Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Robot Gentleman Studios

Firma polski producent wydawca

WWW: http://robotgentleman.com/

Adres: Pl. Bernardyński 1/10, 61-844 Poznań

Telefon: +48500683833

Robot Gentleman Studios jest niezależnym polskim studiem deweloperskim z siedzibą w Poznaniu. Szefem firmy od 2012 roku jest Dominik Gotojuch, a jej szeregi zasilają przede wszystkim weterani branży gier wideo i filmowej. Zespół tworzy mniejsze, niekonwencjonalne produkcje przeznaczone zarówno na komputery osobiste i konsole, jak i na urządzenia mobilne.

Historia

Robot Gentleman Studios zostało założone w 2012 roku przez Dominika Gotojucha, który zdobył doświadczenie w tworzeniu gier wideo, pracując w LionHead Studios (odpowiedzialnym między innymi za cykle Fable i Black & White) oraz CD Projekt RED. Deweloper zebrał niewielką grupę entuzjastów, którzy wcześniej byli obecni nie tylko w branży gier wideo, lecz również filmowej – szeregi studia zasilają osoby, jakie współtworzyły między innymi krótkometrażowy film Ambition zrealizowany na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz Melancholię w reżyserii Larsa von Triera.

Nim światło dzienne ujrzał jej pierwszy projekt, przez jakiś czas ekipa pracowała nad dwiema innymi produkcjami. Pierwszą było Mr Pancake: How I learned to stop worrying and go back in time, czyli klasyczna gra przygodowa typu point-and-click, w której zadaniem gracza miało być zagłębienie się we wspomnienia tytułowego bohatera, by spróbować naprawić popełnione przez niego błędy i ostatecznie poprawić jakość jego życia. Drugi to Intryga – strategia turowa, w której prowadzona przez gracza postać miała zasiąść na królewskim tronie, wyeliminowawszy potencjalnych konkurentów za sprawą misternie knutych spisków.

Ostatecznie debiutanckim dziełem zespołu okazało się 60 Seconds – zrealizowana z przymrużeniem oka survivalowa gra strategiczna, wzbogacona o elementy zaczerpnięte z gatunku RPG. Jej premiera na komputerach osobistych odbyła się w 2015 roku. Z uwagi na fakt, że doczekała się ciepłego przyjęcia ze strony graczy, twórcy podjęli decyzję o opracowaniu jej mobilnej wersji. 60 Seconds! Atomic Adventure pojawiło się na urządzeniach z systemem Apple iOS nieco ponad rok później.

Sukces, jaki udało się odnieść owej produkcji, pozwolił ekipie Robot Gentleman Studios nabrać wiatru w żagle. Studio porzuciło wcześniejsze projekty i rozpoczęło pracę nad Stray, czyli oryginalną platformówką, w której gracz wciela się w tytułowego zabłąkanego psa. Nietypowy protagonista, zagubiony w bezkresnej dziczy, stara się odnaleźć drogę powrotną do domu. W trakcie rozgrywki konieczne jest korzystanie z psich zmysłów i zwierzęcego instynktu, co pozwala uniknąć niebezpieczeństw w postaci agresywnie nastawionej fauny i pozbawionych skrupułów ludzi. Gra została wydana na komputerach osobistych i konsolach, a na jej potrzeby deweloperzy nawiązali współpracę z Kacprem Fertaczem – profesjonalnym operatorem filmowym i montażystą.


Plany wydawnicze na przyszłość

Straybrak danych

Wydane gry

60 Parsecs!2018

60 Seconds!anulowana