Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Shiro Games

Firma producent wydawca

Niezależne studio deweloperskie z siedzibą we francuskim Bordeaux. Zespół tworzy produkcje przeznaczone na urządzenia mobilne i komputery osobiste, a rozpoznawalność na całym świecie zdobył dzięki oryginalnej, przygodowej grze akcji Evoland.

Historia

Studio Shiro Games zostało założone w 2012 roku przez Sebastiena Vidala i Nicolasa Cannasse'a; pierwszy z nich pracował wcześniej dla europejskiego oddziału firmy NCsoft, z kolei drugi był założycielem studia Motion Twin.

Od małych, choć pomysłowych gier…

Debiutanckim dziełem tego francuskiego zespołu było Evoland, którego prototyp zapewnił deweloperom zwycięstwo w dwudziestym czwartym game jamie Ludum Dare. Mowa o produkcji w ciekawy sposób obrazującej ewolucję gatunku przygodowych gier akcji. W trakcie zabawy gracze mogli prześledzić jego rozwój począwszy od epoki ośmiu bitów, przez czasy, w których królowały szesnastobitowe platformy, skończywszy na w pełni trójwymiarowej grafice; zmianom w sferze wizualnej towarzyszyły usprawnienia w mechanice rozgrywki – w miarę postępów w przygodzie gracze otrzymywali dostęp do nowych funkcji.

Tytuł, który w 2013 roku trafił na komputery i urządzenia mobilne, odniósł sukces, co ostatecznie miało popchnąć autorów do stworzenia kontynuacji. Nim jednak Evoland 2: A Slight Case of Spacetime Continuum Disorder ujrzało światło dzienne, twórcy obwieścili, że pracują nad Until Dark – grą eksploracyjną, która położy nacisk na eksplorację tajemniczego świata. W 2014 roku autorzy postanowili jednak wstrzymać proces produkcji, gdyż projekt nie spełniał ich oczekiwań.

Rok 2015 przyniósł premierę drugiego Evoland, czerpiącego garściami ze schematu wypracowanego na potrzeby pierwszej części serii oraz wzbogacającego znane mechanizmy o elementy zaczerpnięte między innymi z bijatyk, gier logicznych i przygodowych, czy nawet platformówek oraz strzelanek. Pozycja zarobiła na tyle dobrze, że jej autorzy mogli wypłynąć na znacznie szersze wody.

…po Settlersów na miarę naszych czasów.

W marcu 2018 roku zadebiutowała pełna wersja gry Northgard strategii czasu rzeczywistego, w której stawaliśmy na czele grupy wikingów próbujących podbić nowe terytorium. Źródłem inspiracji dla autorów były tuzy gatunku pokroju serii The Settlers, a także cyklu Age of Empires; niemniej, twórcy postanowili wzbogacić całość o elementy survivalowe. Produkcja doczekała się ciepłego przyjęcia zarówno ze strony recenzentów, jak i graczy – po miesiącu od premiery mogła się pochwalić ponad ośmioma tysiącami bardzo pozytywnych recenzji na platformie Steam.


Plany wydawnicze na przyszłość

Wartales2022

Decarnation2023

Współpracujący z Shiro Games producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez Shiro Games


Atelier QDB