Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Sports Interactive

Firma producent wydawca

Brytyjskie studio deweloperskie z siedzibą w Londynie, które od 2006 roku należy do firmy SEGA. Zespół składający się z ponad stu osób jest znany przede wszystkim dzięki menadżerom piłkarskim z serii Football Manager. Jego gry można znaleźć zarówno na komputerach osobistych, jak i na konsolach oraz urządzeniach mobilnych.

Historia

Championship Manager

Studio Sports Interactive zostało założone przez Paula i Olivera Collyerów w 1994 roku; co ciekawe, swoją pierwszą grę, czyli Championship Managera, bracia stworzyli dwa lata wcześniej. Od początku swojej działalności studio koncentrowało się na rozwoju zapoczątkowanej w 1992 roku serii menadżerów piłkarskich. Pracując nad następnymi odsłonami cyklu, deweloperzy koncentrowali się nie tylko na aktualizacji bazy danych (obejmującej choćby dostępne drużyny czy nazwiska piłkarzy), lecz także na rozbudowie mechaniki.

W 2003 roku drogi studia i dotychczasowego wydawcy jego dzieł – firmy Eidos Interactive (która została kupiona przez Square Enix w 2009 roku) – ostatecznie się rozeszły. Podczas gdy Eidos dysponował prawami do marki Championship Manager, której rozwój przekazał w ręce zespołu Beautiful Game Studios, Sports Interactive zatrzymało opracowany przez siebie kod źródłowy i wyżej wspomnianą bazę danych.

Football Manager

W 2004 roku Sports Interactive oddało w ręce graczy swoje kolejne dzieło. Mowa o wydanej przez firmę SEGA grze Football Manager 2005. Od tej pory serie Football Manager oraz Championship Manager miały konkurować o uwagę graczy. W 2006 roku Sports Interactive stało się własnością firmy SEGA.

Cykl Football Manager pozostawał oczkiem w głowie studia przez kolejne lata. Choć marka zdobyła największą popularność przede wszystkim na komputerach osobistych, zaznaczyła swoją obecność również na innych platformach – konsolach (PlayStation Portable, Nintendo Switch) i urządzeniach mobilnych.

Poboczne projekty

W międzyczasie autorom zdarzały się rozmaite „skoki w bok”. W latach 2004-2006 stworzyli trzy produkcje spod szyldu NHL Eastside Hockey Manager, w 2006 i 2007 roku oddali w ręce graczy gry Out of the Park Baseball Manager 2006 i Out of the Park Baseball 2007, z kolei w 2015 roku powrócili do swojej nieco „zakurzonej” serii, tworząc produkcję Eastside Hockey Manager.