Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Cleversan Software

Firma polski producent

WWW: http://www.cleversan.com/

Facebook: https://www.facebook.com/cleversansoftware

Adres: ul. Dubois 114/116, 93-465 Łódź

Telefon: +48 505 657 226

[email protected]

Polskie studio deweloperskie z siedzibą w Łodzi, istniejące od 2014 roku. W początkowych latach działalności zespół koncentrował się na tworzeniu aplikacji użytkowych i mniejszych produkcji mobilnych. Jego pierwszym dużym projektem była wydana w 2018 roku na komputerach osobistych gra Farm Manager 2018.

Historia

Studio Cleversan Software zostało założone w 2014 roku. W pierwszych latach działalności zespół koncentrował się na projektowaniu rozmaitych aplikacji użytkowych, jak Toolbox Pro+, Clever Photo Editor, Clever Recorder czy ActiveStudent. Następnie firma płynnie przeszła do tworzenia gier mobilnych, a jej portfolio zasiliły mniejsze produkcje pokroju Joball, Tap This czy Epic Clicker Journey (ta ostatnia pojawiła się również na komputerach osobistych).

Pierwszym dużym projektem w dorobku Cleversan Software była gra Farm Manager 2018, czyli strategia ekonomiczna, w której gracze mogli zarządzać własną farmą. Tytuł został wydany na komputerach osobistych przez firmę PlayWay w kwietniu 2018 roku, aczkolwiek niedługo później zniknął z platformy Steam. Powodem tej decyzji były zarzuty o naruszenie przez wydawcę praw autorskich należących do firmy UIG Entertainment. Jak się okazało po niespełna tygodniu, sprawa rozbiła się o umowę podpisaną przez firmę PlayWay w 2013 roku, na mocy której po premierze gry Professional Farmer 2014 nie mogła ona produkować (bezpośrednio lub na zlecenie) pozycji reprezentujących ten sam gatunek, co wyżej wspomniany tytuł. Wydawca bronił się jednak, twierdząc, że Farm Manager 2018 jako strategia ekonomiczna nie ma z będącym symulacją Professional Farmerem 2014 nic wspólnego poza rolniczą tematyką. Oprócz tego PlayWay zajął się jedynie dystrybucją dzieła studia Cleversan Software, w żaden sposób niezwiązanego z jego grupą kapitałową. Ostatecznie Farm Manager 2018 powrócił na Steama i odniósł sukces komercyjny; z artystycznym było już jednak nieco gorzej, gdyż zebrał jedynie „mieszane” recenzje graczy.

Cleversan Software nie dawało za wygraną, przez co jego kolejnym dużym dziełem był Farm Manager 2020, którego premierę wyznaczono na 29 października 2020 roku. Produkcja czerpała garściami z pierwowzoru, jednocześnie wprowadzając szereg nowości i usprawnień. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku pierwszej części serii, jej wydaniem zajął się PlayWay. 22 września 2020 roku Cleversan Software podjęło jednak decyzję o przesunięciu premiery gry na pierwszy kwartał 2021 roku, a także o przemianowaniu jej na Farm Manager 2021. Z czasem autorzy zaczęli nie tylko coraz chętniej dzielić się konkretami na temat postępów w pracy nad tym projektem, lecz również opublikowali grywalny prolog, który gracze mogli wypróbować za darmo.


Cleversan Software: wyprodukowane gry

Farm Manager 2021

Farm Manager 2021 (PC)

Farm Manager 2018

Farm Manager 2018 (PC)

Gry w produkcji i planach

Farm Manager 2021 PC2021

Wydawcy gier Cleversan Software

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Cleversan Software:


PlayWay

Wyprodukowane gry