Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Shining Rock Software LLC

Firma polski producent wydawca

Shining Rock Software LLC to jednoosobowe studio deweloperskie założone przez Łukasza Hodorowicza. Firma tworzy gry przeznaczone na komputery osobiste, a jej debiutanckim dziełem jest Banished – strategia ekonomiczna typu city builder, z wyraźnie zarysowanymi elementami survivalowymi.

Historia

Historia studia Shining Rock Software LLC nie należy do najdłuższych. Firma została założona w 2011 przez wyżej wspomnianego Łukasza Hodorowicza. Deweloper pracował wcześniej dla Vicious Cycle, a ostatnią produkcją studia, w której tworzeniu brał udział, było Earth Defense Force: Insect Armageddon. Po dziesięciu latach postanowił opuścić szeregi zespołu i rozpocząć działalność na własną rękę. Pierwszym jego projektem miała być gra typu RPG akcji, osadzona w świecie ogarniętym apokalipsą zombie. Po około dziewięciu miesiącach pracy twórca doszedł jednak do wniosku, że na rynku nie ma już miejsca dla kolejnego tytułu traktującego o żywych trupach. Postanowił zatem zakasać rękawy i celować w zupełnie inną niszę.

W ten oto sposób narodził się pomysł na Banished – debiutanckie dzieło studia Shining Rock Software LLC. Na przestrzeni ponad dwóch lat, jakie minęły od rozpoczęcia prac nad grą (sierpień 2011), a jej premierą w cyfrowej dystrybucji (luty 2014), autor co jakiś czas publikował kolejne materiały prezentujące czynione przez niego postępy. Hodorowicz przyznał później, że opracowanie tego tytułu kosztowało go ponad 5500 roboczogodzin.

Na pierwszy rzut oka Banished nie różni się zbytnio od innych strategii ekonomicznych typu city builder. Gracz staje na czele niewielkiej grupy ludzi wypędzonych ze swojej ojczyzny, którzy podejmują próbę osiedlenia się w nowym miejscu. Produkcja oferuje jednak rozbudowane elementy survivalowe – istotny element rozgrywki stanowi konieczność zadbania o potrzeby osadników i zapewnienia im dostępu do pożywienia, wody oraz lekarstw. Dodatkowe niebezpieczeństwo stanowią warunki atmosferyczne (przykładowo, długotrwała susza potrafi skutecznie przetrzebić uprawy, zaś na zimę należy przygotować zapas opału i ciepłych ubrań). Bez wpływu na poziom trudności nie pozostają rozmiary osady – im większą liczbą ludzi zarządzamy, tym trudniej zapanować nad nawarstwiającymi się problemami. Wszystko to sprawiło, że gra spotkała się z entuzjastyczną reakcją ze strony graczy – na platformie Steam może pochwalić się niemal dwudziestoma tysiącami bardzo pozytywnych opinii wystawionych przez osoby z całego świata. Nic zatem dziwnego, że w sierpniu 2014 deweloper postanowił udostępnić narzędzia moderskie – tworzone przez społeczność modyfikacje tchnęły w ten tytuł drugie życie.


Shining Rock Software LLC: wyprodukowane gry

Banished

Banished

Wyprodukowane i wydane gry