Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Draw Distance / iFun4all

Firma polski producent wydawca

Draw Distance (znane wcześniej jako iFun4All) to polskie studio deweloperskie z siedzibą w Krakowie, tworzące produkcje przeznaczone na komputery osobiste, konsole oraz urządzenia mobilne. Od 2016 roku firma jest obecna na giełdzie NewConnect, a jej prezesem jest Michał Mielcarek.

Historia

Korzenie iFun4All sięgają 2009 roku, kiedy to krakowskie studio zostało założone przez firmę Bloober Team. Początkowo zespół opierał swoją działalność na tworzeniu gier wideo na zamówienie dla innych firm, jednak z czasem zajął się produkcją autorskich tytułów. Pierwszymi z nich były Fish Tank (PSP, Nintendo Wii) i Paper Wars: Cannon Fodder (Wii, PSP, PS3), wydane w 2011 roku. Produkcje sprzedały się na tyle dobrze, że pozwoliły ekipie ostatecznie rozwinąć skrzydła, czego przypieczętowaniem było wydane w 2013 roku Die!Die!Die!, które trafiło na konsolę PlayStation Vita.

Od 2012 roku firma stała się niezależnym podmiotem. Za pierwszy przełom w działalności studia można uznać pozycję Red Game Without a Great Name, która w 2015 roku trafiła na komputery osobiste, urządzenia mobilne i PlayStation Vitę. Mowa o steampunkowej zręcznościówce, w której gracz przejmował kontrolę nad mechanicznym ptakiem, a jego zadaniem było przemierzanie nieprzyjaznych lokacji, dostarczanie przesyłek i zbieranie zębatych kół rozrzuconych po planszy.

Tytuł na tyle przypadł do gustu graczom i recenzentom, że w 2016 roku doczekał się kontynuacji, czyli Green Game: TimeSwapper. Tutaj ponownie wcielaliśmy się w mechanicznego ptaka, którego musieliśmy przeprowadzić przez szereg najeżonych pułapkami poziomów. W przeciwieństwie do poprzednika, pozycja nie trafiła na handhelda Sony, a jedynie na komputery osobiste i urządzenia mobilne.

Największą z dotychczasowych gier opisywanego zespołu był Serial Cleaner – oryginalna gra akcji z elementami skradanki, w której gracze wcielali się w tytułowego „sprzątacza” czyszczącego miejsca zbrodni. W trakcie zabawy należało między innymi pozbywać się ciał, wyrzucać dowody i usuwać ślady krwi, unikając przy tym policjantów patrolujących teren. Dzieło iFun4All pojawiło się na komputerach osobistych i konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One w 2017 roku, a na polskie sklepowe półki trafiło nakładem firmy Techland.

W lipcu 2019 roku studio iFun4all zmieniło nazwę na Draw Distance, co ma odzwierciedlać „patrzenie szeroko na gry” oraz „chęć tworzenia produkcji, w których równie mocno liczą się fabuła i postacie, co dynamiczna rozgrywka”. Poza tym w 2019 roku studio przedstawiło światu grę Vampire: The Masquerade - Coteries of New York, czyli interaktywną opowieść osadzoną w tak zwanym Świecie Mroku. Produkcja trafiła na komputery osobiste w grudniu 2019, natomiast na konsolach Nintendo Switch, PlayStation 4 oraz Xbox One pojawiła się w marcu 2020 roku. Oprócz tego listopad przyniósł debiut gry Ritual: Crown of Horns na komputerach osobistych; na PlayStation 4 oraz Xboksie One tytuł zadebiutował w pierwszym kwartale 2020 roku. Ponadto zespół nie zapomniał o Far Peak, które w 2019 roku było prezentowane inwestorom za zamkniętymi drzwiami.

W kwietniu 2020 roku Draw Distance zapowiedziało samodzielne rozszerzenie do Vampire: The Masquerade - Coteries of New York. DLC pod tytułem Vampire: The Masquerade - Shadows of New York, którego premiera (na PC, PlayStation 4, Xboksie One oraz Nintendo Switch) miała się odbyć jeszcze w 2020 roku, nie wprowadzało rewolucyjnych zmian w mechanice; zamiast tego autorzy skupili się na zupełnie nowej opowieści osadzonej w tytułowym Nowym Jorku.

Pod koniec maja 2020 dowiedzieliśmy się natomiast, że Serial Cleaner trafił już w ręce ponad miliona graczy. Jak się okazało, deweloperzy przygotowali sobie tą wiadomością grunt pod zapowiedź kontynuacji owej produkcji. 14 czerwca 2020 roku światło dzienne ujrzał pierwszy zwiastun gry Serial Cleaners, której akcję osadzono w Nowym Jorku z lat dziewięćdziesiątych XX wieku. Oprócz nowego czasu i miejsca akcji, na tle pierwowzoru projekt wyróżniał się za sprawą ulepszonej oprawy graficznej, a także obecności czterech głównych bohaterów. Tytuł miał w 2021 roku trafić na komputery osobiste, PlayStation 4, Xboksa One oraz Nintendo Switch. Na początku sierpnia 2020 roku dowiedzieliśmy się natomiast, że Sony Pictures Television zamierza przygotować serial animowany na podstawie pierwszego Serial Cleanera. Wszystko wskazywało więc na to, że marka Serial Cleaner najlepsze wciąż miała przed sobą.