Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Niantic

Firma producent wydawca

Niantic, Inc. to amerykańska firma deweloperska, zajmująca się produkcją gier i aplikacji mobilnych. Spółka rozpoczęła swą działalność jako start-up koncernu Google, jednak od roku 2015 funkcjonuje jako samodzielne przedsiębiorstwo. Siedziba firmy mieści się w San Francisco, w stanie Kalifornia, a jej założycielem i dyrektorem generalnym jest John Hanke.

Niemal od początku działalności Niantic, Inc. skupia się na produkcjach, wykorzystujących wbudowane we współczesne smartfony i tablety kamery oraz moduły GPS do kreowania tzw. rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality). Cechą charakterystyczną owej technologii jest swoiste przenikanie się świata rzeczywistego i wirtualnego, zaś oprawa graficzna wykorzystuje elementy zarejestrowane kamerą urządzenia mobilnego, na które nałożone zostają wirtualne obiekty 3D.

Historia

Firma Niantic, Inc. powstała w roku 2010 jako start-up koncernu Google, a jej założycielem jest były szef zależnej od Google firmy Keyhole, Inc. – John Hanke. Nazwa firmy została zapożyczona od legendarnego statku Niantic, który przybił do wybrzeży San Francisco podczas dziewiętnastowiecznej gorączki złota. Debiutancką produkcją studia była wydana w 2012 roku mobilna aplikacja Field Trip, określana jako „przewodnik po unikalnych, choć mało znanych miejscach w otaczającym nas świecie”.

Krokiem milowym w rozwoju firmy Niantic był wydany w listopadzie 2012 roku Ingresswykorzystująca technologię rzeczywistości rozszerzonej, nietypowa produkcja MMO, w której przestrzeń gry stanowił cały świat, a gracze podejmowali się w nim rozmaitych aktywności, wykorzystując wbudowane w swoje smartfony lub tablety moduły GPS. Co ciekawe, w początkowym okresie Ingress dostępny był wyłącznie na systemie Android, zaś dostęp do niego można było uzyskać tylko na specjalne zaproszenie. Spory sukces aplikacji sprawił jednak, że w październiku 2013 udostępniono ją wszystkim użytkownikom bez żadnych ograniczeń, a kilka miesięcy później ukazała się także jej wersja na platformy z systemem iOS.

W październiku 2015 roku, krótko po ogłoszeniu planów restrukturyzacji firmy, doszło do odłączenia się Niantic, Inc. od koncernu Google. Miesiąc wcześniej studio nawiązało jednak współpracę z firmami Nintendo oraz The Pokémon Company, w efekie czego udało mu się uzyskać imponującą dotację w wysokości 30 milionów dolarów. Efektem współpracy okazała się wydana latem 2016 roku i wykorzystująca rozwiązania wspomnianego Ingress aplikacja mobilna Pokemon GO, która stała się jednym z największych fenomenów w historii elektronicznej rozrywki.


Wydawcy gier Niantic

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Niantic:


Portkey Games

The Pokemon Company

Wydane gry

Ingress2012