Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Frima Studio

Firma producent wydawca

WWW: http://www.frimastudio.com/

Facebook: https://www.facebook.com/frimastudios/

Adres: 395 rue Victor-Revillon, Québec QC G1K 3M8 Canada

Telefon: +1 (418) 529-9697

[email protected]

Kanadyjskie studio deweloperskie z siedzibą w Quebecu. Frima Studio zaczynało od tworzenia gier przeglądarkowych, jednak z czasem zaczęło pracować również nad produkcjami przeznaczonymi na komputery osobiste i konsole, a także pomagać innym zespołom deweloperskim z ich projektami. Na początku 2021 roku ogłoszono, że Frima Studio przygotuje czwartą odsłonę kultowego cyklu Disciples.

Historia

Frima Studio rozpoczęło działalność w 2003 roku. Ciekawostką jest fakt, że zespół, którego pierwsza siedziba mieściła się w słabo ogrzewanym mieszkaniu w mieście Quebec, wziął swoją nazwę od francuskiego słowa „frimas”, oznaczającego szron osadzający się zimą na oknach.

Firma założona przez Steve’a Couture’a, Philippe’a Bégina i Christiana Daigle’a w pierwszych latach działalności koncentrowała się na tworzeniu gier przeglądarkowych; radziła sobie z tym na tyle dobrze, że z czasem zaczęła pracować nad projektami związanymi z hollywoodzkimi markami pokroju Harry’ego Pottera, co zapewniło jej nie tylko stabilne źródło dochodów, lecz także nowe możliwości rozwoju. W miarę upływu czasu zespół zaczął tworzyć również produkcje przeznaczone na telefony komórkowe, a później na smartfony i tablety (najpierw koncentrowano się na produktach firmy Apple, jednak w miarę postępów ekipa coraz śmielej zaczęła poczynać sobie również na poletku urządzeń mobilnych z systemem Android).

W 2008 roku Frima Studio nabyło specjalizujący się w tworzeniu gier mobilnych zespół Humagade. Rok później natomiast firma otworzyła swój drugi oddział w Matane, który jednak po dwóch latach został zamknięty ze względu na trudności z pozyskiwaniem utalentowanych pracowników. Ponadto w 2011 roku Frima Studio nabyło zespół Volta specjalizujący się w tworzeniu animacji i szkiców koncepcyjnych, który po pięciu latach sprzedała za ponad 5 milionów dolarów. Owocem tej współpracy była między innymi gra mobilna oraz stworzony przez firmę Volta serial animowany oparte na marce LEGO Bionicle.

W międzyczasie Frima Studio zaczęło interesować się rynkiem gier na komputery osobiste i konsole. Ekipa pomagała innym zespołom w pracy nad ich projektami, a także tworzyła własne produkcje. Początkowo jej dzieła można było znaleźć na handheldach, jednak z czasem zaczęły one pojawiać się również na konsolach stacjonarnych.

W 2014 roku Frima Studio liczyło ponad 350 pracowników; w listopadzie 2015 roku otworzyło nowy oddział w Montrealu. W lutym 2017 roku przez firmę przeszła fala zwolnień, w wyniku której zatrudnienie zredukowano do 250 osób. Pokłosiem tych wydarzeń było ustąpienie Couture’a ze stanowiska dyrektora generalnego studia, na którym ostatecznie zastąpił go Martin Carrier.

Do najważniejszych autorskich dzieł Frima Studio należały takie gry, jak platformówka Chariot, przygodówka Fated: The Silent Oath oraz adaptacja popularnej planszówki pod tytułem Carcassonne: Tiles & Tactics. Poza tym Frima Studio współpracowało między innymi przy takich projektach, jak Resident Evil: Revelations 2 (jako główny deweloper wersji na PlayStation Vita), Colt Express (jeszcze jedna adaptacja planszówki w portfolio firmy, stworzona wraz z Asmodee Digital) czy Oddworld: Soulstorm.

W lutym 2021 roku firma Kalypso Media ogłosiła, że nawiązała współpracę z firmą Frima Studio. Jej owocem miała być czwarta odsłona kultowego cyklu Disciples, konkurującego z serią Heroes of Might and Magic. Disciples: Liberation, bo takie miano nosiła owa produkcja, zmierzało na komputery osobiste i konsole ósmej oraz dziewiątej generacji. Przyglądając się portfolio opisywanego zespołu, można było dojść do wniosku, że był to największy z jego dotychczasowych autorskich projektów.