowanie eufemizmu.

A jak można polecić ci jakieś gry, skoro nawet nie wiemy w co lubisz grać?

Z tanich, lekkich i niezwykle wciągających oraz przyjemnych gierek polecam FTL.

A tak to najlepsze klasyki mające z 10 lat.

04.05.2020 14:23
elathir
elathir
52

Chodzi o to, że w Australii prawnie zabronione jest zachęcanie do spożywania narkotyków, więc jakakolwiek gra, w której występują prawdziwe narkotyki jest zakazana. Stąd są dodatkowe zmiany na Australię gdzie zmienia się nazwy i grafiki takich środków.

Maja też kilka innych dziwnych przepisów, do których trzeba się dostosować, często wydających się nam bezsensownymi.

04.05.2020 11:49
elathir
odpowiedz
elathir
52

hubert37 - spam reklamowy, wszystkie posty

post wyedytowany przez elathir 2020-05-04 11:49:56
04.05.2020 10:56
elathir
elathir
52

9600KF na premierę u nas kosztował około 1100 zł (teraz idzie po około 900zł) przy sugerowanej $237 i korzystnym kursie dolara (około 3,80). Cena wynosila tyle co koszt sugerowany * kurs dolara + 20% podciągnięte w gorę do jakiejś okrągłej liczby.

https://www.anandtech.com/show/14941/intel-announces-price-cut-for-9th-generation-f-and-kf-processors

10600KF ma sugerowaną $266 i mamy znacznie gorszy kurs dolara (4,16). Tak więc zaporowa cena nie jest zagadką. Zresztą mamy już przecieki cen z Czech, Holandii i kilku innych krajów w UE. Tanio nie będzie bo stosujac typowy przelicznik, który się sprawdza wychodzi nam 1327 zł, więc pewnie zaokrąglą do 1349 zł albo 1333 zł. I to jest warian optymistyczny.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-04 11:01:41
04.05.2020 09:55
elathir
odpowiedz
elathir
52

Jak wyścigi to weź kup sobie za 4 zł. MS game passa i przetestuj jak ci leży Forza Horizon 4.

Ja natomiast teraz się świetnie bawię przy Magicka 2. Co prawda pograłem dopiero chwilę w weekend, i grać się da chyba głownie na padzie pod PC, ale gra sprawia spora frajdę :)

04.05.2020 09:37
elathir
elathir
52

Szukasz przyjaciela?

04.05.2020 09:03
elathir
2
elathir
52

Zobaczysz, to już wiem z własnych źródeł w intelu. Tiaaa, jasne.

Wiesz, w latach 2010 do 2012 nawet tam pracowałem. Chociaż oddział w Gdańsku zajmował (i z tego co wiem od kumpli) dalej zajmuje się raczej rozwiązaniami bezprzewodowymi, sterownikami od GPU i rozwiązaniami serwerowymi. Kiedyś siedzieliśmy jeszcze na płytach głównych, sam pracowałem choćby przy USB 3.0, ale tego już nie ma w PL. Tak więc musiałbyś znać kogoś z Izraela, bo to oni w kwestiach TDP i ogólnie power managmentu siedzą. Więc kogo znasz i od kogo masz te przecieki?

Z obecnych, pełnych możliwości nvme nadal korzysta mało kto.

Ja korzystam do pracy. Ale co ważniejsze PS4 będzie korzystać z dysku SSD własnie po PCIE 4. A co z tym idzie jak się PS4 sprzeda to takie rozwiązanie zacznie być szeroko wykorzystywane. Bo nie oszukujmy się, to konsole popularyzują wiele rozwiązań, gdyż to one stanowią sufit dla większości producentów, do którego ci się dostosowują.

bo jeżeli najtańsza płyta pod oc będzie chodzić po naszych 700zł to nikt się za tym nie obejrzy

Skąd ta pewność? W ostatniej generacji tak na premierę było, ceny spadły dopiero po pewnym czasie.

Nie rób takich obliczeń na 10600k, tylko na 10600kf

Wiem, że 10600kf będzie miał wydajność 10600k. Tyko, że nigdzie nie ma jego testów bo do tych udostępniono 10600k a nie chce opierać się na przypuszczeniach. A cena sugerowana na UE, wiadomo, że u nas będzie wyższa, to obecnie 283,62 euro czyli 1 286,07 zł. To sa ceny dla Holandii. U nas VAT ciut wyższy + podatek Januszowy więc 1350zł (może gdzies dadzą 1300 przy odrobinie farta) to będzie cena wersji KF najpewniej. Wersja K pewnie pod 1500 podejdzie.

https://www.purepc.pl/intel-comet-lake-s-znamy-ceny-wszystkich-nowych-procesorow

W rezultacie procek + mobo + chłodzenie pod OC wyjdą jakieś 2200. Ryzen 3600 z płytą dający może z 10% FPSów mniej wyjdzie około 1200 na płycie bez fajerwerków, 1400 na wypasie. Za tego prawie tysiaka różnicy kupię sobie o tyle lepsza kartę graficzną, że spokojnie da mi dwukrotność różnicy w FPSach ze względu na procesor. Ergo intela opłacać się będzie dopiero jak będziemy prać 2080ti do kompa. Przy każdej karcie poniżej Ryzen bardziej się opłaca.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-04 09:07:58
04.05.2020 08:50
elathir
elathir
52

Tak. Najlepiej zsumować używane części wy wytargować z 20% mniej za całego kompa.

Nie ma co patrzeć na ceny nowych, bo wiadomo, różne podzespoły tanieją w różnym tempie.

04.05.2020 08:48
elathir
odpowiedz
elathir
52

https://www.x-kom.pl/p/533826-notebook-laptop-156-asus-tuf-gaming-fx505dv-r7-3750h-32gb-5121tb-w10-120hz.html

Aczkolwiek pocieknąłbym bo za miesiąc dosłownie będą wersje na nowszej generacji Ryzenów, które są znacznie lepsze. Sa już za granicą, więc lada chwila będą u nas.

Zresztą na X-komie masz sporo tych TUFów, niestety na nowej generacji sa tylko z grafiką 1660ti na razie a ta nie jest opłacalna. Jeszcze w maju powinny pojawić się z 2060 a może i 2070.

04.05.2020 08:42
elathir
elathir
52

Chyba tak, bo mi się udało wszystko szczycić, ale pamiętam, że jednego się naszukałem.

04.05.2020 08:41
elathir
elathir
52

Podaj model, bo zasilacz zasilaczowi nierówny. Nie każdy oferuje tyle samo na 12v, a to w tej chwili się głównie liczy.

03.05.2020 18:17
elathir
elathir
52
Wideo

Jak nie robisz OC a na kompie chodzi coś więcej niż gra, to w tej samej cenie Ryzen będzie wyraźnie wydajniejszy.

Jak nastawiasz się na pro granie i wyłączasz wszystko poza grą oraz bawisz się w OC to porównując zestawy w tej samej cenie wydajność będzie zbliżona (no OC, oc wymaga lepszego chłodzenia i droższej płyty).

Jak na patrzysz na koszta i jesteś gotów wydać dużo więcej dla trochę więcej FPSów to intel będzie ciut wydajniejszy.

https://www.youtube.com/watch?v=xPY3_lQMqRw

Tylko, że Ryzen 3600 to 850zł, a za 10% więcej fps musisz zapłacić za procka samego (płyty tez są droższe) 2 450 zł.

Nie ma takiego zestawu za te same pieniądze, który w wykorzystaniu praktycznym (jak już ktoś wspomniał, jakiś chrome w tle, kilka launcherów itd.) oferowałby sytuację, w której Ryzen by przegrywał.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-03 18:19:47
03.05.2020 17:09
elathir
1
elathir
52

Skąd wiesz, że te przecieki o TDP to bajki? Jakieś źródło? Dotychczasowe recenzje potwierdzają te doniesienia.

A PCIE 4 to pod dyski bardziej w tej chwili będzie robić różnice.

Do tego jak na razie zapowiada się na kosmiczne ceny nadających się do czegokolwiek płyt głównych. Ale wiadomo, jak na razie producenci promują raczej te z kategorii PRO i nie ogłosili jeszcze płyt budżetowych.

Według cpu-monkey i5 10600k na wydajność zbliżona do Ryzena 5 3600X zarówno na multikorze jak i single w Cinebenchu, tylko, że 3600X kosztuje ~950zł + mamy tanie dość płyty główne a ta i5 ma sugerowaną cenę w USA na poziomie 1100zł (262$), więc u nas z podatkiem i wszystkim pewnie cena osiągnie 1400 zł. W połączeniu z droższymi mobo i koniecznością dokupienia chłodzenia da to prawie dwa razy więcej za niemal identycznego procka. I tak wiem, w niektórych grach będzie 5% fpsów więcej. Tyle, że w tej cenie wpakuje sobie 3700x (droższy proc, ale oszczędność na chłodzeniu i płycie głównej).

post wyedytowany przez elathir 2020-05-03 17:46:13
03.05.2020 13:57
elathir
elathir
52

Jak na razie się nie zapowiada. Intel nie wyrobił się z implementacja PCIE 4 w tej generacji i kilkoma innymi drobiazgami, w rezultacie to tylko zapychacz, taka ciut podrasowana poprzednia generacja. Wszystko zależy od realnych cen detalicznych procków ale tez i nowych płyt głównych. Na chwile obecną wygląda to słabo (zwłaszcza jeżeli plotki o TDP są prawdziwe).

Może następna generacja coś postawi niebieskich na nogi.

03.05.2020 13:52
elathir
2
elathir
52

Jasneeeee

03.05.2020 11:10
elathir
elathir
52

Bo to kwestia kontrolera M.2 od MSI, mam to samo, choć na mniejsza skalę, bo się BIOS ładuje około 5 sekund. Potem ekran logowania w jakąś jedną.

03.05.2020 11:09
elathir
1
elathir
52

A jak wciąż szuka to naprawdę zdeterminowany człowiek :P

03.05.2020 11:04
elathir
elathir
52

Ostateczny eksperyment, udowadniający, że jednak nie da się zrobić gry z generatora.

W ogóle Bugtestda z bugów to słynie. Nawet w ich bardziej udanych produkcjach nie dość, że jest ich zatrzęsienie to jeszcze nie mają nawyku ich łatać. O ile w singlu ludzie jeszcze to jakoś przeżyją, trochę moderzy połatają, tak w multi się przekonali, że ich dotychczasowe podejście średnio tam pasuje.

Zresztą cytat oryginalny, więc po angielsku z UESP wiki, czyli największej skarbnicy wiedzy o grach TES. Lista bugów z pierwszego zadania Skyrima. Tak, sama ucieczka z Helgen, która powinna być przetestowana na 100% a mamy 9 bugów uniemożliwiających dalsza rozgrykę.


You might encounter bugs in the quest script where the game will stop progressing. These errors may occur even after a game restart, and possible fixes are a complete re-installation of the game or installing DXSETUP.exe from skyrim\DirectX10. There are several versions of the bug:
You may start outside the cart with other prisoners, unable to do anything. This can be fixed by restarting the game.
The cart of prisoners in front of you may clip, unexpectedly turn, flip on its side, or strike the city gate. This will sometimes cause the same to happen to your cart. On PS3, this can be caused by holding the PS button and any other button.
As you approach Helgen, a wolf may spawn, causing General Tullius to dismount to kill it. He will not remount, and the carts behind him will simply drive over him and his horse. If this occurs before the gate opens, your cart will drive into the town wall. In such cases, a restart usually works. ?
The headsman may not carry out the first Stormcloak execution as scripted, which stops the script for your execution as well. This can be fixed by opening the console and typing prid 000654ed followed by kill. Alternatively, the guards and executioner may successfully execute the Stormcloak, but will do nothing to lead you to the block.
When you are at the chopping block awaiting your execution, Alduin may not land on the tower, instead flying around in circles overhead, making the game unable to progress.
To fix this, uninstall any add-ons and start a new game.
Entering killallactors in the console may resolve this.
After you follow Ralof up the stairs in the keep, Alduin may not blast a hole in the wall of the tower, preventing you from jumping through it to the inn.
Use the console command tcl and move through the wall halfway up the stairs, then over to the destroyed house to continue the game to the next stage.
Hadvar may start much further away from the prisoner convoy than he's intended to be, or get waylaid by local wildlife and dismount to fight it off and not follow afterwards. As a consequence, he will be locked out of Helgen once the gate closes behind the convoy, and will not be present for the proceeding scene. Luckily the quest will proceed as usual, albeit without Hadvar to read off the lists or give commentary (the game will simply skip his dialogues in his absence), and on top of this Hadvar will reappear in his proper place after you exit the inn during Alduin's attack.
This can be fixed after you get off the cart by using the console code prid 0002bfa2 followed by moveto player. This will cause Hadvar to appear in front of you. He will then take his proper place in the scene.
If you follow Hadvar/Ralof into the Keep, when you escape Helgen later, rather than going with you to Riverwood, he may deviate towards Embershard Mine instead of the Guardian Stones, and not move. This will also cause Sven and Hilde's dialogue to never play.
Talk to him as you get to the corner above the stones, he will reply then turn around and run to the stones.
When you enter Helgen Keep with Ralof, if you choose to go in with him, you may appear to jog in place, having no control over anything except for the menu and console command keys.
This can be fixed by waiting until Ralof asks you to go there, so he can take your bindings off, then using the console command player.moveto 0002bf9e. This will teleport you to him, at which point he unbinds you and you regain all control.
The same bug can rarely happen with Hadvar, and is fixed similarly, except Hadvar's code is 0002bfa2.
An alternate fix is to access the console and disable/re-enable player controls with 'enableplayercontrols'. This should 'reset' the player and restore movement.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-03 11:08:23
03.05.2020 10:58
elathir
elathir
52

Za komuny też nie mieliśmy uczciwych wyborów a to znaczy, że ludzie nie mogli wtedy na władze narzekać po tym jak jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności zawsze wygrywał PZPR?

No ja prawa głosu jeszcze wtedy nie miałem, co najwyżej mogłem się zbuntować stojąc za rączkę z mama w kolejce.

03.05.2020 10:16
elathir
elathir
52
6.5

Aa, oceny nie kliknąłem.

CK2, EU IV, Stellaris to dla mnie bezwzględnie świetne gry 9 lub 9,5/10

W EU III też się zagrywałem, serię HOI uwielbiam i nawet przy podstawce HOI IV bawiłem się wybornie, choć tutaj ograniczę się do podstawki z gamepassa i modów (7,5 lub 8/10/10). Nawet toporną Victorie II ogrywałem i się dobrze bawiłem.

Jednak tutaj gra mnie po prostu pod koniec zaczyna nurzyć już przy pierwszej rozgrywce (wiem, że pomijanie endgamu jest standarem w grach Paradoxu przy kolejnych grach, ale przy pierwszej?).

Stąd tak niska ocena, po prostu każda inna z ich gier jest lepsza. Jeżeli rozwiązano by problemy o których wspomniałem to ocena podskoczyłaby na 8 lub nawet lepiej przy dodatkowej zawartości.

03.05.2020 10:10
elathir
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

A więc kampanii jeszcze nie skończyłem, zostało mi niecałe 100 lat ale o ocenę już się pokuszę:

Jest to najsłabsza produkcja Paradoxu w jaką ostatnio grałem i chyba jedyna, do której po skończonej kampanii nie będę miał zamiaru wracać. Ogrywam podstawkę w GamePasie.

Zalety:
- ewidentnie poprawiony silnik gry, lepsza wydajność, widać w końcu wykorzystują więcej rdzeni itd. Jest to o tyle ważna zaleta, że dobrze rokuje dla CK3.
- gra oferuje zróżnicowane mechaniki, gra monarchią a republika jednak się zauważalnie różni, to nie tylko kwestia statystyk
- kwestia lojalności postaci, w tym armii to naprawdę dobry i pasujący do epoki pomysł
- drzewka misji, są spoko

Elementy obiecujące, ale....

- handel. Z początku zrobił na mnie świetne wrażenie, jest ważny dla rozgrywki i nawet w początkowej fazie gry sprawia dużą frajdę. Jednak problem pojawia się wraz z rozrostem naszego imperium. Obecne metody automatyzacji są niewystarczające i zwłaszcza import produktów staje się udręka oraz wymaga masę mikro-zarządzania.

Jak poprawić?

Wprowadziłbym hierarchiczne polityki handlowe dla eksportu i importu. Dla eksportu jedyne co bym zmienił to dałbym możliwość definicji jak obecnie polityki handlowej nie tylko dla kraju ale tez na poziomie terytoriów i prowincji. Jak dana prowincja nie ma zdefiniowanej takiej polityki to bierze z terytorium, jak terytorium nie ma to z poziomu kraju.
Natomiast dla importu wprowadziłbym dwie zmiany:
1) automatyczną probe odnowienia zerwanego szlaku handlowego (np. zamiast popupa o tym, że został zerwany dostalibyśmy po prostu w nim do wyboru już dwa źródła (jedno wewnętrzne a drugie zewnętrzne) z proponowanym nowym źródłem importu. Jak nam się nie spodobają to ręcznie.
2) albo dodałbym do uprawnień zarządcy terytorium zarządzanie importem dla jego prowincji, albo ustalił możliwość zdefiniowania dla terytorium listy priorytetów, gdzie każda prowincja starałaby się je zrealizować.

- polityka wewnętrzna. Na pierwszy rzut oka fajna sprawą wydaje się lawirowanie pomiędzy wpływami rodzin w republice. Do tego zabieganie o jak najlepszego konsula, poparcie senatu dla decyzji, wpływy partii. Problemy są tylko dwa:
1) za mało narzędzi dających się praktycznie wykorzystać, Na papierze jest ich sporo ale w praktyce używa się mało czego w późniejszej rozgrywce (przekupstwo, zaprzyjaźnienie każdego, podkopywanie reputacji kandydata populistów)
3) mały wpływ dominujących sił na to co się dzieje, zbyt mała siła spisków opozycyjnych rodzin
2) w późniejszej grze jakoś i tak dzięki technologią i pełnej kasie wszyscy cię lubią a i populiści nie są w stanie podnieść głowy jak im nie pozwolisz

Ja naprawić?

1) Większa ilość spisków wewnętrznych zarówno korzystnych jak i niekorzystnych dla rządzącego. Dodanie ambitnych postaci dążących do przejęcia władzy i nie dających się obłaskawić przekupstwami (to już jest) i przyjaźnią.
2) Dodanie partiom agent politycznych, które starają się zrealizować i których realizacji wymagają od swego konsula. Powinny mieć one wpływ na przychylność partii wobec nas jak i ich popularność.
3) Nasz rząd (te stanowiska z drugiej zakładki) mógłby oferować więcej interakcji, zależnych jednak od ich wierności partii, rodzinie i nam. Może kwestia balansu tych trzech kwestii, wierny dowódca/trybun/zarządca prowincji to korzyść dla nas, jednak jeżeli przestanie być wierny rodzinie to ta też się nastawi negatywnie do nas, a działanie wbrew interesom partii może go z niej usunąć. itd.

- zarządzanie prowincjami. tutaj ten sam problem co z handem, choć mamy governorów i możemy dać im wolna rękę w zarządzaniu polityką w prowincjach tak nie obraziłbym się za to by robili to rozsądniej. Do tego pozostaje kwestia budowli, która jest dość dziwnie zrealizowana. W praktyce ciężko dojść bez dużego zastanowienia się co gdzie opłaca się budować. W rezultacie o ile w małym państwie człowiek zwraca na to uwagę, tak w dużym zaczyna robić to na odwal się.

Jak poprawić

Można by to też zautomatyzować czy to pod politykę prowincji czy też stworzyć listę priorytetów zarządcom, która determinowałaby jaki budynki by budował. Coś jak specjalizacje sektorów w stellaris.

Wady:

- dyplomacja jest totalnie nijaka z jakiegoś niezrozumiałego dla mnie powodu.
- AI w dyplomacji co z tym idzie prowadzenie wojny często traci na wyzwaniu bo AI nie zawiera odpowiednich sojuszy/lig obronnych
- znowu problem z kwestiami floty. To samo co w EU IV. Mogłem oklepać Kartagenę prawie nie dysponując flotą (od tyle by desant zrobić legion po legionie)

By nie było, gra po zmianach jakie w niej zaszły od premiery nie jest tragiczna, ma jednak ten problem, że większość jej mechanik najlepiej by się sprawdziła przy graniu wzwyż, a sama gra zachęca (misje i jej struktura) do grania wszerz. Jak już wspomniałem rozwiązaniem byłoby przekazanie części mikro-zarządzania zarządcą w terytoriach.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-03 10:10:37
02.05.2020 22:06
elathir
odpowiedz
1 odpowiedź
elathir
52

Ocena MMO RPG po 30 minutach to jak ocena samochodu po nazwie nie wiedząc jak wygląda, co ma w środku i jak się prowadzi.

02.05.2020 21:24
elathir
odpowiedz
elathir
52

MSI PS42 mogę polecić z czystym sercem, lekki, poręczny, solidny, długi czas pracy na baterii, chłodny. Tylko ceny są z zakresu od 3 do 4 tys.

02.05.2020 13:45
elathir
1
elathir
52

W serwerach intel dominuje bo tam jest wolniejsza inercja wymiany sprzętu. Jednak obecnie intel nie ma żadnej oferty serwerowej trzymającej się kupy. Tam jest wielokrotnie większa przewaga AMD niż w segmencie PC, bo tam wielordzeniowość jest podstawą.

Zyski intela mają 3 źródła:
1) intel to nie tylko procesory ale wielość rozwiązań biznesowych, kwestii związanych z płytami głównymi itd.
2) rynek jest nienasycony i zarówno AMD i intel sprzedają wszystko jak leci
3) intel ma masę średnio legalnych a na pewno nieetycznych omów na wyłączność z producentami sprzętu od Appla po producentów laptopów.

02.05.2020 13:38
elathir
elathir
52

Dla niektórych widać 10 lat to już zawsze ;P

02.05.2020 13:00
elathir
elathir
52

KArty graficzne akurat jeszcze na trojce trochę podziałają, bo dopiero karty od Radeona 5700 czy GF 2070 wychodzą poza PCIE 2. Powód? Korzystaja z szyny x16.

Problemem natomiast będą nowe jeszcze szybsze dyski SSD, bo te już osiągnęły limit. Do tego pamiętajmy, że urządzenia wbudowane w płytę główną tez chodzą po PCIE tak naprawdę, więc kolejna generacja kart sieciowych też z tego skorzysta.

02.05.2020 12:53
elathir
elathir
52

Nie ta gra, masz na myśli część drugą.

Ale odpowiadając:
1) jaki masz poziom organizacji plemiennej?
2) czy zamek należy do ciebie czy twojego wasala?

Tam są ograniczenia, przykładowo jeżeli jesteś tribalem to nie możesz mieć zamków i musisz podbite oddawać w lenno by dawały efekt z początku.

Ogólnie jako tribal warto zrobić boom na terytoria z racji posiadania bardzo licznej armii ale potem trzeba będzie i tak dążyć do reformy w republikę lub feudalizm. Gdzie republiki są totalnie OP.

post wyedytowany przez elathir 2020-05-02 12:56:09