Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Gentlymad Studios

Firma producent

Niemieckie studio deweloperskie z siedzibą w Wiesbaden. Od listopada 2017 roku Gentlymad Studios należy do firmy Assemble Entertainment. W portfolio zespołu można znaleźć takie gry, jak In Between, Pizza Connection 3 oraz Endzone: A World Apart.

Historia

Zespół Gentlymad oficjalnie rozpoczął działalność w 2014 roku, a jego założycielami byli: Daniel Thene, Matthias Guntrum, Wolfgang Reichardt oraz Stephan Wirth. Ekipa współpracowała jednak znacznie wcześniej, biorąc udział w rozmaitych game jamach. Owoce jej wczesnej działalności to między innymi: wydany w 2012 roku prototyp gry Decalon, autorunner Agent Smoke, oryginalne Scream or Die (opracowane podczas Indies vs. Pewdiepie 2014), a także gra Pavarocket, stworzona w trakcie Ludum Dare Jam 2014 (we współpracy z PixelPub).

Pierwszym dużym dziełem Gentlymad było In Between, czyli ambitna gra logiczna, pozwalająca wcielić się w protagonistę, który przegrał walkę z rakiem i powoli godzi się ze swoją nieuchronną śmiercią. Produkcja zadebiutowała na komputerach osobistych w 2015 roku, a później trafiła na inne platformy – od urządzeń mobilnych po konsole Xbox One i Nintendo Switch. Tytuł przyniósł deweloperom rozpoznawalność na całym świecie oraz nagrodę Deutschen Computerspielpreis 2015.

W maju 2017 roku firma Assemble Entertainment ogłosiła, że nawiązała współpracę ze studiem Gentlymad, które przygotuje dla niej grę Pizza Connection 3. Choć do premiery tej produkcji pozostało jeszcze wówczas sporo czasu, rezultaty owej kooperacji były na tyle obiecujące, że w listopadzie tego samego roku wydawca ogłosił, iż bierze pod swoje skrzydła opisywaną ekipę, która od tej pory miała działać pod szyldem Gentlymad Studios. Pizza Connection 3 zadebiutowała w marcu 2018 roku i doczekała się nie do końca ciepłego przyjęcia. Na platformie Steam produkcja mogła pochwalić się jedynie „mieszanymi” recenzjami, natomiast średnia ocen przyznanych jej przez branżowe media wynosiła 55% (według serwisu Metacritic). Niemniej deweloperzy otrzymali zielone światło na opracowanie swego następnego projektu.

Mowa o postapokaliptycznym city builderze zatytułowanym Endzone: A World Apart, który w kwietniu 2020 roku trafił do Wczesnego dostępu na Steamie. Jego pełna wersja zadebiutowała w marcu 2021 roku. W przeciwieństwie do wcześniejszego dzieła Gentlymad Studios, tytuł był sukcesem zarówno artystycznym (otrzymał „w większości pozytywne” recenzje graczy na Steamie i średnia wystawionych przez nich ocen w serwisie Metacritic na poziomie 79%), jak i komercyjnym.


Wydawcy gier Gentlymad Studios

Wydawcy gier wyprodukowanych przez Gentlymad Studios:


Headup Games

Assemble Entertainment