Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Teyon

Firma polski producent wydawca

Polskie studio deweloperskie, którego oddziały mieszczą się w Krakowie, Łodzi oraz Tokio. Produkcje tworzone przez ten zespół można znaleźć na komputerach osobistych, konsolach i urządzeniach mobilnych.

Historia

Pierwsza krew

Krakowskie studio Teyon zostało założone w 2006 roku. Na pierwsze efekty pracy nowo powstałego zespołu nie trzeba było długo czekać, gdyż jeszcze w tym samym roku dostarczył on zręcznościowe 1001 MiniGolf Challenge oraz FPS-a pod tytułem BURN (stworzonego we współpracy z ekipą Destan Entertainment; z czasem doszło do fuzji obu studiów).

Następnie firma zaczęła specjalizować się przede wszystkim w tworzeniu mniejszych produkcji, jak seria 101 Pets (w której gracze opiekowali się rozmaitymi zwierzętami) oraz cykl Club Vegas (gdzie mogliśmy spróbować szczęścia w wirtualnych kasynach rodem z Las Vegas). Nie oznacza to jednak, że ekipa zapomniała o projektach nieco większego kalibru; gatunek gier akcji reprezentowały m.in. Battle Rage czy Blind Shot: Assassin's Confession (owoce kooperacji z wyżej wspomnianym Destan Entertainment), a w jej portfolio nie zabrakło także strategii pokroju Pet Hotel Tycoon bądź Aqua Park Tycoon.

Operacje specjalne

Rok 2010 przyniósł natomiast premierę strzelanki Heavy Fire: Special Operations na konsolę Nintendo Wii, która dała początek serii rozwijanej w następnych latach; w 2011 roku posiadacze japońskiej konsoli mogli zagrać w Heavy Fire: Black Arms oraz Heavy Fire: Afghanistan (które trafiło również na PlayStation 3, Xboksa 360 i komputery osobiste), a dwa lata później na PC oraz konsole Sony i Microsoftu trafiło Heavy Fire: Shattered Spear. Cykl zaznaczył swoją obecność również na handheldzie Nintendo 3DS, za sprawą Heavy Fire: The Chosen Few 3D oraz Heavy Fire: Special Operations 3D.

W międzyczasie studio kontynuowało podążanie wytyczoną wcześniej ścieżką, pracując nad mniejszymi tytułami reprezentującymi rozmaite gatunki – od HOPA (jak Vampire Mansion: A Linda Hyde Mystery), przez zręcznościówki (Arctic Escape), skończywszy na grach logicznych (1001 Crystal Mazes); oprócz komputerów osobistych i konsol jej dzieła pojawiły się na smartfonach i tabletach.

Ponadto od 2011 roku Teyon zajmuje się wydawaniem na japońskim rynku zarówno własnych gier, jak i produkcji tworzonych przez inne studia. Nakładem firmy w Kraju Kwitnącej Wiśni zadebiutowały takie tytuły, jak Moonlighter, Bomber Crew, X-Morph Defense czy The Flame in the Flood.

Od Rambo...

W 2014 roku Teyon opracowało grę Rambo: The Video Game, opartą na licencji kultowych filmów z Sylwestrem Stallone'em w roli głównej. Produkcja reprezentująca gatunek celowniczków doczekała się chłodnego przyjęcia ze strony graczy i recenzentów. Niemniej z perspektywy czasu można zaryzykować stwierdzenie, że w trakcie jej tworzenia deweloperzy „oswoili się” z pracą przy dużej marce rozpoznawalnej na całym świecie, co pozwoliło im rozwinąć skrzydła w kolejnych latach.

Nim jednak tak się stało, twórcy dostarczyli między innymi konsolowe wersje gry Planar Conquest oraz drugą część cyklu zręcznościówek pod tytułem Urban Trial Freestyle; w 2017 roku na konsoli Nintendo Switch pojawiła się jeszcze kompilacja trzydziestu minigier towarzyskich nazwana Party Planet. Poza tym w 2018 roku studio otworzyło oddział w Łodzi, który pod nazwą Digital Bards miał tworzyć gry casualowe przeznaczone na komputery osobiste i konsole.

...do Terminatora

Następnym dużym tytułem, nad którym pracowało studio Teyon, był Terminator: Resistance. Zapowiedziana we wrześniu 2019 roku produkcja zmierzała na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One, a choć reprezentowała gatunek FPS-ów, znalazło się w niej miejsce na rozbudowane elementy RPG. Był to wówczas najbardziej ambitny projekt w portfolio tego zespołu. Terminator: Resistance zadebiutował 15 listopada 2019 roku. Produkcja doczekała się dosyć chłodnego przyjęcia ze strony recenzentów. W serwisie Metacritic średnia ocen wystawionych jej przez branżowe media wynosiła 47% dla wersji na PlayStation 4, 55% dla wydania na Xboksa One oraz 60% dla edycji na komputery osobiste. Tytuł przypadł jednak do gustu graczom, o czym świadczyły zarówno średnie not wystawionych przez nich we wspomnianym agregatorze (wahającymi się od 73% do 84%), jak i „bardzo pozytywne” opinie na platformie Steam. Nic zatem dziwnego, że deweloperzy postanowili przygotować nową wersję gry na PlayStation 5. Terminator: Resistance - Enhanced trafił na tę platformę 30 kwietnia 2021 roku.

W międzyczasie deweloperzy nawiązali współpracę z firmą Nacon, której owocem była gra wyścigowa pod tytułem Monster Truck Championship. W październiku 2020 roku owa pozycja trafiła na komputery osobiste, PlayStation 4 oraz Xboksa One, w listopadzie pojawiła się na konsoli Nintendo Switch, z kolei w marcu 2021 roku zawitała również na PlayStation 5 oraz Xboksy Series X/S. Najwyraźniej sposób, w jaki studio Teyon zrobiło użytek z marki Terminator, na tyle przypadł do gustu firmie Nacon, że ta postanowiła powierzyć mu pieczę nad produkcją bazującą na innej kultowej serii filmów science fiction. Mowa o RoboCopie i zapowiedzianej w lipcu 2021 roku grze RoboCop: Rogue City.