Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Kongregate

Firma wydawca

WWW: http://www.kongregate.com/

Facebook: https://www.facebook.com/kongregate

Adres: 450 Sansome - 12th Floor, San Francisco, CA 94111, Stany Zjednoczone

Amerykański wydawca i deweloper gier wideo, a także właściciel istniejącego od 2006 roku portalu z grami przeglądarkowymi oraz platformy dystrybucji cyfrowej – Kartridge. Gry, pod którymi podpisało się Kongregate, można znaleźć na komputerach osobistych, konsolach i urządzeniach mobilnych.

Historia

Korzenie Kongregate sięgają października 2006 roku, kiedy to rozpoczęła działalność wersja alfa należącej do niej strony internetowej. Portal pozwalał na rozgrywkę w przeglądarkowych tytułach, przygotowanych zarówno przez opisywaną firmę, jak i przez innych deweloperów. Pełna wersja serwisu założonego przez Emily i Jima Greerów ujrzała światło dzienne w grudniu 2007 roku.

Kongregate szybko zyskiwało na popularności i zwracało uwagę rozmaitych inwestorów. W 2008 roku firma pozyskała około 9 milionów dolarów dofinansowania od Reida Hoffmana, Jeffa Claviera i Jeffa Bezosa oraz Greylock Partners. W lipcu 2010 roku Kongregate trafiło natomiast pod skrzydła firmy GameStop.

Na początku 2013 roku do Kongregate dołączył były dyrektor Zyngi, Pany Haritatos. Jego zadaniem miało być nadzorowanie wydatków związanych z programem wsparcia dla niezależnych deweloperów tworzących mobilne gry free-to-play. W październiku 2016 roku Kongregate ogłosiło, że będzie pomagać studiom indie w wydawaniu gier również na platformie Steam.

W czerwcu 2017 roku firma po raz kolejny zmieniła właściciela i trafiła pod skrzydła szwedzkiego Modern Times Group. Od tej pory miała stopniowo kłaść coraz większy nacisk na tworzenie gier wideo; planowano nie tylko inwestowanie w obiecujące projekty stron trzecich, lecz również w rozwój firmy pod tym kątem oraz inwestowanie we własne produkcje. Pokłosiem tej decyzji było przejęcie przez Kongregate chicagowskiego Synapse Games (autorów popularnego Animation Throwdown) w październiku 2017 roku, a także nabycie gry surviv.io (w grudniu 2019 roku).

W listopadzie 2018 roku Kongregate otworzyło własną platformę do dystrybucji gier niezależnych, czyli Kartridge. Na tle innych serwisów tego typu miał ją wyróżniać fakt, że miały na nią trafiać tylko ściśle wyselekcjonowane pozycje.

2 maja 2019 roku z Kongregate odeszła Emily Greer, czyli jej dyrektorka generalna. Zastąpił ją Pany Haritatos. 1 lipca 2020 roku przyniósł ważne zmiany w funkcjonowaniu portalu Kongregate. Firma ogłosiła bowiem, że w związku z planowanym wycofaniem z użytku technologii Flash, możliwość publikowania przeglądarkowych produkcji na łamach tego serwisu została wstrzymana.

Co zaś tyczy się gier, pod którymi podpisało się Kongregate – w pierwszych latach działalności firmy były to tytuły przeglądarkowe, a nieco później – produkcje mobilne. Wśród nich na wyróżnienie zasługują przede wszystkim takie pozycje, jak wspomniane już Animation Throwdown, AdVenture Capitalist czy Slashy Hero. Później jednak firma coraz śmielej poczynała sobie na poletku zarezerwowanym dla niezależnych projektów nieco większego kalibru. Jej nakładem ukazały się między innymi takie gry, jak GRIDD: Retroenhanced, Speed Brawl oraz Pine.


Współpracujący z Kongregate producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Kongregate


Double Stallion Games

Twirlbound

Antab Studio